Jump to content

Ανεμιστηράκια 60mm


coffeman

Recommended Posts

Θα τοποθετήσω στο 70αρι ενυδρείο μου 3 ή 4 ανεμιστηράκια 60mm.

σκέφτομαι να βάλω 2 από τη μια πλευρά στο καπάκι και 1 από την άλλη.

post-8853-1242578726_thumb.jpg

post-8853-1242578740_thumb.jpg

Και από μέσα είναι έτσι...

post-8853-1242578959_thumb.jpg

Η ερώτηση μου είναι...

Να φυσάνε προς το νερό όλα..., 2 να φυσάνε και ένα να διώχνει ή το αντίθετο?

ευχαριστώ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Από την εμπειρία μου, έχοντας δοκιμάσει όλες τις εκδοχές, πιστεύω ότι τελικά η θερμοκρασία μειώνεται γρηγορότερα όταν υπάρχει έστω και ένα ανεμιστηράκι με αντίθετη φορά από τα άλλα αφού έτσι η εξάτμιση οδηγείται προς τα έξω. Κατά συνέπεια θα έλεγα ότι η λύση δύο προς τα μέσα ένα προς τα έξω είναι καλύτερη.

Στην απλούστερη περίπτωση, αν όλα φυσάνε προς το νερό, τότε καλό είναι να υπάρχει κάπου μία διέξοδος του εισερχόμενου αέρα (μία ακόμη τρύπα αςπ πούμε στο καπάκι στην πίσω πλευρά επάνω, ώστε να υπάρχει πάντα ένα ρεύμα από έξω προς τα μέσα που αγού να διατρέχει την επιφάνεια του νερού προκαλώντας εξάτμιηση στο ενυδρείο τελικά να φεύγει πάλι προς τα έξω.

Link to comment
Share on other sites

Οι αναεμηστηρες θα ειναι παραλληλα στο νερό??

Αν δεν χτυπαει ο αερας την επιφανεις του νερου θα εχεις μειωμενη αποδοση....

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου εμπειρια λεει οτι οταν υπαρχει διεξοδος του αερα απο το ενυδρειο - που πρεπει και ειναι καλο να υπαρχει (οπως πχ στα juwel οι τρυπες που περνανε οι σωληνες του εξ. φιλτρου και τα καλωδια) δεν χρειαζεται να υπαρχει ανεμηστηρακι που φυσαει προς τα εξω.

Ειχα φτιαξει ψυξη σε rio180 με τεσσερα 80mm ανεμηστηρακια τα τρια να φυσανε μεσα και το ενα προς τα εξω και ζοριζοταν.

Οταν γυρισα και το τεταρτο προς τα μεσα ειδα μεγαλυτερη ανεση στην πτωση θερμοκρασιας.

Δεν εχω δοκιμασει ψυξη με ανεμηστηρακια που χτυπανε παραλληλα στην επιφανεια του νερου για να εχω πληρη αποψη αλλα απ'οτι εχω ακουσει και πρεπει να εχει δικιο zorbas, ο αερας πρεπει να χτυπαει καθετα το νερο και να δημιουργει αναταραξη.

Η αναταραξη (σε συδνυασμο με το πιο κρυο αερα που φερνουν τα ανεμηστηρακια) ειναι που δημιουργει εξατμιση του νερου του ενυδρειου και αυτη ριχνει τη θερμοκρασια.

ΥΓ πιασαν οι ζεστες, 28C εφτασε το ενυδρειο, αρχισαν δουλεια τα ανεμηστηρια ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα ανεμιστηράκια θα έχουν μια διαγώνια κλήση.

Δυστυχώς δεν μπορώ να τα βάλω σε καλύτερο σημείο. :thumbup:

Τότε για να είμαι σίγουρος να βάλω 3 και 1? ή θα κόβω βόλτες το βράδυ από το θόρυβο? ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα ανεμιστηράκια πρέπει να σπρώχνουν τον αέρα προς την επιφάνεια του νερού και δεν είναι απαραίτητο κάθετα, ίσα ίσα που διαγώνια θα έχει καλύτερα αποτελέσματα. Η ανατάραξη της επιφάνειας θα γίνεται από κάποιον κυκλοφορητή υποθέτω αλλιώς θα χρειαστείς ελικοφόρο!!

Link to comment
Share on other sites

Ανεμηστηρακια σε Juwel καπακι http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18537

Ανεμηστηρακια σε Cayman καπακι http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18975

Ανεμηστηρακι σε 45αρι μονομαχοενυδρειο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18458

Link to comment
Share on other sites

...ειχα βαλει παλια οπως εσυ τωρα, σε καρφουρισιο 96 λιτ.με 2 ανεμιστηρες 4ποντους να βαζουν και ενα να βγαζει απο απεναντι.Δουλεψε μια χαρα.

Η ζεστη που εβγαζαν οι λαμπες δεν εφτανε να ζεστανει και το νερο λογω της κυκλοφοριας του αερα που υπηρχε

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια. ;)

Λοιπόν... Να το έργο μου.... :thumbup::D:D

post-8853-1242647212_thumb.jpg

Από βιτρίνα μια χαρά... δε φαίνεται τίποτα... :D

post-8853-1242647269_thumb.jpg

Η έξοδος του αέρα

post-8853-1242647320_thumb.jpg

Η είσοδος...

post-8853-1242647385_thumb.jpg

Και το cockpit ελέγχου... :thumbup::thumbup::thumbup:

Έβαλα ξεχωριστό controller για το κάθε ανεμιστηράκι για καλύτερο έλεγχο στροφών.

Φίλτρα - σίτες για τα 60mm ανεμιστηράκια δε βρήκα πουθενά... αν ξέρει κάποιος που θα βρω ας μου πει.

(Υ.Γ) delta66 τα έχω δει τα έργα σου και του Νίκου και τα θαυμάζω...

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία έπεσε σε μισή ώρα σταθερή στους 24.9 :thumbup:;):D

post-8853-1242648497_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλός :thumbup: Το "αισθητικό" αποτελέσμα είναι κορυφή!!!

Θα ήταν καλό αν θα μπορούσες να μας έκανες μία πιο αναλυτική παρουσίαση του τί έκανες και τί υλικά χρησιμοποίησες!

Απ'όσο καταλαβαίνω, δεν έχεις κάποιον controller ελέγχου για να ανοίγουν και να κλείνουν τα ανεμιστηράκια. Αυτό σημαίνει πως πρέπει να βρεις τις κατάλληλες ρυθμίσεις στροφών, ώστε να έχεις την επιθυμητή θερμοκρασιά εφόσον θα έχεις σε συνεχή λειτουργεία τους ανεμιστήρες!

Και πάλι μπράβο! ;)

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση θελω να κανω.. Ποσο σου στιχισε ολη η κατασκευη..??Και Νικο ποσο κοστιζει ενας controler..??(Αν επιτρεπεται)

Link to comment
Share on other sites

Η κατασκευή μου στοίχισε παραπάνω απ' ότι είχα υπολογίσει...

Χρησιμοποίησα:

4 Fan Titan των 60mm 7,5 euro το καθ' ένα / 30 euro από Cosmodata

1 Fan controller 4πλο για Pc / 13 euro από Cosmodata

1 μετασχηματιστή 220v / σε 9v που τον είχα / γύρο στα 5 euro πρέπει να κάνει

Έγινε επεξεργασία - coffeman
Link to comment
Share on other sites

Αυτος ο controler δουλευει τα ανεμηστηρακια αυτοματα αναλογος την θερμοκρασια που του εχεις βαλει...??Η ειναι απλα controler που ρυθμιζεις την ταχυτητα..??Εγω παντως ενδιαφερομαι να μαθω για το πρωτο

Link to comment
Share on other sites

Αυτος ο controler δουλευει τα ανεμηστηρακια αυτοματα αναλογος την θερμοκρασια που του εχεις βαλει...??Η ειναι απλα controler που ρυθμιζεις την ταχυτητα..??Εγω παντως ενδιαφερομαι να μαθω για το πρωτο

Όχι είναι ένας κλασικός controller στροφών.

Για την θερμοκρασία χρειάζεσαι eliwell... δεν έχω αγοράσει ακόμα είναι στο πρόγραμμα και αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Όχι είναι ένας κλασικός controller στροφών.

Για την θερμοκρασία χρειάζεσαι eliwell... δεν έχω αγοράσει ακόμα είναι στο πρόγραμμα και αυτό..

Τιμη στο περιπου για εναν eliwell εστω καποιο λινκ ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

Η κλιση που εχουν τελικα ειναι αρκετη.

Πολυ καλη δουλεια.

Για φιλτρα σκονης επικοινωνησε με μαγαζια τυπου eshop, Πλαισιo, μηπως βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Για φιλτρα σκονης επικοινωνησε με μαγαζια τυπου eshop, Πλαισιo, μηπως βρεις.

Μπα... τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Στουρνάρη (δεν σε βρίζω)! Πήγαινε εκεί και αποκλείεται να μην βρεις αυτό που θες!

Link to comment
Share on other sites

Στουρνάρη (δεν σε βρίζω)!

;) Ok Θα το ψάξω. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τον Eliwell και το ενυδρείο είναι έτοιμο για τις ζέστες. ;):thumbup:

Μερικές φωτογραφίες... (Carrefourοπατέντες!!!) :D

post-8853-1243254479_thumb.jpg

post-8853-1243254496_thumb.jpg

Και τα ανεμιστηράκια χωρίς σίτες αλλά με προστατευτικά για περίεργους που βάζουν το δάχτυλο για να δουν τι είναι.... :D:D:thumbup:

post-8853-1243254715_thumb.jpg

post-8853-1243254748_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραια.

Εκανες τεστ (φυσωντας και τριβοντας τον αισθητηρα) αν ανοιγοκλεινουν εκει που πρεπει, θερμαντηρας και ανεμηστηρακια?

Το καλοκαιρι μπορεις να βγαλεις τελειως το θερμαντηρα να παρει λιγο "ανασα".

Θα πρεπει να συνεχισεις να ψαχνεις για φιλτρα σκονης γιατι αυτα που εβαλες ειναι με τσιλικα στο ματι αλλα οτι σκονη κυκλοφοραει στο δωματιο, τα ανεμηστηρακια θα τη στελνουν μεσα στο ενυδρειο.

Αναμενουμε crash-test στις χοντρες ζεστες.

Αν δεις οτι κανει πολυ ωρα να κατεβασει τη θερμοκρασια δοκιμασε να βαλεις ολα τα αναμηστηρακια προς τα μεσα και δες αν ειναι καλυτερα. Αναφερε το αποτελεσμα και εδω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...