Jump to content

Ψύξη σε Cayman 40


coffeman

Recommended Posts

Δε χωράει πουθενά στο καπάκι ανεμιστηράκι.

Έχει κανείς από το forum φτιάξει σύστημα ψύξης με ανεμιστήρα σε Cayman 40?

Το νερό έπιασε τους 30 σήμερα το πρωί και ο μονομάχος μου θα τα δει όλα... :thumbup:

:):rolleyes::hysterical:

Άμα έχετε και φωτό θα βοηθήσει πολύ...

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Όποιος ακούει Venom και έχει Cayman ας πει καμιά ιδέα... :):rolleyes::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Για ψαξε και σε τετοιο στυλ, μηπως μπει εξωτερικα με μικρη τρυπα ισα για το στομιο του ανεμηστηρα.

Αν βρεις ακρη και φτιαξεις κατι, τραβηξε φωτο και ανεβασε το σαν αρθρακι και για αλλους :)

Περιμενε κι αλλες προτασεις :rolleyes:

post-4587-1244120734_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί προτείνουν ως αποδοτικότερο να μείνει ανοιχτό το καπάκι (και για καλύτερη εξάτμιση)

και να στερεωθεί το ανεμιστηράκι στο πλαινό τοίχωμα, με δαγκάνα,

φυσώντας πλάγια ή υπό γωνία την επιφάνεια.

Για περισσότερα θα μας πουν οι παλιότεροι.

Link to comment
Share on other sites

To 40άρι δεν έχει μία τρύπα (καλυμένη) για αυτόματη ταϊστρα; Αν ναι, στήριξε ένα μικρό ανεμιστηράκι εκεί. Εγώ το στο δικό μου 50άρι είχα στηρίξει εκεί ΠΑΝΩ με patafix ΕΝΑ ανεμιστηράκι από CPU και δεν ανέβηκε όλο το καλοκαίρι πάνω από 27 βαθμούς. Αν όχι, ίσως στο άνοιγμα που έχει για το τάισμα.

Link to comment
Share on other sites

To 40άρι δεν έχει μία τρύπα (καλυμένη) για αυτόματη ταϊστρα; Αν ναι, στήριξε ένα μικρό ανεμιστηράκι εκεί. Εγώ το στο δικό μου 50άρι είχα στηρίξει εκεί ΠΑΝΩ με patafix ΕΝΑ ανεμιστηράκι από CPU και δεν ανέβηκε όλο το καλοκαίρι πάνω από 27 βαθμούς. Αν όχι, ίσως στο άνοιγμα που έχει για το τάισμα.

:):rolleyes::hysterical::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί προτείνουν ως αποδοτικότερο να μείνει ανοιχτό το καπάκι (και για καλύτερη εξάτμιση)....

Και να μη ξεχασει να βαλει και μια σκαλιτσα μετα για να ξαναμπει ο μονομαχος στο ενυδρειο :)

Πηδανε ψηλα αυτα τα ψαρια (μεχρι και 7-10 εκ) δεν κανει να ζουν σε ενυδρειο χωρις καπακι ή με ανοιχτο καπακι ακομα και απο χαραμαδα περνανε αν θελουν.

:rolleyes:

εκτος κι αν βαλει σχαρα

δες αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=17614&st=0

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Έχει για ταΐστρα αλλά σκέφτηκα το θέμα ελεύθερη πτώση από cayman.

Delta κάτι σαν αυτό το ανεμιστηράκι που μου πρότεινες

χωράει. (δεν είχα ξανά δει τέτοιο)

Θα κάνω τις πατέντες μου και θα ανεβάσω φωτό.

Αλλά με άνοιγμα μικρό μην γίνει O'YKAΣ από μονομάχος. :)

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος ακούει Venom και έχει Cayman ας πει καμιά ιδέα... :):rolleyes::hysterical:

:thumbup::thumbup::buttrock:

Βάλε φωτογραφία το κάτω μέρος του καπακιού και θα σε πω! 40άρι δεν έχω αλλά έχω ανοίξει το 110, το 80 και το 60 οπότε μπορώ να σου πω... Αρκεί να δω το καπάκι από κάτω!

O Cronos να σε έχει πάντα καλά :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή δεν βγάζω άκρη με την ψύξη στο Cayman 40 και ο μονομάχος έχει τρελαθεί από την ζέστη πριν γίνει σούπα θέλω να μου πείτε καμιά ιδέα.

post-8853-1244566761_thumb.jpg

post-8853-1244566776_thumb.jpg

post-8853-1244566786_thumb.jpg

Να σας πω ότι στο μαύρα πλαστικά κενά σημεία δεξιά και αριστερά από την ταΐστρα δεν χωράει ούτε 40 mm ανεμιστηράκι.

Ιδού και το τερατάκι 20 λίτρων μου. :thumbup:

post-8853-1244566965_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλυ πιστευω πως μπορεις να βαλεις 2 40mm και ας μην εχουν πληρη λειτουργια..(Εννοω και ας μην χωρανε τελεια ολο και θα βγαζουν λιγο αερα...Αμα δεν χωρανε να εγκατασταθουν μπορεις απλα να τα τοποθετησεις απο πανω οσο ειναι καλοκαιρι και μετα να τα βγαζεις.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Τα "κενά" που φαίνονται να παρουσιάζονται εκεί που είναι οι ασημί ταμπελίτσες δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, καθότι σίγουρα περνάνε καλώδια και πιθανόν να είναι εκεί και ο μετασχηματιστής της λάμπας.

Δύο λύσεις μπορώ να σκεφτώ...

1) Ή θα πρέπει να αλλάξεις θέση στη λάμπα, δηλαδή να την μετακινήσεις μπροστά ή πίσω στο καπάκι ώστε να αφήσεις χώρο για τα ανεμιστηράκια...

2) Ή να τοποθετήσεις ανεμιστηράκια πάνω/πίσω από τις λάμπες.

Περίπτωση (1):

Θα πρέπει να μεταφέρεις τους ακροδέκτες της λάμπας, κάτι το οποίο σημαίνει πως θα πρέπει να ανοίξεις και καινούριες τρύπες στο κάτω μέρος του καπακιού (χωρίζεται σε πάνω και κάτω μέρος) αλλά και με κάποιο τρόπο να κλείσεις τις παλιές ώστε να διατηρήσεις την στεγανότητα που ήδη υπάρχει.

Περίπτωση (2):

Θα πρέπει να μετρήσεις την απόσταση που αφήνει η λάμπα από το καπάκι και να δούμε αν υπάρχει ανεμιστηράκι που να χωράει σε αυτό το κενό. Αλλιώς θα πρέπει να πας σε ανεμιστηράκι επεξεργαστών που είναι πιο λεπτά και να τοποθετηθούν μεταξύ των 2 κομματιών του καπακιού. Το κενό που δημιουργούν μεταξύ τους είναι περίπου 1-1,5 cm. Γενικώς με τον 2ο τρόπο θα έχεις μειωμένη απόδοση καθότι παρεμβάλλεται η λάμπα, αλλά μιλάμε για 20L οπότε μπορούμε και να μην είμαστε και ιδιαίτερα απαιτητικοί!

Επίσης σου προτείνω πριν να αποφασίσεις τί θα κάνεις, να βγάλεις το ενυδρείο από την πρίζα, να ξεβιδώσεις όλες τις ανοξείδωτες βίδες από το κάτω μέρος του καπακιού και να απελευθερώσεις το πάνω του μέρος, ώστε να δεις τί παίζει στο εσωτερικό. Είναι εύκολη διαδικασία, μη σε τρομάζει! Σήκωσε και φωτογραφίες και μετά από αυτό μπας και πούμε περισσότερα...

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί προτείνουν ως αποδοτικότερο να μείνει ανοιχτό το καπάκι (και για καλύτερη εξάτμιση)

και να στερεωθεί το ανεμιστηράκι στο πλαινό τοίχωμα, με δαγκάνα,

φυσώντας πλάγια ή υπό γωνία την επιφάνεια.

Για περισσότερα θα μας πουν οι παλιότεροι.

[/quoμπορει να σας φανει χαζη η ερωτηση μου αλλα περα απο τα ανεμηστηρακια τι αλλο θελει;; αν θυμαμαι καλα καπου ειχα ακουσει να λενε οτι αν βαλεις ανεμηστηρακια πρεπει να βαλεις και α/ο γιατι με την εξατμηση του νερου θα ανεβουν οι σκληροτητες κλπ.

ξερω η καλητερη ληση ειναι ενα ψυκτικο μηχανιμα αλλα κοστιζει ακριβα τια αλλο προτεινεται;;; συχνες αλλαγες νερου με κρυο νερο;;; τι προτεινεται;;;;

Link to comment
Share on other sites

Απλα πραγματα..... βαζεις aircondition στο δωματιο με το ενυδρειο ή βαζεις το ενυδρειο σε δωματιο με aircondition και το εχεις 24ωρο σε λειτουργεια!!

Βεβαια, αν επαιρνες το ψυκτικο να σου ερχοταν φθοινότερα!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εκτος αυτου πρεπει αν σκευτεσαι οχι μονο το ενυδριο σου..Επεισης πρεπει να σκευτεσαι το περιβαλλον και την τσεπη σου.... :bowdown: Δεν νομιζω πως 24 ωρες το 24ωρο ειναι το καλυτερο..??Συμβατικα ανεμυστηρακια και τα μυαλα στα καγκελα :thumbup::thumbup::thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

όλο το 24ώρο το aircondition???(μετά θα είστε μεγάλοι χορηγοί στη ΔΕΗ)τραβάνε πολύ ρεύμα τα ''αρκουδίσια''....

φίλε coffeman πές μου διαστάσεις έχεις δίπλα απο το άνοιγμα..

Link to comment
Share on other sites

zannikola

μπορει να σας φανει χαζη η ερωτηση μου αλλα περα απο τα ανεμηστηρακια τι αλλο θελει;; αν θυμαμαι καλα καπου ειχα ακουσει να λενε οτι αν βαλεις ανεμηστηρακια πρεπει να βαλεις και α/ο γιατι με την εξατμηση του νερου θα ανεβουν οι σκληροτητες κλπ.

ξερω η καλητερη ληση ειναι ενα ψυκτικο μηχανιμα αλλα κοστιζει ακριβα τια αλλο προτεινεται;;; συχνες αλλαγες νερου με κρυο νερο;;; τι προτεινεται;;;;

1. Κατ'αρχην ειπαμε το ανοιχτο καπακι δεν κανει σε ενυδρεια που εχουν ψαρια που πηδανε οπως ο μονομαχος.

2. Το νερο που εξατμιζεται ειναι απιονισμενο νερο στην ουσια (σκετο νερο χωρις μεταλλικα αλατα κλπ), γι'αυτο και προσθετουμε απιονισμενο αφου αν βαζουμε απο τη βρυση καποια στιγμη θα βρεθουμε με θαλασσινο ενυδρειο :thumbup:

Η ΑΟ βγαζει τετοιο νερο απιονισμενο).

Οι ιδιοκτητες μικρων ενυδρειων μπορουν να βολευτουν και με απιονισμενο απο το σουπερ μαρκετ αυτο για τα ηλεκτρικα σιδερα (65 λεπτα περιπου το 4λιτρο).

Για μεγαλυτερα ενυδρεια συμφερει η ΑΟ, αφου εχει φτασει η πιο μικρη που μπορει να βγαζει 190 λιτρα την ημερα απο ebay 50€ και ελλαδα 60-70.

Αν υπολογισεις οτι θα σε καλυψει (πριν αλλαξεις μεμβρανη που ειναι το ακριβοτερο υλικο και κοστιζει 40€ περιπου) για 2-3 χρονια αναλογα τη χρηση μπορει και περισσοτερο με συνολο χιλαδες λιτρα απιονισμενου, τοτε απλα συμφερει.

Και δεν γεμιζεις το σπιτι πλαστικα μπετονακια.

3. Αλλαγες νερου παντα με νερο ιδιων συνθηκων με του ενυδρειου.

Μπορουμε ομως να βαλουμε λιγο πιο δροσερο, τοσο οσο να μη πεσει πανω απο 2-3C η θερμοκρασια του ενυδρειου.

Αλλα το βαζουμε παρα πολυ αργα να μη πεσει αποτομα η θερμοκρασια.

Αυτο ομως ειναι προσωρινη λυση, γιατι σε λιγο θα ανεβει παλι η θερμοκρασια.

4. Ανεμιστηρακια και καθημερινη ή μερα παρα μερα χειροκινητη αναπληρωση με απεσταγμενο νερο.

Καποιοι χρησιμοποιουν αυτοματη αναπληρωση απο δοχειο με απιονεσμενο.

Για μεγαλυτερη απουσια (εβδομαδα), εχω δοκιμασει επιτυχως σε 180 λιτρα ενυδρειο, μειωση της εξατμισης, με σταδιακη μειωση φωτοπεριοδου κατέπεκτασιν και θερμοκρασιας. (15 λεπτα μειον την ημερα) απο 8 ωρες σε 3 ωρες.

Ετσι ελειψα μια εβδομαδα χωρις να πεσει η σταθμη πανω απο 3 εκ.

δλδ 12 λιτρα το 8% απο τα 160 λιτρα νερο του ενυδρειου σε 7 μερες.

Ενω κανονικα ειχα 4 λιτρα την ημερα εξατμιση (σε 7 μερες θα ειχα 28 λιτρα, το 18%)

Σημαντικη διαφορα για τη σταθμη που θα επεφτε 7 εκατοστα.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω η σκεψη του Shadow_1 για μικρα ανεμιστηρακια στα πλαινα μερη απο το πορτακι ειναι η καλυτερη.

Link to comment
Share on other sites

post-8853-1244640479_thumb.jpg

Οι διαστάσεις που μπορούν να πατήσουν παράλληλα - σταθερά τα ανεμιστηράκια είναι 35mm X 60mm

Πέρα από τις κόκκινες γραμμές το καπάκι έχει "κούρμπα".

Stormtrooper το καπάκι δεν χωρίζει σε 2 μέρη. (Εξωτερικό και εσωτερικό) μόνο ότι έχει ένα καπάκι στο πίσω πάνω μέρος για τις καλωδιώσεις και το διακοπτάκι (On - Off). Επίσης η λάμπα δε γίνετε να μεταφερθεί, δεν υπάρχει χώρος. :thumbup:

Θέλω αν μπορείτε να μου δώσετε κάποιο link από site με υπολογιστές που να έχει ανεμιστηράκι επεξεργαστή

σαν αυτό που δείχνει ως παράδειγμα ο Delta66 μπας και βρω γιατί δε βρίσκω πουθενά. :thumbup:

Ευχαριστώ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Στο 70λιτρο (60x40x30)

είχα κόψει δύο κομμάτια από το καπάκι προσεκτικά με πριονάκι.

Ενα εκεί περίπου που έχεις τις πλαϊνές γρίλλιες

και ένα πίσω που πέρναγαν καλώδια.

Ετσι έβαλα 2 ανεμιστήρες μαύρου χρώματος

(με κρυμμένες καλωδιώσεις και στερεωμένοι με μαύρη θερμόκολλα)

που προεξείχαν λίγο αλλά δεν φαινόταν άσχημο,

ίσα ίσα το έκανε "ψαγμένο" :thumbup:

καλή επιτυχία στην κατασκευή και να είσαι σίγουρος

οτι τα ψαράκια σου θα το εκτιμήσουν ιδιεταίρως!

Έγινε επεξεργασία - akranidis
Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα τα link σου πιο νωρίς "nikoloutso" και πήγα το πρωί μια γύρα και βρήκα

κλασικά ανεμιστηράκια 30 περίπου cm. Σε ένα μαγαζί στο ήλιον με ηλεκτρονικά "πυγή"

και έχει όλα τα μεγέθη (ανταλλακτικά για κονσόλες και μίκτες)

Η κατασκευή έγινε και είναι αυτή.... :thumbup::thumbup::thumbup:

post-8853-1244725297_thumb.jpg

post-8853-1244725321_thumb.jpg

post-8853-1244725338_thumb.jpg

Για την κατασκευή χρησιμοποίησα:

2 ανεμιστηράκια 30cm 6euro

1 φισάκι για 12v (από το ίδιο κατάστημα) 0.10 euro

1 χρονοδιακόπτη 5 euro

1 μετασχηματιστή 220v σε 9v από ένα πανάρχαιο και δοξασμένο Game Boy!!! :bowdown:

λίγο καλώδιο 50cm τσάμπα

λίγο θερμοσυστελλόμενο μακαρόνι καλωδίων τσάμπα

και σιλικόνη θερμαινόμενη για να στηριχτούν τα καλώδια στο καπάκι.

post-8853-1244725648_thumb.jpg

post-8853-1244725664_thumb.jpg

Το ρύθμισα να δουλεύει κάθε 30 λεπτά και να κλίνει 15 λεπτά και βλέπουμε.....

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθα το θερμομετρο τωρα.

Και πιο πολυ οταν κλεισουν τα φωτα και τις νυχτερινες ωρες.

Θα χρειαστει πολυ πιθανον να φυσαει απο λιγοτερο χρονο εως καθολου.

Παρατηρησεις

1. Πολυ σουπερ τα ανεμιστηρακια.

Εχεις χαρακτηρηστικα τους ? (στροφες ανα λεπτο, db θορυβο, ροη αερα κλπ? οτι εχεις)

2. Τωρα που φαινεται να λυθηκε το προβλημα της ανεβασμενης θερμκρασιας, πρεπει να κοιταξεις σιγα σιγα και το εμφανισιακο. Τα καλωδια δεν φαινονται ωραια πανω στο καπακι.

Δεν περνανε απο μεσα απο το καπακι? ή μεσα απο καποιο καναλι καλωδιων μαυρου χρωματος αν υπαρχει?

ή δεν υπηρχε μαυρο καλωδιο τουλαχιστον να μη κανει μπαμ το κοκκινο.

Η θερμοκοληση ειναι μονιμη? δλδ αν θελεις φευγει χωρις να αφησει σημαδι?

3. Αν βρηκες τη χρυση τομη, στις στροφες των ανεμιστηρων σε σχεχη με το χρονο που ψυχει, με αυτο το τροφοδοτικο, εισαι σουπερ.

Αν αλλαξουν τα δεδομενα (πχ πιασει ισχυρος καυσωνας) θα πρεπει να ρυθμισεις περισσοτερη ωρα το χρονοδιακοπτη.

Με τροφοδοτικο μεταβλητης εξοδου (1.5-12V) θα ειχες δυνατοτητα ρυθμισης στροφων των ανεμιστηρων.

ΥΓ1 Εγω για ασφαλεια (πριν βαλω τον αυτοματο κοντρολερ) σε περιπτωση που κατεβασουν πολυ τη θερμοκρασια τα ανεμιστηρια και εγω λειπω, ειχα αφησει τι θερμαντηρα μεσα ρυθμισμενο σε χαμηλη θερμοκρασια ασφαλειας (πχ 25C)..

Ειναι ομως ασυμφορο σε θεμα εξατμισης και καταναλωσης ρευματος.

Οσο πιο καλη ρυθμιση ψυξης κανουμε τοσο λιγοτερο θα υπαρχει πιθανοτητα να λειτουργησει ο θερμαντηρας.

ΥΓ2 Δεν ειναι αναγκη να ρυθμιζουμε σε χειμερινες θερμοκρασιες.

Δεν κανει κακο να ανεβαινει η θερμοκρασια λιγο.

Να καταλαβαινουν και τα ψαρια οτι αλλαξε η εποχη.

Εγω ρυθμιζω σε ψαρια που ζουν ιδανικα σε 26-27, το χειμωνα 25, την ανοιξη και το φθινοπωρο 26-27 και το καλοκαιρι 28.

Μπορουμε και ενα βαθμο ακομα πανω, οχι για ολη την εποχη ομως για μερικες μερες που υπαρχει πχ τρομερος καυσωνας ή ψυχος το χειμωνα.

Ετσι εχουμε και λιγοτερη καταναλωση ρευματος το χειμωνα απο τους θερμαντηρες και λιγοτερη εξταμιση το καλοκαιρι απο τα ανεμηστηρακια.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!

Πολύ τέλεια τα ανεμιστηράκια, ακριβώς στο μέγεθος, λες και είναι μαμίσια :thumbup:

Δίκιο έχει όμως ο delta66 για τα καλώδια, δεν περνούσαν απο μέσα;

Αν μπορείς κάντο και κόλλα τα με θερμόκολλα.

Υ.Γ.

Δες μήπως χωράνε και τα ανεμιστηράκια απο μέσα να είναι σχεδόν αόρατα.

Έγινε επεξεργασία - akranidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...