Jump to content

Sump η εξωτερικο φιλτρο??


piranxobios

Recommended Posts

Στο ενα 700λιτρο ενυδρειο μου εχω 2 φιλτρα JBL 1500e αλλα ηθελα να βαλω και κατι ακομα για εξτρα φιλτρανση με καποιο βιολογικο υλικο (siporax),απο τη μια σκεφτηκα να παρω αλλο ενα φιλτρο οπως το 2260 η το 2080 η το FX5,με προτιμηση απο τα 3 στο 2260 αλλα ενας φιλος μου εκανε λογο για να βαλω καποιο sump μεσα σε ενα ντουλαπι.Ηθελα να ρωτησω ειναι εφικτη η κατασκευη ενος sump με υπερχειλισεις και τα συναφη η δεν αξιζει το κοπο?Να αναφερω οτι το ενυδρειο ειναι εργοστασιακο χωρις υπερχειλισεις ,τρυπες κ.α. Εκανα μια σχετικη ερευνα για το πως δουλευει ενα sump αλλα εαν δεν το δω απο κοντα δεν νομιζω να καταλαβω τη πληρη λειτουργεια του,εαν εχετε ιδεες η κατι που κυκλοφορει στην αγορα να προτεινετε ειναι ευπροσδεκτο. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα 700λιτρο ένα sump σίγουρα προσφέρει πολλά, κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ καθώς έχει συζητηθεί αρκετά το θέμα και με σχέδια κλπ και ότι θες ρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαι αξιζει τονο κπο η κατασκευη sump.Σκεψου ποσο παραπανω βιολογικο υλικο μπορεις να χρησιμοποιησεις!!!Οσο για υπερχειληση υπαρχουν στο εμποριο εξωτερικες.

Link to comment
Share on other sites

sump 10000000 φορες και για διαφορους λογους.παλια ειχα φιλτρα αλλα τωρα και 120 λυτρα ενυδρειο να ειχα παλι sump θα εκανα

Link to comment
Share on other sites

sump 10000000 φορες και για διαφορους λογους.παλια ειχα φιλτρα αλλα τωρα και 120 λυτρα ενυδρειο να ειχα παλι sump θα εκανα

σιγουρα το sump ειναι πολυ καλυτερο.ασυμφορο ομως για μικρα ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

για το δικο σου που ειναι μεγαλο ενυδρειο ειναι η καλυτερη λυση αρκει να διαθετεις τα απαραιτητα χρηματα για αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Οσο για υπερχειληση υπαρχουν στο εμποριο εξωτερικες.

Στρατο υπαρχει καποιο link ?

Link to comment
Share on other sites

www.tunze.com

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_Κρικ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...