Jump to content

Siporax Mini ή 15mm


stsou98

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

έχω ένα RIO 125 που λειτουργεί περίπου 2,5 χρόνια με το εσωτερικό φίλτρο και καθώς είναι φυτεμένο έβγαλα το ενεργό άνθρακα που είχε και το σφουγγερακι για τα νιτρικά και τώρα λειτουργεί με filter wool τα 3 σφουγγαράκια (ένα χοντρότερο και δύο ψιλά-αφορά το άνοιγμα τον πόρων και όχι το ύψος) ξανά filter wool και τύρφη (έχω neon). Καθώς υπάρχει κενός χώρος ήθελα να βάλω βιολογικό υλικό και κατέληξα στο siporax όμως είδα ότι υπάρχει σε δύο εκδόσεις 15mm και mini.

Ποια από τις δύο θεωρείται ότι είναι καλύτερη για το φίλτρο μου? Θεωρητικά πρέπει να μου κάνει η mini έχει όμως αρνητικά σε σχέση με την άλλη έκδοση?, και

πόση θα είναι η ελάχιστη ποσότητα-όγκος του βιολογικού υλικού που πρέπει να βάλω στο φίλτρο?

Θα ήταν καλύτερο να αντικαταστήσω και κάποια από τα σφουγγαράκια για να κερδίσω περισσότερο χώρο για το βιολογικό υλικό (σκεπτόμουν να κρατήσω το χονδρό σφουγγαράκι και αφού στραγγίσω το ένα λεπτό να το βγάλω και εν συνεχεία σε 15 ημέρες να κάνω το ίδιο και με το δεύτερο λεπτό σφουγγαράκι) είναι σωστή αυτή η σκέψη μου?

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για την βοήθειά σας

Link to comment
Share on other sites

Για πόσα ψάρια μιλάμε και τι είδη?

Τα σφουγκαράκια είναι φθαρμένα?

Απλά θέλω να αναβαθμίσω το φίλτρο μου. Τα σφουγγαράκια είναι σε σχετικά καλή κατάσταση, απλά θέλω να τα αντικαταστήσω (τουλάχιστον το 1) με βιολογικό υλικό. Σκέφτομαι την σταδιακή αλλαγή των δύο σφουγγαριών με βιολογικό υλικό (εν προκειμένω siporax) και να κρατήσω το αρχικό με τα μεγαλύτερα κενά για την προστασία του βιολογικού υλικού από απόφραξη.

Τα είδη που έχω είναι 15 neon tera, 4 αρλεκίνους, 2 Μπουενος Αίρες τετρα, και 2 guppy (1 αρσενικό, 1 θυληκό) και 1 dwarf gourami kai 1 otto. Το ενυδρείο είναι 125 lt και φυτεμένο σχετικά πυκνά και χρησιμοποιώ μπουκάλα CO2.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήμουν στη θέση σου δεν θα έκανα καμία αναβάθμιση από τη στιγμή που τα σουγγαράκια είναι σε καλή κατάσταση λόγω των σχετικά λίγων ψαριών που έχεις και την παρουσίας πολλών φυτών.

Αν παρ' όλα αυτά αισθάνεσαι οτι χρειάζεσαι κάτι καλύτερο για βιολογικό υλικό μπορείς να αφήσεις το σφουγκάρι μικρών πόρων, να αντικαταστήσεις τα άλλο σταδιακά με σίποραξ, σαμπστρατ προ ή κάποιο άλλο αξιόπιστο υλικό και πάνω πάνω να βάλεις υαλοβάμβακα που θα αντικαθιστάς όταν χρειάζεται ώστε να προστατεύεις τα υλικά από το μπούκωμα.

Έχε υπόψιν οτι το σίποραξ είναι πιό ευαίσθητο στο μπούκωμα από το σάμπστρατ προ.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι την αναβάθμιση για να αυξήσω λίγο τον αριθμό τον ψαριών. Αν κατάλαβα καλά μου προτείνεις να αφήσω το σφουγγάρι με τα μεγάλα διάκενα για προφίλτρανση και στην συνέχεια το βιολογικό υλικό... Αυτό σκεφτόμουν και εγώ.

Αλλά να πάω στο 15mm ή στο mini που από ότι είδα είναι σε μορφή σφαίρας μιας και έχω εσωτερικό φίλτρο??

Link to comment
Share on other sites

Αν ήμουν στη θέση σου δεν θα έκανα καμία αναβάθμιση από τη στιγμή που τα σουγγαράκια είναι σε καλή κατάσταση λόγω των σχετικά λίγων ψαριών που έχεις και την παρουσίας πολλών φυτών.

Αν παρ' όλα αυτά αισθάνεσαι οτι χρειάζεσαι κάτι καλύτερο για βιολογικό υλικό μπορείς να αφήσεις το σφουγκάρι μικρών πόρων, να αντικαταστήσεις τα άλλο σταδιακά με σίποραξ, σαμπστρατ προ ή κάποιο άλλο αξιόπιστο υλικό και πάνω πάνω να βάλεις υαλοβάμβακα που θα αντικαθιστάς όταν χρειάζεται ώστε να προστατεύεις τα υλικά από το μπούκωμα.

Έχε υπόψιν οτι το σίποραξ είναι πιό ευαίσθητο στο μπούκωμα από το σάμπστρατ προ.

Κυριε μοντερατορα ...............διαβαζω!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι την αναβάθμιση για να αυξήσω λίγο τον αριθμό τον ψαριών. Αν κατάλαβα καλά μου προτείνεις να αφήσω το σφουγγάρι με τα μεγάλα διάκενα για προφίλτρανση και στην συνέχεια το βιολογικό υλικό... Αυτό σκεφτόμουν και εγώ.

Αλλά να πάω στο 15mm ή στο mini που από ότι είδα είναι σε μορφή σφαίρας μιας και έχω εσωτερικό φίλτρο??

Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να βγαλεις εξω τα γκαπυ, γιατι χρειαζονται διαφορετικες συνθηκες απο τα αλλα που εχεις. Εκτος αν δεν φιαχνεις το νερο, οποτε θα πρεπει να αφησεις μεσα τα γκαπυ και να βγαλεις ολα τα αλλα.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Κυριε μοντερατορα ...............διαβαζω!!!! :D

:rasp::rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι την αναβάθμιση για να αυξήσω λίγο τον αριθμό τον ψαριών. Αν κατάλαβα καλά μου προτείνεις να αφήσω το σφουγγάρι με τα μεγάλα διάκενα για προφίλτρανση και στην συνέχεια το βιολογικό υλικό... Αυτό σκεφτόμουν και εγώ.

Αλλά να πάω στο 15mm ή στο mini που από ότι είδα είναι σε μορφή σφαίρας μιας και έχω εσωτερικό φίλτρο??

Προσωπική απόψη: μεγάλες τρύπες με substrat pro, μικρές τρύπες με siporax όπως σου είπα λόγω διαφορετικής ευαισθησίας των υλικών προσπαθώ να αντισταθμίσω απόδοση-κυκλοφορία.

Κυριε μοντερατορα ...............διαβαζω!!!! :rasp:

Με παρακολουθείτε κύριε fαn? :rasp:

Σου βρήκα υπογραφή:"πρόσεχε τι λες, θα σε fαn οι λύκοι!" ;)

Ζω για τη μέρα που θα το λέμε όλοι "περλόν". :D:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...