Jump to content

Backround....


PRINCE

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους....

Βλέποντας διάφορες κατασκευές από χειροποίητα backround προχώρησα και εγώ στην εξής κατασκευή...post-7034-1243000808_thumb.jpg

Το σχέδιο βγήκε κάπως έτσι....post-7034-1243000898_thumb.jpg

Κατόπιν το έβαψα μια ελαφριά στρώση πλαστικό χρωμα :thumbup: .Αφού στέγνωσε, άπλωσα πάνω 2 σωληνάρια μη τοξική σιλικόνη ενυδρείου και το κάλυψα με άμμο για ενυδρείο....

Τελικό αποτέλεσμα....post-7034-1243001183_thumb.jpg

1ον.Πιστεύεται ότι δεν πρέπει να το βάλω στο ενυδρείο λόγο της μπογιάς που το πέρασα?θα μου δημιουργήσει πρόβλημα?(τοξικές ουσίες στο νερό) ή είμαι οκ διότι η μπογιά είναι καλυμμένη από την σιλικόνη??? :D

2ον.Πόσο φυσικό μοιάζει?δείχνει όμορφο?με τον καιρό αν τελικά κάνει να μπει στο ενυδρείο δεν θα δείξει ακόμα πιο φυσικό??? .....μήπως να κάνω ξανά προσπάθεια για μια καλύτερη κατασκευή?? ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλό δείχνει σίγουρα, αλλά ........

Να μην το βάλεις στο ενυδρείο σου.

Είναι σίγουρο ότι δεν έχεις καλύψει τα πάντα όπως είναι σίγουρο ότι κάποια στιγμή μέσα το ενυδρείο σε κάποια σημεία, η σιλικόνη θα χαλαρώσει, θα φύγει και θα αποκαλύψει το πλαστικό χρώμα.

Υπάρχουν μη τοξικά βερνίκια που μπορούσες να χρησιμοποιήσεις. από αυτά που εφαρμόζονται σε δεξαμενές πόσιμου νερού. Είναι τέτοια αυτή που χρησιμοποίησες ?

Από την άλλη πλευρά θα μπορούσες να μην χρησιμοποιήσεις καθόλου βαφή, απλά να κάνεις πολύ καλό πέρασμα με τη σιλικόνη και κάλυψη με άμμο παντού.

Εγώ πάντως δεν θα το διακινδύνευα.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ.

Τη ήθελες και το έβαψες αφού δεν φαίνεται η μπογιά;

Όσο για την φυσικότητα του με τον καιρό θα πιάσει πάνω λίγη άλγη και θα φαίνεται μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Καλή η προσπάθειά σου αλλά επικίνδυνο όπως έγινε...

Αν σιγουρευτείς οτι η μπογιά δεν έχει ποτίσει μέχρι μέσα, μπορείς να την αφαιρέσεις με ξυραφάκι και να το περάσεις με εποξική μπογιά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα να το ξαναπροσπαθησεις ,με εξαιρεση αυτη τη φορα το βαψιμο,το οποιο στην ουσια ειναι αχρειαστο εφ'οσον το καλυπτεις ολο με αμμο.

Link to comment
Share on other sites

Το περίμενα ότι όλοι θα μου δίνατε αυτή την απάντηση.....απλά είπα μήπως η μονωτική ιδιότητα της σιλικόνης έσωζε την κατάσταση........ δυστυχώς, ρώτησα σε 4 καταστήματα στην περιοχή μου και κανείς δεν έχει κάτι μη τοξικό ;) (αν γνωρίζει κάποιος συγκεκριμένο κατάστημα στην Αττικοβοιωτία ας με ενημερώσει παρακαλω).....Θα προχωρήσω λοιπόν σε μια άλλη κατασκευή...και ομολογώ ότι το μπακράουντ που έχει φτιάξει ο Χρήστος με φυσική πέτρα μου δίνει πολλές ιδέες.....

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για την βοήθειά σας.......

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το περίμενα ότι όλοι θα μου δίνατε αυτή την απάντηση.....απλά είπα μήπως η μονωτική ιδιότητα της σιλικόνης έσωζε την κατάσταση........ δυστυχώς, ρώτησα σε 4 καταστήματα στην περιοχή μου και κανείς δεν έχει κάτι μη τοξικό :thumbup: (αν γνωρίζει κάποιος συγκεκριμένο κατάστημα στην Αττικοβοιωτία ας με ενημερώσει παρακαλω).....Θα προχωρήσω λοιπόν σε μια άλλη κατασκευή...και ομολογώ ότι το μπακράουντ που έχει φτιάξει ο Χρήστος με φυσική πέτρα μου δίνει πολλές ιδέες.....

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για την βοήθειά σας.......

Περιμενουμε την καινουρια παρουσιαση........... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σε όλους. Τυχαίνει να θέλω να φτιάξω ένα background και έτσι σήμερα έψαχνα διάφορα θέματα με κατασκευές για να πάρω ιδέες. Μου πέρασε απ' το μυαλό και η ιδέα του φελιζόλ καλυμμένου με άμμο και σκαλισμένου ώστε να έχει 3D όψη. Παρόλ' αυτά, λαμβάνοντας υπόψιν κι ένα παλιότερο θέμα σχετικά με το κατά πόσο τελικά μπορεί να είναι επικίνδυνο το φελιζόλ για τα ψάρια, φοβάμαι να το χρησιμοποιήσω. Από την άλλη, σκέφτηκα πως το χρησιμοποιούν πολλοί χομπίστες και ειδικά οι Αφρικάνοι και έπεσα και πάνω σ' αυτό το θέμα οπότε άρχισα να το ξανασκέφτομαι. Ελπίζω να μην ενοχληθεί κάποιος που ξεθάβω το θέμα αντί να ανοίξω καινούριο, αλλά υποθέτω πως είναι καλύτερο να έχουμε κάποιες σχετικές ερωτήσεις συγκεντρωμένες όλες μαζί... :P

Λοιπόν οι ερωτήσεις μου είναι οι εξείς. Καταρχάς, είμαστε πλέον σίγουροι για το ότι το φελιζόλ είναι ακίνδυνο για τα ψάρια και ότι δεν απελευθερώνει καθόλου βλαβερές ουσίες μιας και φτιάχνεται από πετρέλαιο αν δεν κάνω λάθος...? Επίσης αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω άφοβα θα ήθελα να μου πείτε ποιο φελιζόλ χρησιμοποιούμε, το μπλε ή το λευκό ή μήπως δεν έχει σημασία...? Τέλος αναρωτιέμαι πως θα το στερεώσω στο τζάμι και πως θα το κάνω να εφάπτεται απόλυτα ώστε να μη χωθεί κάποιο μικρό ψαράκι ή γαριδούλα από πίσω και τραυματιστεί... Με σιλικόνη...?

Ευχαριστώ!!! :) Μίλτος

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

πιστεύω πως οτι ύλικο χρησιμοποιησει ο καθένας,αν απο επανο μπει εποξικη ρητινη μετα δεν θα νιωθει τπτ. φυσικα καλο ειναι να αποφήγουμε μπογιες,,,, το τσιμέντο ειναι κακο???

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν οι ερωτήσεις μου είναι οι εξείς. Καταρχάς, είμαστε πλέον σίγουροι για το ότι το φελιζόλ είναι ακίνδυνο για τα ψάρια και ότι δεν απελευθερώνει καθόλου βλαβερές ουσίες μιας και φτιάχνεται από πετρέλαιο αν δεν κάνω λάθος...? Επίσης αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω άφοβα θα ήθελα να μου πείτε ποιο φελιζόλ χρησιμοποιούμε, το μπλε ή το λευκό ή μήπως δεν έχει σημασία...? Τέλος αναρωτιέμαι πως θα το στερεώσω στο τζάμι και πως θα το κάνω να εφάπτεται απόλυτα ώστε να μη χωθεί κάποιο μικρό ψαράκι ή γαριδούλα από πίσω και τραυματιστεί... Με σιλικόνη...?

Ευχαριστώ!!! :P Μίλτος

Μίλτο και η βαζελίνη υποπροϊόν του πετρελαίου είναι αλλά δεν είναι βλαβερή (παρακαλώ όποιος πάρει στραβά την απάντηση αυτή το πρόβλημα είναι στο δικό του το μυαλό ! :lmao::lmao: )

Δεν νομίζω ότι έχει αναφερθεί ποτέ πρόβλημα με τη χρήση φελιζόλ το οποίο είναι εντελώς ουδέτερο προϊόν. (Τουλάχιστον δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου).

Τώρα λευκό ή μπλέ θα έλεγα ότι το πάχος έχει σημασία και όχι το χρώμα. Καλύτερα να είσαι τουλάχιστον στα 5 εκατοστά ώστε να έχεις περιθώρια γλυπτικής. Όσο για τη στερέωση στο τζάμι, μπορείς να το σφηνώσεις κάτω από τις κόντρες αν υπάρχουν ή/και να το κολλήσεις και με ενυδρειακή σιλικόνη (το μειονέκτημα εδώ είναι ότι αν χρειαστεί ή θελήσεις κάποτε να το βγάλεις θα έχεις πρόβλημα). Το θέμα του να γλυτώσει κάποιο ψαράκι ή γαριδούλα το τραυματισμό δεν μπορείς ποτέ να το αποφύγεις εντελώς. Στο κάτω μέρος θα καλύψεις τα κενά με την άμμο αλλά στα πλαϊνά μπορεί να έχεις πρόβλημα ακόμη κι αν καλύψεις τις χαραμάδες με σιλικόνη.

Τώρα για την επικάλυψη, αφού κάνεις τα σχήματα που θέλεις με ζεσταμένο μαχαίρι ή με φλόγιστρο, μπορείς είτε να χρησιμοποιήσεις σιλικόνη και άμμο ή να το περάσεις πρώτα με εποξειδική ρητίνη κατάλληλη για δεξαμενές πόσιμου νερού και μετά να τα κάνεις όλα αυτά. Πάντως για το φελιζόλ το πέρασμα με ρητίνη κατά τη γνώμη μου δεν απαιτείται.

Αυτό το θέμα το είδες ??

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας για αλλη μοα φορα!

Επειδη ειχα προβληματιστει εντονα με το συγκεκριμενο θεμα (και γι' αυτο το ανοιξα κιολας) τελικα μετα απο πολυ ψαξημο κατεληξα στον ακατεργαστο φελλο οπου ειναι φυσικο προιον και ειναι φλοιος δεντρου!

Τα πραγματα ομως δεν ειναι τοσο απλα....

Πριν λιγες ημερες τελειωσα αυτη την κατασκευη για την πλατης του ενυδρειου.

Επειδη ομως το ενυδρειο μου ηταν γεματο καπως επρεπε να βγαλω το νερο, να το φιλαξω καπου και μετα να τα ξαναβαλω. Και οπως εγινε!

Πραγματικα δεν ξερω αν θα την ξαναπερνουσα αυτη την ταλεπορεια!!!

Οσο αφορα για το φελλο επρεπε να κανεις κανονικο Pazzel..

Ο φελλος δεν ειναι επεξεργασμενος με κοψηματα για να ενωνεται σωστα το ενα κομματι με το αλλο.

Οποτε πρεπει να βρεις τα κομματια που δενουν πιο ομορφα στο ματι

να τα κοψεις στις διαστασεις της πλατης ωστε να πεσει ακριβος.

Στα κενα που θα μεινουν μετα πρεπει να κοψεται κομματακια και με τι λιμα να τα φερνεται στο συγκεκριμενο σχημα. Πραγματικα πολυ πολυ δουλεια....

Ασε που για να πατησει καλα στη πλατη θελει λιμαρισμα ολο πισω, να μην υπαρχει εξωγκομα κανενα.

Να γινει φλατ ωστε να μπορεσει να πατησει καλα χωρις ανωμαλιες.

Θα πρεπει να εχεται πολλα πολλα ξυλα για να χρισημοποιησεται σαν κοντρες ωστε να κρατησουν το φελλο σε ενα στεθερο σημειο για να μπορεσει να κολλησει σωστα για 24 ωρες περιπου!

Μεγαλο πακετο αλλα πραγματικα δεν συγκρινεται με τιποτα τιποτα.

Ειναι φυσικοτατο ιδικα οταν βραχει... και δινει τρελλο βαθος στο ενυδρειο.

Απιστευτο..

Μετα απο μεγαλη ταλαιπωρια λοιπον η πλατη του ενυδρειου ειναι λες και πηρα καποια απο το εμποριο..

Δεν υπαρχει κανενα κενο πλεον!

Οκ! Ολλα καλα μεχρι εδω...

Αλλα εχω ενα πολυ συμαντικο προβλημα!!!

Παρ' ολο που τον φελλο τον επλινα αρκετα καλα ο φελλος ξεβαφη.

Εχω κανει 100 αλλαγες νερου και ακομα κιτρινο το νερο, σιγουρα καλυτερο καθε φορα αλλα ακομα ξεβαφη!

Ελπιζω να ξεβαψει να τελειωνω γιατι καποια στιγμη πρεπει να βαλω και ψαρια..

Κουραστικα να το βλεπω αδειο, θελω να το χαρω.........

Δειτε και μερικες φωτογραφιες :

Link to comment
Share on other sites

κατι λαθος εκανες με της εικονες δεν φενεται τπτ :P:lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να ανεβασω φωτογραφιες απο την αναζητηση!

Ενω μου λεει : Συνολικός Υπόλοιπος Χώρος: 49mb

Βαζω μια φωτογραφια 1mb και μετα δεν μπορω να ανεβασω αλλη ιδιου μεγεθους...

Γιατι....???

Help Me..

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να ανεβασω φωτογραφιες απο την αναζητηση!

Ενω μου λεει : Συνολικός Υπόλοιπος Χώρος: 49mb

Βαζω μια φωτογραφια 1mb και μετα δεν μπορω να ανεβασω αλλη ιδιου μεγεθους...

Γιατι....???

Help Me..

Εχει γεμισει η "μνημη" του χωρου που εχεις για τα συνημμενα, ή ειναι μεγαλα τα αρχεια.

Γι'αυτο ανεβασε στο photobucket.com και βαλε λινκ απο εκει για να φαινεται η φωτο.

Δες εδω πληροφοριες http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry283153

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...