Jump to content

Sos εχασα δυο δισκους και παω για τριτο


Recommended Posts

πριν 2 μερες εχασα εναν απο τους δισκους μου και μολις σημερα εναν ακομη συμπτωματα περαν απο αποτομα τιναγματα σαν να τα τρομαξε κατι .τι συμβαινει?επισης παρατηρω σε ολους τους δισκους μου απωλεια ορεξης.εχει να μου προτεινει κανεις κατι πριν χασω και αλλον εναν που επισης πανικοβαλεται?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Οι δισκοι εμφανιζουν αυτα τα συμπτωματα οταν τρομαζουν (απο πολλα και διαφορα, ξαφνικα φωτα, θορυβους, αποτομες κινησεις μπροστα στο ενυδρειο ελλειψη σκιερων κρυψωνων, αντανακλασεις σε ενυδρειο χωρις αμμωδες βυθο κλπ) και οταν πασχουν απο hexamita που τους οδηγει στην "τρελλα".

Εκανες αλλαγη με διαφορετικων τιμων νερο απο το ενυδρειο? και ποσο διαφορετικο?

Link to comment
Share on other sites

...κανε μετρησεις οπωσδηποτε....καλα ειναι και μια αλλαγη νερου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που περιγραφεις μου ειχε συμβει σε εναν οταν τα ειχα πρωτοβαλει!!! Το παραξενο, ηταν οτι το συμπτωμα αυτο ηρθε μετα απο 2 εβδομαδες, οπου ηταν ο τσαμπουκας και ο πιο φαγανος. Αρχικα ετρεχε πανικοβλητος και οταν ηρεμουσε, αρχιζε να περιστρεφεται γυρω γυρω απο τον εαυτο του με πραγματικα ιλλιγγιωδη ταχυτητα,σαν το τερας της Ταζμανιας. Η καταληξη του βεβαια ηταν την επομενη μερα :thumbup: Οι υπολοιποι ευτυχως μεχρι σημερα ειναι 2 χαρες... :thumbup::thumbup: Για την ποιοτητα του νερου τοτε ηταν καλες και δεν νομιζω οτι ηταν κατι που ευθυνομουν εγω. Ειχα διαβασει καπου(δεν θυμαμαι που ακριβως εδω η καπου αλλου) οτι αυτο το ειδος τρελλας παρατηρειται σε εκτροφης και δεν εχει απαντηθει ακομα τι το προκαλει. Νομιζω οτι ειχε γινει και ερωτηση στο Heiko για το ιδιο θεμα και η απαντηση ηταν η ιδια. Ποσοι ηταν και ποσοι εμειναν αληθεια? Και οσοι εμειναν εχουν τα ιδια συμπτωματα?

Link to comment
Share on other sites

Και σε heckel

Εγω αν εβλεπα και αλλα ψαρια με το συμπτωμα και ηδη ειχα χασει μερικα θα αρχιζα θεραπεια για hex

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Και σε heckel

Εγω αν εβλεπα και αλλα ψαρια με το συμπτωμα και ηδη ειχα χασει μερικα θα αρχιζα θεραπεια για hex

Προληπτικα θα την εκανες την θεραπεια? Η υποψιαζεσαι οτι ειναι το πιο πιθανο? Γιατι το δισκακι που εχασα ηταν μικρουλη και μολις 2 εβδομαδων!!! Και ας υποθεσουμε οτι ηταν hex δεν θα εβλεπα καποιο συμπτωμα? Το φαινομενο αυτο ηταν ακαριαιο και στιγμιαιο!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 μερες εχασα εναν απο τους δισκους μου και μολις σημερα εναν ακομη συμπτωματα περαν απο αποτομα τιναγματα σαν να τα τρομαξε κατι .τι συμβαινει?επισης παρατηρω σε ολους τους δισκους μου απωλεια ορεξης.εχει να μου προτεινει κανεις κατι πριν χασω και αλλον εναν που επισης πανικοβαλεται?

Μου συνέβη και εμένα το ίδιο ακριβώς. Στην αρχή ένας και μετά και άλλος ένας, έτρεχε πανικόβλητος πήγαινε ψηλά να αναπνεύσει σαν να μην είχε οξυγόνο ενώ είχα αεραντλία, κρυβόταν - κοίταζε το τζάμι έγερνε και άλλα πολλά ήταν μετά από μεταφορά ενυδρείου σε μεγαλύτερο.

Αποτέλεσμα.... Εριξα εκτοζον που δεν χαλάει την βιολογία 8 κουταλιές σε 400 λιτρα. Συνέχισα με Μελαφίξ 7 ημέρες θεραπεία όπως γράφει πάνω και έριξα και μια δεύτερη φορά ΕΚΤΟΖΟΝ μιση ποσότητα. Στην εβδομάδα όλοι είχαν επανέλθει. Γλύτωσα τα πιο ζορικα φαρμακα. Η βιολογια μια χαρά και τα ψάρια μου σε λίγο θα φάνε και εμένα. Ειλικρινά το ΕΚΤΟΖΟΝ είναι σπουδαίο (οξυγωνόνει και σκοτώνει τα παράσιτα). Το μελαφίξ είναι σαν αντισηπτικό και έχει και βότανα μέσα μην φοβηθείς αν δεις να κάνει κάτι λίγο σαν αφρό στην αρχή). Μην χάνεις χρόνο. Είναι και τα 2 άφοβα και σουπερ αποτελεσματικα. Αν δεν πιάσουν αυτά τότε πήγαινε σε κάτι πιο δραστικό. Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

τα αποτομα τιναγματα σαν βελος,συνηθως προερχονται απο g flukes....κλασσικη παρατηρηση ειναι αν το ενα βραγχιο δεν ανοιγοκλεινει ....και στη πορεια και το χρωμα των κοπρανων(στα διαφανα υπαρχει προβλημα εσωπαρασιτων...).

καλες συνθηκες νερου-θερμοκρασιας,χρηση σκορδοζουμου στο φαγητο,παρατηρηση και κανα φλατζιλ στο συρταρι.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

τα αποτομα τιναγματα σαν βελος,συνηθως προερχονται απο g flukes....κλασσικη παρατηρηση ειναι αν το ενα βραγχιο δεν ανοιγοκλεινει ....και στη πορεια και το χρωμα των κοπρανων(στα διαφανα υπαρχει προβλημα εσωπαρασιτων...).

καλες συνθηκες νερου-θερμοκρασιας,χρηση σκορδοζουμου στο φαγητο,παρατηρηση και κανα φλατζιλ στο συρταρι.... :thumbup:

Συμφωνώ με τον φίλο klaz. Σκορδοζουμι- συχνές αλλαγές νερού - καμία βιταμίνη fistamin αφού κλείσουν τα φώτα και αυτά που προανέφερα είναι ότι καλύτερο.

Βασικά οι μετρήσεις να είναι ok και όχι πολλά ταίσματα. Οξυγόνωση πολύ βασικό.

Εγώ έβαζα στις αλλαγές stress coat κ aquatan. Η καλυτέρευση φάνηκε αμέσως μετά το ΕΚΤΟΖΟΝ κ τις συνεχείς αλλαγές με όλα τα ενισχυτικα. Επίσης και το μελαφίξ σουπερ. Η επόμενη κίνηση είναι σίγουρα φλατζίλ. Υπάρχουν βέβαια και πιο ελαφριά.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον φίλο klaz. Σκορδοζουμι- συχνές αλλαγές νερού - καμία βιταμίνη fistamin αφού κλείσουν τα φώτα και αυτά που προανέφερα είναι ότι καλύτερο.

Βασικά οι μετρήσεις να είναι ok και όχι πολλά ταίσματα. Οξυγόνωση πολύ βασικό.

Εγώ έβαζα στις αλλαγές stress coat κ aquatan. Η καλυτέρευση φάνηκε αμέσως μετά το ΕΚΤΟΖΟΝ κ τις συνεχείς αλλαγές με όλα τα ενισχυτικα. Επίσης και το μελαφίξ σουπερ. Η επόμενη κίνηση είναι σίγουρα φλατζίλ. Υπάρχουν βέβαια και πιο ελαφριά.

Εν ολιγοις να παει στον Μπακακο? :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εν ολιγοις να παει στον Μπακακο? :thumbup::thumbup:

Πολύ άσχετο και κακόγουστο αστείο. Προσπαθούμε να βοηθήσουμε τον φιλο να σώσει τα δισκάκια του και είναι αρκετά σοβαρό νομίζω... εκτός εσύ και αν το βρισκεις γελοίο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ άσχετο και κακόγουστο αστείο. Προσπαθούμε να βοηθήσουμε τον φιλο να σώσει τα δισκάκια του και είναι αρκετά σοβαρό νομίζω... εκτός εσύ και αν το βρισκεις γελοίο.

Δεν ηθελα να σε προσβαλω!! Και βεβαια το θεμα ειναι η σωτηρια των δισκων του zapetrou αλλα μου φανηκαν λιγο υπερβολικα ολα αυτα που εσυ προτεινες για το συγκεκριμενο προβλημα που προσπαθουμε να επιλυσουμε. Και με τοση ευκολια που διαβαζα ολα αυτα τα φαρμακα μου φαινονται to much , για ενα προβλημα που ουτε καν εχει καθοριστει!!! Συγνωμη παντως αν φανηκε καπως. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

...αυτα που ειπε η Σταματια "δουλεψαν" σε μενα πριν καιρο οταν αντιμετωπισα "σπινιαρισματα"....

το Fistamin της sera και οι αλλαγες νερου πιστευω "εκαναν την δουλεια" τοτε... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα πραγματα σκουριναν.λοιπον βλεπω πολλους και οχι εναν δισκο να τιναζεται.εκτοζον χρησιμοποιω

επισης τα ψαρια τρωγανε κανονικα αλλα τωρα ελαχιστα.μολις ειδα εναν δισκο να γερνει.απο τους 7 δισκους εχουν μεινει 5.

Link to comment
Share on other sites

άμεση αλλαγή νερού!!!

μην ταίσεις για τις επόμενες 24 ώρες

μόνο με αλλαγή έχω σώσει έτσι ψάρια...το νερό κακής ποιότητας τα κάνει ευάλωτα σε βακτηριακές μολύνσεις

με τα αποτελέσμα που είδες

Έγινε επεξεργασία - yiapas
Link to comment
Share on other sites

αλλαγη νερου εκανα χθες 130 λιτρα περιπου.

μετρησεις ειναι οκ.ξαναεκανα αλλαγη με νερο βρυσης αυτην την φορακαι βλεπουμε.δεν θα ταισω καθολου.

Link to comment
Share on other sites

βάλε και άνθρακα γιατί μπορεί κάτι να επεσε στο ενυδρείο .

Οι σπιντες είναι πονεμένη ιστορία κανένας δεν έχει απαντήσει ικανοποιητικά ούτε και ο bleher .

Μπορεί να είναι από πολλούς παραγοντες, το ρίσκο που παίρνεις είναι ή θα περιμένεις μερικές μέρες με αλλαγή νερού και άνθρακα ή να ξεκινήσεις φαρακευτική αγωγή αμέσως στα τυφλά . Δεν ξέρουμε τις ποιο πολλές φορές τι μπορεί να δουλέψει καλύτερα .

Αυτά που λένε τα παιδιά από πάνω είναι τι έπιασε στιες δικές τους σπιντες σε άλλους έπιασε φάρμακο για hex για άλλους ισχυρό αντιβιοτικό ( και σε μένα έχει δουλέψει αυτό ) .Στο DPH σε όλες τους τις σελίδες με τις ασθένειες έχει αναφορά σε σπίντες μόνο 2 φορές και αυτό που προτείνανε είναι κοκτειλ φαρμάκων .

Ελπίζω όλα να πάνε καλά .

Προσωπικά θα έβαζα μεγάλη ποσοτητα ανθρακα τώρα θα έκανα μία αλλαγή νερού τωρα μία αύριο το πρωί και αν το απόγευμα που γύρναγα έβλεπα τα ίδια θα πήγαινα σε φάρμακο

Έγινε επεξεργασία - Pollatos
Link to comment
Share on other sites

βάλε και άνθρακα γιατί μπορεί κάτι να επεσε στο ενυδρείο .

Οι σπιντες είναι πονεμένη ιστορία κανένας δεν έχει απαντήσει ικανοποιητικά ούτε και ο bleher .

Μπορεί να είναι από πολλούς παραγοντες, το ρίσκο που παίρνεις είναι ή θα περιμένεις μερικές μέρες με αλλαγή νερού και άνθρακα ή να ξεκινήσεις φαρακευτική αγωγή αμέσως στα τυφλά . Δεν ξέρουμε τις ποιο πολλές φορές τι μπορεί να δουλέψει καλύτερα .

Αυτά που λένε τα παιδιά από πάνω είναι τι έπιασε στιες δικές τους σπιντες σε άλλους έπιασε φάρμακο για hex για άλλους ισχυρό αντιβιοτικό ( και σε μένα έχει δουλέψει αυτό ) .Στο DPH σε όλες τους τις σελίδες με τις ασθένειες έχει αναφορά σε σπίντες μόνο 2 φορές και αυτό που προτείνανε είναι κοκτειλ φαρμάκων .

Ελπίζω όλα να πάνε καλά .

Προσωπικά θα έβαζα μεγάλη ποσοτητα ανθρακα τώρα θα έκανα μία αλλαγή νερού τωρα μία αύριο το πρωί και αν το απόγευμα που γύρναγα έβλεπα τα ίδια θα πήγαινα σε φάρμακο

αλλαγη νερου εκανα και σημερα .εβαλα και ανθρακα στο φιλτρο .θα περιμενω μερικες μερες να δω τι θα γινει .παντως σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον και θα ενημερωσω για συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως σημερα παει και αλλος ενας δισκος.παρατηρησα περιεργα ασπραδια στο σωμα του καθως και κοκκινησμα αναμεσα στα δυο καθετα πτερυγια.

Link to comment
Share on other sites

Τα υπόλοιπα ψάρια πως πάνε;Αν δείς κάτι ύποπτο σήκωσε γρήγορα φώτο,μήπως σε βοηθήσουμε.Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως σημερα παει και αλλος ενας δισκος.παρατηρησα περιεργα ασπραδια στο σωμα του καθως και κοκκινησμα αναμεσα στα δυο καθετα πτερυγια.

Λυπάμαι ειλικρινά για τις απώλειες ελπίζω να μην χάσεις άλλα ψάρια

Για βακτήριο μου κάνει έτσι όπως το λες και μάλιστα επιθετικό .

Πας σε αντιβιωση

Link to comment
Share on other sites

:P Τη φορμα να τη συμπληρωσει η ειναι αρκετα τα στοιχεια, ωστε να συνεχισετε να βγαζετε συμπερασματα; :thumbup::P
Link to comment
Share on other sites

τα πραγματα εχουν καπως ηρεμησει .δεν βλεπω κατι στους δισκους που εχουν μεινει.επειδη ειχα χαμηλο ph εκανα αλλαγες με νερο βρυσης.ετσι το ph ετσι ανεβηκε στο 7,2 απο 5,6 που ειχα.επισης εβαλα βακτηριδια και γειωση στο ενυδρειο για σιγουρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...