Jump to content

τροφη ψαριων μεσογειακου


Recommended Posts

Kαλησπέρα και ΧΡΗΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ . Προσπαθώ να συλλέξω πληροφορίες για το καλύτερο τάϊσμα των μικρών μεσογειακών μας φίλων. Απο κάποιους παλαιότερους κατόχους μεσογειακού έμαθα οτι τα ψάρια μας μπορούν να ταϊστούν με ποικίλες τροφές , θα ήθελα να μάθω όμως την καλύτερη για τα δικά μου ψαρια ( σπάρους , μουρμούρα , λαπινα και σαργό . Ακόμα αν κάποιος γνωρίζει τις ποσότητες και τα διαστήματα του ταΐσματος ωστε να μην υπάρχουν υπολοιματα τροφής στο ενυδρείο . Στο μικρό διάστημα που φιλοξενώ τα ψάρια τα ταΐζω με κατεψυγμένη τροφή από pet και κατεψυγμένο μαύρο σκουλήκι που έχω αποθηκευση ο ίδιος μέσα σε αλάτι ( συμβουλή παλαιοτέρου). το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι οτι με την υπερχείλιση χάνεται μικρή ποσότητα με αποτέλεσμα να επιβαρύνω το σύστημα , γιαυτον τον λόγω οταν ταΐζω κλείνω τα πάντα . μπορώ να πω οτι καλύτερα αποτελέσματα , εμφανή τουλάχιστον, έχω με το σκουλήκι παρά με την αρτεμια . Γνωρίζω οτι για REEF υπάρχει τρόπος και κατασκευή μείγματος τροφής , μπορεί να γίνει και κάτι τέτοιο σ' αυτην την περίπτωση ;

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια μπορούν να μάθουν να τρέφονται με οποιαδήποτε ψαροτροφή κατεψυγμένη ή και φυλαράκια.

Θεωρώ ότι το σκουλήκι είνα αρκετά βαριά τροφή για το σύστημά σου και καλύτερα να την μειώσεις.

Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει λόγος να μπεις στη διαδικασία κατασκευής τροφής.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι οτι τα ψάρια δεν τρώνε , αλλά το είδος της τροφής . Οι περισσότερες τροφές δεν έχουν βάρος με αποτέλεσμα να ανεβαίνουν προς την επιφάνεια και να φεύγουν απο την υπερχείλιση . Αυτό που θέλω να καταφέρω είναι να μην μπαίνω στην διαδικασία να κλείνω τον κυκλοφορητη και την πλήρωση του ενυδρείου μέχρι να "κάτσει" η τροφή. Οι μόνες τροφές που κάθονται στον πυθμένα είναι οι βαριές και φυσικά αυτές που επιβαρύνουν περισσότερο. μήπως τα ψάρια πρέπει να μένουν αρκετά πεινασμένα ώστε να ορμουν στην τροφή όσο αυτή βρίσκεται στη επιφάνεια , αυτό δεν το έχω δοκιμάσει .

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτές τις περιπτώσεις, την τροφή την βυθίζουμε με το χέρι μας μέχρι να μουλιάσει και να μειώνονται οι ποσότητες που διαφεύγουν.

Πάντως το καλύτερο είναι να κλείνει η επιστροφή.

Δεν υπάρχουν καθαριστές στο σύστημά σου για την κατανάλωση της περίσσιας τροφής???

Link to comment
Share on other sites

Να σου προτείνω μία εναλλακτική λύση, που εγώ χρησιμοποιώ στο ενυδρείο μου.

Βάζω την ποσότητα, που θέλω σε ένα πλαστικό ποτηράκι, όπου έχω πάρει λίγο νερό από το ενυδρείο μου. Μετά από μικρό χρονικό διάστημα -δεν περνά μισό λεπτό- η τροφή έχει κάτσει στον πάτο του ποτηριού.

Μόλις το ρίχνω στο ενυδρείο μου διασκορπίζεται σε όλα τα επίπεδα, φτάνει μέχρι και τα corydoras, που είναι το βυθού και έτσι δεν μένει κανείς παραπονούμενος.... :unsure::unsure::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Αυτόν τον τρόπο ακολουθώ προς το παρών λιώνω πρώτα την τροφή σε ένα μικρό πλαστικό μπολ με νερό απο το ενυδρείο για περίπου δυο λεπτά και μετά την ρίχνω στο ενυδρείο αλλα και πάλι μια μικρή ποσότητα φεύγει απο την επιστροφή , τέλος πάντων εάν δεν δημιουργηθεί μακροπρόθεσμα κάποιο πρόβλημα θα συνεχίσω με αυτόν των τρόπο . Νίκο όταν εννοείς καθαριστή για μεσογειακό σε ποιο είδος αναφέρεσαι

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως ερημίτες, αλλά και γαρίδες, έναν οφίουρο, αγγούρι, μαύροι αχινοί, ψάρια της άμμου, πολυχαίτες που συνήθως έρχονται με το βράχο....

Link to comment
Share on other sites

Τις γαρίδες καλύτερα να τις αποφύγεις.... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...