Jump to content

Οικολογικές οσμώσεις υψηλής απόδοσης


WaterWaves

Recommended Posts

Αγαπητοι φιλοι ,

Η εταιρεια μας , κατ' αποκλειστικοτητα και μετα απο αρκετες ημερες δοκιμων , σας παρουσιαζει μια νεα σειρα οικολογικων οσμωσεων μεγαλης παραγωγης αλλα και χαμηλου κοστους.

AQUARPO ECO 2 x 100 : προκειται για ενα compact συστημα αντιστροφης οσμωσης με αντλια σχεδιασμενο να χωραει παντου χωρις να υπολειπεται σε αποδοση απο αλλα μεγαλυτερα συστηματα οσμωσης.

Εξοπλιζεται με :

1) inline προφιλτρα μεγαλου μεγεθους ανθρακα και στερεων.Τα προφιλτρα αυτα ειναι ιδια σε μεγεθος με τη θηκη της μεμβρανης και ειναι σχεδον διπλασια σε σχεση με τα inline προφιλτρα των compact οσμωσεων.

2) αντλια πιεσης booster pump με τροφοδοτικο 24V και low pressure switch προεγκατεστημενα.

3) δυο μεμβρανες TFC 100 GPD @ 60 PSI εκαστη , συνδεδεμενες μεταξυ τους με το ακαθαρτο της πρωτης να τροφοδοτει τη δευτερη μεμβρανη

4) flush flow restrictor , πληρες κιτ εγκαταστασης , μανομετρο (προαιρετικα).

Ολα αυτα ειναι τοποθετημενα σε μεταλλικη βαση με εγκατεστημενη γειωση ετοιμη για αναρτηση στον τοιχο , σε καποιο ντουλαπι κλπ

Η αποδοση του συστηματος μετρηθηκε επι δυο εβδομαδες σε πραγματικες συνθηκες χρησης με τα ακολουθα αποτελεσματα :

-Παραγωγη καθαρου νερου σε λιτρα : 0,5 λιτρα το λεπτο = 30 λιτρα την ωρα = 720 λιτρα τη μερα

-Παραγωγη ακαθαρτου νερου οσμωτικης λειτουργιας σε λιτρα: 0,75 λιτρα το λεπτο

Το συστημα δηλαδη παραγει πραγματικα 720 λιτρα τη μερα με αναλογια καθαρου/βρωμικου 1 : 1,5 :thumbup:

Στο μετωπο του TDS , με ενα TDS βρυσης 186 ppm , το συστημα στην εξοδο καθαρου νερου μετρηθηκε στα 004 ppm.

Η πιεση με μανομετρο τοποθετημενο στη δευτερη μεμβρανη κυμανθηκε απο 63-75 psi

To συστημα ειναι plug and play . Το εγκατεστημενο low pressure switch πριν την αντλια αναλαμβανει να κλεισει την παροχη ρευματος στην αντλια οταν διακοπτεται η παροχη νερου (ειτε απο τον χρηστη ή απο διακοπη υδρευσης) .

Η τιμη του συστηματος ειναι στα 179 ευρω ή 185 ευρω με προεγκατεστημενο μανομετρο πιεσης.Οι τιμες ειναι τελικες με ΦΠΑ 19%.

ΜΦΧ

WaterWaves

info@waterwaves.gr

post-12408-1244615291_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω λογια...μπραβο παιδια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ωστε για αυτο μιλουσαμε ε? :thumbup:

Ναι , αυτο ειναι το συστημα :thumbup:

Χθες δοκιμαστηκε για τελευταια φορα σε σπιτι με πολυ χαμηλη πιεση (<30 PSI στο μανομετρο χωρις booster) και εβγαλε την ιδια αποδοση μολις το συστημα μπηκε στην ''μπριζα''.

Link to comment
Share on other sites

γουσταρω..μπραβο παιδια.. σε λιγο καιρο θα τη κανω δικη μου...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω τι ειναι αυτο που την χαρακτηριζει Οικολογικη?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω τι ειναι αυτο που την χαρακτηριζει Οικολογικη?

Η καλή αναλογία (1 πρός 1μισι) "καθαρού" με "βρώμικο" νερό.

Πολύ καλή και πλήρης κατασκευή. :thumbup:

Με βλέπω κι εμένα να παίρνω μια κατα Σεπτέμβρη.

Πως γίνεται flushing στην 2πλη όσμωση;

Link to comment
Share on other sites

Η καλή αναλογία (1 πρός 1μισι) "καθαρού" με "βρώμικο" νερό.

Πολύ καλή και πλήρης κατασκευή. :thumbup:

Με βλέπω κι εμένα να παίρνω μια κατα Σεπτέμβρη.

Πως γίνεται flushing στην 2πλη όσμωση;

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Πιστέυω σε λίγο καιρό να την αποκτήσω!!!

Απο που μπορούμε να την προμηθευτούμε?

Link to comment
Share on other sites

Αμεσα θα είναι η επόμενη αγορά μου...και μιά ερώτηση...σε περίπτωση που μαζευτούμε αρκετά μέλη γιά αγορά, μπορεί να γίνει κάτι καλύτερο στην τιμή;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω τι ειναι αυτο που την χαρακτηριζει Οικολογικη?

Επειδη εχει πολυ καλη αναλογια καθαρου / βρωμικου (χωρις να επιβαρυνεται η ποιοτητα του νερου και χωρις καταπονηση των επιμερους συστηματων) .

Εστω ενας χομπιστας που χρειαζεται μηναιως 500 λιτρα καθαρου νερου οσμωσης (μια συνηθης απαιτηση για ενα μεσο ενυδρειο) .

Με μια απλη οσμωση μιας μεμβρανης με flow restrictor 1:3 με 1:4 (το λιγοτερο δυνατο) , θα χρειαστουν συνολικα τα εξης λιτρα νερου ετησιως στην πραξη (και αρκετα αισιοδοξα) :

- 500 λιτρα το μηνα καθαρο + 1750 λιτρα το μηνα βρωμικο = 2250 λιτρα το μηνα χ 12 μηνες = 27.000 λιτρα

Με την οσμωση που παρουσιαζουμε (που επιτυγχανει μια αναλογια 1 : 1,5) , η συνολικη ποσοτητα διαμορφωνεται :

- 500 λιτρα το μηνα καθαρο νερο + 750 λιτρα το μηνα βρωμικο = 1250 λιτρα το μηνα χ 12 μηνες = 15.000 λιτρα νερο

Μιλαμε για μια εξοικονομηση νερου της ταξης των 12.000 λιτρων και ολα αυτα με υψηλη αποδοση σε ποσοτητα και ποιοτητα νερου.

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται flushing στην 2πλη όσμωση;

Οπως και στα απλα συστηματα . Στο flow restrictor υπαρχει ενσωματωμενη βανα flushing που με μια κινηση , μπορειτε να καθαρισετε τις μεμβρανες.

Απο που μπορούμε να την προμηθευτούμε?

Ειμαστε ηλεκτρονικο μαγαζι . Μπορειτε να επικοινωνειτε μαζι μας στο info@waterwaves.gr (απανταμε σε ολα τα email αυθημερον)

...σε περίπτωση που μαζευτούμε αρκετά μέλη γιά αγορά, μπορεί να γίνει κάτι καλύτερο στην τιμή;

Γενικα τα περιθωρια ειναι λιγο ''στενα'' για εκπτωσεις. Προσπαθησαμε να το διαθεσουμε σε μια αρχικα καλη τιμη για ολους.Το συστημα δεν εισαγεται τυποποιημενο.Αν οργανωθει καποια μαζικη παραγγελια απο το φορουμ σας , θα δουμε τι καλυτερο μπορει να γινει βαση των τεμαχιων που θα ζητηθουν :thumbup:

ΜΦΧ

WaterWaves

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αγαπητοι φιλοι ,

Θα θελαμε να σας ενημερωσουμε πως τα συστηματα ''κατασκευαζονται'' κατοπιν παραγγελιας, οποτε μεσολαβουν περιπου δυο-τρεις μερες απο τη στιγμη της παραγγελιας σας μεχρι να σας αποσταλλουν.

ΜΦΧ

WaterWaves

Link to comment
Share on other sites

Το μηχάνημα δεν παίζεται.

Από τις πιο συμφέρουσες αγορές που έκανα. :P

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

[/b]

Το συστημα δηλαδη παραγει πραγματικα 720 λιτρα τη μερα με αναλογια καθαρου/βρωμικου 1 : 1,5 :rolleyes:

ΜΦΧ

WaterWaves

info@waterwaves.gr

η αναλογια αυτη που λετε ειναι στανταρ;;

Link to comment
Share on other sites

η αναλογια αυτη που λετε ειναι στανταρ;;

Αγαπητε φιλε ,

Αναφερουμε μια συγκεκριμμενη μετρηση.Παροτι η διαφορα πιεσης δεν θα προβληματισει το ''συστημα'' , η διαφορα θερμοκρασιας νερου και η ποιοτητα του εκαστοτε νερου βρυσης ειναι λογικο να επηρεασουν την αποδοση του συστηματος (σε λιτρα ανα ημερα και αναλογια καθαρου/βρωμικου).

Γενικα το χειμωνα , το συστημα πετυχαινει αναλογιες 1 : 1,5 με 1 : 2 (καθαρο : βρωμικο) . Το καλοκαιρι ειναι 1 : 1,5 . Η συνολικη παραγωγη σε λιτρα κυμαινεται απο 600 εως 730 λιτρα τη μερα αναλογα τη θερμοκρασια νερου.

φιλικα

WW

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε φιλε ,

Αναφερουμε μια συγκεκριμμενη μετρηση.Παροτι η διαφορα πιεσης δεν θα προβληματισει το ''συστημα'' , η διαφορα θερμοκρασιας νερου και η ποιοτητα του εκαστοτε νερου βρυσης ειναι λογικο να επηρεασουν την αποδοση του συστηματος (σε λιτρα ανα ημερα και αναλογια καθαρου/βρωμικου).

Γενικα το χειμωνα , το συστημα πετυχαινει αναλογιες 1 : 1,5 με 1 : 2 (καθαρο : βρωμικο) . Το καλοκαιρι ειναι 1 : 1,5 . Η συνολικη παραγωγη σε λιτρα κυμαινεται απο 600 εως 730 λιτρα τη μερα αναλογα τη θερμοκρασια νερου.

φιλικα

WW

λοιπον ειμαι κατοχος της συγκεκριμενης α/ο απτα μεσα νοεμβρη.

απτην πρωτη λειτουργια της εμενα η αναλογια ειναι πολυ διαφορετικη.

για να γεμισω ενα βαρελι 40 λιτρα με καθαρο α/ο ,

το "βρωμικο" που θα μου βγαλει ειναι το πολυ 20-25 λιτρα.

ακομα και τωρα η αναλογια μενει η ιδια.

στην αρχη σκεφτηκα κατι θα ειναι λαθος η χαλασμενο και αυτο που υποτιθεται για καθαρο δεν θα ειναι και τοσο καθαρο.

πηρα και δευτερο οργανο μετρησης tds και το αποτελεσμα ειναι

βρυση 250 +- 10

α/ο 15+-5

:rolleyes::D:hysterical:

υ.γ.δηλαδη εμενα η αναλογια βγαινει περιπου 2:1

υ.γ. θα ηθελα ακομα να επισημανω την αμεση εξυπηρετικοτητα σας,την ταχυτητα παραδοσης στις παραγγελιες μου και στις απαντησεις στα e-mail. :blink:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ειμαι κατοχος της συγκεκριμενης α/ο απτα μεσα νοεμβρη.

απτην πρωτη λειτουργια της εμενα η αναλογια ειναι πολυ διαφορετικη.

για να γεμισω ενα βαρελι 40 λιτρα με καθαρο α/ο ,

το "βρωμικο" που θα μου βγαλει ειναι το πολυ 20-25 λιτρα.

ακομα και τωρα η αναλογια μενει η ιδια.

στην αρχη σκεφτηκα κατι θα ειναι λαθος η χαλασμενο και αυτο που υποτιθεται για καθαρο δεν θα ειναι και τοσο καθαρο.

πηρα και δευτερο οργανο μετρησης tds και το αποτελεσμα ειναι

βρυση 250 +- 10

α/ο 15+-5

:rolleyes::D:hysterical:

υ.γ.δηλαδη εμενα η αναλογια βγαινει περιπου 2:1

υ.γ. θα ηθελα ακομα να επισημανω την αμεση εξυπηρετικοτητα σας,την ταχυτητα παραδοσης στις παραγγελιες μου και στις απαντησεις στα e-mail. :)

Γενικα , οσα αναφερεις , δεν ειναι ''αναμενομενα'' :wootwoot:

Επειδη δεν θυμομαστε την περιπτωση :

Εχεις το μοντελο με τις δυο 100αρες μεμβρανες ? Μηπως εχεις μανομετρο πανω για να μου πεις τι πιεση εχεις ?

Το Flow restrictor ποσα ml γραφει πανω ? (εχει ενα νουμερο πανω ...πχ 550 ml) . Εχεις μετρησει παραγωγη καθαρου σε λιτρα ανα ημερα ? (πχ ενα λιτρο καθαρο σε ποσο χρονο βγαινει?)

Οσο καλη και αν ειναι η αναλογια που εχεις , δεν ειναι τοσο ''λογικη'' :blink:

Link to comment
Share on other sites

η παραγγελια μου ηταν η #65

ναι με τις 2 100αρες ειναι.

εχω μανομετρο. με λειτουργεια της αντλιας η πιεση εναι περιπου στα 110 psi.

το Flow restrictor γραφει 550ml.

σε ενα λεπτο εχω οσο αναγραφεται και εσεις μισο λιτρο καθαρο.μολις εγινε μετρηση

Link to comment
Share on other sites

η παραγγελια μου ηταν η #65

ναι με τις 2 100αρες ειναι.

εχω μανομετρο. με λειτουργεια της αντλιας η πιεση εναι περιπου στα 110 psi.

το Flow restrictor γραφει 550ml.

σε ενα λεπτο εχω οσο αναγραφεται και εσεις μισο λιτρο καθαρο.μολις εγινε μετρηση

Εχεις εξωπραγματικη πιεση ... :D Το συστημα δουλευει στα ορια και πρεπει να χαμηλωσει :rolleyes:

Αν σου ειναι ευκολο , κλεισε την αντλια και ασε το συστημα με φυσικη ροη....μετα , ξαναδιαβασε την ενδειξη του μανομετρου και πες μου σε παρακαλω τι ενδειξη εχεις.

Εχεις πιεστικο σπιτι ή δουλευεις με τη πιεση του δικτυου υδρευσης ?

Link to comment
Share on other sites

η οσμωση που εχετε 60 ευρο υπαρχει ετοιμοπαραδοτη ?

Link to comment
Share on other sites

η οσμωση που εχετε 60 ευρο υπαρχει ετοιμοπαραδοτη ?

Ναι , ολα τα συστηματα του eshop ειναι ετοιμοπαραδοτα (2-3 μερες παραδοση) :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εχεις εξωπραγματικη πιεση ... :D Το συστημα δουλευει στα ορια και πρεπει να χαμηλωσει :rolleyes:

Αν σου ειναι ευκολο , κλεισε την αντλια και ασε το συστημα με φυσικη ροη....μετα , ξαναδιαβασε την ενδειξη του μανομετρου και πες μου σε παρακαλω τι ενδειξη εχεις.

Εχεις πιεστικο σπιτι ή δουλευεις με τη πιεση του δικτυου υδρευσης ?

η πιεση χωρις την αντλια ειναι στα 85psi.

το εχω δοκιμασει και ετσι. η αναλογια παραμενει η ιδια.θα κατεβασω αυριο φωτο με την διαφορα που εχει η ροη καθαρου και βρωμικου καθως και μετρησεις απο tds.

αα,και δεν υπαρχει ουτε πιεστικο ουτε δουλευω με την πιεση του δικτυου υδρευσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Την απέκτησα και εγω σήμερα με extra DI ρυτίνης και ενσωματωμένο ηλεκτρονικό DI METER,προς αντικατάσταση μιά μικρής που είχα.

Εκ πρώτης όψεως φαίνεται πάρα πολύ καλή κατασκευή και αυτη την ώρα δουλεύει στον κήπο γιά να καθαρίσει η ρυτίνη μιά που ακόμη στην έξοδο μου δίνει τιμή DI γύρω στο 370.

Ευχαριστώ πολύ τον Στάθη που τον ζάλισα λιγάκι με τις ερωτήσεις μου διά τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...