Jump to content

Επένδυση μεταλλικής βάσης


Recommended Posts

Επειδή οι πληροφορίες είναι σκορπισμένες, και εν μέρει ασαφείς, θα ήθελα τη βοήθειά σας (και τα φώτα σας) για τον τρόπο επένδυσης μεταλλικής βάσης από κοιλοδοκούς με MDF.

Ο τρόπος που έχω σκεφτεί εγώ είναι διάτρηση των κοιλοδοκών με εμφανείς τις βίδες εξωτερικά (όχι και τόσο ωραίο αποτέλεσμα να και υπάρχουν βίδες για αυτή τη δουλειά).

Άλλος τρόπος που σκέφτομαι, είναι εσωτερικό βίδωμα (να πιάνει την κοιλοδοκό και να μπαίνει στο MDF) αλλά δε νομίζω πως θα είναι σταθερό.

Εσείς που έχετε DIY βάσεις, μπορείτε να μου εξηγείσετε πώς το έχετε κάνει; Φωτό θα ήταν σωτήριες :rockon:

Επίσης, πώς μπορούν να μπούνε εσωτερικά ραφάκια;

Κοινώς με ενδιαφέρει η κατασκευή από την αρχή ως το τέλος :welcome:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι πληροφορίες είναι σκορπισμένες, και εν μέρει ασαφείς, θα ήθελα τη βοήθειά σας (και τα φώτα σας) για τον τρόπο επένδυσης μεταλλικής βάσης από κοιλοδοκούς με MDF.

Ο τρόπος που έχω σκεφτεί εγώ είναι διάτρηση των κοιλοδοκών με εμφανείς τις βίδες εξωτερικά (όχι και τόσο ωραίο αποτέλεσμα να και υπάρχουν βίδες για αυτή τη δουλειά).

Άλλος τρόπος που σκέφτομαι, είναι εσωτερικό βίδωμα (να πιάνει την κοιλοδοκό και να μπαίνει στο MDF) αλλά δε νομίζω πως θα είναι σταθερό.

Εσείς που έχετε DIY βάσεις, μπορείτε να μου εξηγείσετε πώς το έχετε κάνει; Φωτό θα ήταν σωτήριες :rockon:

Επίσης, πώς μπορούν να μπούνε εσωτερικά ραφάκια;

Κοινώς με ενδιαφέρει η κατασκευή από την αρχή ως το τέλος :welcome:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :hysterical:

16265[/snapback]

Ίσως θα μπορούσες να βιδώσεις το MDF στο σίδερο ώστε τα κεφάλια από τις βίδες να χωθούν στο ξύλο. Κατόπιν να τα στοκάρεις απο πάνω , να τρίψεις και να βάψεις το MDF με το βερνίκι που θέλεις. Μια ιδέα είναι, δεν το έχω κάνει και δεν είμαι σίγουρος για το αποτέλεσμα . Καλη επιτυχία :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - dyiannis
Link to comment
Share on other sites

Επειδή και γω το έχω ψάξει το συγκεκριμένο θέμα θα σου πρότεινα αντι για MDF να προτιμήσεις 16 ή 8αρι Κόντρα πλάκε θαλλάσης.

Αθάνατο απο πλευρά υγρασίας και μπορείς να το βάψεις ότι χρώμα θέλεις.

Όσο για το βίδωμα θα το κάνεις εσωτερικά.

Μέτρα πρώτα και τρύπα με σιδιροτρύπανο τους δοκούς και κατόπιν με 5 άρες ξυλόβιδες απο την μέσα πλευρά στηρίζεις το ξύλο.

Στοκάρεις τα κενά σου μόλις τελείωσεις, γυαλοχαρτίζεις, το βάφεις και είσαι άρχοντας.

Για τα ραφάκια οτι πιο έυκολο. Θα ζητήσεις σε ενα χρωματοπωλείο μεταλλικά ποδαράκια με σπύρωμα που είναι για αυτή τη δουλειά.

Θα σου δείξω το βράδυ φώτο.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να φτιάξεις ένα είδος κουτιού το οποίο θα αγκαλιάσει την βάση. Στο πίσω ξύλο θα βιδώσεις τα δύο ή περισσότερα πλαϊνά ή ενδιάμεσα που θα έχεις. Θα ενισχύσεις εσωτερικά με γωνιές. Όλα τα ξύλα θα βιδωθούν με το επάνω καπάκι στο οποίο θα κάνες πατούρα στις τρύπες ώστε οι βίδες να χωνέψουν μέσα και μετά θα τις στοκάρεις.

Θα φορέσεις το κουτί στην βάση και μετά θα το ενισχύσεις, δένοντάς το με την βάση. Στα κάθετα ξύλα θα σημαδέψεις και θα βάλεις χωνευτούς μεντεσέδες για τις πόρτες. Οι οποίες κλείνοντας δεν θα προεξέχουν καθόλου από την υπόλοιπη κατασκευή.

Το κόλπο για να μην έχεις βίδες οι οποίες θα φαίνονται είναι : γκαβίλιες, γωνιές και στοκάρισμα στις όποιες βίδες θα υπάρχουν.

Για την σταθερότητα μην ανησυχείς. Αφού όλα θα δεθούν με την βάση.

Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Τι έχω κάνει εγώ προσωπικά

Έχω επενδύσει την πλαινή πλευρά του κοιλοδοκού με MDF (θα μπορούσε να ήταν και κόντρα πλακέ θαλάσσης), το οποίο έχω βιδώσει στο σίδερο. Το πλάτος αυτής της επένδυσης είναι τόσο όσο χρειάζεται για να χωρέσει το εσωτερικό μέρος του μεντεσέ του ντουλαπιού. Πάνω σε αυτή την ξύληνη επιφάνεια έχω βιδώσει τους μεντεσέδες και όχι απ' ευθείας στο μέταλλο.

Από την εσωτερική πλευρά του κοιλοδοκού έχω επίσης βιδώσει παρόμοια επιφάνεια MDF, ώστε να σταθεροποιηθεί η κατασκευή και να μην "ανασαίνει" με το ανοιγμα-κλείσιμο των ντουλαπιών.

Μόλις μπορέσω θα επισυνάψω φωτογραφίες.

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφίες για να γίνω περισσότερο κατανοητός.

Να σημειώσω ότι το σύστημα λειτουργεί περίπου 6,5 χρόνια χωρίς κανένα σημείο καταπόνησης.

post-358-1143550765_thumb.jpg

post-358-1143550790_thumb.jpg

post-358-1143550819_thumb.jpg

post-358-1143550841_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μου είπανε, επίσης, πως αντί για κοιλοδοκούς μπορώ να βάλω και ντέξιον (ξέρετε για ράφια) που έχουν ήδη τρύπες και γωνιές για καλύτερη στήριξη, και πως είναι πιο ελαφρύ. Ξέρετε κάτι; ;)

Ποιό είναι πιο ελφαρύ, το MDF ή το θαλάσσης; Με ενδιαφέρει, γιατί σκέφτομαι να φτιάξω και καπάκι για το ενυδρείο στηριζόμενο σε λάμα σε σχήμα Γ. Μήπως το θαλάσσης είναι μονόδρομος (ειδικά για το καπάκι) λόγω υγρασίας; Ξέρετε τη διαφορά τους στην τιμή;

Για την έδραση του ενυδρείου, ώστε να μην φαίνεται το υπόστρωμα, κάνω το ίδιο; Δηλαδή στο πάνω κομμάτι στηρίζω με γωνίες τα περιμετρικά; Δεν θα ενοχλούν οι γωνίες το ενυδρείο; Ή μήπως το κάνω με γκαβίλιες, όπως είπε και ο Γιάννης;

Θα ήθελα εάν μπορείτε να βάλετε και καμία φωτό για την στήριξη στην κοιλοδοκό, το δέσιμο της βίδας σε αυτήν.

Σας ευχαριστώ για τις ιδέες. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για πόσα λίτρα ενυδρείο μιλάμε; Ανάλογα με αυτό θα δούμε αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις ντέξιον ή κοιλοδοκό

Διαφορά την τιμή & το βάρος μεταξύ MDF και θαλάσσης δεν γνωρίζω να σου πω, αλλά σαφώς με το θαλάσσης θα έχεις πιο ήσυχο το κεφάλι σου. Πιο ανθεκτικό στην υγρασία και σίγουρα καλύτερο με το πέρασμα του χρόνου.

Για να μην φαίνεται το υπόστρωμα θα πάρεις φύλο φορμάικα σε ότι πάχος σου αρέσει και θα το κολλήσεις περιμετρικά στο ενυδρείο με σιλικόνη. Οι γωνιές στο ενυδρείο θα είναι εσωτερικά οπότε δεν θα έχουν επαφή με την δεξαμενή.

Ας δούμε πρώτα τα λίτρα και μετά βλέπουμε πως θα δεθεί το ξύλο. αν χρησιμοποιηθεί ντέξιον τα πράγματα είναι πολύ εύκολα ;)

Link to comment
Share on other sites

Για πόσα λίτρα ενυδρείο μιλάμε; Ανάλογα με αυτό θα δούμε αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις ντέξιον ή κοιλοδοκό

16411[/snapback]

140lt, 1.00x.35x.40

Οι γωνιές στο ενυδρείο θα είναι εσωτερικά οπότε δεν θα έχουν επαφή με την δεξαμενή.

16411[/snapback]

Οι γωνίες που ανέφερα αφορούσαν την κατασκευή αντί φορμάικας, δηλ. περιμετρική επένδυση με ξύλο, κάτι σαν σοβατεπί ;) που να χωνεύεται (και εδράζεται) η δεξαμενή. Στον πάτο θα μπει μονωτικό, οπότε δεν θα έχει πρόβλημα, περιμετρικά όμως τα κατακόρυφα στοιχεία των γωνιών που συνδέουν το "σοβατεπί" με το καπάκι της βάσης θα βρίσκουν στην δεξαμενή εκτός εάν ξύσω λίγο με σκαρπέλο για να χωνευτούν και αυτές στο "σοβατεπί".

Link to comment
Share on other sites

Για τέτοιο βάρος, δηλαδή περίπου 200 κιλά (με άμμο κλπ) μπορείς να κάνεις δουλειά και με ενισχυμένο ντέξιον, το οποίο έχει ενδυναμώσεις. Θα τα δέσεις και μεταξύ τους με κάθετα και διαγώνια σίδερα (για την πιθανότητα του λυγισμού) και θα είσαι ΟΚ.

Γνώμη μου είναι να κολλήσεις κάποια από αυτά με ηλεκτροσυγκόλληση, δίδοντας έτσι μεγαλύτερη σταθερότητα .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μπορεί το dexion να χρησιμοποιηθεί και για κατασκευή βάσης μεγαλύτερου ενυδρείου , ας πουμε 400 lt . ή τότε πρεπει να παμε υποχρεωτικά σε κοιλοδοκό ?

Link to comment
Share on other sites

Κοιλοδοκός.

δεν υπάρχει λόγος να διακινδυνεύσεις το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Κοιλοδοκός.

δεν υπάρχει λόγος να διακινδυνεύσεις το ενυδρείο σου.

17727[/snapback]

Εγώ τελικά κατέληξα στην κοιλοδοκό. Δεν μπορεί, κάτι θα προσθέσεις στην πορεία, μπορεί ένα sump, μπορεί να αλλάξεις και να πας σε μεγαλύτερη δεξαμενή, να βάλεις υλικά βαριά........κάλλιο γαϊδουρόδενε παρά .......... ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά κατέληξα στην κοιλοδοκό. Δεν μπορεί, κάτι θα προσθέσεις στην πορεία, μπορεί ένα sump, μπορεί να αλλάξεις και να πας σε μεγαλύτερη δεξαμενή, να βάλεις υλικά βαριά........κάλλιο γαϊδουρόδενε παρά .......... ;)

17842[/snapback]

σωστός :thumbup:

θα τη φτιάξεις μόνος σου τη βάση ή θα πας σε μάστορα .

Εχεις κάνει έρευνα για το πόσο θα σου κοστίσει (χωρίς την επένδυση , μόνο η μεταλική βάση) ? Ρωτάω γιατί είμαι και εγώ σε ανάλογη φάση και ψάχνομαι .

Link to comment
Share on other sites

σωστός  ;)

θα τη φτιάξεις μόνος σου τη βάση ή θα πας σε μάστορα .

Εχεις κάνει έρευνα για το πόσο θα σου κοστίσει (χωρίς την επένδυση , μόνο η μεταλική βάση) ? Ρωτάω γιατί είμαι και εγώ σε ανάλογη φάση και ψάχνομαι  .

17856[/snapback]

Θα τη φτιάξω με γνωστό που ξέρει (και έχει) συγκόλληση. Απ' ό,τι μου είπε δεν ειναι ακριβή η κοιλοδοκός χωρίς να μου πει τιμή. Απλά θέλει λίγο ψάξιμο στις διαστάσεις, να βγάλεις τα κομμάτια για να στα κόψουν επί τόπου στην αγορά, εκτός αν έχεις (ή βρεις) τροχό.

Όπως βλέπεις δεν σκαμπάζω και εγώ πολλά επί του θέματος. Πάντως θα ρωτήσω αν είναι σήμερα να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Κοιλοδοκός.

δεν υπάρχει λόγος να διακινδυνεύσεις το ενυδρείο σου.

17727[/snapback]

Ειχα σκεφτει και εγω για βασεις με ντεξιον.

Για ποιον λογο ριψοκινδυνευεις?

Η Nexans (παλια alcatel) εχει αποθηκη με ντεξιον, που στα περιπου 5 μετρα απο το εδαφος, ανεβαζει καλωδια που μπορει το βαρος ανα κουλουρα να φτανει και πανω απο 500-600κιλα!

Συνολικα τα ντεξιον εχουν επανω τους ΠΟΛΛΟΥΣ ΤΟΝΟΥΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μιλάς για συστήματα αποθήκευσης, τα οποία όντως σηκώνουν από μερικά κιλά έως μερικούς τόνους.

Υπάρχουν πολλές εταιρείες με ηγέτη την BT SOUEL. Αλλά εκεί πάμε σε επαγγελματική λύση που θα έρθει πολύ ακριβότερα από κοιλοδοκό .

Ο φίλος μας όμως υποθέτω ότι μιλάει για κοινό ντέξιον και γι αυτόν τον λόγο έδωσα αυτή την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω αλλά αν κάνει κανα σεισμό χτύπα ξύλο καμμιά μέρα και δεις το ντεξιόν να χωρεύει τσάμικο τότε τι κάνεις ;;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μιλάς για συστήματα αποθήκευσης, τα οποία όντως σηκώνουν από μερικά κιλά έως μερικούς τόνους.

Υπάρχουν πολλές εταιρείες με ηγέτη την BT SOUEL. Αλλά εκεί πάμε σε επαγγελματική λύση που θα έρθει πολύ ακριβότερα από κοιλοδοκό .

Ο φίλος μας όμως υποθέτω ότι μιλάει για κοινό ντέξιον και γι αυτόν τον λόγο έδωσα αυτή την απάντηση.

17905[/snapback]

Πάω πάσο! Δεν ειμαι τόσο ενημερωμένος! ;)

Έγινε επεξεργασία - andreasp
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
σωστός  :thumbup:

θα τη φτιάξεις μόνος σου τη βάση ή θα πας σε μάστορα .

Εχεις κάνει έρευνα για το πόσο θα σου κοστίσει (χωρίς την επένδυση , μόνο η μεταλική βάση) ? Ρωτάω γιατί είμαι και εγώ σε ανάλογη φάση και ψάχνομαι  .

17856[/snapback]

Άργησα 10 μερούλες :thumbup: Sorry. Κοστίζει 6€ το 6άμετρο. Μου είπαν επίσης ότι καλύτερο είναι το στραντζαριστό ενισχυμένο. Βρίσκεις διαφορετικές διαστάσεις που καλύπτουν όλα τα γούστα ;)

Link to comment
Share on other sites

Νεκτάριε κράτα μας ενήμερους όσο προχωράς γιατι με ενδιαφέρει και εμένα ιδιαίτερα. Κάποια στιγμή θα χρειαστώ τις οδηγίες και την πείρα σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...