Jump to content

Επιλογή 2ου εξωτερικού φίλτρου για Rio 400


xaftel

Recommended Posts

Έχω ένα eheim 2080 με οριακή ιχθυοφόρτιση,κιχλίδες malawi. H άμμος βρωμίζει πολύ και θα ήθελα καλύτερη κυκλοφορία.Ποιο φίλτρο μου προτείνετε να πάρω.Σκεφτόμουν να πάρω ένα από τα καινούρια της eheim με θερμοστάτη.Εξάλλου βιολογικά πιστευω οτι το 2080 με καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

Απο τα κλασικα ενα 2217 νομιζω θα σε καλυψει.Επισης ενας κυκλοφορητης να σηκωνει τις ακαθαρσιες απο την αμμο για να την τις τραβανε τα φιλτρα,θα ηταν χρησιμος.

Link to comment
Share on other sites

έχεις να μου προτείνεις κάποιο κυκλοφορητή?

Link to comment
Share on other sites

Eγω στο Ριο 300 ειχα βαλει τον maxijet MP1200.Δουλεψε απροβληματιστα.

Link to comment
Share on other sites

με μια αναζήτηση που έκανα δεν τον βρήκα πουθενά τον κυκλοφορητή που λες.από που τον πήρες?

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι είναι ο κυκλοφορητής και πως μπαίνει?

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι είναι ο κυκλοφορητής και πως μπαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Ο κυκλοφορητής που σου προτείνει ο Dias πιο πάνω είναι πολύ καλός :thumbup: και σε πολύ καλή τιμή επίσης!

Ο κυκλοφορητής είναι ουσιαστικά μία αντλία όπως αυτές που έχουμε στα φίλτρα χωρίς όμως υλικά φίλτρου. Δηλαδή, ρουφάει το νερό από την είσοδο του και το πετάει από την έξοδο με σκοπό την κυκλοφορία του νερού και την αποφυγή νεκρών σημείων στα οποία συσσωρεύονται ακαθαρσίες (κάτι που είναι πολύ σημαντικό ιδιαίτερα στα μεγάλα ενυδρεία που η ροή του φίλτρου δεν επαρκεί για να κάνει αυτή τη δουλειά).

Αν τοποθετήσεις έναν τέτοιο στα χαμηλά στρώματα του νερού, θα πετύχεις κυκλοφορία του νερού, ανατάραξη και μάζεμα της βρωμιάς από το φίλτρο και άρα δεν θα σου βρωμίζει η άμμος.

Ο κυκλοφορητής που μπαίνει σε ένα ενυδρείο γλυκού νερού με τον παραπάνω σκοπό, δεν είναι απαρίτητο να είναι μόνιμα αναμμένος. μπορείς να τον βάλεις 5-6 ώρες την ημέρα με έναν χρονοδιακόπτη,

ώστε να προκαλεί την απαραίτητη ανατάραξη της βρωμιάς και κυκλοφορία του νερού προς τα φίλτρα.

Στο δικό μου malawi έχω δύο κυκλοφορητές. Έναν hydor όπως αυτον εδώ τον Pico 400 και μία koralia nano. Αυτά βρίσκονται χαμηλά στο νερό κρυμμένα πίσω από τις πέτρες κοντά στα νεκρά σημεία που στο RIO300 εντοπίζονται κοντά στο κουτί του εσωτερικού φίλτρου, και ενεργοποιούνται για 4 ώρες την ημέρα με αποτέλεσμα να είναι πάντα η άμμος καθαρή και να μην συσσωρεύνται περιττώματα σε διάφορες γωνιές.

Έτσι ελαχιστοποιείται και το σκούπισμα που απαιτείται στην άμμο (πρακτικά δεν σκουπίζω πλέον).

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

έχω ένα eheim 2080.έχω αφαιρέσει το εσωτερικό φίλτρο.'οταν το δουλέψω στο φουλ το φίλτρο αναταράζεται ή αμμος.αν βάλω έναν κυκλοφορητή χαμηλά στην άμμο,δε θα είναι πολύ χειρότερα?

Link to comment
Share on other sites

και τι διαφορά έχουν οι δύο κυκλοφορητές που έχεις?

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα eheim 2080.έχω αφαιρέσει το εσωτερικό φίλτρο.'οταν το δουλέψω στο φουλ το φίλτρο αναταράζεται ή αμμος.αν βάλω έναν κυκλοφορητή χαμηλά στην άμμο,δε θα είναι πολύ χειρότερα?

και τι διαφορά έχουν οι δύο κυκλοφορητές που έχεις?

Μα δεν θα βάλεις τον κυκλοφορητή έτσι απλά, θα τον προσανταολίσεις με τέτοιο τρόπο ώστε να σπρώχνει το νερό και όχι την άμμο. Η διαφορά ανάμεσα σε μία korαlia και έναν απλό κυκλοφορητή είναι σημαντική. Οι koralia και άλλες ανάλογες αντλίες χρησιμοποιούνται κατά κανόνα στα θαλασσινά ενυδρεία για να προσομοιώσουν κυματοροή και να δημιουργήσουν streams με πιο ομαλή ροή του νερού.

Ο απλός κυκλοφορητής ρουφάει το νερό στην είσοδο του και το πετάει στην κατεύθυνση που είναι προσναταολισμένη η έξοδός του. Υπό αυτή την έννοια ο δεύτερος συχνά είναι πιο χρήσιμος από την koralia γιατί δημιουργεί πιο ισχυρή ανατάραξη - ανάδευση του νερού εκεί που τη χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν θα βάλεις τον κυκλοφορητή έτσι απλά, θα τον προσανταολίσεις με τέτοιο τρόπο ώστε να σπρώχνει το νερό και όχι την άμμο. Η διαφορά ανάμεσα σε μία korαlia και έναν απλό κυκλοφορητή είναι σημαντική. Οι koralia και άλλες ανάλογες αντλίες χρησιμοποιούνται κατά κανόνα στα θαλασσινά ενυδρεία για να προσομοιώσουν κυματοροή και να δημιουργήσουν streams με πιο ομαλή ροή του νερού.

Ο απλός κυκλοφορητής ρουφάει το νερό στην είσοδο του και το πετάει στην κατεύθυνση που είναι προσναταολισμένη η έξοδός του. Υπό αυτή την έννοια ο δεύτερος συχνά είναι πιο χρήσιμος από την koralia γιατί δημιουργεί πιο ισχυρή ανατάραξη - ανάδευση του νερού εκεί που τη χρειάζεσαι.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

πήγα σ'ενα πετσοπ σήμερα και μου είπε ότι δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα κ οτι ο κυκλοφορητής συνδέεται αποκλειστικά με εσωτερικό φίλτρο κ κάτι τέτοια.σ' ένα αλλο μου είπανε δια τηλεφώνου ότι έχουν κάποιους κυκλοφορητές που μπαίνουν στην επιφάνεια.Α,ο πρώτος μου είπε ότι στο Ιντερνετ ο καθένας λέει τα δικά του...

Link to comment
Share on other sites

πήγα σ'ενα πετσοπ σήμερα και μου είπε ότι δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα κ οτι ο κυκλοφορητής συνδέεται αποκλειστικά με εσωτερικό φίλτρο κ κάτι τέτοια.σ' ένα αλλο μου είπανε δια τηλεφώνου ότι έχουν κάποιους κυκλοφορητές που μπαίνουν στην επιφάνεια.Α,ο πρώτος μου είπε ότι στο Ιντερνετ ο καθένας λέει τα δικά του...

Φιλε μου αυτος λεει τα δικα του,για να μην πω τι αλλο λεει......... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

δηλ. για να το τελειωνουμε κ να μη γίνομαι κ κουραστικός,οι κυκλοφορητές κ συγκεκριμένα o maxijet λειτουργούν αυτόνομοι χωρίς να χρειάζεται σύνδεση με κάποιο άλλο μηχάνημα κ τοποθετείται όπου εγώ νομίζω καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

δηλ. για να το τελειωνουμε κ να μη γίνομαι κ κουραστικός,οι κυκλοφορητές κ συγκεκριμένα o maxijet λειτουργούν αυτόνομοι χωρίς να χρειάζεται σύνδεση με κάποιο άλλο μηχάνημα κ τοποθετείται όπου εγώ νομίζω καλύτερα.

ναι οι κυκλοφορητές που σου πρότειναν τα παιδιά λειτουργούν αυτόνομα!

το εσωτερικό φίλτρο που έβγαλες δεν είχε κυκλοφορητή? αν είχε χρησιμοποιήσε αυτόν δεν χρειάζεται να αγοράσεις άλλον.

με πρόλαβε ο dias!! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - christos79
Link to comment
Share on other sites

είχε αλλα που μπορώ να τον στηρίξω αυτόν?

αυτό θέλει σκέψη και πατέντα!! μπορείς π.χ. να τον δεσεις με μια κλωστή ή πετονιά σε μια πέτρα, ή μπορείς να του δέσεις βεντούζες και να τον κολλήσεις. Δες πως είναι το setup του ενυδρείου σου και που μπορείς να τον στήσεις.

απλά πρόσεχε μην το βάλεις πολύ χαμηλά και κοντά στην άμμο και σου ρουφήξει μέσα άμμο γιατί θα καταστραφεί. Εγώ θα πρότεινα να τον βάλεις πλάγια. Δηλαδή η είσοδος του νερού να μην είναι κάθετα με την άμμο αλλά παράλληλα.

Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...