Jump to content

Κατασκευή ενυδρείου 170χ55χ75


efthvag

Recommended Posts

Γειά σας! Μετά από πολύ καιρό βρήκα λίγο χρονο να κάνω την παρουσίαση της κατασκευής του ενυδρείου μου. Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

1) Η ΒΑΣΗ:

Μεταλλική από κοιλοδοκό 40χ40χ4mm. Ηλεκτροκόληση έκανα μόνος μου, τα κομμάτια κόπηκαν από το μαγαζί που τις αγόρασα, από 6μετρες βέργες, με σκοπό να κοπούν "ίσια" ώστε να είναι ευκολότερο να "γωνιάσουν" κατά την κόλληση (άλλο που μου τις έκοψε θεόστραβα, καλύτερα να τα είχα κόψει μόνος μου με τροχό, τον οποίο ούτως ή άλλως χρησιμοποίησα για να τα σουλουπώσω). Τέλος καλό όλα καλά όμως, αφού τελικά βγήκε άψογα "αλφαδιασμένη", ούτε εγώ δεν το πίστευα όταν τελείωσα (αφού έκανα έλεγχο με 3 διαφορετικά αλφάδια μέχρι να πειστώ!)

Στις επόμενες φωτό φαίνεται η βάση, κολλημένη αλλά ακόμη άβαφτη, και βαμμένη (περάστηκε με αντισκωριακό και χρώμα 3 χέρια το κάθε ένα) και τοποθετημένη στην τελική της θέση.

post-617-1238285454_thumb.jpgpost-617-1238285368_thumb.jpg

Από ότι βλέπετε αποτελείται από 2 πλαίσια, ένα που πατά ολόκληρο στο πάτωμα και ένα επάνω στο οποίο κάθεται το ενυδρείο και 10 κάθετα "πόδια" που ενώνουν εσωτερικά τα 2 πλαίσια. Δεν ήθελα το βάρος να μοιράζεται σε κάποια ποδαράκια, πιστεύω ότι έτσι μοιράζεται το βάρος ποιό ομοιόμορφα στα πλακάκια.

Στο κάτω μέρος έχει μπει κάτω από το σίδερο μοκέτα, η οποία εξυπηρέτησε πολύ στην μετακίνηση μπρος-πίσω μέχρι να ολοκληρωθεί η όλη κατασκευή, προφυλάσσοντας το πάτωμα από γδαρσίματα και βοηθώντας στην ολίσθηση.Βοηθάει επίσης και στον να πατά ποιό καλά και μην "παίζει" η βάση, αν και πάλι ήμουν τυχερός, το πάτωμα σε εκείνο τουλάχιστον το σημείο ήταν απόλυτα ίσιο.

Επάνω μπήκε κομμάτι από ξύλο πάχους 2cm και φελιζόλ (dow), αυτό που βάζουν στις οικοδομές. Περιμετρικά έχει ντυθεί με ξύλο (δικής μου κοπής και βαφής επίσης :rasp: ) , αυτά φαίνονται σε επόμενες φωτό.

2) Η ΓΥΑΛΑ:

Εξωτερικές διαστάσεις 170 μήκος, 55 πλάτος και 75 ύψος, τζάμια 12mm (άψητα), ρονταρισμένα με τρύπα στον πάτο, πίσω αριστερή γωνία, για την υπερχείλιση. Κόντρες 10mm, ατρόχιστες (τις πέρασα εγώ με γυαλόχαρτο) περιμετρικά πάνω-κάτω, και επιπλέον 3 κομμάτια κάτω, 2 επάνω, που ενώνουν μπροστά και πίσω τζάμι.Με 10άρι τζάμι και τα 2 πλαινά του πύργου υπερχείλισης.

post-617-1238287891_thumb.jpgpost-617-1238287995_thumb.jpgpost-617-1238288013_thumb.jpgpost-617-1238288100_thumb.jpgpost-617-1238288118_thumb.jpg

Στην πίσω δεξιά γωνία οι επάνω κόντρες έχουν κοπεί φάλτσα για να περάσει ο σωλήνας επιστροφής - spraybar του νερού από το sumb. Στην κορυφή του πύργου υπερχείλισης, με τη βοήθεια κομματιών plexglass μπήκαν "σχαράκια" για την προστασία των ψαριών. Είχα αρχικά επιφυλάξεις, μήπως "στομώσουν", αν και η ιδέα μου μπήκε βλέποντας κάτι αντίστοιχο σε κατάστημα, αλλά από ότι φαίνεται μέχρι τώρα δεν υπάρχει τέτοιο θέμα (λειτουργεί περίπου 2 μήνες και το "βοηθάνε" και τα ψαράκια, τσιμπολογόντας αρκετές φορές από τα σχαράκια)

post-617-1238288248_thumb.jpgpost-617-1238288289_thumb.jpgpost-617-1238288273_thumb.jpg

Για να "κρύψω" την υπερχείλιση, "πασάλειψα" τα τζάμια του πύργου με σιλικόνη και κόλλησα επάνω χαλίκι, εργασία αρκετά κουραστική και μπελαλίδικη (παρατηρήστε η πρόταση ξεκινά με το ρήμα πασάλειψα... :P ) το αποτέλεσμα όμως με ικανοποίησε περισσότερο από ότι αρχικά πίστευα. Ελπίζω μόνο να αντέξει στο χρόνο, αν και 1-2 φυτάκια εν καιρώ θα βοηθήσουν την κατάσταση..Στην τρίτη φωτό φαίνεται πίσω δεξιά και ο διάτρητος σωλήνας PVC μέσω του οποίου γίνεται η επιστροφή του νερού από το sump, κοινώς spraybar! Το φόντο είναι από πλαστικό αυτοκόλλητο,αυτό που βάζουμε σε συρτάρια-ντουλάπια περασμένο "ανάποδα" (η κόλλα είναι εξωτερικά) εξωτερικά του ενυδρείου.

post-617-1238282176_thumb.jpg post-617-1238282187_thumb.jpg post-617-1238282839_thumb.jpg

3) Το SUMP:

Αυτό κι αν είναι DIY! Μέχρι που έκοψα μόνος τα τζάμια! Είναι και φιμέ! Εξωτερικά τζάμια 6mm και εσωτερικά χωρίσματα και κόντρες στον πάτο από 5mm και 4mm, κομμένα από διάφορα κομμάτια που με προμήθευσε φίλος αλουμινάς (του είχαν ξεμείνει από αλλαγές κουφωμάτων και τα είχε για πέταμα). Διαστάσεις 85χ42χ40 και φυσικά από κάτω φελιζόλ.

post-617-1238283315_thumb.jpg post-617-1238283332_thumb.jpg post-617-1238283349_thumb.jpg

4) Το ΚΑΠΑΚΙ:

Κατασκευή από ξύλο. Στεγανό διαμέρισμα για τα ballast και τις λάμπες, με τζάμι από κάτω και τρύπες εξαερισμού στο πάνω μέρος. Το σκέφτηκα έτσι και από άποψη στεγανότητας, αλλά και ευκολίας στον καθαρισμό από μελλοντικά άλατα κλπ που θα πιάνει λόγω εξάτμισης.Ούτως ή άλλως δεν σκόπευα και σε ιδιαίτερα απαιτητικά φυτά, αν και ήδη έχω αρχίσει να κάνω σκέψεις για μελλοντικές αλλαγές στο φωτισμό...Πάντως για την ώρα έχουμε:

2χ55W Power Compact, Interpet Beauty Light

1x80W T5, Osram 865 Daylight

2X5W Phillips Energy Saver

1m φωτοσωλήνα μπλε (χριστουγεννιάτικη) για moonlight

Αλουμινοταινία για ανάκλαση.

Εδώ πιάστηκα στον ύπνο από άποψη φωτογραφικού υλικού, οπότε έχω μόνο τα "εντόσθια" από το καπάκι:

post-617-1238284719_thumb.jpg post-617-1238284734_thumb.jpg

Οι δύο οικονομικές λάμπες τις Phillips είναι τοποθετημένες στις δύο άκρες, με σκοπό να γίνει κάποια αυτοσχέδια προσομοίωση ανατολής-δύσης, δηλαδή: θα ανάβει πρώτα η αριστερή και μόνο φωτίζοντας απαλά τη μία άκρη, έπειτα οι δύο Beauty Light, στη συνέχεια η Daylight. Το "βράδυ" σβήνει πρώτα η Daylight, έπειτα και αφού πρώτα έχει ανάψει η δεξιά economy, σβήνουν και τα Beauty, οπότε μένει μόνο ο φωτισμός "δύσης" της οικονομικής, ο οποίος τελικά σβήνει αφήνοντας μόνο το moonlight αναμμένο. Το τελικό αποτέλεσμα δεν είναι και άσχημο, σίγουρα καλύτερο από το απότομο άναμμα των φωτιστικών. Τα ballast των Τ5 και PC είναι ηλεκτρονικά, οπότε αποφεύγεται και το σπαστικό αναβόσβησμα κατά την εκκίνηση.

Αυτά...ελπίζω δεν ξέχασα κάτι...post-617-1238285999_thumb.jpg

Πριν κλείσω θα ήθελα να τονίσω και ορισμένα πράγματα:

:rasp: Η παραπάνω κατασκευή έγινε σύμφωνα με διάφορα άρθα που έχω διαβάσει κατά καιρούς και από διάφορες πηγές. Δεν είναι η πρώτη φορά που κατασκευάζω ενυδρείο, έχω "εξασκηθει" και σε μικρότερα. Δεν προτείνω σε καμμία περίπτωση σε κάποιον να με μιμηθεί!

:thumbup: Δεν αναλαμβάνω καμμία ευθύνη για την επιτυχία-αντοχή παρόμοιων κατασκευών, ούτε καν είμαι ακόμη 100% βέβαιος για τη δική μου (τη στιγμή που τα γράφω αυτά λειτουργεί μόλις 2-3 μήνες).

:thumbup: Για να κολληθούν τα 5 τζάμια του κυρίως σκελετού του ενυδρείου χρειάστηκαν 3 άτομα.

:excl: Για την τοποθέτηση του ενυδρείου από το μπαλκόνι στη βάση και στην τελική του θέση χρειάστηκαν 5 άτομα, 4 να σηκώνουν και ένας να καθοδηγεί-επιβλέπει!

:excl: Η τοποθέτηση στο χώρο έγινε σε συννενόηση με τον μηχανικό της κατασκευαστικής εταιρίας του διαμερίσματος για το θέμα της αντοχής του πατώματος.

:excl: Δεν κάνουμε πειράματα με τα καλώδια και το ηλεκτρικό ρεύμα, ειδικά στην περίπτωση που αυτά βρίσκονται κοντά σε νερό και υδρατμούς.

:excl: Η όλη κατασκευή χρειάστηκε αρκετές εργατοώρες (και χρήματα εννοείται) και αρκετό χρονικό διάστημα μέχρι να ολοκληρωθεί, ενδεικτικά, η γυάλα (τα 5 τζάμια μόνο) κολλήθηκε στις 09/11/2008 και η πρώτη ολοκληρωμένη λειτουργία με νερό έγινε περί το τέλος Ιανουαρίου 2009. Είναι πολύ ευκολότερο, ασφαλέστερο, ίσως και οικονομικότερο (; ) να αγοράσετε κάποιο έτοιμο και επώνυμο ενυδρείο με εγγύηση καλής λειτουργίας...(αν παρ' όλα αυτά επιμένετε στείλτε ΠΜ να σας δώσω το τηλ. του ψυχιάτρου μου :rasp: )

post-617-1238283998_thumb.jpg

post-617-1238284060_thumb.jpg

post-617-1238284089_thumb.jpg

post-617-1238284115_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - efthvag
Link to comment
Share on other sites

Τα συγχαρητηρια μου ........ στον ψυχιατρο, εχει κανει φοβερη δουλεια μαζι σου :rasp:

Ευχομαι καλη λειτουργια και να το χαιρεσαι. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Τα συγχαρητηρια μου ........ στον ψυχιατρο, εχει κανει φοβερη δουλεια μαζι σου :rasp:

Ευχομαι καλη λειτουργια και να το χαιρεσαι. :P

Ευχαριστώ...εκ μέρους του ψυχιάτρου...Να είστε καλά να με βοηθάτε να το χαίρομαι :rasp:

(και εγώ και τα ψάρια μου :rasp: )

Link to comment
Share on other sites

Να και ο πρώτος κάτοικος του ενυδρείου Aggelika Korius Efthvagius:post-617-1238291901_thumb.jpg

Στο petshop με διαβεβαίωσαν ότι είναι ό,τι πρέπει για τα λίτρα μου και μάλιστα όταν τους ρώτησα μήπως αυτό το σηματάκι με τη γατούλα στο καλσόν σημαίνει ότι είναι επικίνδυνος συγκάτοικος για τα άλλα ψάρια, με καθησύχασαν λέγοντάς μου ότι το έχει γιατί είναι γατόψαρο :rasp: Μου έδωσαν και κάτι flakes για τροφή (Kellogs νομίζω έγραφε το κουτί, δε θυμάμαι, το πέταξα)

Επειδή όμως εγώ σαν ευσυνείδητος χομπίστας, το γουγλάρησα, αφού πρώτα το είχα αγοράσει, διαπίστωσα ότι δεν κάνει διότι:

α) Έχει τελικό μέγεθος τουλάχιστον 1,5 μέτρα,

β) Στη διατροφή του απαιτούνται μεγάλες ποσότητες γάλατος και πέραν του ότι θα μου θολώνει το νερό του ενυδρείου, φοβάμαι μήπως μου ανεβάζει και τις σκληρότητες...

ΥΓ: Ξέρει κανείς αν το γάλα αλληλεπιδρά με τύρφη, Flourish κλπ; Μην έχουμε και καμμιά έκρηξη :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Να και ο πρώτος κάτοικος του ενυδρείου Aggelika Korius Efthvagius:post-617-1238291901_thumb.jpg

Στο petshop με διαβεβαίωσαν ότι είναι ό,τι πρέπει για τα λίτρα μου και μάλιστα όταν τους ρώτησα μήπως αυτό το σηματάκι με τη γατούλα στο καλσόν σημαίνει ότι είναι επικίνδυνος συγκάτοικος για τα άλλα ψάρια, με καθησύχασαν λέγοντάς μου ότι το έχει γιατί είναι γατόψαρο :rasp: Μου έδωσαν και κάτι flakes για τροφή (Kellogs νομίζω έγραφε το κουτί, δε θυμάμαι, το πέταξα)

Επειδή όμως εγώ σαν ευσυνείδητος χομπίστας, το γουγλάρησα, αφού πρώτα το είχα αγοράσει, διαπίστωσα ότι δεν κάνει διότι:

α) Έχει τελικό μέγεθος τουλάχιστον 1,5 μέτρα,

β) Στη διατροφή του απαιτούνται μεγάλες ποσότητες γάλατος και πέραν του ότι θα μου θολώνει το νερό του ενυδρείου, φοβάμαι μήπως μου ανεβάζει και τις σκληρότητες...

ΥΓ: Ξέρει κανείς αν το γάλα αλληλεπιδρά με τύρφη, Flourish κλπ; Μην έχουμε και καμμιά έκρηξη :rasp:

Φιλε μου δεν ειναι γατοψαρο.... γοργονα ειναι και αν εχεις γεννες φιλαξε μου μια!!!

Συγχαρητηρια παντως για τα υπολοιπα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη κατασκευη,τα συγχαρητηρια μου.

Αυτο που σου ειπε το pet shop ειναι λαθος,δεν κανει για τα λιτρα σου... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλό αποτέλεσμα!Πόσο σου κόστισε περίπου η όλη κατασκευή?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ΑΡΧΟΝΤΑΣ!!! Τα συγχαρήκια μου! :rasp::rasp::P

Link to comment
Share on other sites

Ψαγμένη όμορφη και μελετημένη η κατασκευή ,συγχαρητήρια για το εξαιρετικό ,(οπτικό τουλάχιστον) αποτέλεσμα...καλογέμιστο και με πολλές συγκινήσεις (καλές)...

ΥΓ. Να χαίρεσε την κορούλα σου, κουκλίτσα είναι :rasp:

Link to comment
Share on other sites

ωραια κατασκευη

ερωτησεις

η τρυπα ποσα mm ειναι?και η σωληνα pvc?

και με ποια αντλια (λιτρα) επιστρεφεις το νερο απο το σαμπ?

Link to comment
Share on other sites

1. Οφειλω να πω οτι με ενυπωσιασες. :thumbup: Θα μου φιαξεις ενα ιδιο; :rasp:

2. Για την "πλατη", κουβεντα δεν ειπες. :rasp:

3. Να την χαιρεσαι (αλλα ειμαι της αποψης ,οχι φωτο στο διαδυκτιο :P ). :rasp:

Link to comment
Share on other sites

3. Να την χαιρεσαι (αλλα ειμαι της αποψης ,οχι φωτο στο διαδυκτιο :rasp: ). :rasp:

+1

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλό αποτέλεσμα!Πόσο σου κόστισε περίπου η όλη κατασκευή?

Τα τζάμια-κόντρες του κυρίως ενυδρείου 300 (ό,τι μπήκε στο sump ήταν "δωρεά")

Τα σίδερα της βάσης 85 Ε

Μπογιές ξύλου-σιδήρου περίπου 40Ε

Σιλικόνες κανένα 50ευρω, πρέπει να "έφαγα" τουλάχιστον 10 σωληνάρια, αν και κολλήθηκαν διάφορα...

Λάμπες Ιντερπέτ από Ίντερνετ, γύρω στα 30Ε + μεταφορικά, αλλά πήρα κι άλλα μαζί οπότε μοιράζονται..

Λοιπά ηλεκτρολογικά, ballast, φισάκια, η Osram κλπ, 60E από Κοντορήγα

Τα σχαράκια της υπερχείλισης, 2.5Ε από Praktiker

Για της σωληνώσεις PVC χάλασα κανένα 50άρι, αλλά έγιναν πολλά λάθη και μετατροπές μέχρι να "μάθω" και να βρω το σωστό...ουσιαστικά υπολογίζω κανένα 25άρι θα αρκούσε

Το αυτοκόλλητο της πλάτης 8 ευρώ από Σκλαβενίτη

Αυτά σε γενικές γραμμές, ελπίζω να πήρες μια γεύση! (αν ξέχασα τπτ άλλο που θες, πες μου)

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ΑΡΧΟΝΤΑΣ!!! Τα συγχαρήκια μου! :rasp::rasp::P

Δηλαδή τώρα έχω ελπίδες για εκείνο το arowana που λέγαμε; :rasp:

Link to comment
Share on other sites

ωραια κατασκευη

ερωτησεις

η τρυπα ποσα mm ειναι?και η σωληνα pvc?

και με ποια αντλια (λιτρα) επιστρεφεις το νερο απο το σαμπ?

Η σωλήνα PVC της υπερχείλισης είναι Φ40, η τρύπα έγινε βάσει του "συνδετικού δεξαμενής" που μπήκε, απλά το έδωσα στον τζαμά και το ρύθμισε εκείνος, να περνά οριακά το σπείρωμα...

Η επιστροφή γίνεται με μια Aquamedic Ocean Runner 3500, η οποία λόγω ύψους κλπ κλπ, την έχω υπολογίσει ότι ανεβάζει 2200-2400 λίτρα/ώρα.

Link to comment
Share on other sites

"συνδετικού δεξαμενής"

αυτο το πηρες απο ελλαδα η απο το ιντερνετ?

θυμασαι ποσες ιντσες η mm ειναι?

εχει πασα η μπενει χωνευτα μεσα η σωληνα pvc?

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

1. Οφειλω να πω οτι με ενυπωσιασες. :excl: Θα μου φιαξεις ενα ιδιο; :excl:

2. Για την "πλατη", κουβεντα δεν ειπες. :P

3. Να την χαιρεσαι (αλλα ειμαι της αποψης ,οχι φωτο στο διαδυκτιο :thumbup: ). :rasp:

1. Φτου, να πάρει, έναν άνθρωπο περίμενα να μου γράψει κάτι "αρνητικό" να διορθώσω, με απογοήτεψε κι αυτός. :rasp: Αν και είχα πει ότι τέτοιο project δεν το ξανακάνω με τιποτα, επειδή σου χρωστάω από κάτι "εξωενυδριακές" συμβουλές που μου έδωσες (οι οποίες έπιασαν τόπο και θέλω κι άλλες - θυμάσαι αλήθεια:thumbup: θα σου φτιάξω, αλλά όχι ίδιο, καλύτερο. Τώρα που "έπαθα κι έμαθα" :rasp:

2. Για την "πλάτη"??? Κάτι δεν καταλαβαίνω;

3. Αυτό το έχω ξανακούσει, αλλά - ίσως βλακεία μου- δεν έχω καταλάβει γιατί;

Link to comment
Share on other sites

αυτο το πηρες απο ελλαδα η απο το ιντερνετ?

θυμασαι ποσες ιντσες η mm ειναι?

εχει πασα η μπενει χωνευτα μεσα η σωληνα pvc?

Από Σταματίου είναι στον Κηφισσό κοντά στη διασταύρωση με Π.Ράλλη. Απλά έχει τα πάντα από PVC και εξυπηρετικότατος. Δες τη σελίδα:

http://www.stamatiou-co.gr/index1.html

Από διαστάσεις δε θυμάμαι, και την "πάσα" δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Με δικά μου λόγια, το εξάρτημα αυτό "κάθεται" στον πάτο της υπερχείλισης, η κατακόρυφη σωλήνα από επάνω θηλυκώνει μέσα, και από κάτω βγάζει σπείρωμα στο οποίο έχω "βιδώσει" 45άρα γωνία.

Πάντως ο άνθρωπος σου λέω έχει τα πάντα από εξαρτήματα, ό,τι θες κι όπως το θες το φτιάχνεις.

Ακόμη και στο συνδετικό που λέμε έχει αρσενικά, θηλυκά, με μεγάλη "πατούρα" με πιο μικρή κλπ κλπ κλπ...

Link to comment
Share on other sites

''''''......Δεν ήθελα το βάρος να μοιράζεται σε κάποια ποδαράκια, πιστεύω ότι έτσι μοιράζεται το βάρος ποιό ομοιόμορφα στα πλακάκια.........'''''''

το θέμα σκουριάς στα σίδερα που ακουμπούν με τα πλακάκια το έχεις σκεφτεί καθόλου ?

η γνώμη μου είναι να βάλεις ποδαράκια, για να μην έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις αργότερα

Link to comment
Share on other sites

1. Φτου, να πάρει, έναν άνθρωπο περίμενα να μου γράψει κάτι "αρνητικό" να διορθώσω, με απογοήτεψε κι αυτός. :P Αν και είχα πει ότι τέτοιο project δεν το ξανακάνω με τιποτα, επειδή σου χρωστάω από κάτι "εξωενυδριακές" συμβουλές που μου έδωσες (οι οποίες έπιασαν τόπο και θέλω κι άλλες - θυμάσαι αλήθεια:rasp: θα σου φτιάξω, αλλά όχι ίδιο, καλύτερο. Τώρα που "έπαθα κι έμαθα" :rasp:

2. Για την "πλάτη"??? Κάτι δεν καταλαβαίνω;

3. Αυτό το έχω ξανακούσει, αλλά - ίσως βλακεία μου- δεν έχω καταλάβει γιατί;

1. Θα σε μισησει πολυς κοσμος τωρα!!!! :thumbup:

2. Το γραψες ηδη. Απο Σκλαβενιτη.

3. Μαζι με τις επομενες συμβουλες.-

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ, NAVY...πες μου σε παρακαλώ ότι δεν πρόσεξες στην επόμενη παράγραφο που λέω ότι όλο το κάτω μέρος είναι ντυμένο με μοκέτα (και αρκετά παχιά μάλιστα) οπότε δεν ακουμπούν άμεσα τα σίδερα στο πλακάκι.......

...γιατί άμα μου πεις ότι το είδες, αλλά επιμένεις στο θέμα σκουριάς, τότε κλάψτε με...πού να το σηκώνω το γαϊδούρι τώρα που είναι γεμάτο και "τρέχει";;; Εδώ χωρίς νερό και το σηκώναμε τέσσερεις.... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

απλα τελειο φιλε μου. μπραβο! :):P:helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...