Jump to content

ΓΝΩΜΕΣ


GKAZI

Recommended Posts

Φιλαράκια καλησπέρα,

έστω και καθυστερημένα να στείλω τους χαιρετισμούς μου σε όσους γνώρισα στη Σαββατιάτικη συνάντηση, αλλά και όσους δεν πρόλαβα, αφού λόγω δουλειάς καθυστέρησα να κατέβω στο ΣΕΦ.

Θα ήθελα τη γνώμη σας για δύο θέματα:

1.- Μέχρι να κατασκευάσω το μεγάλο ενυδρείο των 600+ λίτρων, κάτι που το "βλέπω" κατά το φθινόπωρο, ψάχνω τρόπο να κατασκευάσω ένα μικρότερο ενυδρείο στα 70-80 λίτρα. Μέσα από αναζήτηση στο forum διάβασα για την κατασκευή ενυδρείου από πλεξιγκλάς. Τι κινδύνους όμως μπορεί να κρύβει κάτι τέτοιο; Εκτός τους ότι χαράζει εύκολα, μήπως είναι και περισσότερο ευαίσθητο να ανοίξει;

Έπειτα διάβασα, ότι η κόλληση γίνεται με υγρό χλωροφόρμιο. Βέβαια ο συγγραφέας γνωρίζει πολύ καλά τις πληροφορίες, που αναφέρει, αλλά διερωτώμαι αν μετά από κάποιο μικρό ή μεγαλύτερο χρονικό διάστημα δεν υπάρχει φόβος το χλωροφόρμιο να διαλυθεί και να περάσει στο νερό με όποια αποτελέσματα;

2.- Αν και το DIY ενυδρείο μου το λειτουργώ περίπου 6 μήνες με... κούρασε ο διάκοσμος. Σκέπτομαι συχνά - πυκνά να το... "σκάψω" χωρίς να βγάλω τους κατοίκους του. Επιτρέπεται; Μπορεί να γίνει μέσα σε μία ή δύο ημέρες; Μήπως στρεσσαριστούν τα ψαράκια μου και τα χάσω; Αν αρχίσω σιγά - σιγά να αφαιρώ διάκοσμο μέχρι να μείνει τελείως γυμνό και το ξαναφτιάξω, θα έχω κάνει σωστά βήματα ή πρέπει όποιο σημείο "αδειάζει" από φυτά ή πέτρες να ξαναγεμίζει αμέσως για να μην υπάρχει κενό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις...........

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκια καλησπέρα,

Μέσα από αναζήτηση στο forum διάβασα για την κατασκευή ενυδρείου από πλεξιγκλάς. Τι κινδύνους όμως μπορεί να κρύβει κάτι τέτοιο; Εκτός τους ότι χαράζει εύκολα, μήπως είναι και περισσότερο ευαίσθητο να ανοίξει;

Έπειτα διάβασα, ότι η κόλληση γίνεται με υγρό χλωροφόρμιο. Βέβαια ο συγγραφέας γνωρίζει πολύ καλά τις πληροφορίες, που αναφέρει, αλλά διερωτώμαι αν μετά από κάποιο μικρό ή μεγαλύτερο χρονικό διάστημα δεν υπάρχει φόβος το χλωροφόρμιο να διαλυθεί και να περάσει στο νερό με όποια αποτελέσματα;

Δε βρησκω ουτε ενα θετικο στη κατασκευη ενυδρειου απο plexiglass.

80λιτρα ειναι πολλα για τετοια κατασευη.Το τζαμι γιατι το αποφευγεις??

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν αποφεύγω το τζάμι, εξάλλου το πρώτο μου ενυδρείο που είναι DIY είναι από 15άρι τζάμι.

Βρήκα όμως τη συγκεκριμένη πρόταση και την είδα ως εναλλακτική λύση σε περίπτωση, που μπορεί να γίνει ένα ενυδρείο μεγάλο, με πολλά λίτρα, αν χρησιμοποιήσουμε plexiglas και όχι χοντρό τζάμι, ίσως να μειώσουμε και το βάρος, που θα δεχθεί το πάτωμα στον όροφο, που κατοικούμε.

Όμως έλεγα να κάνω μία προσπάθεια σε μικρότερο ενυδρείο για να πάρω το... κολάϊ.

Η κάθε άποψη πάντα δεκτή, γιατί μπορεί και να κάνω απίστευτο λάθος, αλλά να μην το "βλέπω"....

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκια καλησπέρα,

έστω και καθυστερημένα να στείλω τους χαιρετισμούς μου σε όσους γνώρισα στη Σαββατιάτικη συνάντηση, αλλά και όσους δεν πρόλαβα, αφού λόγω δουλειάς καθυστέρησα να κατέβω στο ΣΕΦ.

Θα ήθελα τη γνώμη σας για δύο θέματα:

1.- Μέχρι να κατασκευάσω το μεγάλο ενυδρείο των 600+ λίτρων, κάτι που το "βλέπω" κατά το φθινόπωρο, ψάχνω τρόπο να κατασκευάσω ένα μικρότερο ενυδρείο στα 70-80 λίτρα. Μέσα από αναζήτηση στο forum διάβασα για την κατασκευή ενυδρείου από πλεξιγκλάς. Τι κινδύνους όμως μπορεί να κρύβει κάτι τέτοιο; Εκτός τους ότι χαράζει εύκολα, μήπως είναι και περισσότερο ευαίσθητο να ανοίξει;

Έπειτα διάβασα, ότι η κόλληση γίνεται με υγρό χλωροφόρμιο. Βέβαια ο συγγραφέας γνωρίζει πολύ καλά τις πληροφορίες, που αναφέρει, αλλά διερωτώμαι αν μετά από κάποιο μικρό ή μεγαλύτερο χρονικό διάστημα δεν υπάρχει φόβος το χλωροφόρμιο να διαλυθεί και να περάσει στο νερό με όποια αποτελέσματα;

2.- Αν και το DIY ενυδρείο μου το λειτουργώ περίπου 6 μήνες με... κούρασε ο διάκοσμος. Σκέπτομαι συχνά - πυκνά να το... "σκάψω" χωρίς να βγάλω τους κατοίκους του. Επιτρέπεται; Μπορεί να γίνει μέσα σε μία ή δύο ημέρες; Μήπως στρεσσαριστούν τα ψαράκια μου και τα χάσω; Αν αρχίσω σιγά - σιγά να αφαιρώ διάκοσμο μέχρι να μείνει τελείως γυμνό και το ξαναφτιάξω, θα έχω κάνει σωστά βήματα ή πρέπει όποιο σημείο "αδειάζει" από φυτά ή πέτρες να ξαναγεμίζει αμέσως για να μην υπάρχει κενό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις...........

Γεια και απο εμενα. 1. Το απαντας μονος σου, σε λιγο καιρο θα γινει ματ. 2. Φανταζομαι τουλαχιστον σοκ.:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις γνώμες.

Τελικά καταλήγω και πάλι στο γυαλί.

Ίσως να είναι κάποια κιλά επιπλέον, αλλά θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο για πολλά πράγματα....

Τώρα για το διάκοσμο θα το διακινδυνεύσω να τον αλλάξω, αλλά σιγά - σιγά. Από την παραμικρή αλλαγή στην επόμενη να μεσολαβούν 5-6 μέρες.

Έτσι τα ψαράκια μου ελπίζω να συνηθίζουν τις αλλαγές χωρίς να σοκαριστούν...

Και πάλι ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...