Jump to content

Diy Ενυδρειο για κιχλιδες...


alkis13

Recommended Posts

Δεν ηθελε πολυ....ο ερωτας μου με τις κιχλιδες ηταν κεραυνοβόλος...δεν αντιστάθηκα και ήδη παράγγειλα βάση dexion 80*40 για το μελλοντικο diy ενυδρειο.

Οι διαστασεις σκεφτομαι να ειναι 79*39*45.

Οι αποριες μου ειναι προς το παχος των τζαμιων....αν ειναι 8αρια θα ειναι πολυ μεγαλο το κοστος, ενω με 4αρια οχι.... Η ερωτηση μου ειναι, αν χρειαζονται κοντρες τοσο στα 8αρια και τοσο στα 4αρια τζαμια.

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηθελε πολυ....ο ερωτας μου με τις κιχλιδες ηταν κεραυνοβόλος...δεν αντιστάθηκα και ήδη παράγγειλα βάση dexion 80*40 για το μελλοντικο diy ενυδρειο.

Οι διαστασεις σκεφτομαι να ειναι 79*39*45.

Οι αποριες μου ειναι προς το παχος των τζαμιων....αν ειναι 8αρια θα ειναι πολυ μεγαλο το κοστος, ενω με 4αρια οχι.... Η ερωτηση μου ειναι, αν χρειαζονται κοντρες τοσο στα 8αρια και τοσο στα 4αρια τζαμια.

Ευχαριστω πολυ.

Αγαπητέ alkis13 συγνώμη που θα βγώ λίγο εκτός θέματος - είμαι σίγουρος οτι για το ερώτημα σου θα σου απαντήσουν οι πιο ειδικοί - τι κιχλίδες σκέφτεσαι να φιλοξενήσεις;

Ευχαριστώ Σωκράτης :P

Link to comment
Share on other sites

Eφω πιστευω πως με 4αρι θα εχεις προβλημα...Βαλε 8αρι..Αλλα αφου πας για DIY γιατι διαλεξες μικρο ενυδριο..??

Δεν φτιαχνεις κανα 250λιτρο..???:P

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηθελε πολυ....ο ερωτας μου με τις κιχλιδες ηταν κεραυνοβόλος...δεν αντιστάθηκα και ήδη παράγγειλα βάση dexion 80*40 για το μελλοντικο diy ενυδρειο.

Οι διαστασεις σκεφτομαι να ειναι 79*39*45.

Οι αποριες μου ειναι προς το παχος των τζαμιων....αν ειναι 8αρια θα ειναι πολυ μεγαλο το κοστος, ενω με 4αρια οχι.... Η ερωτηση μου ειναι, αν χρειαζονται κοντρες τοσο στα 8αρια και τοσο στα 4αρια τζαμια.

Ευχαριστω πολυ.

Ξεχωρα απο το παχος του τζαμιου,οι διαστασεις που αναφερεις,τολμω να πω οτι ειναι απαγορευτικες για κιχλιδες.

Εκτος απο νανοκιχλιδες,ειτε αυτες ειναι Αμερικης,ειτε Αφρικης.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με 5άρι και κεντρική κόντρα χωρίς καθόλου νεύρα μου βγήκε καλό ένα που έφτιαξα πρόσφατα: 72(μ)x31(π)x41(υ).

Εσύ φυσικά να βάλεις και κόντρες και νεύρα πάνω κάτω για να είσαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Εγω στο 120αρι μου με 8αρι τζαμι εχω νευρα μονο κατω στον πατο και 4 χρονια τρεχει χωρις κανενα προβλημα..

Πριν το κανω μονος μου,το ειχα σωσει σε επαγκελματια οπου εχει βαλει κοντρες κατω και νευρα και στις 2 βδομαδες αρχισε να χανει απο τις σιλικονες..Σε 2 μερες απο εκεινη την στιγμη πλημυρισα..:P

Link to comment
Share on other sites

8αρια θα ειναι τα τζαμια με κοντρες μπρος-πισω, κατω-πανω, σκεφτομαι για καποιες lifalily που θα μου δωσει ενας φιλος... εχετε καμια πληροφορια;

Γενικα τα τζαμια θα ειναι

Παχος: 8mm

2. 45*79

2. 45*37.4

1. 79*39 <- πατος

4. 78.80*4 (κοντρες).

Ps Μεγαλυτερο ενυδρειο δεν φτιαχνω λογω χωρου.

Έγινε επεξεργασία - alkis13
Link to comment
Share on other sites

8αρια θα ειναι τα τζαμια με κοντρες μπρος-πισω, κατω-πανω, σκεφτομαι για καποιες lifalily που θα μου δωσει ενας φιλος... εχετε καμια πληροφορια;

Γενικα τα τζαμια θα ειναι

Παχος: 8mm

2. 45*79

2. 45*37.4

1. 79*39 <- πατος

4. 78.80*4 (κοντρες).

Ps Μεγαλυτερο ενυδρειο δεν φτιαχνω λογω χωρου.

Αγαπητέ alkis13 μπορείς να ανοίξεις θέμα για τα ψάρια που θέλεις στο θεματικό των Αφρικάνων

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=16 για να γίνει η ανάλογη συζήτηση.

Ευχαριστώ Σωκράτης :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...