Jump to content

Αλλαγή εσωτερικού φίλτρου με εξωτερικό


kopa56

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους τους συμφορουμίτες !

Το ενυδρείο μου είναι 120 lt, φυτεμένο και τρέχει 3,5 χρόνια με εσωτερικό φίλτρο το οποίο σκέφτομαι να αλλάξω με κάποιο εξωτερικό, πιθανόν τo EHEIM 2213. Η ερώτηση είναι η εξής:

Μπορώ να το μπολιάσω με υλικά από το εσωτερικό φίλτρο και να το βάλω άμεσα σε λειτουργία ή είναι καλό να τρέξουν ταυτόχρονα και τα δύο για κάποιο διάστημα;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι να "τρέξουν" ταυτόχρονα και τα δύο φίλτρα και μετά από μερικούς μήνες να βγάλεις αν θέλεις το εσωτερικό αν και γω θα σου πρότεινα να κρατούσες και το εσωτερικό, καλό κάνει κακό δεν κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κακό να έχεις 2. Νομίζω στην "Ελληνική" αυτό λέγετε Backup! :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κακό να έχεις 2. Νομίζω στην "Ελληνική" αυτό λέγετε Backup! :)

αισθητικοι ειναι οι λογοι!

Link to comment
Share on other sites

αισθητικοι ειναι οι λογοι!

Για αισθητικούς και μόνο λόγους σκέφτομαι να το αλλάξω, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη φίλτρανση του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Για αισθητικούς και μόνο λόγους σκέφτομαι να το αλλάξω, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη φίλτρανση του ενυδρείου.

Kαλύτερα έτσι φίλε μου :)

Καλύτερη κυκλοφορία του νερού,περισσότερος χώρος για τα ψάρια,μεγαλύτερος χώρος γαι βιολογία(σκέψου και το 2215-και ας το θεωρήσεις υπερβολή)!Τι είχες στο εσωτερικό φίλτρο;Βάλε siporax(αν δεν έχεις ή κάποιο άλλο βιολογικό υλικό),είναι πολύ καλύτερα για τα ψάρια(θα σε γλιτώσει απο αρκετά στραβά στο μέλλον μια δυνατή βιολογική υποστήριξη) :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...