Jump to content

Juwel 450lt Vision


Odysseas1986

Recommended Posts

Καλησπερα σας.

Πριν δυο μηνες εστησα ενα ενυδρειο το οπιο δεν μου αρεσε και ειπα να το αλλαξω εσωτερικα.

Τελικα το εκανα οπως θα δειτε παρακατω.

Ο λογος που το φωτογραφιζω και γραφω ολα τα παρακατω ειναι γιατι θελω να ακουσω τη γνωμη σας και να δεχτω την κριτικη σας.. (Ξερω απο τωρα οτι καποιοι θα μου κανουν παρατηρησεις οσο αφορα την συμβατοτητα των ψαριων μου αλλα μπορει να μην ειναι απο τις ιδιες λιμνες αλλα τουλαχιστον ειναι αφρικανες!)

Τύπος ενυδρείου: Juwel 450lt Vision

Διαστάσεις: 150*60*61 (περίπου)

Χρόνος λειτουργείας: 2 μήνες

Βηθός: Ψιλόκοκη άμμος - (Πέτρα) Υφεστιακή λάβα - (Φυτά) Υφασμάτινα

Φόντο: Αφίσα βράχια ιδια με τις πέτρες (Υφεστιακή λάβα)

Φωτισμός: 4x 1200mm 54w Κυρίος μόνο τις δύο 7-9 ώρες την ημέρα

Φίλτρο εξωτερικό: Eheim 2075 Profesionnal 3 (600)

Αεραντλία: TetraTec APS 400 (250-600lt)

Αλλαγές νερού: Κάθε 20 ημέρες 15%

Μετρήσεις νερού: Κάθε 5 ημέρες (περίπου)

NO3: 10

NO2: 0

GH: 15

KH: 30

PH: 8,5

Αμμωνίας: <0,01mg/1 (ppm)

Θερμοκρασία: 24c

Ψάρια: 3 Frontoza 4-6cm - 1 cyphotolapia Afra 5cm - 1 Cyrtocara Moori 6cm - 1 Labidochromis Yellow 5cm & 1 ακόμα που δεν θυμάμαι την ονομασία του!

(Θα το δείτε στις φωτογραφίες - κίτρινο με πιτσιλιές)

Βυθού: 3 Γλύφτες 5-10cm (Δεν θυμάμαι ονομασία) 1 Γατόψαρο 8cm & 2 Καραβίδες 5-7cm

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζωντας το αλλο θεμα που ανοιξες και ρωτας για γεννες φροντοζας σου λεω οτι με αυτη την διακοσμηση που εχεις δεν βλεπω αρκετες κρυψωνες-σπηλιες ... και γενικα με ολους αυτους τους συνγκατοικους δεν βλεπω να γινεται η "πραξη"...

Στην δευτερη φωτο βλεπω την "ουρα" αρπαγμενη... παιζει να ειναι και απο την καραβιδα...

Νομιζω πρεπει να "δεις" λιγο τα ζωντανα σου...

ΚΗ:30 :closedeyes: ?

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Οσο για τις γεννες ρωταω για να ξερω μακροπροθεσμα!

Ουτος η αλλος τα φροντοζακια ειναι πολυ μικρα ακομα.

Εαν ειχα σκοπο να κανω γεννα θα εβαζα μονο φροντοζα και περισσοτερη πετρα και ετσι νομιζω πως θα αυξανα τις ελπιδες. Εσυ τι λες που ξερεις κατι παραπανω?

Οσο για την τσιμπιμενη ουρα ητανε πριν βαλω τις καραβιδες (νομιζω!)

Εσυ τι λες για το KH μου? Πως μπορω να το ριξω..?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.

Πριν δυο μηνες εστησα ενα ενυδρειο το οπιο δεν μου αρεσε και ειπα να το αλλαξω εσωτερικα.

Τελικα το εκανα οπως θα δειτε παρακατω.

Ο λογος που το φωτογραφιζω και γραφω ολα τα παρακατω ειναι γιατι θελω να ακουσω τη γνωμη σας και να δεχτω την κριτικη σας.. (Ξερω απο τωρα οτι καποιοι θα μου κανουν παρατηρησεις οσο αφορα την συμβατοτητα των ψαριων μου αλλα μπορει να μην ειναι απο τις ιδιες λιμνες αλλα τουλαχιστον ειναι αφρικανες!)

Τύπος ενυδρείου: Juwel 450lt Vision

Διαστάσεις: 150*60*61 (περίπου)

Χρόνος λειτουργείας: 2 μήνες

Βηθός: Ψιλόκοκη άμμος - (Πέτρα) Υφεστιακή λάβα - (Φυτά) Υφασμάτινα

Φόντο: Αφίσα βράχια ιδια με τις πέτρες (Υφεστιακή λάβα)

Φωτισμός: 4x 1200mm 54w Κυρίος μόνο τις δύο 7-9 ώρες την ημέρα

Φίλτρο εξωτερικό: Eheim 2075 Profesionnal 3 (600)

Αεραντλία: TetraTec APS 400 (250-600lt)

Αλλαγές νερού: Κάθε 20 ημέρες 15%

Μετρήσεις νερού: Κάθε 5 ημέρες (περίπου)

NO3: 10

NO2: 0

GH: 15

KH: 30

PH: 8,5

Αμμωνίας: <0,01mg/1 (ppm)

Θερμοκρασία: 24c

Ψάρια: 3 Frontoza 4-6cm - 1 cyphotolapia Afra 5cm - 1 Cyrtocara Moori 6cm - 1 Labidochromis Yellow 5cm & 1 ακόμα που δεν θυμάμαι την ονομασία του!

(Θα το δείτε στις φωτογραφίες - κίτρινο με πιτσιλιές)

Βυθού: 3 Γλύφτες 5-10cm (Δεν θυμάμαι ονομασία) 1 Γατόψαρο 8cm & 2 Καραβίδες 5-7cm

Αγαπητέ φίλε κανείς δεν θα σου κάνει παρατηρήσεις εξάλλου πάντα υπάρχει καλή πίστη και γνώμονας η σωστό στήσιμο ενός βιοτοπικού αν θέλεις ενυδρείου.Λοιπόν:

1.Θα ήταν καλά σιγά - σιγά να αφαιρέσεις τις mbuna αλλά και το moorί (Haps), βέβαια είναι αφρικάνες

( διαφορετικές λίμνες όμως) και βέβαια περίπου τα νερά ταιριάζουν αλλά με τις frontozes κάποια στιγμή θα δημιουργηθούν επεισόδια.Τόσο οι mbuna όσο και το moori είναι ψάρια κινητικά και περιοχικά και θα αρπαχτούν με τις φροντόζες οι οποίες φαίνονται ήρεμες αλλά δεν τα βάζουν εύκολα κάτω και κτυπούν την κατάλληλη ώρα.Οι φροντόζες . όπως, λέει και ο δάσκαλος Ad Konings βγαίνουν για φαί την αυγή όταν οι υπόλοιποι είναι ακόμα στον ύπνο και καταλάβαίνεις, άσε που υπάρχόυν διατροφικές διαφορές.Κάποια άρθρα αμερικάνικα προτείνουν μαζί με φροντόζες να μπούν τα moori , απο πείρα όμως παλιών φίλων αφρικάνων έχουν δει φοβερές μάχες μεταξύ τους.

2.Οι γλύφτες που αναφέρεις τί είναι ; ή το γατόψαρο;.Θά έλεγα το μόνο γατόψαρο που θα μπορούσε να μπεί είναι ενα synodontis που είναι ταγκανίκα ανκαι εγώ προσωπικά έχω ενδοιασμούς όσον αφορά την επιβίωση μικρών μετά το ξεμπούκωμα με την παρουσία Συνοδόντη, γιατί έχω πικρή πείρα απο τον αγαπημένο μου συνοδόντη.

3.Οσον αφορά την πέτρα λάβα , προτιμούμε ασβεστολιθικές πέτρες ( για παράδειγμα φεγγαρόπετρες) οι οποίες και αυτές θα βοηθήσουν στην συντήρηση μιας καλής όλικής σκληρότητας νερού που έχουν ανάγκη τα ψάρια μας.Απο την άλλη πλευρά η λάβα κάποτε είναι αιχμηρή με κίνδυνο να τραυματιστούν τα ψάρια.Φτιάξε σπηλιές και περάσματα.

4.Εγώ θα πρότεινα να βγάλεις τα ψεύτικα φυτά και να προσθέσεις 2-3 ανούμπιες και αν θέλεις και καμμιά βαλισνέρια.

5.Με τι τεστ μετράς:Μέτρα ξανά kh ( σε ποιά περιοχή μένεις) και επίσης η αμμωνία πρέπει να είνα μηδέν.

Αυτά αγαπητέ φίλε ελπίζοντας οτι βοήθησα .

Φιλικά Σωκράτης Γεωργίου :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον Σωκρατη και θα προσθεσω πως τα Φροντοζα ειναι καλο να τα κραταμε σε ομαδες π.χ.

6 ατομων και χρειαζονται αρκετα λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Σωκρατη σε ευχαριστω για τι βοηθεια σου!

Παντως Στρατο με 450lt σιγουρα δεν μπορω να βαλω 6 φροντοζα.

Τελικα το KH μου εχει πεσει στο 17 οσο για την αμμωνια ειναι η πιο κατω τιμη που εχει τι test!

Δεν ξερω τι να κανω τελικα. Ειναι τοσο μεγαλη α γκαμα ψαριων που σιγουρα δεν μπορεις να περιοριστεις σε μια μονο αφρικανα.. Στο τελος θα εχουμε 10 ενυδρεια! (θα αρχισω να πουλαω ψαρια σε λιγο)

Σκεφτομαι πως τα φυσικα φυτα ειναι μεγαλη διαδικασια και δεν ξερω αν προσφερει τοσα πολλα στα ψαρια σε αντιθεση με τα ψευτικα.

Για την λαβα δεν εχω διαβασει ακομα αυτο που μου εστειλε ο sarevock.

Παντως κανει το ενυδρειο πολυ φυσικο και εξωτικο παραλληλα!

Οτι αλλο θελεται να μου πειτε εδω ειμαι! Θα χαρω να το ακουσω..

Link to comment
Share on other sites

Σωκρατη η απαντηση σου νομιζω ηταν κατατοπιστικη.

Link to comment
Share on other sites

Αφορμη με αυτο που μου λεει ο Σωκρατης..

Ποια απο τα ψαρια μου ειναι mbuna και ποια haps?

Με βαση τα στοιχεια που εγραψα στην αρχη (λιτρα κτλ.) τι προτινεται?

Να κρατησω μονο τα φροντοζα, η να τα δωσω και να κρατησω ολα τα αλλα που ισως ταιριαζουνε μεταξυ τους? Τα φροντοζα πανε μονο μονα τους.? Δεν υπαρχει καποιο ειδος κυχληδας που ταιριαζει?

Βοηθηστε με να κανω καλυτερη την ποιοτητα του ενυδρειου μου!

Link to comment
Share on other sites

Αφορμη με αυτο που μου λεει ο Σωκρατης..

Ποια απο τα ψαρια μου ειναι mbuna και ποια haps?

Με βαση τα στοιχεια που εγραψα στην αρχη (λιτρα κτλ.) τι προτινεται?

Να κρατησω μονο τα φροντοζα, η να τα δωσω και να κρατησω ολα τα αλλα που ισως ταιριαζουνε μεταξυ τους? Τα φροντοζα πανε μονο μονα τους.? Δεν υπαρχει καποιο ειδος κυχληδας που ταιριαζει?

Βοηθηστε με να κανω καλυτερη την ποιοτητα του ενυδρειου μου!

Haps είναι μόνο τo moori , το afra και η labido είναι mbuna.Νομίζω έχεις πάρει την απάντηση πιο πάνω.Ωστόσο ακόμα μια φορά να σου πώ οτι Κράτησε Μόνο τις φροντόζες και βγάλε τα άλλα ,εγώ θα πρόσθετα αφού έβγαζα τα άλλα ακόμα μία ή και δύο φροντόζες.

Διάβασε αυτό εδώ που είχες ανοίξει εσύ και έχουν δοθεί απαντήσεις http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry187036

Σωκράτης

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Φίλε μου συνμφωνώ με τον Σωκράτη και θα ήθελα να σου αναφέρω οτι σε ένα παρόμοιο λανθασμένο συνδυασμό ξεκίνησε μετά το εξάμηνο αγρια μάχη moori με μούρη που λένε......συν το οτι έπηξα στα υβρίδια!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...