Jump to content

Αλλαγη Υποστρωματος........


Churu

Recommended Posts

Γεια σας και παλι. Εχω ενυδρειο με δισκους και θα ηθελα να αλλαξω υποστρωμα χωρις να ταλαιπωρησω καθολου τα δισκοπουλα μου.Η αλλαγη που θελω ειναι απο χαλικι σε αμμο. Να σας θυμισω οτι ειναι φυτεμενο. Δεν εχω και αλλο ενυδρειο για μεταφορες και τετοια πραγματα ετσι μου περασε απ το μυαλο το εξης και θα ηθελα την γνωμη σας επ αυτου.Σκεφτηκα λοιπον να φτιαξω μια σκουπα με φυσοκαλαμο. Στη μια ακρη να εφαρμοσω το δοχειο του φιλμ και στην αλλη ακρη λαστιχο για την αναροφηση νερου .Κατι σαν κλεφτη........Ετσι λοιπον να ρουφηξω το χαλικι και με τον ιδιο τροπο καπως να βαλω την αμμο. Τι λετε θα κανω δουλεια η θα γινει χαμος? Επισης σε ενα τετοιο σεναριο αλλαγης εχω θεμα με το (σκαψιμο)?(περι δημιουργιας ακκαταλληλων αεριων) .Για την αμμο σκεφτηκα να την στρωσω πρωτα χωριστα πριν την βαλω ετσι ωστε να μην παει κατι στραβα μετα.Το ενυδρειο τρεχει 6 μηνες τωρα. Τι λετε? Ευχαριστω για τον χρονο σας ;)

Link to comment
Share on other sites

Δισκοι σε κουβα με φιλτρο-θερμοστατη.

Φυτα-ξυλα εξω.

Αδειασμα.

Χαλικι εξω.

Αμμος μεσα.

Οσο νερο μπορεις απο το ενυδρειο ξανα μεσα.

Φυτα-ξυλα μεσα.

Τσεκαρεις θερμοκρασια.

Μεσα δισκοι ;)

Αν το κανεις 1-1,30 ωρα, αν εισαι καλα προετοιμασμενος ολα θα ειναι οκ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δισκοι σε κουβα με φιλτρο-θερμοστατη.

Φυτα-ξυλα εξω.

Αδειασμα.

Χαλικι εξω.

Αμμος μεσα.

Οσο νερο μπορεις απο το ενυδρειο ξανα μεσα.

Φυτα-ξυλα μεσα.

Τσεκαρεις θερμοκρασια.

Μεσα δισκοι :thumbup:

Αν το κανεις 1-1,30 ωρα, αν εισαι καλα προετοιμασμενος ολα θα ειναι οκ :D

:D:D

Επισης φιλοξενω τους δισκους σου και αμα τους ξαναδεις γραψε μου ;)

Αν θες βοηθεια και γινει Κυριακη ερχομαι με μια eheim 1001 για ποιο γρηγορα και οτι

αλλο μπορει να χρειαστει και το εχω. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

1. Προφανως θελεις να αλλαξεις τον βυθο, γιατι υποστρωμα δεν καταλαβα αν ειχες βαλει. Με σωληνα δεν νομιζω να κανεις κατι. Το χαλικι θα "φραξει" το λαστιχο και θα τραβιεσαι. Η αμμος που θελεις να βαλεις δεν θεωρω οτι χρειαζεται "στρωσιμο", αν μαλιστα εχεις παρει την "ακριβη" (Carat 5) που εχει ο Nidal, δεν θελει ουτε ξεπλυμα (κατα την αποψη μου). Eγω εβαλα την αμμο, προσθεσα νερο, τα ξυλα, τα ψαρια και τελος. ΟΥΔΕΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Λαβε υπ'οψην σου οτι μπηκαν αμεσως 4 Hypancistrus Zebra και πρασινα γατοψαρα (Brochis Spledens). Φυσικα και οι δισκοι. Βαρελι προετοιμασιας δεν εχεις;

Link to comment
Share on other sites

1. Προφανως θελεις να αλλαξεις τον βυθο, γιατι υποστρωμα δεν καταλαβα αν ειχες βαλει. Με σωληνα δεν νομιζω να κανεις κατι. Το χαλικι θα "φραξει" το λαστιχο και θα τραβιεσαι. Η αμμος που θελεις να βαλεις δεν θεωρω οτι χρειαζεται "στρωσιμο", αν μαλιστα εχεις παρει την "ακριβη" (Carat 5) που εχει ο Nidal, δεν θελει ουτε ξεπλυμα (κατα την αποψη μου). Eγω εβαλα την αμμο, προσθεσα νερο, τα ξυλα, τα ψαρια και τελος. ΟΥΔΕΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Λαβε υπ'οψην σου οτι μπηκαν αμεσως 4 Hypancistrus Zebra και πρασινα γατοψαρα (Brochis Spledens). Φυσικα και οι δισκοι. Βαρελι προετοιμασιας δεν εχεις;

1. Αφου την εβαλες ποσο εχει το κιλο?

2. Τροπο αλλαγης Βυθου χωρις να Ενοχληθουν τα Δισκοπουλα μου με μεταφορες ψαχνω να βρω

3. Το βαρελι που κολλαει? (και για το ερωτημα σου Εχω)

4. Γιατι να εχω υπ οψη μου την συνθεση 4 Hypancistrus Zebra και πρασινα γατοψαρα (Brochis Spledens)

5. Τροπο δε προτεινεις

6. Carat 5..................Ειναι ακριβη γιατι ειναι 5 Καρατιων? 24αρων υπαρχει? ;)

7. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ειναι φοβερη αμμος και αξιζει τα λεφτα της!Τα πλεονεκτηματα της ειναι οτι δεν θελει πλησιμο και δεν θολωνει το ενυδρειο!καθετε πολυ γρηγορα!

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα ομως με τα ψαρια μεσα στο ενυδρειο σωστη δουλεια δεν θα κανεις και θα τα στρεσαρεις περισσοτερο απο το να τα βαλεις για μια ωρα σε μια λεκανη.και εγω εβαλα καλη λευκη αμμο και το νερο θολωσε για κανα τεταρτο μεχρι να κατσει η αμμο κατω(χωρις να την πλυνω).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ήδη έκανες την αλλαγή, αλλά θα ήθελα να σου πω πως άλλαξα κάποτε το χαλίκι μου (όχι πολύ χονδρό, 3-4 mm). Φτιάχνεις μια "σκούπα βυθού" με σωλήνα 16-22 και στο ένα ακρο σκληρή σωλήνα ίσια Φ16 εξωτερική διάμετρο (ενυδρειακή ή ηλεκτρολογική "Κουβίδης"!).

1. Παίρνεις έναν απλό κουβά και τον βάζεις μέσα σε μιά λεκάνη (όσο μεγαλύτερη, τόσο το καλύτερο). Το άκρο του εύκαμπτου 16-22 μπαίνει μέσα στον κουβά.

2. Παίρνεις μιά αντλία ή ένα κάνιστρο και το χρησιμοποιείς για να επιστρέφει νερό από την ΛΕΚΑΝΗ στο ενυδρείο.

3. Δημιουργείς ροή με την αυτοσχέδια "σκούπα" και αρχίζεις να τραβάς το χαλίκι του βυθού. ΠΡΟΣΟΧΗ: Μην βιάζεσαι, δηλαδή μην βυθίζεις πολύ την σκούπα στο χαλίκι και ΠΟΤΕ και για ΚΑΝΕΝΑ λόγο μην σταματήσεις την ροή της σκούπας με χαλίκι στον σωλήνα. Δεν ξεκινάει πάλι. Θέλει καθάρισμα από τα χαλίκια και είναι πολύ δύσκολο. Αν θέλεις να σταματήσεις την σκούπα, θα την αφήσεις να τραβήξει μόνο νερό μέχρι να μην βγαίνουν άλλα χαλίκια.

4. Ελέγχεις την στάθμη του χαλικιού στον κουβά, και την στάθμη του νερού στην λεκάνη. Αν ο κουβάς γεμίσει χαλίκι τον αδειάζεις (σωωωωώπα!). Αν η λεκάνη γεμίζει, τότε η αντλια σου δεν προλαβαίνει να επιστρέψει το νερό στο ενυδρείο και πρέπει να σταματήσεις την σκούπα (με την προηγούμενη διαδικασία ΠΡΟΣΟΧΗ), μέχρι να αδειάσει η λεκάνη.

Παρατήρηση: ο κουβάς θα υπερχειλίσει πολύ γρήγορα. Αυτό είναι φυσιολογικό. Το χαλίκι θα μένει όμως στον κουβά και το νερό θα πηγαίνει στην λεκάνη και από εκεί πίσω στο ενυδρείο .

Ελπίζω το χαλίκι να μην έχει πολύ μπίχλα, καθώς αυτή θα επιστρέψει στο ενυδρείο. Τα φίλτρα σου πρέπει να δουλεύουν κανονικά. Μετά την αλλαγή του βυθού και αφού τα φίλτρα σου καθαρίσουν το νερό, θα πρότεινα καθάρισμα των φίλτρων (με τις γνωστές διαδικασίες βέβαια!) και αλλαγή νερού.

Ακούγεται δύσκολο αλλά λειτουργεί σίγουρα και δοκιμασμένα! Οι δίσκοι δεν στρεσσάρονται ανα δεν κάνεις απότομες κινήσεις. Οι δικοί μου έδειχναν και αρκετό ενδιαφέρον παρατηρώντας την διαδικασία, από απόσταση ασφαλείας βέβαια!

Καλή επιτυχία!

Για άμμο, πήγαινε σε ένα κατάστημα που πουλά συστήματα επεξεργασίας νερού ( υπάρχουν πολλά και σε αυτό το forum και στο greekdiscus.com) και ρώτησε για χαλαζιακή άμμο που χρησιμοποιούν σε αμμόφιλτρα πόσιμου νερού. Εχουν με κοκκομετρία 0.3-0.5 mm και τιμή περίπου μισό euro το κιλό. (Καλή τιμή νομίζω!)

Δεν θολώνει ΚΑΘΟΛΟΥ το νερό! Απλυτη!

Νίκος.

Έγινε επεξεργασία - epi
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ήδη έκανες την αλλαγή, αλλά θα ήθελα να σου πω πως άλλαξα κάποτε το χαλίκι μου (όχι πολύ χονδρό, 3-4 mm). Φτιάχνεις μια "σκούπα βυθού" με σωλήνα 16-22 και στο ένα ακρο σκληρή σωλήνα ίσια Φ16 εξωτερική διάμετρο (ενυδρειακή ή ηλεκτρολογική "Κουβίδης"!).

1. Παίρνεις έναν απλό κουβά και τον βάζεις μέσα σε μιά λεκάνη (όσο μεγαλύτερη, τόσο το καλύτερο). Το άκρο του εύκαμπτου 16-22 μπαίνει μέσα στον κουβά.

2. Παίρνεις μιά αντλία ή ένα κάνιστρο και το χρησιμοποιείς για να επιστρέφει νερό από την ΛΕΚΑΝΗ στο ενυδρείο.

3. Δημιουργείς ροή με την αυτοσχέδια "σκούπα" και αρχίζεις να τραβάς το χαλίκι του βυθού. ΠΡΟΣΟΧΗ: Μην βιάζεσαι, δηλαδή μην βυθίζεις πολύ την σκούπα στο χαλίκι και ΠΟΤΕ και για ΚΑΝΕΝΑ λόγο μην σταματήσεις την ροή της σκούπας με χαλίκι στον σωλήνα. Δεν ξεκινάει πάλι. Θέλει καθάρισμα από τα χαλίκια και είναι πολύ δύσκολο. Αν θέλεις να σταματήσεις την σκούπα, θα την αφήσεις να τραβήξει μόνο νερό μέχρι να μην βγαίνουν άλλα χαλίκια.

4. Ελέγχεις την στάθμη του χαλικιού στον κουβά, και την στάθμη του νερού στην λεκάνη. Αν ο κουβάς γεμίσει χαλίκι τον αδειάζεις (σωωωωώπα!). Αν η λεκάνη γεμίζει, τότε η αντλια σου δεν προλαβαίνει να επιστρέψει το νερό στο ενυδρείο και πρέπει να σταματήσεις την σκούπα (με την προηγούμενη διαδικασία ΠΡΟΣΟΧΗ), μέχρι να αδειάσει η λεκάνη.

Παρατήρηση: ο κουβάς θα υπερχειλίσει πολύ γρήγορα. Αυτό είναι φυσιολογικό. Το χαλίκι θα μένει όμως στον κουβά και το νερό θα πηγαίνει στην λεκάνη και από εκεί πίσω στο ενυδρείο .

Ελπίζω το χαλίκι να μην έχει πολύ μπίχλα, καθώς αυτή θα επιστρέψει στο ενυδρείο. Τα φίλτρα σου πρέπει να δουλεύουν κανονικά. Μετά την αλλαγή του βυθού και αφού τα φίλτρα σου καθαρίσουν το νερό, θα πρότεινα καθάρισμα των φίλτρων (με τις γνωστές διαδικασίες βέβαια!) και αλλαγή νερού.

Ακούγεται δύσκολο αλλά λειτουργεί σίγουρα και δοκιμασμένα! Οι δίσκοι δεν στρεσσάρονται ανα δεν κάνεις απότομες κινήσεις. Οι δικοί μου έδειχναν και αρκετό ενδιαφέρον παρατηρώντας την διαδικασία, από απόσταση ασφαλείας βέβαια!

Καλή επιτυχία!

Για άμμο, πήγαινε σε ένα κατάστημα που πουλά συστήματα επεξεργασίας νερού ( υπάρχουν πολλά και σε αυτό το forum και στο greekdiscus.com) και ρώτησε για χαλαζιακή άμμο που χρησιμοποιούν σε αμμόφιλτρα πόσιμου νερού. Εχουν με κοκκομετρία 0.3-0.5 mm και τιμή περίπου μισό euro το κιλό. (Καλή τιμή νομίζω!)

Δεν θολώνει ΚΑΘΟΛΟΥ το νερό! Απλυτη!

Νίκος.

Σ Ευχαριστω πολυ για το χρονο σου καταρχας και για την εμπλουτιση του σχεδιου αλλαγης υποστρωματος.Θα ξεκινησω αυτη τη βδομαδα. Ελπιζω να πανε ολα καλα . ;)

Link to comment
Share on other sites

1. Αφου την εβαλες ποσο εχει το κιλο?

2. Τροπο αλλαγης Βυθου χωρις να Ενοχληθουν τα Δισκοπουλα μου με μεταφορες ψαχνω να βρω

3. Το βαρελι που κολλαει? (και για το ερωτημα σου Εχω)

4. Γιατι να εχω υπ οψη μου την συνθεση 4 Hypancistrus Zebra και πρασινα γατοψαρα (Brochis Spledens)

5. Τροπο δε προτεινεις

6. Carat 5..................Ειναι ακριβη γιατι ειναι 5 Καρατιων? 24αρων υπαρχει? :D

7. Ευχαριστω

1. Σου εγραψα το μαγαζι, παρε και ρωτα.

2. Αυτον ακριβως σου λεω. :thumbup:

3. Στο βαρελι (100λιτρο) εβγαλα θερμαντηρα, ξυλα, ψαρια και εβαλα τα φιλτρα να "γυριζουν". Μετα εβαλα στο ενυδρειο την αμμο, νερο, θερμαντηρες, ξυλα, ψαρια και προσθεσα το υπολοιπο (150 λιτρα φρεσκο) Α Ρ Γ Α (τωρα με τη ζεστη εσυ δεν θα εχεις προβλημα θερμοκρασιας, αλλα καντο εκτος αν εχεις ετοιμο στις ιδιες συνθηκες).

4. Αν σκεφτεις οτι τα 3 (απο τα 4) πρωτα εχουν 170 ευρω το ενα και ειναι μερικων εκατοστων, συν οτι το τεταρτο και μεγαλυτερο ειναι 8 χρονων, θα αξιζε να ρισκαρω την απωλεια; Τα περι κορυ και ......θελουν "στρωμενο" βυθο, φανταζομαι τα γνωριζεις.

5. Εγω ξεχναω η εσυ δεν διαβαζεις; Κοιτα στο 3. :D

6. Ιδεα δεν εχω. :D

7. Παρακαλω.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...