Jump to content

Όσμωση με Ph 9!!!


Recommended Posts

Έχω στο πατάρι μια δεξαμενή 250λτ

που γεμίζει από φίλτρο ανάστροφης όσμωσης με πρόφιλτρο και άνθρακα.

Ως και 1 μήνα μετά την εγκατάσταση, η δεξαμενή

(με ηλεκτρικό φλοτέρ και αντλία για ανάδευση)

μάζευε νερό με pH 7.

Σήμερα μέτρησα pH 9!!!

Οι μετρήσεις γίναν με ηλεκτρονικό πεχάμετρο

που στον buffer βγάζει σωστή τιμή.

Δεν είναι λογικό πιστεύω να φταίει η μεμβράνη,

αφού το πολύ να έβγαζε το pH του δικτύου (γύρω στο 7).

Πιο πιθανό έχω να έχει αναπτυχθεί κάποιος μικροοργανισμός ή κάτι άλλο.

Είναι δυνατόν χαλασμένη μεμβράνη να ανεβάζει έτσι το pH;;;

Link to comment
Share on other sites

τι tds μετρηση σου βγαζει τωρα το νερο αλεξανδρε..?

Link to comment
Share on other sites

Κράτα το και πούλα το σε όσους θέλουν υψηλό Ph και απαλλαγμένο απ όλα τα άλλα !!!!

(Αστειεύομαι φυσικά)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η ενδειξη pH σε νερο απο ΑΟ ειναι πλασματικη μη τη μετρατε.

Μια ΑΟ με μεμβρανη σε καλη κατασταση βγαζει μηδενικες σκληροτητες και tds και Ηλεκτρική Αγωγιμότητα κοντα στο μηδεν. (εκτος και αν εχει και σταδιο ρυτινων οποτε μπορει να εχει απολυτο μηδενικο tds),

Αυτη σημαινει οτι η kH ειναι μηδενικη και οπως ξερουμε η kH ειναι ο παραγοντας σταθεροτητας του pH.

Με το παραμικρο μπορει να ανεβηκε το pH στο βαρελι και οταν πεσει στο ενυδρειο να ειναι διαφορετικο λογω των παραγοντων που υπαρχουν στο ενυδρειο.

Ομως θα εχει την ταση να πεφτει σταδιακα αν το εισαγεις στο ενυδρειο με μηδενικη kH και δεν επεξεργαστεις το νερο της ΑΟ καταλληλα για την χρηση που το θελεις.

Στο νερο της ΑΟ μετρας μονο το tds με ενα τετοιο φορητο tds meter ή και με μονιμο συνδεδεμενο στην ΑΟ.

Αν δεις και ανεβαινει πολυ πανω απο τη συνηθισμενη ενδειξη σημαινει οτι θελει αλλαγη η μεμβρανη, μεχρι τοτε οι σκληροτητες θα ειναι μηδενικες δεν θα χρειαζεται να τις μετρας και το πεχα ειπαμε πλασματικο.

Μετρηση στο πεχα θα γινεται μονο αν κανουμε μιξη με βρυσης ή/και το επεξεργαζομαστε και με τυρφη.

ΥΓ τα προφιλτρα (αναλογα και τη χρηση) διαρκουν γυρω στους 6 μηνες και η μεμβρανη γυρω στα 2 χρονια.

Αν δεν αλλαξουμε τα προφιλτρα εγκαιρα και προχωραει νερο με χλωριο κλπ στη μεμβρανη θα χαλασει γρηγορα.

Γι'αυτο καλο ειναι να μη τσιγγουνευομαστε τα 16-18Ε που εχουν τα προφιλτρα για να προστατεψουμε την μεμβρανη που ειχε 40-50Ε μινιμουμ αναλογα τα gpd που βγαζει.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας βρήκα αρκετά κείμενα να λένε πως

το αποθηκευμένο νερο της ΑΟ για να μην αναπτύσσει μικροοργανισμούς

χρειάζεται και αεραντλία και θερμαντήρα (εκτός από κυκλοφορητή).

Τον λόγο δεν τον κατάλαβα, νομίζω έχει να κάνει με

το επίπεδο του διοξειδίου στην δεξαμενή.

Ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

για αεραντλια δεν ξερω,αλλα ξερω πως χρειαζεται ενας κυκλοφορητης,καθως δεν πρεπει το αποθηκευμενο νερο να ειναι στασιμο.

οσο για τον θερμοστατη,εγω τουλαχιστον τον δουλευω κυριως τους χειμερινους μηνες ισα-ισα να σπαει το κρυο.

Link to comment
Share on other sites

για αεραντλια δεν ξερω,αλλα ξερω πως χρειαζεται ενας κυκλοφορητης,καθως δεν πρεπει το αποθηκευμενο νερο να ειναι στασιμο.

οσο για τον θερμοστατη,εγω τουλαχιστον τον δουλευω κυριως τους χειμερινους μηνες ισα-ισα να σπαει το κρυο.

:P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...