Jump to content

Εδω η δικια μου συλλογη


polidis

Recommended Posts

Εγω τα δημητριακά και μετα απο 6 μηνες αφου ανοιχτουν τα τρώω και δεν εχω παθει τιποτα.

Τεσπα.

Εχω παρει εδω και 2 χρωνια τρωφη 2 κιλα στικς για τα χρυσοψαρα μου που εχω σε μια λιμνουλα και ακομα εχω και τα τρων σαν τρελα και μεγαλωνουν κανονικά..

Τωρα αν μετα το περας 6 μηνων χαλαει η τρωφη δεν θα το γραφανε επανω στα κουτια?

Μπουνταλαδες ειναι η εταιρίες.

Τωρα για την υγρασία που ειπώθηκε.Ε!! δεν νομιζω αν τις βαζεις σε ξηρο μερος και τις πιανεις με ξηρα χερια και τις κλεινεις παλι καλα να εχεις πρόβλημα.

Δεν εχεις παρατηρησει οταν τρως τα δημιτριακα μετα απο τοσο καιρο να ειναι σαν σφουγκαρια(εννοω πολυ μ****α)....Τελως παντων....Απλα σκεψου πως και το γαλα μπορουμε να το πιουμε 2 μερες μετα την ληξη αλλα με τον κυνδινο να παθουμε κατι....Μπορει να μην εχουμε παθει μεχρι στιγμης αλλα καποια στιγμη θα γινει το μοιραιο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν εχεις παρατηρησει οταν τρως τα δημιτριακα μετα απο τοσο καιρο να ειναι σαν σφουγκαρια(εννοω πολυ μ****α)....Τελως παντων....Απλα σκεψου πως και το γαλα μπορουμε να το πιουμε 2 μερες μετα την ληξη αλλα με τον κυνδινο να παθουμε κατι....Μπορει να μην εχουμε παθει μεχρι στιγμης αλλα καποια στιγμη θα γινει το μοιραιο

Ρε φιλαρακι μην μπερδεύεσαι.

Αλλο γαλα αλλο αποξηραμενα δημητριακα.

Στο κουτι το γαλα λεει αν ανοιχτή μεσα σε 2-3 μερες πρεπει να φυγει.Στα δημητρηακα που το λεει.Μηπως ειμαι γκαβος?

Στις τροφές που το λεει?. Μηπως και παλι ειμαι γκαβος?

Μην σας παιρνουν τα μυαλά οι πετσοπαδες για να πηγενετε καθε 6μηνο να αλαζετε τις τροφες σας(Και δεν ειναι μονο μια).

Link to comment
Share on other sites

Kοιτα δεν ειπα πως ειναι το ιδιο..Απλα εχουν το κοινο οτι και τα δυο προιοντα ειναι τροφες....Τελως πανων...Αμα θελεις να πιστεις δοκιμασε ενα στικ οταν το αγοραζεις και ενα μετα απο 6 μηνες χρησης....(για τροφη ψαριων μιλαω...)Και μετα πες μου τι διαφορα εχει

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλαρακι μην μπερδεύεσαι.

Αλλο γαλα αλλο αποξηραμενα δημητριακα.

Στο κουτι το γαλα λεει αν ανοιχτή μεσα σε 2-3 μερες πρεπει να φυγει.Στα δημητρηακα που το λεει.Μηπως ειμαι γκαβος?

Στις τροφές που το λεει?. Μηπως και παλι ειμαι γκαβος ?

Μην σας παιρνουν τα μυαλά οι πετσοπαδες για να πηγενετε καθε 6μηνο να αλαζετε τις τροφες σας(Και δεν ειναι μονο μια).

Μπορεις να μιλας καπως καλυτερα ? ..εσυ πως εισαι τοσο σιγουρος για ολα αυτα που λες? ..σε καθε συσκευασια υπαρχουν καποιες οδηγειες που πρεπει να τηρουνται ..τωρα αν στα προιοντα που χρησημοποιεις ...δεν σου γραφει τετοια οδηγια απλα συνεχιζεις και τα χρησιμοποιεις! :)

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μιλας καπως καλυτερα ?Γιατι πως μίλησα.Μηπως εισαι πετσοπας και θιχτηκες?Αλλιως δεν καταλαβαίνω τι σε πείραξε.

..εσυ πως εισαι τοσο σιγουρος για ολα αυτα που λες? ..σε καθε συσκευασια υπαρχουν καποιες οδηγειες που πρεπει να τηρουνται ..τωρα αν στα προιοντα που χρησημοποιεις ...δεν σου γραφει τετοια οδηγια απλα συνεχιζεις και τα χρησιμοποιεις! :)

Σωστος!!! Αυτο ακριβός ειπα.Οτι δεν λεει σε καμια τροφη που εχω οτι μετα το ανοιγμα πρεπει να καταναλωθεί μεσα σε 6 μηνες.Εχω Sera, JBL, Tetra κλπ....κλπ...

Εσυ το ειδες αυτο σε καποια τροφη σου.Αν ναι σε ποια?

Link to comment
Share on other sites

Μην σας παιρνουν τα μυαλά οι πετσοπαδες για να πηγενετε καθε 6μηνο να αλαζετε τις τροφες σας(Και δεν ειναι μονο μια).

Kαι γιατι να περνουμε τροφες για ενα 6μηνο?

Μηπως ερθει η κατοχη :)

Αυτο για τα δημητριακα ισχυει :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με τις τροφες εχω να πω οτι εχω χρησιμοποιησει μεγαλες συσκευασιες και ενδιαμεσα μικρες.δεν ειδα καποια ιδιαιτερη προτιμηση σε μικρες απο οτι στις μεγαλες.αν τις κλεινεις αμεσως δεν νομιζω να μαζευουν υγρασια τουλαχιστον σε τρομερα επιπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην τρελαινόμαστε ένα μέλος άνοιξε ένα θέμα που για κάποιους θεωρήθηκε άστοχο, η συμμετοχή είναι εθελοντική και τίποτα παραπάνω.

Στην πορεία το θέμα εξελίχθητε σε κόντρα κατά πόσο αντέχει μια τροφή αφότου ανοιχτή.

Και εδώ πάλη υπάρχει μια βουβή κόντρα.

Προτού η βουβή κόντρα αρχίζει να φωνάζει έχω να πω τα εξής.

Από την στιγμή που δεν αναγράφεται στην συσκευασία σε πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να καταναλωθεί μια τροφή αφότου ανοιχτεί ο κάθε ένας πιστεύει ότι θέλει.

Εκτός και αν κάποιος έχει βάσιμα στοιχεία ότι η τροφή αφότου ανοιχτεί πρέπει να καταναλωθεί σε 1, 2, 3, 6, ή 12 μήνες ας τα καταθέσει. Αλλιώς όλοι έχετε δίκαιο, λέτε απλά την γνώμη σας και τέλος.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

+1 Εγω τουλαχιστων δεν ειχα καμια προθεση "κοντρας" απλα εξεφρασα την γνωμη μου...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ομως τη φαγωμαρα την εχουμε στο αιμα μας,καλυτερα πιστευω να :) να τελειωνουμε

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που δεν αναγράφεται στην συσκευασία σε πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να καταναλωθεί μια τροφή αφότου ανοιχτεί ο κάθε ένας πιστεύει ότι θέλει.

Εκτός και αν κάποιος έχει βάσιμα στοιχεία ότι η τροφή αφότου ανοιχτεί πρέπει να καταναλωθεί σε 1, 2, 3, 6, ή 12 μήνες ας τα καταθέσει. Αλλιώς όλοι έχετε δίκαιο, λέτε απλά την γνώμη σας και τέλος.

Ετσι ακριβώς ειναι χρηστο οπως τα λες(και τα ελεγα και εγω ποιο πανω)

Ειπα οτι ολες μου οι τροφες γραφουν."Mindestens haltbar:siehe boden"

και η μεταφραση.

"διατηρούνται τουλάχιστο:Βλεπε βαση" και η βαση γράφει 2012.

Σε ποιον η τροφες λενε οτι μετα το περας 6μηνου ειναι για πεταμα??

Οπως το λες χρηστο ας καταθεση καποιος ο οποιος λεει οτι η τροφη του πρεπει να καταναλωθει μεσα σε ενα 6μηνο.

Με αποδείξεις οχι με λογια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε φίλε polidis, αλλά έχεις γράψει 2-3 φορές το "Μήπως είσαι πετσοπάς" σε όσους δεν συμφωνούσαν μαζί σου! Και τί είναι οι πετσοπάδες? Άτιμη φάρα προς λιθοβολισμό???

Anyway... Ακόμα και να γίνει εποικοδομητική κουβέντα πάνω στις τροφές, γίνεται σε λάθος κατηγορία!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε φίλε polidis, αλλά έχεις γράψει 2-3 φορές το "Μήπως είσαι πετσοπάς" σε όσους δεν συμφωνούσαν μαζί σου! Μα οταν ο αλλος σου λεει οτι μετα απο 6 μηνες πετα τις τροφες σου χωρις να εχει βαση αυτο που λεει εσυ τι θα ελεγες?Απλος ερωτηση εκανα γιατι μονο απο καποιον κακοπροαίρετο πετσοπα θα ακουγα κατι τετοιο.

Και τί είναι οι πετσοπάδες? Άτιμη φάρα προς λιθοβολισμό???

Απεναντιας εχω πολυ καλο φιλο πετσοπα.δεν εχω τιποτα με τους πετσοπαδες απλος κανουν την δουλεια τους,αλλοι καλα και αλλοι κακα οπως σε ολα τα επαγγελαματα.

Εσενα εκτος απο κρητική πια ειναι η γνωμη σου επι του θεματος σαν εμπειρος που εισαι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως μετριέται η εμπειρία, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα με χαρακτήριζα έμπειρο!

Προσωπικά έχω τεράστια συλλογή από τροφές, σε μικρές και μεγάλες συσκευασίες. Το γεγονός είναι ότι κάποιες από αυτές μετά από 2-3 μήνες από την στιγμή που τις άνοιξα, χάσανε την μυρωδιά τους ή τέλος πάντων καταλαβαίνω πως δεν είναι όπως την πρώτη μέρα που τις άνοιξα. Παρ'όλα αυτά τις χρησιμοποιώ (καλώς ή κακώς) και χωρίς κάποια αρνητική συνέπεια για την ώρα.

Όπως και να έχει, και οι δύο απόψεις έχουν τα επιχειρήματά τους. Αν όμως μία από τις 2 εμπεριέχει κάποιο ρίσκο, τότε είναι αυτό που κάνεις εσύ κι εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω τεράστια συλλογή από τροφές, σε μικρές και μεγάλες συσκευασίες. Το γεγονός είναι ότι κάποιες από αυτές μετά από 2-3 μήνες από την στιγμή που τις άνοιξα, χάσανε την μυρωδιά τους ή τέλος πάντων καταλαβαίνω πως δεν είναι όπως την πρώτη μέρα που τις άνοιξα. Παρ'όλα αυτά τις χρησιμοποιώ (καλώς ή κακώς) και χωρίς κάποια αρνητική συνέπεια για την ώρα.

Απο την τεράστια συλλογη που εχεις ειδες καποιο κουτι η σκεύασμα που να λεει οτι μετα το περας 2,3,5,6 μηνες να μην καταναλωθει?

Ετσι για να δουμε που παει το θεμα και να βγαλουμε καποιο συμπέρασμα

Link to comment
Share on other sites

Οχι χομπιστας απο το 1980. Οταν τις ξεσφραγισεις, "ρουφανε" υγρασια. Εσυ κανε οπως νομιζεις.- :rolleyes:

Σε καποια πιο παλια δημοσιευση σου ειχες αναφερει οτι διατηρουσες pet shop.

Μεσα στο υποβρυχιο που ηταν μονιμος στο ΠΝ? :)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Κανεις λαθος αφου ειναι αποξηραμενες και εχουν 2-3 12.2010 και οι υπολοιπες 2011 και 2012.

Δεν λεει πουθενα οτι αν ανοιχτη πρεπει να καταναλωθει μεσα σε 6 μηνες.

Γιατι υπαρχει ημερομηνία λήξεις.

Μηπως εισαι πετσοπας???

Οι ημερομηνιες ειναι ληξης για κλειστα κουτια.

Αν ανοιχτουν καλο ειναι μεσα σε 6 μηνες να καταναλωθουν (εγω προτιμω να τις καταναλωνω σε 3-4)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Οι ημερομηνιες ειναι ληξης για κλειστα κουτια.

Αν ανοιχτουν καλο ειναι μεσα σε 6 μηνες να καταναλωθουν (εγω προτιμω να τις καταναλωνω σε 3-4)

Ναι οκ αυτο το λες εσυ και πολλοι ακομα εδω μεσα.

Η εταιρια ομως δεν μου το λεει.

Τη μπορει δηλαδη να συμβει μετα το περας 6μηνου σε μια τροφη που να ειναι ακατάλληλη.

Αν χαλουσε και δεν επρεπε μετα να την ριξεις στα ψαρια σου δεν επρεπε να μου το λεει στο κουτι?

Αρα θεωρώ οτι και μετα απο περας 6μηνου ειναι για ταιζμα οι τροφες αλλα μαλλον χανουν η αλλοιώνονται καπως αλλα σε καμια περιπτωση δεν χαλούν

Υ.Γ εδω μαλλον καλο θα ηταν να μας ελεγε καποια πράγματα ενας ιχθυολόγος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ αυτο το λες εσυ και πολλοι ακομα εδω μεσα.

Η εταιρια ομως δεν μου το λεει.

Τη μπορει δηλαδη να συμβει μετα το περας 6μηνου σε μια τροφη που να ειναι ακατάλληλη.

Αν χαλουσε και δεν επρεπε μετα να την ριξεις στα ψαρια σου δεν επρεπε να μου το λεει στο κουτι?

Αρα θεωρώ οτι και μετα απο περας 6μηνου ειναι για ταιζμα οι τροφες αλλα μαλλον χανουν η αλλοιώνονται καπως αλλα σε καμια περιπτωση δεν χαλούν

Υ.Γ εδω μαλλον καλο θα ηταν να μας ελεγε καποια πράγματα ενας ιχθυολόγος.

Εκανα λαθος πριν για τους 6 μηνες.

Ειναι 3 μηνες τελικα.

Καλα τις εβλεπα με το ματι και τη μυτη και τις κραταγα 3 μηνες ενστικτωδως.

Εδω στο λεει και μια εταιρεια.

"When you OPEN a tin you should feed the fishes with this food for only 3 months. After this period of time many of the nutrients are removed because of oxygen and light. "

Αφου ανοιξεις το κουτι πρεπει να ταισεις τα ψαρια με αυτη την τροφη μονο για 3 μηνες, Μετα απο αυτην την περιοδο πολλες απο τις θρεπτικες ουσιες εξαφανιζονται εξαιτιας του οξυγονου και του φωτος.

http://www.tetra.de/tetra/go/61B2055BF7B44...40E44AB6FA653AD

Για να το βρεις πιο ευκολα, επελεξε στη κατηγορια "food" και στο search πληκτρολογησε "open"

Στο 2ο και 3ο μειλ οι Zoltαn Sαrdi και Juraj ρωτανε για ανοιχτες τροφες.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εκανα λαθος πριν για τους 6 μηνες.

Ειναι 3 μηνες τελικα.

Καλα τις εβλεπα με το ματι και τη μυτη και τις κραταγα 3 μηνες ενστικτωδως.

Εδω στο λεει και μια εταιρεια.

"When you OPEN a tin you should feed the fishes with this food for only 3 months. After this period of time many of the nutrients are removed because of oxygen and light. "

Αφου ανοιξεις το κουτι πρεπει να ταισεις τα ψαρια με αυτη την τροφη μονο για 3 μηνες, Μετα απο αυτην την περιοδο πολλες απο τις θρεπτικες ουσιες εξαφανιζονται εξαιτιας του οξυγονου και του φωτος.

http://www.tetra.de/tetra/go/61B2055BF7B44...40E44AB6FA653AD

Για να το βρεις πιο ευκολα, επελεξε στη κατηγορια "food" και στο search πληκτρολογησε "open"

Δηλαδη αυτο που ειπα.....

Χανουν λιγο απο την θρεπτικη αξια τους αλλα δεν χαλαν.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αυτο που ειπα.....

Χανουν λιγο απο την θρεπτικη αξια τους αλλα δεν χαλαν.

Οπως νομιζεις.

Link to comment
Share on other sites

Οπως νομιζεις.

Αργησες λιγο ..................αλλα το καταλαβες.- :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...