Jump to content

Recommended Posts

Ναι, λοιπον... πως αλλωστε θα την γλυτωνα εγω? :ninja:

Σημερα ανακαλυψα την υπαρξη αυτου του υπεροχου :wub: πλασματος στο ενυδρειο μου... οπως επισης και κατι κωπηποδακια... (τα οποια ευχομαι να τα τσακισουν τα Leptosoma)...

Διαβασα τροπους αντιμετωπισης (διακοπη τροφης και τακτικες αλλαγες νερου) και αιτια εμφανισης (πλεονασμα οργανικης υλης)...

Εχετε αντιμετωπισει κατι παρομοιο? :thumbup:

Αν ναι, πως το περιορισατε-εξαφανισατε ? :P

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα και αυτο εδω!

Το οποιο καπου λεει:

"Please note that Planarian worms can get into the gills of aquatic livestock and cause irritation, leading to fish etc. becoming jumpy and starting to scratch against the decor. I have witnessed this with Axolotls, and when a friend's Red Cap Oranda was constantly rubbing against the decor with no signs of a disease infection. We ultimately discovered that an abundance of Planaria in the tank had caused this problem."

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

εγω αυτο βρηκα...

If it's just shrimp, drastically cut down on feeding. Feed them dried leaves instead and maybe one or two pellets, but that's it.

Without filter feeding from the water, the hydra will disappear.

Also, depending on how many you have, you can go in with some tweezers and just squeeze the hydra. If they're higher up in the tank like mine usually were, you can drain the water level during a WC, apply a few drops of H2O2 directly to the hydra, wait a few minutes, then just fill the tank back up. Usually kills them.

λογικα δεν θα υπαρχει κανενα παρασιτοκτονο???

Link to comment
Share on other sites

Σταθη εσυ μιλας για hydra και οχι για πλαναρια...

Αααααααχχχχ...

Κάποτε τα είχα όλα αυτά... αλλά τώρα... Περασμένα μεγαλεία!!!

Link to comment
Share on other sites

Αααααααχχχχ...

Κάποτε τα είχα όλα αυτά... αλλά τώρα... Περασμένα μεγαλεία!!!

Αφου λοιπον τα περασες master Borat :thumbup: για πες τι κανουμε? :wub:

Βρηκα αυτο το site οι οποιοι κανουνε χρηση Fenbendazole σε τετοιες περιπτωσεις...

τι λες ? :ninja:

Εγω δεν θελω ομως να ριξω χημικα μιας και ολα αυτα ειναι μερος του βιοτοπου, αλλα απο την αλλη φοβαμαι μην πολλαπλασιαστουν... :P

Link to comment
Share on other sites

Αφου λοιπον τα περασες master Borat :thumbup: για πες τι κανουμε? :wub:

Βρηκα αυτο το site οι οποιοι κανουνε χρηση Fenbendazole σε τετοιες περιπτωσεις...

τι λες ? :ninja:

Εγω δεν θελω ομως να ριξω χημικα μιας και ολα αυτα ειναι μερος του βιοτοπου, αλλα απο την αλλη φοβαμαι μην πολλαπλασιαστουν... :P

Αλλαγές νερού με σωλήνα όπου θα ρουφάς ότι μπορείς να ρουφήξεις από τζάμια και διακοσμητικά. Κόψε τις κατεψυγμένες τροφές και ρίχνε περιορισμένη τροφή εμπορίου. Φρόντισε να έχεις πολύ καθαρό και υγειές νερό.

Τα planaria δεν είναι πρόβλημα για ένα ενυδρείο τουλάχιστον όσον αφορά την ύπαρξή τους για περιορισμένο χρονικό διάστημα! Μην νομίζεις πάντως πως θα καταφέρεις να τα εξαφανίσεις όλα μονομιάς! Υπομονή και σιγά σιγά θα τα εξαφανίσεις!

Επίσης έχε στα υπόψη σου πως δεν εξαφανίζονται απλά βγάζοντάς τα από το ενυδρείο. Ακόμα και να ρουφήξεις τα ΠΑΝΤΑ το πιο πιθανό είναι να έχεις και μέσα στο φίλτρο σου. Σκοπός είναι να δημιουργήσεις ένα πολύ καθαρό περιβάλλον όπου δεν θα μπορούν να ζουν και να πολλαπλασιαστούν!

Όσον αφορά τα κωπήποδα, εγώ τα ελάττωσα (ίσως και να τα εξαφάνισα) περιορίζοντας αισθητά την τροφή και την άλγη του ενυδρείου!

Πολλά ψάρια τρώνε και την Planaria και τα κωπήποδα, αλλά αυτό έχει να κάνει και με το μέγεθος του ψαριού και το κατά πόσο μπορούν να δουν αυτούς τους μικροοργανισμούς!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

καποιοι το εχουν αντιμετωπισει και με Panacur... με επιτυχια και χωρις να πειραχτει η βιολογια...

... ? :wub:

Link to comment
Share on other sites

καποιοι το εχουν αντιμετωπισει και με Panacur... με επιτυχια και χωρις να πειραχτει η βιολογια...

... ? :P

ΞΕΧΑΣΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΡΙΞΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΟΥ ΧΗΜΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΕΞΟΝΤΩΣΕΙΣ!!!

Ελπίζω να έγινα σαφής :wub:

Link to comment
Share on other sites

XHMIKA :wub::P:ninja::thumbup:

:thumbup::thumbup:

Γελα εσυ, τωρα Θεσ/νικη θα σε φορτωσω πλαναρια για το νεο σου ενυδρειο! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Τριανταφυλλε επειδη ειχα πλαναρια στο ενυδρειο μου το αντιμετωπισα με τακτικες αλλαγες νερου,

εκανα τακτικα σκουπα βυθου, μειωσα την τροφη.Η ολη ιστορια κρατησε δυο μηνες.

Υπομονη και καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Γελα εσυ, τωρα Θεσ/νικη θα σε φορτωσω πλαναρια για το νεο σου ενυδρειο! :ninja:

Εγω στο μεγαλο δεν εχω γιατι τα τρωνε τα κορις :thumbup:

Τωρα το γαριδοενυδρειο ειναι γεματο!

Χθες πετυχα ενα να κολυμπαει κιολας...! :thumbup:

Δεν με ενοχλουν, ουτε εμενα ουτε τις γαριδες...

Επισης υδρες εχω μπολικες ακομα :wub:

Αστα, δεν νομιζω να υπαρχει θεμα..

Μην ξεχνας οτι μεσα στο ενυδρειο δεν εχουμε μονο ψαρακια και φυτα!!!

Υ.Σ. Παω να καθαρισω το φιλτρο απο τις γαριδες, γιατι τωρα το θυμηθηκα :P

Υ.Σ.2 Ποτε ρε ανθρωπε θα κατεβεις κατω Αθηνα να τα πουμε και απο κοντα??? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τριανταφυλλε επειδη ειχα πλαναρια στο ενυδρειο μου το αντιμετωπισα με τακτικες αλλαγες νερου,

εκανα τακτικα σκουπα βυθου, μειωσα την τροφη.Η ολη ιστορια κρατησε δυο μηνες.

Υπομονη και καλη επιτυχια.

Ωχ... 2 μηνες ? :P

Μαλιστα... σε πρωτη φαση θα κοψω τροφη και βλεπωντας και κανοντας!

Τhanks Σταυρε! :ninja:

Υ.Σ.2 Ποτε ρε ανθρωπε θα κατεβεις κατω Αθηνα να τα πουμε και απο κοντα??? :thumbup:

Καλα ρε, εδω κανονιζει να ερθει η μιση Αθηνα στην συναντηση στην Θεσ/νικη (16/05) εσυ δεν θα ερθεις? :wub:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Τι μα****ς.... εγω πλαναρια πατησα... :wub::P:ninja:

Πιπερι στο στομα.........

Link to comment
Share on other sites

Αααααααχχχχ...

Κάποτε τα είχα όλα αυτά... αλλά τώρα... Περασμένα μεγαλεία!!!

Τωρα τι εχεις Τυρανοσαυρους; :wub:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τι εχεις Τυρανοσαυρους; :wub:

Τελευταίες φωτογραφίες:

Loch%20Ness(1).jpgloch_ness_monster.jpgloch_ness_monster.-1240.jpg

Τώρα προσπαθώ να το αναπαράγω!

Link to comment
Share on other sites

Αλλα νομιζω δεν βοηθαμε τον φιλο sarevock :P:ninja:

Δεν χρειάζεται άλλη βοήθεια αυτός... Το πήρε απόφαση να κάνει τηγανιτές τις Φροντόζες του και να ξεκινήσει την καλλιέργεια πλανάριας!

ΥΓ: Τις απαντήσεις του τις πήρε και τώρα ξέρει τί πρέπει να κάνει :wub:

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρηθεί ποτέ θάνατος ψαριού από πλανάρια?

Από όσο το έψαξα δεν είναι επικίνδυνα για τα ψάρια απλά είναι σημάδι επιβεβαρυμένου βυθού με τροφές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρηθεί ποτέ θάνατος ψαριού από πλανάρια?

Από όσο το έψαξα δεν είναι επικίνδυνα για τα ψάρια απλά είναι σημάδι επιβεβαρυμένου βυθού με τροφές.

Όταν το έψαξα δεν βρήκα κάποια τέτοια πληροφορία. Γι'αυτό και ανάφερα πιο πάνω πως δεν είναι ανυσηχητικό σημάδι η ύπαρξη πλανάρια, τουλάχιστον για μικρό χρονικό διάστημα. Θέλω να πω πως δεν νομίζω να βρήκε κανείς πλανάρια στο ενυδρείο του και να μην προσπάθησε να το εξαφανίσει, οπότε η αλήθεια είναι πως δεν μπορούμε να πούμε με βεβαιότητα αν η πολύχρονη συμβίωση πλανάρια με ψάρια μπορεί να προκαλέσει κάτι κακό στο σύστημά μας, είτε από τα ίδια τα πλανάρια, είτε από τις συνθήκες νερού που επέτρεψαν την ύπαρξή τους!

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε, εδω κανονιζει να ερθει η μιση Αθηνα στην συναντηση στην Θεσ/νικη (16/05) εσυ δεν θα ερθεις? :wub:

σσσσσ..! Αλλα τα τελευταια λεφτα μου πηγαν στο βιβλιο του Bleher :P:ninja:

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...