Jump to content

Ο Ασπόνδυλος Κινέζος του Αλέξανδρου


Recommended Posts

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 50χ25χ30

Όγκος: 37 λίτρα (30 καθαρά χωρίς το φίλτρο)

Κατηγορία: Ασπόνδυλα-Φυτεμένα

Φυτά:

2 x Hemianthus callitrichoides-Cuba

2 x anubias barteri petite

1 x narrow leaf java fern

1 x bolbitis heudeotii

1 x red tiger lotus

1 x Eleocharis acicularis

1 x Hydrocotyle Verticillata

1 x Hottonia Inflata

1 x Pogostemon Helferi

1 x Ceratopteris Pteroides/Siliquosa

1 x java moss

Ψάρια / Άλλα είδη:

4 x Sulawesi caridina sp(cardinal shrimp),

3 x Neocaridina heteropoda(red cherry shrimp),

2 x caridina multidentata(amano shrimp)

3 x Paludomus Sulcatus(devil snail)

Διακοσμητικά υλικά: Φεγγαρόπετρα, ρίζα Mopani, λευκή χαλαζιακή άμμος, ψιλόκοκκο χαλίκι

Φόντο: Μαύρο χαρτόνι

Φωτισμός: 3χ13=39 watt, DIY εξοικονόμησης ενέργειας, 2χ4000Κ & 1χ2700Κ

Διάρκεια φωτισμού: Σύνολο 8 ώρες, 6 ώρες με πλήρες φωτισμό(η λάμπα με τα 2700Κ ανοίγει 1 ώρα νωρίτερα και κλείνει μία ώρα αργότερα)

Φιλτράρισμα: Εσωτερικό 500λ/ω με σφουγγάρι και εξωτερικό JBL CristalProfi e700

Θερμοστάτης: Pacific 50 watt

Λίπανση: Υπόστρωμα Papillon Plantofix 500ml, Papillon Plantofix-Fluid(5ml με κάθε αλλαγή νερού)

Παροχή CO2: Papillon set με φιάλη 350g και ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα στο χρονοδιακόπτη με τα φώτα.

Παράμετροι:

pH: 7,2

Γενική σκληρότητα (GH): 12

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 8

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): 0

Αλλαγές νερού: Ζαγόρι(εμφιαλωμένο) 9 λίτρα(30%) κάθε εβδομάδα

Θερμοκρασία: 27C – 28C

Άλλες πληροφορίες: Πρόκειται για το κινέζικο ενυδρειάκι που έχω βάλει στο γραφείο μου. Είχα ξεκινήσει με την ψευδαίσθηση ότι εφόσον μιλάμε για μικρό ενυδρείο και για γαρίδες δεν χρειάζεται να είναι κάτι ακριβό ούτε θα μου κοστίσει ιδιαίτερα πολύ στο σύνολο. Στην πορεία όμως κάπου έπιασε το μάτι μου τις γαρίδες από την λίμνη Sulawesi, ε.. δεν ήθελε και πολύ, το μικρόβιο με στοίχειωσε και φυσικά βάζοντας τόσο όμορφες γαρίδες δεν γίνεται να μην τους έχεις και τον ανάλογο εξοπλισμό. Στο τέλος το μόνο που έμεινε από την αρχική αγορά του κινέζου ήταν μόνο το γυαλί! Φωτισμός αλλάχτηκε, φίλτρο εξωτερικό προστέθηκε, και μπήκε και ο διάκοσμος μετά από πολύ ψάξιμο μιας και ήθελα να βρω περίπου ότι ακριβώς φανταζόμουν ότι χρειαζόμουν.

Η αλήθεια είναι ότι αλλιώς το είχα στο μυαλό μου και αλλιώς μου βγήκε και δεν είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα, θες η αδυναμία στο να βρω ακριβώς αυτά που έψαχνα, θες η βιασύνη και η έλλειψη χρόνου(μιας και συνέπεσε και ο γάμος μου  ) όπως και να χει σας το παρουσιάζω στην πρώτη του αρχική μορφή, θέλει πολύ δουλειά ακόμα αφού μόλις πριν λίγες μέρες στήθηκε. Υπόσχομαι όμως να σας κρατώ ενήμερους με τις εξελίξεις και με φώτος.

Όπως πάντα οι παρατηρήσεις και τα σχόλια σας είναι απαραίτητα και καλοδεχούμενα.

Φωτογραφία: Δυστυχώς η φωτογραφική μου μηχανή δεν είναι ότι καλύτερο και οι cardinal είναι ντροπαλές ενώ τα σαλιγκάρια δεν τα πέτυχα «ανοιχτά» ώστε να δείτε το υπέροχο πορτοκαλί τους χρώμα... προσεχώς περισσότερες φώτο

post-8235-1241042255_thumb.jpg

post-8235-1241042274_thumb.jpg

post-8235-1241042288_thumb.jpg

post-8235-1241042304_thumb.jpg

post-8235-1241042325_thumb.jpg

post-8235-1241042339_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Alex_SKG
Link to comment
Share on other sites

Κούκλα!!! :P

*βλέπω στικς μέτρησης νερού??? :wub: *

Link to comment
Share on other sites

Γαρίδες!!!!! :wub::P

Να τις προσέχεις τις cardinal και αν πετύχεις αναπαραγωγή.... ξέρεις.... :ninja:

Μπράβο πάντως αν και νεοστημένο πολύ ωραίο είναι δεν καταλαβαίνω γιατί δεν είσαι ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ ωραίο το ενυδρειο σου και μου αρέσει η πέτρα που έχεις βάλει.

Αυτό που πρέπει να κοιτάξουμε όλοι οι γαριδόφιλοι και το είχε αναφέρει παλιότερα ο JIM ειναι αν σε ενυδρειο που έχει μέσα Red Cherry γεννάνε τα άλλα ειδη γαρίδας.

Στο δικό μου που έχει και Bumble Bee γεννάνε συνέχεια οι RC αλλά όχι BB, ενώ όταν τις είχα μαζί με CRS δεν είχαν πρόβλημα οι ΒΒ γέννησαν σε δυο εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ ωραίο το ενυδρειο σου και μου αρέσει η πέτρα που έχεις βάλει.

Αυτό που πρέπει να κοιτάξουμε όλοι οι γαριδόφιλοι και το είχε αναφέρει παλιότερα ο JIM ειναι αν σε ενυδρειο που έχει μέσα Red Cherry γεννάνε τα άλλα ειδη γαρίδας.

Στο δικό μου που έχει και Bumble Bee γεννάνε συνέχεια οι RC αλλά όχι BB, ενώ όταν τις είχα μαζί με CRS δεν είχαν πρόβλημα οι ΒΒ γέννησαν σε δυο εβδομάδες.

Τί είναι αυτά ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!???!!!!???!!!???

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ ωραίο το ενυδρειο σου και μου αρέσει η πέτρα που έχεις βάλει.

Αυτό που πρέπει να κοιτάξουμε όλοι οι γαριδόφιλοι και το είχε αναφέρει παλιότερα ο JIM ειναι αν σε ενυδρειο που έχει μέσα Red Cherry γεννάνε τα άλλα ειδη γαρίδας.

Στο δικό μου που έχει και Bumble Bee γεννάνε συνέχεια οι RC αλλά όχι BB, ενώ όταν τις είχα μαζί με CRS δεν είχαν πρόβλημα οι ΒΒ γέννησαν σε δυο εβδομάδες.

Όντως πολύ ωραίο το ενυδρείο. Η μόνη μου ένσταση το χρώμα και μέγεθος του χαλικιού, αν ήταν πιο σκούρο και πιο λεπτό θα αναδείκνυε περισσότερο τα χρώματα και των φυτών και των γαρίδων.

Αυτό που λέει ο Tags πρέπει να ισχύει, γιατί στο δικό μου οι red cherry δεν έχουν αυγά και τις έχω μαζί με τα cpo. Δεν τις κυνηγούν, αλλά αν πλησιάσουν πολύ τις τρομοκρατούν...

Βέβαια μπορεί να είναι και θέμα συνθηκών και παραμέτρων του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα σχόλια σας,

Αυτό με τα διάφορα είδη γαρίδας και που επιρεάζει τις γέννες τους πρώτη φορά το ακούω, μπορείς να δώσεις κάποιες παραπάνω πληροφορίες ή κάποιο site?

Όπως ανέφερα το ενυδρειάκι είναι πρόσφατα στημένο το aquascape(είναι στρωμένο, τρέχει 5 μήνες) και χρειάζεται πολύ δουλειά ακόμα.

Να προσθέσω ότι οι cardinal μπήκαν μέσα μετά από 4ωρη προσαρμογή και την επόμενη μέρα είχα μια απώλεια ενώ από το ταξίδι είχα άλλες 2 απώλειες.

Link to comment
Share on other sites

Τί είναι αυτά ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!???!!!!???!!!???

ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

Κύριε Νίκο, τστστστστσ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...