Jump to content

ΑΓΟΡΑ ΦΙΛΤΡΟΥ


Recommended Posts

ΘΕΛΩ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ..ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΡΙΑ ΑΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 120L ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΕΝΑ ΦΙΛΤΡΟ...ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ..ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΝΙΣΤΗΣΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ Κ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ...ΤΡΟΠΙΚΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ....

Link to comment
Share on other sites

Ένα EHEIM 2213 ή 2215 ειναι μια πολυ καλη λυση.ειναι εξωτερικα φιλτρα.που περιπου σε βολευει???

οριστε και το 2213:πάτα εδώ

οριστε και το 2215:πάτα εδώ

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_Κρικ
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το 2213 σε 120 λίτρα και πάνε όλα μια χαρά!να ξέρεις οτι όλη η σειρά classic είναι πολύ αξιόπιστη!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Fluval 305.Aξιοπιστο, οικονομικο, και με μεγαλυτερο καδο για υλικα.

Link to comment
Share on other sites

eheim 2213 εγγυηση

επελεξε βιολογικα υλικα (substrat ptro, siporax κλπ) μεσα και οχι μονο σφουγγαρια.

Διπλα βανακια για ευκολη αποσυναρμολογηση κατα την συντηρηση

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

επελεξε βιολογικα υλικα (substrat ptro, siporax κλπ) μεσα και οχι μονο σφουγγαρια.

Διπλα βανακια για ευκολη αποσυναρμολογηση κατα την συντηρηση

ΣΥΓΝΩΜΗ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ ΤΙ ΕΝΟΕΙΤΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ Κ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΜΕΣΑ? ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ?

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΛΩ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ..ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΡΙΑ ΑΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 120L ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΕΝΑ ΦΙΛΤΡΟ...ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ..ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΝΙΣΤΗΣΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ Κ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ...ΤΡΟΠΙΚΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ....

Μια γραφεις κεφαλαια και μια greeklish.Επειδη δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να βγαζουμε τα ματακια μας,γραφε μονο μικρα ελληνικα................. :)

Link to comment
Share on other sites

Πολλες εταιρειες σου δινουν τη δυνστοτητα (με μειωμενη τιμη φυσικα) να παρεις το φιλτρο σχεδον αδειο και αναλογα το ενυδρειο και τις αναγκες του να βαλεις οτι υλικα θελεις.

Επισης το ιδιο και για τις αναβαθμισεις που μπορει να κανεις καποιος (βανακια καλαθακια κλπ).

Το συγκεκριμενο που προτεινα (2213) εμπιπτει σε αυτη την κατηγορια. (αν και μπορει καποια καταστηματα να το παρεχουν κομπλε με υλικα και σε αλλη τιμη φυσικα, προσεχε να εχει τα υλικα που σου ανεφερα ομως)

Εχει μονο σφουγγαρια απο υλικα μεσα και ολα τα απαραιτητα σωληνες, βανες (μονες), spaybar κλπ.

Τα υλικα που σου προτεινα (substrat ptro, siporax κλπ) ειναι απο τα καλυτερα για την καλυτερη δυνατη φιλτρανση του νερου για να μην εχεις προβληματα με τοξικοτητα του νερου κλπ.

Για περισσοτερη ανεση στη χρηση του σου προτεινα να κανεις αναβαθμιση αλλαζωντας τα μονα βανακια με (ή αν γινεται κατα την αγορα να επιλεξεις) διπλα βανακια για να κανεις αλλαγες χωρις να πεφτει σταγονα νερο κατω.

Επισης για να μην ειναι χυμα μεσα τα υλικα και να μπορεις να τα βγαζεις οταν πραγματοποιεις συντηρηση, να παρεις καλαθακια για να μπαινουν τα υλικα μεσα σε αυτα και να τα βγαζεις ευκολα.

δες εδω αναλυτικες πληροφοριες http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=229564

Link to comment
Share on other sites

Ισως σε ενα πολυ αρχαριο η επιλογη του Eheim ecco pro 200 - 2034 ή ηταν πιο συνετη.

Ειναι κομπλε με substrate pro κλπ

γεμιζει αυτοματα εχει ευκολη αποσυνδεση, καλαθακια κλπ

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/3f6...earchparam/2034

http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/broschueren/ecco_pro.pdf

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...