Jump to content

το ενυδρειο μου


johnb

Recommended Posts

:wub::P:ninja:

post-12493-1241282905_thumb.jpg

post-12493-1241282951_thumb.jpg

post-12493-1241282986_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλη η προσπαθεια σου αγαπητε μου φιλε.

1-2 παρατηρησουλες....

ψευτικα κοραλλια,οστρακα-κοχυλι(αν ειναι αληθινο,να το βγαλεις αμμεσα),πηλινο,δεν ταιριαζουν με το υπολοιπο στημενο ομορφα και φυσικα φυτεμενο ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

καλη η προσπαθεια σου αγαπητε μου φιλε.

1-2 παρατηρησουλες....

ψευτικα κοραλλια,οστρακα-κοχυλι(αν ειναι αληθινο,να το βγαλεις αμμεσα),πηλινο,δεν ταιριαζουν με το υπολοιπο στημενο ομορφα και φυσικα φυτεμενο ενυδρειο...

Εκτός από αυτά πρέπει να γίνει άμεσα αλλαγή σύνθεσης στα ψάρια σου.

Τα σκαλάρια και οι χήρες θέλουν εντελώς διαφορετικές συνθήκες από τα ζωοτόκα. Επιπλέον τα gallagher δεν μπαίνουν σε ενυδρείο και κακώς τα πουλάνε σε καταστήματα. Δες εδώ.

Γνώμη μου είναι να πας τα υπόλοιπα πίσω και να κρατήσεις μόνο τα ζωοτόκα. Μην ταλαιπωρείς άδικα τα ψαράκια σου.

Καλή συνέχεια :wub:

Έγινε επεξεργασία - freezer
Link to comment
Share on other sites

καλη η προσπαθεια σου αγαπητε μου φιλε.

1-2 παρατηρησουλες....

ψευτικα κοραλλια,οστρακα-κοχυλι(αν ειναι αληθινο,να το βγαλεις αμμεσα),πηλινο,δεν ταιριαζουν με το υπολοιπο στημενο ομορφα και φυσικα φυτεμενο ενυδρειο...

ευχαρηστω φιλε :wub: οπως ειπα κ σε ενα αλλο θεμα τις σταμνες κ τα κοραλια σκεφτομαι να τα βγαλω...θα βαλω πιο μεγαλες πετρες και φυτα.Τα φυτα μου ειναι πλαστικα δεν εχω φυτεμενα

χαρακτηριστικα του ενυδρειου¨'

200 λιτ

χαλικι θαλασσης

φυτα πλαστικα

φιλτρο 650 λιτ

θερμοστατη 150 ναττ

στεμνες.κοραλια,ψευτικοι κορμοι για κρυψωνες

Link to comment
Share on other sites

βγαλε και το χαλικι απο την θαλασσα.ειναι ακαταλληλο για γλυκο νερο εκτος απο κιχλιδες αφρικης. :wub:

Link to comment
Share on other sites

τις κιχλιδες θα τις βγαλω ετσι κι αλλιως φοβιζουν τα αλλα ψαρια ειναι λιγο επιθετικες...

Link to comment
Share on other sites

τις κιχλιδες θα τις βγαλω ετσι κι αλλιως φοβιζουν τα αλλα ψαρια ειναι λιγο επιθετικες...

Τα υπολοιπα? :wub:

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση...???Μπορεις να μας πεις τι ψαρια εχει μεσα το ενυδριο σου γιατι σαν μπερδεμενα τα βλεπω τα πραγματα....Οι κιχλιδες ειναι αφρικης..??

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση...???Οι κιχλιδες ειναι αφρικης..??

ναι ειναι κιχλιδες αφρικης τις οποιες μου εδωσε ενας φιλος κ εγω κακως τις κρατησα απ την αρχη....ειναι πολυ κινητικες δραστηριες και κανουν τον πατο ανω κατω...τα ψαρια που εχω στο ενυδρειο μου ειναι αυτα που βλεπεται στο προφιλ...εκτος απο 7 νεον που απο τοτε που εβαλα τιε κιχλιδες αυτα αρχισαν σιγα σιγα να αρωσταινουν κ να πεθαινουν.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ γινεται να βαλεις ψαρια απο διαφορετικους βιοτοπους οσο απο διαφορετικες ηπειρους....Οι κιχλιδες που εχεις ειναι αφρικης...Επεισεις εχεις σκαλαρια αμερικης...Νεοπν αμερικης..Και καρχαριακια.....Φροντησε να τα χαρησεις οσο το δυνατον γρηγοροτερα....

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ γινεται να βαλεις ψαρια απο διαφορετικους βιοτοπους οσο απο διαφορετικες ηπειρους....Οι κιχλιδες που εχεις ειναι αφρικης...Επεισεις εχεις σκαλαρια αμερικης...Νεοπν αμερικης..Και καρχαριακια.....Φροντησε να τα χαρησεις οσο το δυνατον γρηγοροτερα....

Εχει ενα δικιο...

Πολλα και διαφορετικης προελευσης ψαρια...

Και πιθανοτατα συνθηκες νερου κακες...

Link to comment
Share on other sites

Τιμες ενυδρειου..

PH: 7,5

GH:16,0

KH :6,0

Link to comment
Share on other sites

Τιμες ενυδρειου..

PH: 7,5

GH:16,0

KH :6,0

ειναι καλες? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Για ποια από όλα τα ψάρια σου;

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι επίσης να τσεκάρεις τις τιμές των φωσφορικών και νιτρικών στο ενυδρείο.Πες μας και κάποια στοιχεία για την φίλτρανση(πέραν του εσωτερικού φίλτρου,υπάρχει και εξωτερικό;Χρησιμοποιείς βιολογικά υλικά:bowdown:.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

:bowdown::bowdown::bowdown:

τα στοιχεια του ενυδρειου μου

το ενυδρειο μου εδω και 2 χρονια

PH: 7,5

GH: 16,0

KH: 6,0

Διαστάσεις:

Όγκος: 200L νερό

Κατηγορία: γλυκού νερού

Φυτά: πλαστικα

Ψάρια:2 γατοψαρα,2 αγγελοψαρα,2 νεον,10 μολλυ,12 πλατυ,2 χηρες,2 ζεβρες,10 ξιφοφορους

Διακοσμητικά υλικά: φυσικό χαλικι

Φόντο:αφισα με ξυλο

Φωτισμός: 1 λάμπες

Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες

Φιλτράρισμα:1 εσωτερικό φίλτρο

Θερμοστάτης: 200w

(οι σταμνες, το κοραλι και οι κιχλιδες εχουν βγει)>>φοτο

Link to comment
Share on other sites

τα στοιχεια του ενυδρειου μου

το ενυδρειο μου εδω και 2 χρονια

PH: 7,5

GH: 16,0

KH: 6,0

Διαστάσεις:

Όγκος: 200L νερό

Κατηγορία: γλυκού νερού

Φυτά: πλαστικα

Ψάρια:2 γατοψαρα,2 αγγελοψαρα,2 νεον,10 μολλυ,12 πλατυ,2 χηρες,2 ζεβρες,10 ξιφοφορους

Διακοσμητικά υλικά: φυσικό χαλικι

Φόντο:αφισα με ξυλο

Φωτισμός: 1 λάμπες

Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες

Φιλτράρισμα:1 εσωτερικό φίλτρο

Θερμοστάτης: 200w

(οι σταμνες, το κοραλι και οι κιχλιδες εχουν βγει)>>φοτο

καλημερα και απο μενα.να σε ρωτησω κατι?με τοσα ζωοτοκα δεν εχεισ γενες?

και αν εχεις δεν στα ρημαζουνε τα σκαλαρια,το καρχαριακι και οι αφρικανες?

εδω εγω που εχω ζωοτοκα τα χανω απο τουσ γονεισ πολλες φορες!

φιλε μου πρεπει να διαλεξεις οπως αναφερθηκε και πιο πανω.

κ γω αρχαριος ειμαι και αποτι εχω μαθει και μου χουν πει στα λεω.

φιλικα Στεργιος

Έγινε επεξεργασία - ster-baz
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα.να σε ρωτησω κατι?με τοσα ζωοτοκα δεν εχεισ γενες?

και αν εχεις δεν στα ρημαζουνε τα σκαλαρια,το καρχαριακι και οι αφρικανες?

εδω εγω που εχω ζωοτοκα τα χανω απο τουσ γονεισ πολλες φορες!

φιλε μου πρεπει να διαλεξεις οπως αναφερθηκε και πιο πανω.

κ γω αρχαριος ειμαι και αποτι εχω μαθει και μου χουν πει στα λεω.

φιλικα Στεργιος

γεια σου φιλε στεργιο..καταφερνουν να ζησουν αρκετα....εχω αρκετα φυτα κ κρυψωνες κ κρυβονται...αλλα βαζω κ καποια σε γεννηστρες....αλλα τωρα τελευταια επειδη εχω γεμισει το ενυδρειο δεν τα βαζω σε γεννηστρα

Link to comment
Share on other sites

φιλε γιαννη οι γεννηστρες οπως θα ξερεις απο την εμπειρια σου δεν ειναι προτεινομενες!επισις φανταζομαι οτι οι αφρικανες και τα σκαλαρια θα κυνηγανε τα υπολοιπα και οσο να ναι θα τα στρεσαρουν!οι αφρικανες δεν σου ξεριζωνουν τα φυτα?το ph σου ειναι ψηλο νομιζω για τα νεον!ειχα προσπαθησει και γω να βαλω καποια στιγμη αλλα με ph 7.7-8.2 που εχω απο τα 8 που εβαλα εχει μεινει ενα το οποιο περιεργως εδω και 5 μηνες δεν εχει προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

απο τοτε που εβαλα τις κιχλιδες στο ενυδρειο (μου τις ειχε φερει ενας φιλος...)δεν ειχα ενημερωθει για αυτες..και τα νεον αρχισαν σιγα σιγα να εξαφανιζονται....οσπου απο τα 7 εχει μεινει ενα....οι κιχλιδες εχουν φαει σουτ τις εχω βγαλει...οσο για τα σκαλαρια ειναι ηρεμα...ολα ειναι πιο ηρεμα απο τοτε που τις εβγαλα τις κιχλιδες ;) και οι γεννηστρες δεν νομιζω να ειναι τοσο μεγαλο προβλημα αφου το εγκυο το ψαρακι καθεται 2-3 μερες....αλλα πλεον δεν τις βαζω σε γεννηστρα γιατι δεν θελω πολλες γεννες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.ωραιος που εβγαλες τις αφρικανες αλλα μαλλον πρεπει να αποχωριστεις και το καρχαριακι αλλα και τα σκαλαρια!οσο ηρεμα και να ειναι θελουν διαφορετικες συνθηκες απο τα υπολοιπα και μεγαλωνουν αρκετα οποτε με τοσα ψαρια θα χεις προβλημα στο μελλον.

Φιλικα παντα

Στεργιος

Link to comment
Share on other sites

ειναι δυσκολος ο αποχαιρετησμος.... ;) δεν μου παει η καρδια να τα δωσω οτι γινει, τα χω 2 χρονια ολα μια χαρα.... :thumbup: για τα καρχαριακια οταν μεγαλωσουν αρκετα κατευθειαν στο τηγανι....! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το ενυδρειο μου τωρα.... :)

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο μου τωρα.... :)

post-12493-1243771830.jpg

Link to comment
Share on other sites

αλλη μια φοτο

post-12493-1243772329_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...