Jump to content

Ektozon


Χρηση Ektozon  

77 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ektozon λοιπον και η κυρια ερωτηση μου ειναι:

-Αλλαγη νερου καθε 15 μερες με ποσοτητα εκτοζον αντιστοιχη των λιτρων αλλαγης ?

ή

-1 φορα τον μηνα ποσοτητα εκτοζον αντιστοιχη των συνολικων λιτρων του ενυδρειου?

Εσεις πως χρησιμοποιειται το εκτοζον (μιλαμε για προληψη παντα) ?

Υπαρχει μεταβολη στο νερο (TDS για παραδειγμα κτλ κτλ)?

Ποια ειναι η ρουτινα, με λιγα λογια, που ακολουθείται ?

(ας συγκεντρωσουμε τα παντα για το Ektozon εδω, τι λετε? :unsure: )

Link to comment
Share on other sites

(ας συγκεντρωσουμε τα παντα για το Ektozon εδω, τι λετε? :unsure: )

Da... Συμφωνώ :unsure:

Εγώ το χρησιμοποιώ σχεδόν μηνιαίως για πρόληψη στο σύνολο των λίτρων του ενυδρείου. Λέω "σχεδόν", καθότι εφόσον αφορά πρόληψη και όχι θεραπεία το να ξεφύγω μία βδομάδα + ή - δεν νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα.

Έχω παρατηρήσει αύξηση του TDS με την χρήση ΕΚΤΟΖΟΝ, το οποίο όμως δεν επηρεάζει καθόλου τα ψάρια. Απλά φροντίζω να μην ρίχνω ΕΚΤΟΖΟΝ όταν έχω αυγά, καθότι μπορεί λόγω αυξημένου TDS να μην εκκολαφθούν. Δεν ξέρω βέβαια αν αυτό ισχύει για όλα τα είδη των ψαριών. Εγώ επειδή ασχολούμαι με Αμαζόνιο, φροντίζω να το προσέχω.

Η ρουτίνα μου είναι να ρίχνω ΕΚΤΟΖΟΝ στο βαρέλι της προετοιμασίας. Φυσικά το μείγμα μέσα στο βαρέλι προετοιμασίας είναι πάρα πολύ ισχυρό, αφού το βαρέλι αντιστοιχεί στο 30% των λίτρων μου και η ποσότητα ΕΚΤΟΖΟΝ είναι για το 100% των λίτρων. Αλλά με την εισαγωγή μέσα στο ενυδρείο το μείγμα διαλύεται και θεωρώ πως δεν υπάρχει πρόβλημα.

Επίσης θα αναφέρω πως σπανιότερα (περίπου ανά 2μηνο) ρίχνω Melafix και Pimafix ακολουθόντας την ίδια διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους ! :unsure: Μπορειτε να πειτε που χρησημευει το εκτοζον? ..επισης χρησμοπιειται σε ολα τα ειδη ψαριων? πχ χρυσοψρα η τροπικα? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

sarevock ωραιος :unsure: !!!

Εγω βαζω σχεδον σε καθε αλλαγη στο νερο προετοιμασιας για τα λιτρα του νερου της αλλαγης!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους ! :unsure: Μπορειτε να πειτε που χρησημευει το εκτοζον? ..επισης χρησμοπιειται σε ολα τα ειδη ψαριων? πχ χρυσοψρα η τροπικα? ευχαριστω

Χοντρικα: "Σκεύασμα σε σκόνη που αντιμετωπίζει εξωπαράσιτα και δρα απολυμαντικά, χωρίς να επηρεάζει τη βιολογία του ενυδρείου. Είναι ελαφρύ και ανεκτό από όλα τα ψάρια. Δεν χρειάζεται άνθρακας για την απομάκρυνσή του από το νερό, μετά το τέλος της θεραπείας. Πρέπει να διαλύεται καλά πριν μπει στο ενυδρείο."

Link to comment
Share on other sites

Χοντρικα: "Σκεύασμα σε σκόνη που αντιμετωπίζει εξωπαράσιτα και δρα απολυμαντικά, χωρίς να επηρεάζει τη βιολογία του ενυδρείου. Είναι ελαφρύ και ανεκτό από όλα τα ψάρια. Δεν χρειάζεται άνθρακας για την απομάκρυνσή του από το νερό, μετά το τέλος της θεραπείας. Πρέπει να διαλύεται καλά πριν μπει στο ενυδρείο."

ευχαριστω! :unsure::unsure:

Link to comment
Share on other sites

παντως κανει καλη δουλεια.εγω το χρησιμοποιω στις αλλαγες νερου.το tds παντως επηρεαζεται.επισης οταν ενας δισκος ψιλοαρχισε να σκουραινει χρησιμοποιησα ektozon και μεσα σε μιση ωρα ο δισκος επανηλθε.

Link to comment
Share on other sites

παντως κανει καλη δουλεια.εγω το χρησιμοποιω στις αλλαγες νερου.το tds παντως επηρεαζεται.επισης οταν ενας δισκος ψιλοαρχισε να σκουραινει χρησιμοποιησα ektozon και μεσα σε μιση ωρα ο δισκος επανηλθε.

και σε εμενα σε μια ιδια κατασταση με δισκο που ειχε κατι σαν velvet ειχα αριστο αποτελεσμα...

Link to comment
Share on other sites

αν και σε λίγο θα μπεί και θα γράψει ο Σταμάτης για το ektozon :unsure:

να πω και εγώ οτι σαν πρόληψη για βακτηριακές εξωτερικές μολύνσης είναι Νο1

ανεβάζει πολύ το tds είναι γεγονος

οπότε για πρόληψη ρίχνω πολύ σπάνια εως ποτέ και την μισή δόση

αλλά πάντα υπάρχει κάτω απο το ενυδρείο μου και σε περίπτωση που παρατηρησω κάτι

το χρησιμοποιώ αμέσως χωρίς 2η σκέψη

Έγινε επεξεργασία - yiapas
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ κάποιον να μας κανει τη μετάφραση .

Ειναι ενα μερος απο ανταλαγη ε-μαιλ που ειχα με την εταιρία .

EKTOZON?

Medicinal remedy for ornamental fish. Scientifically composed special preparation. Combination of active substances for the prevention and treatment of diseases in ornamental fish. For funghi and parasites in freshwater and sea water aquariums.

Content:1 bag of 125 g dissolvable granules – for 60 to 2,500 litres of aquarium water, depending on the type of application.

Ingredients: 100g contain 580 mg sodium perboricum, 97 mg potassium chloricum, 58 mg magnesium peroxide, sodium chloride ad 100.

Areas of application: Freshwater and sea water fish affected by Saprolegnia and Achlya, ciliate infestation (Chilodonella), protozoan skin cloudiness, ophthalmomycosis, injuries, dyspnoea. In most cases, fish that are visibly infested by parasites and/or funghi can be saved by a timely application of EKTOZON?. Always pour EKTOZON? dissolved in some water into the aquarium some distance away from the animals. The disinfection can be repeated with a newly prepared EKTOZON? solution (old water) at intervals of 24 hours.

Contra-indications: Not known.

Precautions: Always store EKTOZON? in its box in a dry, cool place.

Do not use for animals used as food. Keep medicine in a safe place! Do not use after the best before date (see box). Keep out of the reach of children!

Dosage in freshwater:

a) as a prophylactic: Dissolve 1 slightly heaped teaspoon (5-6 g) for 50 litres of aquarium water (twice as much for sea water) in some water and distribute evenly in the aquarium to destroy parasites in the developmental stage and prevent the formation of funghi such as mycosis and many fish diseases in the aquarium. The risk of infecting healthy fish by affected fish is greatly reduced.

B ) as a full bath: In case of visible infestation with Saprolegnia, Achlya, Chilodonella and in case of injuries.

Dissolve one heaped teaspoon of EKTOZON? (5-6g) in a full bath aquarium with 3-4 litres of pleasantly warm old water. Bathe the affected fish for 3 hrs. in a darkened place, providing slight aearation. The full bath should be repeated the next day. A full bath for 3-5 days results in a clear reduction of protozoan skin cloudiness.

c) as a quarantine bath: Newly acquired fish and fish weaked by transport are not only susceptible themselves but are often also a dangerous source of infection for the entire aquarium. Therefore, always disinfect each fish for ½ hour and each new plant for 2 hours in a freshly prepared EKTOZON? full bath.

d) as a massive dose therapy: (Only for large, strong fish.) Take extremely heavily infested fish out of the aquarium and leave in the net. Slightly dab affected areas with EKTOZON? and then place fish in an EKTOZON full bath.

Dosage in sea water:

a) as a prophylactic: for new fish and as a weekly addition to maintain the health of all sea water animals, dissolve 1 teaspoon of EKTOZON? in 30 litres of water.

B ) in case of injuries: for Actinia, starfish, crustaceans, and sea urchins, dissolve 1 teaspoon of EKTOZON? in 60 litres of water.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hello Mr. Stamatis,

only the conductance will get a little bit higher in your aquarium. But this will be no problem for your fish.

And it won’t influence your biological filter.

Mit freundlichen Grόίen

DOHSE AQUARISTIK KG

Christoph Seidel

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

Μπορει το εκτοζον να χρησιμοποιηθει μαζι με melafix σε μια καραντινα για νεα ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

Μπορει το εκτοζον να χρησιμοποιηθει μαζι με melafix σε μια καραντινα για νεα ψαρια?

Ναι... και με Pimafix! Βασικά δεν γνωρίζω κάποιο φάρμακο (ισχυρό ή μη) που να μην συνδιάζεται ακίνδυνα με το ΕΚΤΟΖΟΝ. Ας μας διαφωτίσει ο Σταμάτης.

Ερώτηση:

Δεν υπάρχει κανείς που να μπορεί να κάνει τη μετάφραση? Όλοι βαριόμαστε??? :wub:

Link to comment
Share on other sites

Ναι... και με Pimafix! Βασικά δεν γνωρίζω κάποιο φάρμακο (ισχυρό ή μη) που να μην συνδιάζεται ακίνδυνα με το ΕΚΤΟΖΟΝ. Ας μας διαφωτίσει ο Σταμάτης.

Ερώτηση:

Δεν υπάρχει κανείς που να μπορεί να κάνει τη μετάφραση? Όλοι βαριόμαστε??? :P

:wub:

Link to comment
Share on other sites

:wub:

Ok... Το'πιασα το υπονοούμενο... Πιστεύω πως μέχρι την Πρωτομαϊά ή το Σ/Κ που ακολουθεί να κάτσω να το μεταφράσω! :P

Link to comment
Share on other sites

ΕΚΤΟΖΟΝ

Θεραπευτική λύση για ψάρια ενυδρείου.Ειδικά προετοιμασμένο με επιστημονική σύνθεση.Πρόκειται για συνδυασμό δραστικών ουσιών για την πρόληψη και τη θεραπεία ασθενειών σε ψάρια που ζουν στα ενυδρεία.Ιδανικό για τη θεραπεία του fungus και τα παράσιτα σε ενυδρεία γλυκού και αλμυρού νερού.

Περιεχόμενο: μια σακούλα των 125 γραμμαρίων με κόκκους που διαλύονται στο νερό - για 60 έως 2.500 λίτρα ενυδρειακού νερού, ανάλογα με τον τρόπο χρήσης του.

Συστατικά: τα 100 γραμμάρια του περιεχομένου της σακουλίτσας περιέχουν 580mg sodium perboricum, 97 mg potassium chloricum, 58 mg magnesium peroxide, sodium chloride περίπου 100.

Που χρησιμοποείται: Σε ψάρια γλυκού ή αλμυρού νερού που έχουν μολυνθεί από Saprolegnia (fungus), Achlya (κάτι σαν μούχλα νερού), ciliate infeection (μόλυνση από πρωτόζωα),Chilodonella, αρρώστιες που οφείλονται σε πρωτόζωα και δημιουργούν γκρι τμήματα στα ψάρια, ασθένειες των ματιών που οφείλονται σε fungus, τραυματισμούς και δύσπνοια.

Στις περισσότερες περιπτώσεις, χρησιμοποιείται σε ψάρια που είναι ορατά μολυνσμένα από παράσιτα και/ή fungus και μπορούν να θεραπευτούν με έγκαιρη χρήση του Εκτοζόν. Πάντα πρέπει να ρίχνουμε το νερό του ενυδρείου στο οποίο έχουμε διαλύσει το Εκτοζόν μέσα στο ενυδρείο σε απόσταση από τα ψάρια και άλλους ζωντανούς οργανισμούς. Η θεραπεία μπορεί να επαναληφθεί με μία νέα δόση Εκτοζόν κατά διαστήματα 24 ωρών.

Αντενδείξεις:Καμία γνωστή.

Προειδοποιήσεις:Φυλάξτε πάντα το Εκτοζόν στο κουτί του σε ξηρό και δροσερό μέρος.Μην το χρησιμοποείτε για ζώα σαν φαγητό.Κρατήστε τα φάρμακα σε ασφαλές μέρος.Μην το χρησιμοποιείτε μετά την ημερομηνία λήξης (Δείτε στη συσκευασία πότε λήγει). Κρατήστε το μακριά από παιδιά.

Δόση για γλυκό νερό:

Α) Ως προληπτικό: διαλύστε ένα ελαφρώς γεμάτο κουταλάκι του γλυκού (5-6 γραμμάρια), ανά 50 λίτρα νερού του ενυδρείου, σε λίγο νερό που έχετε πάρει από το ενυδρείο ή σε αλλαγή νερού, στο νερό που προετοιμάζετε,και ρίξτε το μείγμα σε όλο το ενυδρείο εξίσου ώστε να καταστραφούν τα παράσιτα που αναπτύσσονται και να προλάβετε το σχηματισμό του fungus και μολύνσεων που σχετίζονται με αυτόν και άλλες αρρώστιες ψαριών του ενυδρείου. Ο κίνδυνος να μολυνθούν τα υγιή ψάρια από τα μολυνσμένα μειώνεται αρκετά.

Β) Ως "μπάνιο" μόνο με εκτοζόν: Σε περιπτώσεις ορατής μόλυνσης από Saprolegnia, Achlya, Chilodonella και σε περιπτώσεις τραυματισμών.

Διαλύστε ένα σχεδόν γεμάτο κουταλάκι του γλυκού Εκτοζόν (5-6 γραμμάρια) σε 3-4 λίτρα νερού από το υπάρχον ενυδρείο και βάλτε το σε ένα άλλο ενυδρείο. Τοποθετήστε μέσα τα μολυνσμένα ψάρια για 3-4 ώρες και βάλτε το σε σκοτεινό μέρος και ελαφριά αεριζόμενο. Το "μπάνιο" αυτό θα πρέπει να επαναληφθεί και την επόμενη μέρα πάλι με παλιό νερό από το ενυδρείο. Ένα τέτοιο "μπάνιο" για 3-5 μέρες οδηγεί στην καθαρή μείωση πρωτόζωων που δημιουργούν γκρι τμήματα στα ψάρια.

Γ) Ως "μπάνιο" σε ενυδρείο καραντίνα: Τα νεοφερμένα ψάρια και τα αδύναμα από τη μεταφορά ψάρια δεν είναι μόνο ευαίσθητα και επικίνδυνα για τον εαυτό τους αλλά μπορούν να μολύνουν και ολόκληρο το ενυδρείο μας.Συνεπώς πρέπει πάντα να "απολυμαίνουμε"κάθε ψάρι για μισή ωρα και κάθε φυτό για 2 ώρες σε ένα φρέσκο μείγμα Εκτοζόν με νερό από το παλιό ενυδρείο μέσα στο ενυδρείο καραντίνα, να τα κάνουμε δηλαδή ένα "μπάνιο".

Δ)Ως μια ισχυρή δόση θεραπείας (μόνο για μεγάλα και ανθεκτικά ψάρια): Βγάλτε τα πάρα πολύ βαριά μολυνσμένα ψάρια έξω από το ενυδρείο και κρατήστε τα στην απόχη. Επαλείψτε ελαφριά με Εκτοζόν τα μολυνσμένα τμήματα των ψαριών και μετά τοποθετείστε τα για ένα "μπάνιο" με Εκτοζόν.

Δόση για αλμυρό νερό:

Α) Ως προληπτικό: χρήση για νέα ψάρια ή εβδομαδιαία χρήση για τη διατήρηση της υγείας όλων των ζωντανών θαλάσσιων οργανισμών, διαλύστε ένα κουταλάκι του γλυκού Εκτοζόν, ανά 30 λίτρα, σε λίγο νερό από το ενυδρείο.

Β)Σε περιπτώσεις τραυματισμών: για Actinia, αστερίες, οστρακοειδή, θαλάσσιους αχινούς, διαλύστε 1 κουταλάκι του γλυκού Εκτοζόν σε νερό ενυδρείου ανά 60 λίτρα νερού.

Κάποια δεν τα έχω μεταφράσει σωστά, όποιος μπορεί ας διορθώσει.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε συ andria!!! :wub:

Μετά φταίνε οι γυναίκες να μας λένε ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ εμάς τους άντρες...

Θέλει μικροδιορθωσούλες αλλά η δουλειά βγήκε :P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ερωτηση:

Εχω 2 θηλυκα μπουκωμενα και πλησιαζει η μερα που ριχνω την μηνιαια προληπτικη δοση εκτοζον...

να ριξω κανονικα εκτοζον ή οχι?

Θελω να πω υπαρχει περιπτωση να επιρρεασει αρνητικα τις γεννες? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:

Εχω 2 θηλυκα μπουκωμενα και πλησιαζει η μερα που ριχνω την μηνιαια προληπτικη δοση εκτοζον...

να ριξω κανονικα εκτοζον ή οχι?

Θελω να πω υπαρχει περιπτωση να επιρρεασει αρνητικα τις γεννες? :thumbup:

Τσου... κάντο κανονικά χωρίς φόβο!!! Στα δικά σου ψάρια μόνο θετικά μπορεί να επηρεάσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά. , κανει καλο να ριχνουμε??

Ή για να μην παθουμε τπτ κακο??

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ειμαι εναντιον οποιασδηποτε προληπτικης χρησης.

Μονο αν γινει καποια αλλαγη στο ενυδρειο, πχ προσθηκη καινουριου ψαριου μπορει να κανω καποια προληπτικη χρηση...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ειμαι εναντιον οποιασδηποτε προληπτικης χρησης.

Μονο αν γινει καποια αλλαγη στο ενυδρειο, πχ προσθηκη καινουριου ψαριου μπορει να κανω καποια προληπτικη χρηση...

Για ποιο λογο ομως......??

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οι παθογονοι μικροοργανισμοι προσαρμοζονται και δημιουργουν ανθεκτικα στελεχοι στην δραση του φαρμακου. Ετσι οταν πραγματικα εχεις προβλημα, το φαρμακο δεν θα ειναι δραστικό...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...