Jump to content

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΝΥΔΡΙΟΥ Νο 3


chrisbouzinis

Recommended Posts

καλησπερα φιλε μου.....

θα σε συμβουλευα να χρησιμοποιησεις 12αρι..ή ακομα και 15αρι

συνχομπιστες μου στα συγκεκριμενα λιτρα εχουν

χρησιμοποιησει και 15 ποντους τζαμι...π.χ. (aquaboy) :rockon:

φυσικα οι κοντρες απαραιτητες :welcome:

Έγινε επεξεργασία - PPAP
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα

Οντως χρησιμιποιησα 15αρι ροντε κρυσταλλο για σιγουρια μονο.

Παντος και το 12αρι κανει δουλεια.

Οπως ειπε και ο Πετρος οι κοντρες οπωσδηποτε.

Αν χρησιμοποιησεις 15αρι θα σε συμβουλευα να το φτιαξεις μεσα στο σπιτι σου γιατι δεν σηκωνεται σχεδον με τιποτα.Προσωπικα χρειαστηκα 6 ατομα για να το σηκωσω και να το βαλω πανω στη βαση του.Με λιγα λογια μου εφυγαν τα χερια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα!Συμφωνω με τον Πετρο και τον Βασιλη.Το 10 αρι ειναι λιγο και το 12 αρι μαλλον οριακο, οποτε το 15 αρι ειναι πιο σωστη επιλογη για να εχεις το κεφαλι σου σιγουρο!Καπου, στο forum, υπαρχει και ενας πινακας που μπορεις να συμβουλευτεις.Νομιζω στις DIY κατασκευες το ειχα δει!Αν θυμαται καποιος ας βοηθησει! :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Σημαντικό ρόλο παίζουν και οι διστάσεις του ενυδρείου .

Link to comment
Share on other sites

Με 12αρι πιστευω εισαι καλυμενος.Τι διαστασεις σκοπευεις να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας θα ηθελα να σας κάνω και εγώ μια ερώτηση ?έχω φτιάξει ένα ενυδρειο 800 Λύτρα περειπου.με δεκάρι τζάμι γύρω στα τρία χρόνια τι κίνδυνο έχει αν εχει.οι διαστάσεις είναι 180μ 60φ 70υ. :thumbup::o

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας θα ηθελα να σας κάνω και εγώ μια ερώτηση ?έχω φτιάξει ένα ενυδρειο 800 Λύτρα περειπου.με δεκάρι τζάμι γύρω στα τρία χρόνια τι κίνδυνο  έχει αν εχει.οι διαστάσεις είναι 180μ 60φ 70υ. :thumbup:  :o

24270[/snapback]

Το 10αρι είναι λίγο γι' αυτά τα λίτρα και ακόμα περισσότερο γι' αυτό το ύψος. Υποθέτω ότι έχεις βάλει κόντρες έτσι;

Κίνδυνος υπάρχει α) να στρεβλώνει το τζάμι και να πιέζει τις κολλήσεις

β) να χτυπηθεί κάποια στιγμή κατά λάθος και να σπάσει.

Link to comment
Share on other sites

και γ) κανα σεισμος καλος να γινει θα σπασει(χτυπα ξυλο).

Πες μας τις κοντρες πως τις εχεις βαλει.Κοντρα στη μεση του ενυδρειου που να ενωνει τα δυο τζαμια μπρος-πισω υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ένα πλαίσιο από γωνία 4επι4 πόντους .και στην βάση αλλά και στο πάνω σημείο .και κάθετα στις γωνίες έβαλα γωνίες 2 επί 2 πόντους .και στο πάνω τελαρομα έχω τρεις κόντρες που ενώνουν την πάνω πλευρά του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά ο πάτος πρέπει να είναι 12 χιλιοστά .η σιλικόνη που έχω βάλει είναι για ενυδρεία και μάλιστα πολύ ακριβή είναι της wirth .αν έχετε ακουστά :thumbup::o

Link to comment
Share on other sites

Αν τα νεύρα που έχεις βάλει είναι μελετημένα και ενισχυμένα τότε δεν έχει κανένα πρόβλημα να ανοίξει η γυάλα στα 2 η ακόμα και να στρεβλώσει τα 10αρια τζάμια.

Το μόνο πρόβλημα είναι να μην χτυπηθεί κατα λάθος απο κάποιο αντικείμενο και σπάσει.

Και ο πάτος δεν είναι απαραίτητος να είναι παχύτερος απο τα πλαινά. Εκεί οι πιέσεις είναι σχεδόν μηδενικές μιας και το ενυδρείο δεν κρέμεται στον αέρα αλλά πατάει κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Και ο πάτος δεν είναι απαραίτητος να είναι παχύτερος απο τα πλαινά. Εκεί οι πιέσεις είναι σχεδόν μηδενικές μιας και το ενυδρείο δεν κρέμεται στον αέρα αλλά πατάει κάπου.

24288[/snapback]

Στους πίνακες με τα πάχη τζαμιών για ενυδρεία δίνουν συνήθως τον πάτο πιο χοντρό από τα πλαϊνά. Ο λόγος είναι ότι πρέπει να σηκώσει όλο το φορτίο του νερού και υπάρχει κίνδυνος στην περίπτωση κάποιας ατέλειας στη βάση (π.χ. ανωμαλία ή να μην είναι εντελώς παράλληλη προς το έδαφος). Γι' αυτό το λόγο μπαίνει και το φελιζόλ εξάλου, αλλά είναι ένα καλό προληπτικό μέτρο να είναι πιο χοντρός ο πάτος.

Επίσης, και λόγω της βαρύτητας, αν κάτι πέσει ποτέ μέσα στο ενυδρείο θα χτυπήσει τον πάτο.

Δεν είναι απαραίτητο μεν να είναι πιο χοντρός ο πάτος, αλλά γνώμη μου είναι ότι δεν είναι και κακή ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...