Jump to content

Κατασκευη Φιλτρου Προετοιμασίας Νερού Για Τύρφη


coffeman

Recommended Posts

Να σας παρουσιάσω και εγώ την πατέντα μου.

Είναι ένα δοχείο 30 λίτρων για την αλλαγή νερού που κάνω στο 80λίτρων κοινωνικό ενυδρείο.
Εσωτερικά "δουλεύουν ένας θερμοστάτης Sera 25w και ένα μπουκάλι 1.5λίτρου νερού με προσαρμοσμένη μια αντλία- κυκλοφορητής νερού. Τύρφη και filter wool.
post-8853-1244567265_thumb.jpg

Αυτή είναι η DIY αντλία μου.

post-8853-1244567481_thumb.jpg

και όλη η κατασκευή.

post-8853-1244567509_thumb.jpg

Σε μία μέρα 30 λίτρα νερού από 8ph το κατέβασε στο 6.2ph. :D :D :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστος :thumbup:

Βαλε για να καταλαβουν ολοι πιο καθαρες φωτο με το μπουκαλι να φαινονται οι τρυπες, και πληροφοριες για τη σειρα υλικων που εχεις μεσα και που τις εχεις τοποθετησει (καλτσα κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω πλήρη περιγραφή αργότερα για την κατασκευή.

Αλλά θέλω να μου πείτε κάτι πρώτα....

Το νερό όπως σας είπα μέσα σε μια μέρα έπεσε από 8ph σε 6.2ph.

Για να μην πέσει κι άλλο έβγαλα την αντλία με την τύρφη και άφησα μια άλλη αντλία μέσα στο νερό για να μην μένει στάσιμο μέχρι να κάνω την αλλαγή νερού.

Σήμερα που μέτρησα το ph είχε ανέβει στο 7.4 με σκέτη αντλία.

Ξανά ανεβαίνει το ph όταν δεν υπάρχει τύρφη???

Link to comment
Share on other sites

με τι μετρησες?

Υγρό test API :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

κανε μια χαρη μετρα και αμμωνια :thumbup:

Λοιπόν.... Kh 2

και Αμμωνία 1.0 με test ΑΡΙ.

Γιατί έχω αμμωνία??? Το βαρελάκι είναι καθαρό με νερό βρύσης.

Και στο μπουκάλι με την αντλία έχω βάλει Filter wool και τύρφη...... :thumbup::thumbup::bowdown:

Και έριξα αντιχλόριο API την ίδια δόση όπως πάντα.

:bowdown::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.... Kh 2

και Αμμωνία 1.0 με test ΑΡΙ.

Γιατί έχω αμμωνία??? Το βαρελάκι είναι καθαρό με νερό βρύσης.

Και στο μπουκάλι με την αντλία έχω βάλει Filter wool και τύρφη...... :bowdown::bowdown::bowdown:

Και έριξα αντιχλόριο API την ίδια δόση όπως πάντα.

:bowdown::P;)

Ελα ντε?

wellcome to the club. :thumbup:

Υπαρχουν μερικοι ακομα εκτος απο σενα και μενα που οταν βαζουν φρεσκια τυρφη στο βαρελι τους βγαζει αμμωνια.

Δεν εχω βρει την εξηγηση ουτε τη λυση. :thumbup:

Αυτο που κανω ειναι να πεταω το νερο μετα απο γυρισμα 1 μερας και να βαζω καθαρο. (παρ'ολο που η τιμη της αμμωνιας πχ σε νερο με πεχα 6,2 και θερμοκρασια 27C, γινεται τοξικη απο το 10 και πανω)

Μετα και μεχρι να ξαναβαλω φρεσκια τυρφη στο βαρελι, δεν μου βγαζει αμμωνια.

Σαν να "ξεπλενεται" η τυρφη και βγαζει οτι ειναι να βγαλει γυριζοντας στο βαρελι μεσα σε μια μερα.

Τον επομενο μηνα παλι τα ιδια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σαν να "ξεπλενεται" η τυρφη και βγαζει οτι ειναι να βγαλει γυριζοντας στο βαρελι μεσα σε μια μερα.

Τον επομενο μηνα παλι τα ιδια. :thumbup:

Μωρέ καλώς σας βρήκα :thumbup: Τι να πω.... θα χύσω το νερό και θα βάλω πάλι φρέσκο.

Θα σου απαντήσω αυριο... κουλό δεν είναι όμως? Να μην είναι καθαρή η τύρφη που μας πουλάνε ή να έχει μια ελάχιστη τοξικότητα σαν υλικό (που ξεπλένεται)?

Thanks πάντως :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω από τη σχολή η τύρφη είναι βρύα που έχουν ξεπλυθεί από τα θρεπτικά τους σε περιβάλλον τούνδρας (χιονισμένοι κάμποι με πολλές βροχές) με αποτέλεσμα να μην μπορούν να τα διασπάσουν οι μικτοοργανισμοί λόγω κρύου και τελικά να μένουν οργανικές ενώσεις φτωχές σε θρεπτικά αλλά πλούσιες σε ιόντα υδρογόνου (Η+ --> ελεύθερα πρωτόνια) που ρίχνουν το pH.

Βάσει αυτών υποθέτω οτι απλά υπάρχουν για κάποιον λόγο, κάποια υπολείμματα που πρέπει να ξεπλυθούν μια τελευταία φορά.

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ καλώς σας βρήκα :thumbup: Τι να πω.... θα χύσω το νερό και θα βάλω πάλι φρέσκο.

Θα σου απαντήσω αυριο... κουλό δεν είναι όμως? Να μην είναι καθαρή η τύρφη που μας πουλάνε ή να έχει μια ελάχιστη τοξικότητα σαν υλικό (που ξεπλένεται)?

Thanks πάντως :thumbup:

Εχω δοκιμασει 4-5 τυρφες (ενυδρειακες) ολες εβγαζαν αμμωνια, δεν ειναι μια μονο.

@viciouscircle

Αυτο που λες εχω σκεφτει και εγω σαν πιο λογικη λυση.

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά τελικά με την αμμωνία ,με το 2ο γέμισμα καθαρού νερού ξεπλύθηκε η τύρφη και μηδένισε. :thumbup:

Η μόνη βλακεία είναι πως πέφτει πάααρα πολύ το ph 6.2 σε 24 ώρες και πρέπει να συμπληρώνω σιγά σιγά από βρύσης μέχρι να το πάω 6.8-7 που θέλω.

Και κάτι τελευταίο......

1.Η τύρφη μετά από πόσες "χρήσεις-ώρες-μέρες" χρειάζεται αλλαγή?

Πως θα καταλάβω? Μόνο με τον παραδοσιακό τρόπο μετράς και βλέπεις?

2.Όταν βγάζω την αντλία με την τύρφη από το βαρέλι προετοιμασίας μέχρι την επόμενη χρήση του... η τύρφη πρέπει να φυλάσσεται σε νερό ή και στεγνή? :thumbup: γιατί εγώ την αφήνω σε ένα κουβά άδειο να στραγγίξει. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά τελικά με την αμμωνία ,με το 2ο γέμισμα καθαρού νερού ξεπλύθηκε η τύρφη και μηδένισε. :thumbup:

Η μόνη βλακεία είναι πως πέφτει πάααρα πολύ το ph 6.2 σε 24 ώρες και πρέπει να συμπληρώνω σιγά σιγά από βρύσης μέχρι να το πάω 6.8-7 που θέλω.

Και κάτι τελευταίο......

1.Η τύρφη μετά από πόσες "χρήσεις-ώρες-μέρες" χρειάζεται αλλαγή?

Πως θα καταλάβω? Μόνο με τον παραδοσιακό τρόπο μετράς και βλέπεις?

2.Όταν βγάζω την αντλία με την τύρφη από το βαρέλι προετοιμασίας μέχρι την επόμενη χρήση του... η τύρφη πρέπει να φυλάσσεται σε νερό ή και στεγνή? :thumbup: γιατί εγώ την αφήνω σε ένα κουβά άδειο να στραγγίξει. :thumbup:

Βαλε λιγοτερη τυρφη για να μη στο κατεβαζει τοσο.

1. Αναλογα πολλα. Η μετρηση ειναι ο καλυτερος τροπος.

Εγω αν θελω τη δραση στο φουλ αλλαζω καθε 15-20 μερες και για πιο χαλαρα καθε 30-40 μερες.

2. Εγω γυριζω αναποδα το φιλτρο να στραγγιξει και να στεγνωσει η τυρφη μεχρι την επομενη χρηση.

υγ τιθεται θεμα αν πρεπει να το πεταμε ομως το πρωτο νερο, θα ανοιξω θεμα για συζητηση εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=28030

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την στεγνώνω την τύρφη μετά την χρήση της.Αλλαγές νερού κάνω κάθε εβδομάδα,αλλά την τύρφη την αλλάζω καθε 2 μήνες περίπου.Ωστόσο δεν την δουλεύω στο βαρέλι για πολλές ώρες,ώστε να μην ρίχνει πάρα πολύ το ph.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εχω δοκιμασει 4-5 τυρφες (ενυδρειακες) ολες εβγαζαν αμμωνια, δεν ειναι μια μονο.

@viciouscircle

Αυτο που λες εχω σκεφτει και εγω σαν πιο λογικη λυση.

Η τύρφη είναι βιογενές πέτρωμα δηλαδή έχει δημιουργηθεί από συσσώρευση οργανικής ύλης φυτικών κυρίως υπολλειμάτων (φτέρες, φύλλα, φυτά, κορμοί, κλαδιά κλπ κλπ). Οπότε είναι περιέχει στη σύνθεσή της στοιχεία του αζώτου που απλά όταν έρχονται σε επαφή με το νερό παράγεται και κάποιο ποσο αμωνίας

Link to comment
Share on other sites

...Το νερό όπως σας είπα μέσα σε μια μέρα έπεσε από 8ph σε 6.2ph.

Για να μην πέσει κι άλλο έβγαλα την αντλία με την τύρφη και άφησα μια άλλη αντλία μέσα στο νερό για να μην μένει στάσιμο μέχρι να κάνω την αλλαγή νερού.

Σήμερα που μέτρησα το ph είχε ανέβει στο 7.4 με σκέτη αντλία.

Ξανά ανεβαίνει το ph όταν δεν υπάρχει τύρφη???

Δεν απαντησαμε ομως ποτε, οπως βλεπω εδω.

Για να δωσουμε και μια εκδοχη εξηγησης του "φαινομενου", η αεραντλια με την αναταραξη που κανει, ευννοει την ανταλλαγη αεριων απελευθερωνοντας το διοξειδιο απο το νερο με αποτελεσμα να ανεβαινει το πεχα, αφου ως γνωστον το διοξειδιο κατεβαζει το πεχα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δεν απαντησαμε ομως ποτε, οπως βλεπω εδω.

Για να δωσουμε και μια εκδοχη εξηγησης του "φαινομενου", η αεραντλια με την αναταραξη που κανει, ευννοει την ανταλλαγη αεριων απελευθερωνοντας το διοξειδιο απο το νερο με αποτελεσμα να ανεβαινει το πεχα, αφου ως γνωστον το διοξειδιο κατεβαζει το πεχα.

Καλά οκ τώρα είδα αυτό μετά από 2 και κάτι μήνες :excl:;)

Όταν είπα αντλία δεν ευνοούσα αέρα αλλά απλή αντλία (σκέτη - κυκλοφορητής)

Μέσα στο βαρέλι μόνο και μόνο για να μην μένει στάσιμο το νερό. Και δεν κάνει σοβαρή ανατάραξη στην επιφάνεια, ίσα ίσα που κινείται.

Το ξέθαψα λίγο το θέμα... :excl:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Να γραψω κατι σαν γενικη συμβουλη προς τους πειραματιζομενους.

Καλο ειναι οταν πειραματιζομαστε κατευθειαν στο ενυδρειο και οχι σε βαρελι προετοιμασιας, να το κανουμε με ποσοτητες που δεν αλλαζουν αποτομα και σημαντικα τις παραμετρους γιατι η αποτομη και μεγαλη αλλαγη παραμετρων μπορει να επιφερει ζημια στην υγεια των ψαριων που να μην ειναι αμεσα ορατη εως και αμεσο θανατο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Να γραψω κατι σαν γενικη συμβουλη προς τους πειραματιζομενους.

Καλο ειναι οταν πειραματιζομαστε κατευθειαν στο ενυδρειο και οχι σε βαρελι προετοιμασιας, να το κανουμε με ποσοτητες που δεν αλλαζουν αποτομα και σημαντικα τις παραμετρους γιατι η αποτομη και μεγαλη αλλαγη παραμετρων μπορει να επιφερει ζημια στην υγεια των ψαριων που να μην ειναι αμεσα ορατη εως και αμεσο θανατο.

δηλαδη μπορουμε να βαζουμε κατευθειαν την τυρφη μεσα στο εξωτερικο φίλτρο? η αναλογα στο εσωτερικο? εγω εχω βαλει στο εξωτερικο καποια ποσοτητα τυρφης και κανω αλλαγη μια φορα την εβδομαδα 20 λιτρα περιπου σε κουβα προετοιμασιας με τυρφη η οποια ειναι σε ενα εσωτερικο φίλτρο..

Link to comment
Share on other sites

πιστευω κατα τη γνωμη μου ειναι περιτο αυτο που κανεις.καταρχην τη ψαρια εχεις στο ενυδρειο.δευτερον πιο ευκολο μου φαινεται να ριξεις τις σκληροτητες για τα λιτρα που εχεις με απιονισμενο νερο και παραλληλα να βαλεις μονιμα τυρφη στο φιλτρο.το ποσο τυρφη θα βαλεις αυτο θα το δεις μονος αναλογα που θελεις να φτασεις το ph

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...