Jump to content

Moonlight


geoblaze

Recommended Posts

Κατασκευη moonlight DIY.

Υλικα: 1. λεντακια στα οποια εχουμε κολλησει αντιστασεις για τα αναλογα volt

2. κολληση

3. κολλητηρι

4. κοφτακι

5. χαρτοκοφτη

6. καλωδιο

7. βελωνα

8. κατσαβιδι

9. μετασχηματιστης

post-12278-1240580899_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

παιρνουμε το καλωδιο και σημαδευουμε τα σημεια που θα μπουν τα λεντακια

post-12278-1240581054_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μετα χωριζουμε με τον χαρτοκοφτη το καλωδιο στο σημειο που θα μπουν τα λεντακια

post-12278-1240581142_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ξεγυμνωνουμε προσεκτικα ενα μικρο μερος του καλωδιου

post-12278-1240581274_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ανοιγουμε με την βελωνα ενα ανοιγμα στα καλωδια για να περασει το λεντακι

post-12278-1240581348_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κολλαμε το λεντακι πανω στο καλωδιο με το κολλητηρι

post-12278-1240581528_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μετα ενωνουμε με μια κλεμα το καλωδιο με τον μετασχηματιστη

post-12278-1240581606_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή παρουσίαση!

Φυσικά πρέπει να υπάρχει αντιστοιχία με volt μετασχηματιστή και led, πόσο αυστηρό είναι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

τα λεντακια ειναι 3volt.Ο μετασχηματιστης εχει ρυθμιση απο

1.5 εως 12volt.Αναλογα με τα volt που θα δουλεψεις τον

μετασχηματιστη παιρνεις και την αναλογη αντισταση.

:wub::P:ninja:

Link to comment
Share on other sites

οι αντιστασεις ειναι απωλειες ηλεκτρικου ρευματος σε θερμοτητα

με αλλα λογια ειναι ασκοπες καταναλωσεις

μια αλλη εναλλακτικη λυση ειναι εχοντας σαν δεδομενη την ταση, εστω 12V και την ταση που θελουν τα led για να λειτουργησουν να φτιαξουμε μια συνδεσμολογια, μονο με καλωδια, ωστε να λειτουργησουν ολα χωρις καμια αντισταση απλοποιοντας την κατασκευη μας

leds.jpg

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

εχουμε 12V σαν ταση τροφοδοσιας και εστω οτι τα led θελουν 3V το καθε ενα

εαν βαλεις 4 led σε σειρα (η καθοδος του ενος συνδεεται στην ανοδο του αλλου) μπορει να τροφοδοτηθει απευθειας με την ταση 12V χωρις καμια επιπλεον αντισταση, το καθε led θα εχει στα ακρα του ακριβως 3V

εαν εσυ θες οχι 4 led αλλα 8, 12, 16, 20 κλπ τοτε φτιαχνεις αντιστοιχα κυκλωματα και απλα τα συνδεεις το καθε ενα χωριστα στην πηγη σου

σε καμια περιπτωση δεν ειναι λαθος αυτο που εκανες, απλα αυτο που σου προτεινω εγω ειναι πιο απλοιποιημενο και πιο αποδοτικο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

η πιο απλοποιημενη μορφη ειναι να ενωσεις ολα τα led παραλληλα και να τα συνδεσεις απευθειας πανω στο τροφοδοτικο με ταση που να κυμαινεται απο 1.5 - 3 volt. αν και ειμαι λιγο επιφιλακτικος αν ολα αυτα μπορουν να αντεξουν ολη αυτην την υγρασια που μαζευει το καπακι.....δεν θα αργισουν να σκουριασουν τα ποδαρακια απο τα led.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα συμφωνησω οτι παραλληλα εινα καλυτερα γιατι ετσι μπορεις και φτιαχνεις μια ευθεια απο τη μια ακρη μεχρη την αλλη του ενυδρειου. Ομως αν καει το ενα.... ισως εχουομε υπερτροφοδοτηση στα αλλα.... :hysterical::thumbup:

Αυτα ομως τα ξερουν καλυτερα οι ηλεκτρολογοι, εγω μηχανηκος ειμαι :rolleyes:

Η ερωτηση μου λοιπον, ειναι απλή, ποσα λαμπακια και τι ισχυος ειναι αρκετα ετσι ωστε στο ενυδρειο μου να ειναι σωστο και οχι λιγο-πολυ το φως??

Ποσα και σε τι αποσταση?? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πολύ ωραία ιδιοκατασκευή. Να βάλω κι εγώ το ληθαράκι μου στον πύργο;

Ίσως για αποφυγή σκουριάσματος και υγρασίας κτλπ, θα μπορούσαμε να περάσουμε όλη την κατασκευή μέσα απο διάφανο σιλικονένιο σωλήνα, σαν τους ενυδρειακούς αλλα προφανώς μεγαλύτερης διαμέτρου. Έτσι έχουμε και μεγαλυτερη στεγανότητα, αλλα και πιο ευρεία διαχυση του φωτός (μαλλον ??? ).

Κάποια στιγμή στο μέλλον θα το φτίαξω καθώς περισσότερο χρονο για να βλέπω το ενυδρείο έχω το βράδυ :S

Επίσης θα ήταν ενδιαφέρουσα η απάντηση στο ερώτημα του νικολουτσου για τον αριθμό των λαμπακίων.

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Μεσα σε ολα να υπολογισουμε οτι με τοσο μπλε φως το ενυδρειο θα γινει ντισκοτεκ 80's ? :)

Επισης να υπολογισουμε οτι τα ψαρια δεν εχουν βλεφαρα να τα κλεισουν και χρειαζονται και σκοταδι για να ξεκουραστουν κοματι? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλά που βρήκες led-ακια χύμα; Πήγα σε 3 καταστήματα με ηλεκτρολογικά είδη και είδη φωτισμου και δεν είχαν... :(

Link to comment
Share on other sites

Μεσα σε ολα να υπολογισουμε οτι με τοσο μπλε φως το ενυδρειο θα γινει ντισκοτεκ 80's ? :(

Επισης να υπολογισουμε οτι τα ψαρια δεν εχουν βλεφαρα να τα κλεισουν και χρειαζονται και σκοταδι για να ξεκουραστουν κοματι? :)

:thumbup: πολύ φοβάμαι ότι ο Σπύρος έχει δίκιο παιδιά. Καλό το moonlight αλλά σε καμια δυο ώρες, όχι παραπάνω..

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια ιδεα αλλα με πολα λεντακια.Εγω ειχα φτιαξει σε 1.20-60-60 ενυδρειο ιδια κατασκευη με δυο λεντακια και το εκανε μερα .Ετσι αφησα μονο το ενα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...