Jump to content

Eheim 2217 Or 2071


ninos

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Εδώ και 2 εβδομάδες κάνουμε ένα πείραμα με έναν φίλο μου να φτιάξουμε 2 ξύλινα ενυδρεία, το ένα γύρω στα 250 λίτρα καθαρά) και το άλλο γύρω στα 150.

Αύριο κολλάμε τζάμια και από Παρασκευή τα γεμίζουμε με νερό για να ελέγξουμε τα "στεγανά" μας.

Είμαστε στην διαδικασία να διαλέξουμε φίλτρα. Για το πρώτο, το 250 (το δικό μου), σκέφτομαι να πάρω ένα από τα 2: EHEIM 2217 ή EHEIM 2071. To πρώτο ανήκει στην σειρά Classic με 1000 l/h και το δεύτερο στην Pro 3 με 950 l/h. Ερωτήσεις: α) Γιατί ενώ στο 2217 το δίνει για up to 400 λίτρα ενυδρείο με 1000 l/h απόδοση, το 2071 το δίνει up to 250 λίτρα ενυδρείο με 950 l/h? β) είναι αρκετά αυτά για τα λίτρα; Στο aquaristikshop τo βρήκα με 25€ διαφορά πιο ακριβό το 2071. Εννοείται πως αν έχετε να προτείνεται κάτι πιο κατάλληλο είμαι όλος αφτιά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Το classic που δουλευω εγω, ειναι θηρια!!

Και κανουν τρελη δουλεια!!!

Και αφου λεει οτι ειναι για πολλα λιτρα, καλυτερα να παρεις αυτο, παρα το αλλο που ειναι λιγο πιο πανω..

Επισης ενας τονος νερο την ωρα μια χαρα ειναι...

Και στα μισα να πεσει θα στο κυκλοφορει πανω απο δυο φορες το νερο την ωρα το φιλτρο, οποτε...

:closedeyes::thumbup::hysterical::hysterical:

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

α) εκτός από την ροή παίζει ρόλο και το μέγεθος του κάδου, δηλαδή τα ωφέλιμα λίτρα. Από εκεί εξαρτάται πόση βιολογία έχει το φίλτρο σου.

β) συνήθως βάζουμε κάποιο φίλτρο που η εταιρία λέει ότι είναι για λίτρα περισσότερα από του ενυδρείου μας, έτσι για να'μαστε σίγουροι. Αυτό όμως δεν είναι ο κανόνας.

τα pro 3 έχουν άλλες ευκολίες όπως οθόνη, βγάζουν τον αέρα που μπαίνει, κάποια σχετική αυτονομία στη συντήρησή τους κλπ, δεν τα έχω δουλέψει, αλλά θεωρώ ότι αν δεν σου περισσεύουν λεφτά η δεν σε ενδιαφέρουν αυτές οι πολυτέλειες η σειρά classic σε καλύπτει απόλυτα.

βέβαια αν έχεις ματσό και είσαι gadgetάκιας πάρε το pro3 να το φχαριστηθείς! Προσωπικά θα έπαιρνα αυτό με το μεγαλύτερο κάδο. :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...