Jump to content

Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους.Διαβάζω αρκετό καιρό το forum και ήρθε ο καιρός να γράψω και εγώ αλλα δυστηχώς,σχετικά με ασθένεια.

Έχω ένα ενυδρείο 130 lt με 4 oranda και 1 shubunkin.Πριν από αυτά είχα άλλα 3 ψαράκια που σε διάστημα 2 μηνών ψοφήσανε με τα ίδια συμπτώματα.Και αυτή τη στιγμή που μιλάμε το ένα το oranda που έχω παρουσιάζει τα ίδια.

Δηλ.γυρίζανε στο πλάϊ ή και ανάποδα.Από τη πρώτη μέρα που γυρίζανε αντέχανε περίπου ένα μήνα σε αυτή τη κατάσταση.

Το τωρινό oranda έχει δύο εβδομάδες με το πρόβλημα.Μόλις διαπίστωσα το πρόβλημα το έβγαλα από το ενυδρείο και το άφησα 2 μέρες νηστικό και μέσα σε αλάτι με αντιβιωτικό και μετα του έδωσα βρασμένο αρακά.Για πέντε μέρες δεν παρουσίασε κανένα προβλημα αλλά από χθες πάλι τα ίδια.Μόλις μένει ακίνητο πάει να χάσει την ισορροπία του και επανέρχεται σε κανονική θέση κάπως τρομαγμένο.

Και το μυστήριο της υπόθεσης είναι οτι παρουσιάζει το πρόβλημα μετά τις 10 το βράδυ και την επόμενη μέρα είναι καλά.

Ταϊζω με flakes 2 φορές την ημέρα και τελευταία έκοψα το βραδυνό τάϊσμα γιατί φοβήθηκα μήπως φταίει το φαγητό.

Αν όμως είναι μικρόβιο ,τι μπορώ να κάνω για το ψαράκι μου (που είναι η ωραιότερη φατσούλα που έχετε δει σε ψάρι :rockon:) και τι πρέπει να κάνω στο ενυδρείο μου για να απαλλαγώ ,για να μην κολλησουν και τα υπόλοιπα?

Υ.Γ.Μετρήσεις

NH4=0

NO2=0

NO3=10-15

PH=7-7.5

GH=19

με DIY CO2 και αλλαγές νερού 40% κάθε εβδομάδα.

Sorry για το μεγάλο post αλλά έπρεπε να γίνω όσο πιο κατανοητός γίνεται.

Ευχαριστώ όλους. :welcome:

post-180-1143493393_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορει να κολυμπησει καθολου κανονικα και οταν προσπαθει γυριζει στο πλαϊ συνεχεια;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε kimi1976 μου έδωσες μια καλή ευκαιρία να καταθέσω τη προσωπική μου εμπειρία για την αστάθεια πλεύσης στα οράντα δηλαδή αυτό το ανάποδο κολύμπι που παρουσιάζουν .

Σίγουρα πρόκειται για πρόβλημα στη νηκτική κύστη αλλά δεν γνωρίζω τα αίτια.

Κάποτε ένας φίλος μού είχε αφήσει για μεγάλο χρονικό διάστημα (πήγαινε στο Χονγκ Κονγκ από όπου τα είχε φέρει )10 η 12 οράντα μεγέθους 14 εκατοστά μαζί με τη τροφή που τους έδινε .Το ενυδρείο που τα έβαλα ήταν 1200 λίτρα με πολλά φυτά και χωρίς άλλα ψάρια . Όλα πήγαιναν μια χαρά μέχρι που τελείωσε η τροφή που μου είχε δώσει. Πήρα μια άλλη τροφή από επώνυμη μάρκα και συνέχισα να τα ταΐζω κανονικά. Μέσα σε 10 ημέρες τα μισά ψάρια σχεδόν άρχισαν την αστάθεια πλεύσης .

Για να μην μακρηγορώ για 2 μήνες προσπαθούσα να βρω την αιτία . ένα απόγευμα έρχεται ο φίλος , εγώ τρομοκρατημένος (είχα χάση και 2 ψάρια), και βλέπει τα ψάρια ανάποδα . Αμέσως εγώ πήγα να του εξηγήσω ότι δεν έκανα κάτι στραβό κτλπ. Η απάντηση του ήταν (γνώριζε το πρόβλημα )ότι ξέχασε να μου φέρει την ειδική τροφή που τα τάιζε και στο επόμενο ταξίδι θα μου την έφερνε . Πράγματι μετά από λίγο καιρό μου έφερε τη τροφή και τα ψάρια από την επόμενη μέρα κι όλας ήταν μια χαρά .

Πληροφοριακά σου λέω ότι η τροφή ήταν ειδική για τα συγκεκριμένα οράντα με το συγκεκριμένο χρώμα .

Υπ όψιν οι τροφές που εγώ τάιζα ήταν από αξιόπιστες εταιρίες πασίγνωστες και της ίδιας εταιρίας για οράντα , τα δε οράντα δεν παρουσίαζαν όλα πρόβλημα με εξαίρεση το χρώμα τους που είχε ατονήσει σημαντικά..

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι συγνώμη που θα το πώ αλλά το θεωρώ ταλαιπωρία και για σένα αλλά και για τα ζωντανά σου.

Σε περίπτωση που η συγκεκριμένη τροφή σταματήσει να παράγεται και δεν μπορείς να την βρείς τότε τι θα γίνει.

Περισσότερο ταλαιπώρια, στεναχώρια και άγχος θα σου δώσει παρά χαλάρωση και ηρεμία.

Δεν ξέρω αλλά έτσι το βλέπω.

Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αν και μπορώ να πω οτι απογοητεύτηκα.

GIN το ψαράκι το περισσοτερο χρονικό διάστημα κολυμπάει κανονικά.Και τώρα που μιλάμε φαίνεται υγιέστατο.Δεν το τάϊσα όμως για βράδυ.Το απόγευμα το τάϊσα και δεν παρουσίασε πρόβλημα.Δηλαδή δεν είναι σταθερή κατάσταση.Πάντως όσες φορες παρουσίασε το πρόβλημα ήταν μετά το φαγητό και μετα τις εννιά το βράδυ.

Όταν έχει το πρόβλημα κολυμπάει με το κεφάλι ελαφρώς προς τα κάτω και μόλις κάθεται ακίνητο γέρνει στο πλάϊ και έχει μια κατακόρυφη άνωση προς την επιφάνεια του νερού.Αλλά μόνο όταν έχει το πρόβλημα.

Σταμάτη με απογοήτευσες γιατί αυτό το είδους ψαριού μου άρεσε περισσοτέρο από όλα.Αν σου είναι εύκολο θέλω να μου πεις λεπτομέρειες για την τροφή που λες (μάρκα και που μπορεί να κυκλοφορεί αν ξέρεις).Και αν υπάρχει πρόβλημα για διαφήμιση του προϊόντος στείλε μου πμ για να με βοηθήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το κανει οταν εχεις κλεισει τα φωτα το βραδυ; υπαρχει περιπτωση να κοιμαται και τα δικα μου το κανουν, δεν γυρνανε αναποδα αλλα ειναι σαν να τα παρασερνει το ρευμα και καποιες φορες ειναι με την κεφαλα προς τα κατω. Την τροφη θα πρεπει να την μουλιαζεις σε ενα μπολακι καθαρο που θα εχεις μονο γι αυτη την δουλεια με λιγο νερακι απ το ενυδρειο τους για 2-3 λεπτα και κατοπιν να ταϊζεις. Πες μου τι μαρκα τροφη τους δινεις; τα ταϊζεις και κατεψυγμενη - σκουλικια;

Link to comment
Share on other sites

Το κάνει με τα φώτα αναμμένα.Με σβηστά δεν το έχω δει πως συμπεριφέρεται γιατί σβήνουν στις 00:45.

Ανάποδα γυρίζανε μόνο αυτά που ψοφήσανε.Αυτό δεν γυρισε ποτέ ανάποδα,μόνο στο πλάϊ και αυτό για λίγο.Μετα τινάζεται σαν τρομαγμένο και επανέρχεται σε κανονική θέση.Το έχω 4 μήνες και αυτό το κάνει εδώ και 2 εβδομάδες.

Χθες το βράδυ το έκανε πιο λίγο και τώρα είναι τελειως καλά.

Την τροφή τη μουλιάζω για 5 λεπτά και είναι σε φυλλαράκι της Tropical-Goldfish Color.Κανα δυό φορές τα έδωσα και Tetra για τροπικά ψάρια.Bloodworms έριξα δύο φορές αλλά δεν την φάγανε.Και μία φορά την εβδομάδα βράζω αρακά και τους δίνω χωρίς τη φλούδα.Την Tropical την έχω 6 μήνες ανοιχτή,υπάρχει περίπτωση να χάλασε?

Και αν είναι νηκτική κύστη είναι κολλητικό για τα άλλα τα ψάρια?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται καμία απογοήτευση ίσα ίσα ευτυχώς που το ψαράκι βρέθηκε στα χέρια τα δικά σου και τουλάχιστον θα κάνεις μια προσπάθεια να το βοηθήσεις .

Η τροφή είναι Hikari για ψάρια Lion head ασπροκόκκινα αν θυμάμαι καλά .

Η τροφή αυτή δεν υπάρχει στην ελληνική αγορά και είναι πανάκριβη για τροφή για οράντα .

Φίλε μου SW1IXC το περιστατικό αυτό συνέβη πριν 6-7 χρόνια εγώ δεν το ανέφερα για να σας απογοητεύσω αλλά για να σας βάλω στη φιλοσοφία να τη ψάξουμε τη δουλειά μπας και βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα .

Άλλωστε όταν αναλαμβάνουμε μια ζωή να την φροντίζουμε λογικό είναι να επωμιστούμε και τα επακόλουθα …..φαντάζεσαι όμως τη χαρά και την ηρεμία που θα του δώσει του kimi1976 όταν τελειώσουν όλα και πάνε καλά ;

Τώρα γνώμη μου είναι να συνεχίσεις για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα με τον αρακά γιατί όπως λες και πιο πάνω όταν έδωσες αποκλειστικά αρακά,για 5 μέρες δεν παρουσίασε πρόβλημα .

Από εκεί και πέρα πάρε μια άλλη τροφή χρυσόψαρου, η εάν βρεις για οράντα (μετά από 6-7 χρόνια τα πράγματα έχουν εξελιχτεί) , μην χρησιμοποίησης τροπικών διότι η νηκτική κύστη μπορεί να έχει στριμωχτεί από λίπος που μπορεί να έχει συσσωρευτή ,την τροφή να την βρέχεις με ένα βιταμινούχο σκεύασμα 2 φορές την εβδομάδα και να λάβεις υπ όψιν σου ότι όταν ανοίγουμε μια τροφή για πρώτη φορά σήμερα μετά από 3 μήνες ξεκινά η αλλοίωση των βιταμινών .Αυτό μεταφράζεται ότι πρέπει να αγοράζουμε μικρές συσκευασίες και κάθε φορά και διαφορετική τροφή .

Τέλος με πονηρεύει αυτό που στην αρχή ανέφερες πως όταν είναι νηστικό δεν παρουσιάζει συμπτώματα γι αυτό και δεν μιλάω για ασθένεια.

Link to comment
Share on other sites

Ο.Κ. Σταμάτη.Από αύριο κιόλας αγοράζω βιταμίνες και θα ψάξω για καινούριες τροφές.Δυστυχώς η αγορά της Κατερίνης είναι πολύ περιορισμένη σε θέματα ενυδρειακά και από ποικιλία όπως καταλαβαίνεις...μηδέν.

Το ενθαρρυντικό είναι οτι από τη στιγμή που μείωσα την τροφή τους εδώ και 3 μέρες το ψάρι πάει πολύ καλύτερα και σήμερα δεν παρουσίασε τίποτα.

Τα προηγούμενα που ψοφήσανε ίσως και να τα αποτελείωσα νωρίτερα πριν από την ώρα τους με την άγνοια που είχα.Ενώ γυρίζανε ανάποδα αντι να τους κόψω το φαγητό τα τάϊζα με το ζορι.Το μόνο σίγουρο είναι οτι έμαθα κάποια πράγματα από τα λάθη μου και σίγουρα έχω πολλά να μάθω ακόμη από το πιο εκπληκτικό χόμπι που υπάρχει.Και με αυτό το ψαράκι θα κάνω οτι περνάει από το χέρι μου για να το κρατήσω γιατί σίγουρα είναι το πιο αγαπημένο μου. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να βρεις της JBL αλλά να είναι για χρυσόψαρα όχι για τροπικά γιατί έχει περισσότερες πρωτεΐνες απ ότι χρειάζονται τα ψαριά σου, εγώ την έχω δοκιμάσει και είναι πολύ καλή, καλά μάλλον δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις της OSI. Θα σου πρότεινα και κάτι άλλο γιατί δεν παραγγέλνεις απ το internet τροφές αν βρεις φυσικά και κάποιους άλλους που να θέλουν πράγματα; συμφέρει παρά πολύ και θα έχεις ότι χρειάζεσαι.

Και τα αποξηραμένα σκουλήκια θα τα μουλιάζεις γιατί αυτά εκγλοβιζουν αέρα και δημιουργούν πρόβλημα στα χρυσόψαρα.

Βιταμίνες πάρε της ΣΕRΑ τις FISTAMINE και μούλιαζε την τροφή 2 φορές τη βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα τη γύρα μου στην πόλη στα καταστήματα με ενυδρειακά (3 όλα κι όλα) και τη μόνη επώνυμη τροφή που βρήκα και πήρα ειναι η sera goldy.Βιταμίνες ένας είχε της sera και του τελειώσανε και πολύ αμφιβάλλω αν θα ξαναφέρει.Μάλλον θα παραγγείλω από κάποιο petshop ελληνικό.Παρήγγειλα και μια φορά από aquaristic αλλά είχα πολλά πράγματα και άξιζε τα μεταφορικά που πλήρωσα αλλά μόνο για τροφές δε λέει.

Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο πρόβλημα με καινούριο δίσκο πριν από μερικούς μήνες.

Από ότι είχα δει στις αρρώστιες (στο aquazone) ήταν ή νυκτική κύστη ή πολύ τροφή-τα συμπτώματα έμοιαζαν και με τα δύο και δεν μπορούσα να τα ξεχωρίσω.

Αυτό που έκανα ήταν να μειώσω την τροφή και να προσθέσω στη διατροφή φυτικές.Δεν θυμάμαι ακριβώς σε πόσο καιρό-όχι και πολύ σύντομα- ο δίσκος έγινε μια χαρά, δεν το ξαναπαρουσίασε και τώρα είναι ο αρχηγός στο ενυδρείο. Μακάρι να είναι και σε σένα τόσο απλό.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σήμερα που τάϊσα και το βράδυ, ξαναπαρουσίασε τα συμπτώματα.Κάτι πρέπει να κάνω με τη διατροφή τους γενικώς γιατί από οτι φαίνεται είναι δύσκολα στο φαγητό τους.Ελπίζω να σταθω και εγώ τυχερός και να είναι θέμα διατροφής και όχι μικρόβιο.

Link to comment
Share on other sites

Τους δινεις μαρουλι, διαφορα φυτακια ή μονο ετοιμες τροφες;

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως έτοιμες τροφές.Μία φορά την εβδομάδα (Σάββατο) βρασμένο αρακά.

Φυτά στο ενυδρείο έχω αρκετά και τσιμπολογάνε συνέχεια.Ψάχνω να βρω και spirulina για να καλυφθούν σε φυτική τροφή.Σήμερα ενισχύθηκε η άποψη μου οτι μάλλον κάτι γίνεται με τη διατροφή.Δηλαδή ή ταϊζω πολύ ή κακής ποιότητα τροφή.Την ποσότητα που τους δίνω την τρώνε σε 2-3 λεπτά.Καί πιστεύω οτι κάτι γίνεται με τη διατροφή γιατί κάθε Παρασκευή τους κάνω δίαιτα και δεν τους ταϊζω καθόλου.Με αποτέλεσμα σήμερα που δεν τάϊσα πετάνε από ζωντάνια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με το ένα Ryukin μου.

Το αποτέλεσμα της παραπάνω συζήτησης ....για να το καταλάβω

είναι η μείωση της τροφής και η φυτικές τροφές ; :thumbdown:

H τροφή που τους παρέχω είναι Goldfish Flake

Έγινε επεξεργασία - poseidon11
Link to comment
Share on other sites

Ορθά κατάλαβες .

Και γενικοτερα αλλαγή της διατροφής με εμπλουτισμό σε βιταμίνες .

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ ΣΤΑΜΑΤΗ για την άμεση απάντηση,

πιστεύεις ότι χρειάζεται να προμηθευτώ κάποιο βιταμινούχο σκεύασμα

ή απλά να εμπλουτίσω το διαιτολόγιό τους όπως είπαμε παραπάνω με νέες τροφές?

και δεύτερον...πρόβλημα θεωρητικά έχει το ένα από τα δύο...

αν χρειαστεί κάτι ιδιαίτερο, όπως με τα μπιζέλια για μέρες που λέγαμε...

με το άλλο ψάρι τι γίνεται?.....υπομένει τη δίαιτα του πρώτου?

Δεν έχω την ευχέρεια για μετακομίσεις...

Link to comment
Share on other sites

να προμηθευτής κάποιο βιταμινούχο σκεύασμα και οσο για το αλλο ψαράκι μόνο καλό θα του κάνει η διαδικασια

Link to comment
Share on other sites

Σαν αρχάριος που είμαι...θα μπορούσες να μου προτείνεις κάτι?

Και με Pm αν γίνεται για να μην κάνουμε και διαφήμιση.

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων :thumbdown:

...του έχω δώσει ελάχιστο βρασμένο μαρουλάκι μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση να μήν καταλάβεις αν μια μάρκα δεν είναι αξιόπιστη , φαίνεται απο τη συσκευασία της .

Τώρα για το πιά είναι καλύτερη είναι κάτι σχετικό .

Εξαρτάτε από τίς ανάγκες που έχουν εκείνη τη στηγμή τα συγκεκριμένα ψάρια.

Μάλον θέμα δοκιμών είναι .

Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά ρε Σταμάτη....ελπίζω να γιατρευτούνε σύντομα..

Όσο και να διαβάζεις....αν είσαι αρχάριος...την πατάς.

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη πήγα που λες σήμερα σε ένα pet shop...που

αν και βάζει τους μονομάχους

σε πλαστικό ποτηράκι...γενικά τον εμπιστεύομαι.

Πήγα που λες να πάρω έναν παπαγάλο και βλέπω

σε ένα ενυδρείο ακριβώς την ίδια περίπτωση...

δηλαδή πριν του μιλήσω για το πρόβλημα που αντιμετώπιζα

του εξήγησα ότι συμβαίνει το ίδιο πράμα και με το δικό μου

οράντα.

Μου είπε πως προφανώς του έχει σταθεί φυσαλίδα οξυγόνου

και ότι με τον καιρό θα την αποβάλει, έτσι δεν μου έδωσε ούτε

βιταμίνες, ούτε ενισχυμένη τροφή....

Εσύ τι λες?

Δυστυχώς δεν μπορώ ακόμη να τραβήξω βιντεάκι...

Όμως το ''καλό'' είναι ότι....σήμερα που είναι ατάιστο..

φαίνεται πως δεν αναποδογυρίζει

Link to comment
Share on other sites

Να ακολουθήσης ότι εχουμε πει.

Σαφως και είναι θέμα διατροφής

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...