Jump to content

Χρησιμοποίηση Εξωτερικού Φίλτρου Για Αλλαγές Νερού


Jeepas

Recommended Posts

Παιδιά πώς το βλέπετε?

3327261821_55297e5d97.jpg

Θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε το Εξωτερικό Φίλτρο του ενυδρείου μας για να κάνουμε τις Αλλαγές του Νερού?

Πλεονεκτήματα/Μειονεκτήματα/Προϋποθέσεις...

Υγ. Όχι Σχόλια για το "σχεδιάκι" παρακαλώ... :thumbup::closedeyes: Έβγαλα τα ματάκια μου για να το φτιάξω

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη ιδεα!! :thumbup:

Απλως ειναι λιγο μπερδεμα στις συνδεσεις :closedeyes:

Εγω για αυτο δεν το εχω κανει...

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ πολυ καλο :closedeyes:

Μονο που δε μπωρεις να κανεις σκουπα.

Εκτος αν βαλεις ενα τριπλο διακοπτη στο σημειο πανω απο την εισοδο του φιλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Απλως ειναι λιγο μπερδεμα στις συνδεσεις

Δεν έχει καμμιά περίεργη σύνδεση. 2 Βανάκια βάζεις και 2 σωλήνες μέχρι έξω (Το δικό μου είναι κοντά και στο βαρέλι και στο μπαλκόνι πάντως :closedeyes: )

Μονο που δε μπωρεις να κανεις σκουπα.

:thumbup: Σημαντικό, ναι. Θα πρέπει να την κάνεις ξεχωριστά.

Link to comment
Share on other sites

Η "σκούπα" είναι αχρείαστη. Σε ένα ενυδρείο που έχει τρέξει σωστά για κάποιους μήνες (6-12) η σκούπα μπορεί να κάνει και κακό. Οπότε αν σε εξυπηρετεί το σχεδιάκι σου, μπορείς εύκολα να το κάνεις πράξη. Στα υπόψη βέβαια πως το βαρέλι προετοιμασίας θα πρέπει να είναι πιο ψηλά από το φίλτρο. Επίσης θα πρέπει να προσέχεις σε αυτή τη διαδικασία να μην ρουφάει αέρα το φίλτρο σου.

Προσωπική μου άποψη είναι πως υπάρχει πολύ και σταθερή σωλήνωση χωρίς κάποιο ιδιαίτερο νόημα. Αυτό βέβαια εξαρτάται και από την διαρύθμιση του εκάστοτε χώρου και την θέση του ενυδρείου.

Αν σε εηυπηρετεί είναι πολύ απλή ηακατασκευή και δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο θέμα/πρόβλημα που μπορεί να σου δημιουργήσει....

Link to comment
Share on other sites

εγώ όταν είναι να κάνω αλλαγές νερού, βγάζω το φίλτρο από το ρεύμα, κλείνω τα βανάκια εισόδου του νερού στο φίλτρο (2213), απομονώνω τους 2 σωλήνες και αυτόν που έρχεται από το ενυδρείο τον ανοίγω με 1 κουβά από κάτω.

Για την αναπλήρωση δεν κάνω το αντίστοιχο γιατί φοβάμαι μην πάρει αέρα όπως είπε ο stormtrooper. Για να μην γίνει αυτό θα πρέπει ο σωλήνας που πάει απο το βαρέλι τροφοδοσίας στο βανάκι σου να είναι γεμάτος με νερό, αν έχει αέρα μέσα θα πάει στο φίλτρο σου και αν μιλάμε για λογικό μήκος σωλήνα (>5cm) ο αέρας που θα μπει θα είναι πολύς και η προπέλα θα βαράει στο κενό μετά.

Άρα ενώ για την έξοδο του νερού από το ενυδρείο η πατέντα θα λειτουργεί, για την είσοδό του από το βαρέλι πρέπει να φροντίσεις ώστε ο σωλήνας να είναι γεμάτος με νερό, αλλιώς τα συγκοινωνούντα δοχεία ξέχνα τα!

Μια λύση σε αυτό το πρόβλημα είναι να φτάνει το σωληνάκι που έχεις για την είσοδο του νερού στο φίλτρο μέσα στον κουβά, οπότε αφού κόψεις ρεύμα, κλείσεις βάνες, απομονώσεις τα 2 λάστιχα, βουτάς αυτό που καταλήγει στο φίλτρο μέσα στον κουβά (είναι ήδη γεμάτο με νερό) και κάνεις ό,τι γουστάρεις!

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο αν βγαλεις ακρη ..............................σφυρα μου τηλεφωνικα!!!!! :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το συστηματακι πραγματικα ειναι πολυ πρακτικο και αξιζει να παιδευτεις μια φορα. Αλλα ρε παιδια, το νερο απο τη δεξαμενη προετοιμασιας (φρεσκο νερο) που θα εισερχεται πρωτα στο φιλτρο και επειτα στο ενυδρειο δεν θα σκοτωσει τη βιολογια του φιλτρου?

Η καλυτερη λυση για μενα αν υπαρχει χωρος ειναι μια δεξαμενη στα λιτρα του νερου που αλλαζουμε, με μια βανα και φλοτερ απο καζανακι στην εισοδο της και αλλη μια στην εξοδο της. Τοποθετημενη-κρυμενη μεσα σε ντουλαπι πανω απο το ενυδρειο (αν το ντουλαπι εχει μηκος οσο το ενυδρειο και το μισο απο αυτο υψος το πλατος του θα ειναι μικροτερο οποτε δεν θα χτυπαει και ασχημα στο ματι), Το ντουλαπι βεβαια καλο θα ειναι να παταει στο εδαφος και βιδωμενο στον τοιχο για λογους ασφαλειας(δεν ξερω αν θα μπορουσε να εχει εφαρμογη). Τελος μεσα στη δεξαμενη ενα θερμοστατη ρυθμισμενος στη θερμοκρασια του ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Με καθυστερηση ενος μηνα ηρθες, δεν ειναι και ασχημα!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Το συστηματακι πραγματικα ειναι πολυ πρακτικο και αξιζει να παιδευτεις μια φορα. Αλλα ρε παιδια, το νερο απο τη δεξαμενη προετοιμασιας (φρεσκο νερο) που θα εισερχεται πρωτα στο φιλτρο και επειτα στο ενυδρειο δεν θα σκοτωσει τη βιολογια του φιλτρου?

ΟΧΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗ ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ.(ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ Η ΣΩΣΤΗ

ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, απλα χαζευα σε παλαιοτερα θεματα και μου κινησε το ενδιαφερον. :D

Προετοιμασια εννοεις το αντιχλωριο, βακτηρια και καμια μερα αναμονη, ετσι? Μιλαω για γλυκο νερο. Απο θαλασσινο δεν σκαμπαζω τιποτα.... Αν ισχυει αυτο που λες, η πατεντα ειναι τελεια κ μπραβο στο Jeepas!!!

:rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...