Jump to content

Πολυ CO2


ΜΑΡΜΑ

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα.Πριν λιγο εβαλα για πρωτη φορα DIY CO2 στο ενυδρειο μου

και παρατηρω οτι βγαζει 4-5 φουσκαλες το δευτερολεπτο.Να ανησηχω ?πολυ δεν ειναι?Εχω διαβασει ολα τα αρθρα για αυτο το θεμα εβαλα σωστες αναλογιες σε μπουκαλι 1.5 λιτρων. :rockon::welcome::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ακούγεται.Σε πόσα λίτρα ενυδρείου είναι?Στο 400αρι?

Για τί ποσότητα φυτών και τί φυτά μιλάμε?

Άν δείς ότι τα ψάρια σου βαριανασαίνουν βάλε μιά αεραντλία ή βγάλε το Co2.

Τί ΡΗ έχεις και τί ΚΗ?

:rockon:

Link to comment
Share on other sites

Ναι στο 400αρι.PH 7.5 .Φυτα για την ωρα μονο κερατοφυλλο.Εχω παραγγιλει απο Αθηνα φυτα και ερχονται αυριο η μεθαυριο και μαζι τεστ ΚΗ.Το σωληνακι ειναι απο ορο και τωρα εβαλα το ρυθμιστηρι του και το μειοσα λιγο ελπιζω να μην εχουμε κανενα μπαμ.Γιατι ομως τοσα γκαζια?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι στην αρχή του το μείγμα και πολύ ζεστό είναι λογικό μερικές φορές να βγάζει πολυ στην αρχή. Αργότερα θα εξασθενήσει. Αν το στραγγαλίσεις πολύ το μπαμ είναι πιθανό να συμβεί...

Διάχυση πως κάνεις; Πάντως αφού έχεις τις σωστές αναλογίες, δεν κινδυνεύουν τα ψάρια σου σε τόσο μεγάλο ενυδρείο. Αν ήταν 40 λίτρα με ΚΗ 2-3 το ξανασυζητάγαμε.

Link to comment
Share on other sites

Η διαχιση γινεται με το φυλτρο.Μου φενεται πολυ παραξενο κανει λες και δουλευει με ρευμα.Δουλευει εδω 2.5 ωρες.

Θελω να ρωτησω αν φτιαξω μια ποσοτιτα 20 λιτρων η παραγογη CO2 θα ειναι μεγαλιτερη? η απλα θα αυξιθει η διαρκεια του μειγματος?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Διαβαζοντας την απαντηση του φιλου ΜΑΡΜΑ μου δημιουργηθηκε η εξης απορια, εφοσον φυτα, εκτος του κερατοφυλλου, δεν εχει ακομα το ενυδρειο, μηπως ηταν περιττο το CO2;Ισως μου διαφευγει κατι, αλλα νομιζω οτι και η ποσοτητα που βγαινει απο το μειγμα ακομα και να βαλει φυτα στην αρχη ειναι υπερβολικη.Φυσικα, με τα τεστ θα ξερουμε καλυτερα την ακριβη ποσοτητα CO2.Φιλε ΜΑΡΜΑ καλη επιτυχια και με το φυτεμα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε ΖΑΚ.Οντος αυτη τη στιγμη το co2 μαλλον δεν χρειαζεται μιας και για την ωρα εχω μονο κερατοφυλλο ομως ειχα και προβλημα με υψηλο PH 7.5-8.0

και τωρα (μετα απο 24ωρο) εχει πεσει στο 7.Ο Μιχαλης ειχε δικιο η παραγογη co2 τωρα εχει μειοθει αισθητα.

Θελω να ρωτησω αν φτιαξω μια ποσοτιτα 20 λιτρων η παραγογη CO2 θα ειναι μεγαλιτερη? η απλα θα αυξιθει η διαρκεια του μειγματος?

Στα φυτα (εκτος co2 και sera florena )πρεπει να βαζω και κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...