Jump to content

Diy Co2


fisakis

Recommended Posts

με αφορμη αλλα ποστς, εφτιαξα για δοκιμη ενα συστημα παροχη CO2 και δουλευει αψογα!. οι ερωτησεις που εχω ειναι:

1) ισως ειναι χαζη η ερωτηση αυτη και εμενα μου φαινεται λιγο απιθανο αλλα δεν θα ειναι και τοσο ευχαριστο να μαζευω ζαχαρονερα απο το πατωμα. Υπαρχει περιπτωση να σκασει απο την πιεση το μπουκαλι (1 1/2 λιτρου απο αναψυκτικο) που εχω μαγια και ζαχαρονερο μεχρι τη μεση (2 κουπες νες καφε ζαχαρονερο και μισο κουταλακι γλυκου μαγια)? και μιλαω στη πριπτωση που εχω κλειστο το συστημα αν υπαρχει αυτη η περιπτωση. Εχει τυχη σε κανεναν?

2) πως θα υπολογισω των αριθμο των φυσαλιδων που πρεπει να τροφοδοτησω το ενυδρειο? Υπαρχει καποιος κανονας? καπου ειδα οτι πρεπει ως βαση να εχω 90 φυσαλιδες το λεπτο. Αν αυτο γινει απο πειρα στη συνεχεια, τι ενδειξεις θα εχω ωστε να πετυχω τη καταλληλη δοσολογια?

Link to comment
Share on other sites

Για το 1, δεν ξέρω αν μπορεί να σκάσει.

Υποθέτω εξαρτάται από το πόσο αντοχής

είναι η μπουκάλα και πόσο δυνατά πιάνει το πώμα πάνω.

Ενα χρόνο που δούλεψα το diy, αντί να το κλείνω,

προτίμησα το βράδυ να δουλεύει αεραντλία.

Για το 2, ο πιο σίγουρος τρόπος είναι η μέτρηση του kH

και του pH για να βρεις το διαλυμένο CO2 στο ενυδρείο.

Να ξέρεις οτι πολύ ρόλο παίζει ο τρόπος διάχυσης που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

ναι,υπαρχουν περιπτωσεις που εχει σκασει ολοκληρη η μερος της μπουκαλας,και τα ζαχαρονερα πηγανε παντου....

βασικος κανονας ειναι να μην παρεμβαινει τιποτε που να εμποδιζει την εξοδο του αεριου προς το ενυδρειο(πχ καποιο ειδος μειοτηρα η κατι αντιστοιχο...).επισης παιζει ρολο ορισμενες φορες και το μειγμα και διαφορα πειραματα που τυχον μπορει να κανει ο χομπιστας,πχ απο υπερβολικη δοση μαγειας σε συνδιασμο με αρκετη σοδα(που βαζουν ορισμενοι...).

πχ επικυνδινο μπορει να χαρακτηριστει το αυτοσχεδιο bubble counter που χρησιμοποιουν αρκετοι απο ιατρικο ορο,ο οποιος εχει και μειωτηρα ροης,ο οποιος απαραιτητως πρεπει να ειναι τερμα ανοιχτος....

Link to comment
Share on other sites

Για το 1, δεν ξέρω αν μπορεί να σκάσει.

Υποθέτω εξαρτάται από το πόσο αντοχής

είναι η μπουκάλα και πόσο δυνατά πιάνει το πώμα πάνω.

Ενα χρόνο που δούλεψα το diy, αντί να το κλείνω,

προτίμησα το βράδυ να δουλεύει αεραντλία.

Για το 2, ο πιο σίγουρος τρόπος είναι η μέτρηση του kH

και του pH για να βρεις το διαλυμένο CO2 στο ενυδρείο.

Να ξέρεις οτι πολύ ρόλο παίζει ο τρόπος διάχυσης που έχεις.

για το τροπο διαχυσης προς το παρων επιλεγω την εισαγωγη του CO2 στην εισαγωγη του φιλτρου μου και βαση της ερευνας και της λογικης μου θεωρω οτι ειναι απο τους καταλληλοτερους τροπους.

τα επιπεδα του CO2 γνωριζω οτι τα βρισκουμε απο τη KH και την PH και βαση του πινακα οπως λες, αλλα δεν εθεσα σωστα το ερωτημα μου:

το Ο2 με το CO2 ειναι αντιστροφος αναλογα παντα ή ειναι δυνατον, εφοσον χρησιμοποιουμε τεχνιτη παραγωγη CO2 και υπαρχει μονιμα η αναταραξη της επιφανειας (ή και χρηση αεραντλιας κατα τη νυχτα) να εχουμε υψηλα επιπεδα και για τα δυο? Επισης αν ισχυει κατι τετοιο, αν δηλαδη εχουμε υψηλα επιπεδα και στα δυο, ειναι βλαβερο για τα ψαρια? Ο2 εχουν να παιρνουν αλλα το πολυ CO2 (που ανεβαινει και απο την αναπνοη των φυτων) ειναι δυνατον να φτασει σε επιπεδο να βλαψει τα ψαρια? Αυτο θελω να δω...

Link to comment
Share on other sites

πχ επικυνδινο μπορει να χαρακτηριστει το αυτοσχεδιο bubble counter που χρησιμοποιουν αρκετοι απο ιατρικο ορο,ο οποιος εχει και μειωτηρα ροης,ο οποιος απαραιτητως πρεπει να ειναι τερμα ανοιχτος....

ωχ.. εννοεις οτι εφοσον ο μειωτηρας ειναι κλειστος και ειναι μετα το bubble counter αναπτυσσεται μεγαλυτερη πιεση μεσα στο bubble counter, απο αυτη που μπορει να αντεξει αυτος, με κινδυνο να ανοιξει. με φοβιζεις...

Link to comment
Share on other sites

πχ επικυνδινο μπορει να χαρακτηριστει το αυτοσχεδιο bubble counter που χρησιμοποιουν αρκετοι απο ιατρικο ορο,ο οποιος εχει και μειωτηρα ροης,ο οποιος απαραιτητως πρεπει να ειναι τερμα ανοιχτος....

τα'παμε,να μην τα ξαναλεμε εε....? :):)
Link to comment
Share on other sites

τα'παμε,να μην τα ξαναλεμε εε....? :):)

:D σωστα, σορρυ!!

Link to comment
Share on other sites

Τα Ο2 και CΟ2 είναι αντιστρόφως ανάλογα.

Μετράει μόνο πόσο παραπάνω είναι κάποιο από τα δύο.

Αυτή η διαφορά έχει αποτέλεσμα στα ψάρια και τα φυτά.

Εμπειρικά και μόνο, εκμεταλλεύσου όσο περισσότερο μπορείς το diy

(την ημέρα ελάττωσε ανατάραξη, κόψε αεραντλία)

για να έχει κάποιο αξιόλογο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

1. Ποτε κλειστη εξοδος απο το μπουκαλι και να υπαρχει παντα ανεπιστροφη βαλβιδα για αποφυγη πλυμμηρας σε περιπτωση που το μπουκαλι ειναι πιο χαμηλα απο τη σταθμη του νερου.

2. Η διαχυση με το φιλτρο ειναι καλη αλλα επικινδυνη να χαλασει η φτερωτη της αντλιας (αν κανει θορυβο ιδιως με το co2 ειναι ενδειξη για κακη λειτουργεια).

Για διαχυση κοιτα αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...19714&st=20

Μπορεις να μετρας μονιμα τη ποσοτητα του co2 με αυτο :

http://www.jbl.de/factmanager/frame_page.p...%2FpH-Permanent

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μετρας μονιμα τη ποσοτητα του co2 με αυτο :

http://www.jbl.de/factmanager/frame_page.p...%2FpH-Permanent

με φάρμακο για hexamita;

Και πως γίνεται αυτό;;;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο δυσκοιλιο το σαιτ της JBL με τα λινκ :)

Για παμε παλι

http://www.jbl.de/factmanager/frame_page.p...%2FpH-Permanent

και παλι το ιδιο βγαζει.. εκτος αν εγω δεν καταλαβαινω κατι.

Link to comment
Share on other sites

και παλι το ιδιο βγαζει.. εκτος αν εγω δεν καταλαβαινω κατι.

Τρελλο :D

Και το τσεκαρα με προεπισκοπηση πριν το ποσταρω και ανοιγε το τεστ διοξειδιου. :)

Καποιος πρεπει να τους μιλησει για το ρεξονα. :)

τεσπα ειναι σ'αυτη τη σελιδα http://www.jbl.de/?lang=en

αριστερα πατας our products>aquarium>accessories>water analysis>JBL Test-Set CO2/pH-Permanent

YG αλλες φορες ανοιγει σωστα το λινκ στο τεστ και αν δει το τελος του λινκ πιο πανω τελειωνει σε "pH-Permanent"

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Σπυρο τελικα το βρηκα. Το θεμα ειναι οτι στην ουσια σου βγαζει το CO2 βαση του πινακα. Οταν ομως εχεις κανει χρηση τυρφης το πινακακι δεν ειναι αξιοπιστο, οποτε και το οργανο. Παντως πολυ καλο....

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο τελικα το βρηκα. Το θεμα ειναι οτι στην ουσια σου βγαζει το CO2 βαση του πινακα. Οταν ομως εχεις κανει χρηση τυρφης το πινακακι δεν ειναι αξιοπιστο, οποτε και το οργανο. Παντως πολυ καλο....

Εχεις δικιο μαλλον.

Υπαρχουν κι αλλα τεστ ομως για καντε μια αναζητηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για να μην ξανανοίξω νέο ίδιο θέμα περί ερωτήσεων με το CO2, θα θέσω τις απορίες μου εδώ. ( Ελπίζω να μην πειράξει τον δημιουργό αυτού του θέματος). :(

Προχθές επιτέλους κατάφερα να βρω ρακόρ και να φτιάξω σωστά ( ελπίζω από θέμα σύνδεσης) σύστημα CO2. Χωρίς το ρακόρ, είχα διαφυγή και δεν μου δούλεψε.

Το θέμα είναι ότι δεν μου δούλεψε και την 2η φορά ( με ρακόρ) και πάω για τρίτη. :thumbup: Άρχισε να κάνει φυσσαλίδες, αλλά κάποια στιγμή κάθισαν!

Πιθανά λάθη μου: 1) κούνησα ελάχιστα το μπουκάλι και 2) το έχω στο πάτωμα, δηλαδή πολύ πιο χαμηλά από το έπιπλο που έχω το ενυδρείο. Δηλ. 103 cm πιο χαμηλά.

Να πω ότι χρησιμοποίησα τις αναλογίες του Ιωάννη Στελλά. 2 κούπες ζάχαρη, 1 κουταλάκι του γλυκού μαγιά και 1/2 κουταλάκι σόδα.

Έχω όμως τις αμφιβολίες μου για τα όσα έχω διαβάσει εώς τώρα για τις αναλογίες μεταξύ ζάχαρης και μαγιάς.

Όταν φτιάχνεις ψωμί, πρέπει όση μαγιά βάλεις, τόση να είναι και η ζάχαρη, η οποία βοηθάει τη μαγιά να δράσει και να φουσκώσει το μείγμα. Δεν θα έπρεπε να ισχύει το ίδιο κι εδώ; Έχουν πάρα πολύ μεγάλη διαφορά! :)

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

οι αναλογίες του κ. Στέλλα είναι σωστές! Κάτι άλλο κάνεις λάθος!

Μήπως είναι πολύ καυτό ή πολύ κρύο το νερό που ρίχνεις την μαγιά κ πεθαίνουν οι μύκητες; Διαλύεις τη ζάχαρη σε καυτό νερό και μετά το αφήνεις να έρθει σε θερμοκρασία δωματίου πριν ρίξεις την αραιωμένη μαγιά, έτσι;

Μήπως η θερμοκρασία στο δωμάτιο είναι πολύ χαμηλή; Έχει παρατηρηθεί ότι σταματά η αντίδραση όταν πέσουμε κάτω από κάποια θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

οι αναλογίες του κ. Στέλλα είναι σωστές! Κάτι άλλο κάνεις λάθος!

Μήπως είναι πολύ καυτό ή πολύ κρύο το νερό που ρίχνεις την μαγιά κ πεθαίνουν οι μύκητες; Διαλύεις τη ζάχαρη σε καυτό νερό και μετά το αφήνεις να έρθει σε θερμοκρασία δωματίου πριν ρίξεις την αραιωμένη μαγιά, έτσι;

Μήπως η θερμοκρασία στο δωμάτιο είναι πολύ χαμηλή; Έχει παρατηρηθεί ότι σταματά η αντίδραση όταν πέσουμε κάτω από κάποια θερμοκρασία.

Λοιπόν. Φτιάχνω το μείγμα της ζάχαρης το βράδυ και τα υπόλοιπα την άλλη μέρα, για να έχει 'ερθει σε θερμοκρασία δωματίου (25-26οC). 26-27 έχει το ενυδρείο.

Την μαγιά την διαλύω καλά με ένα κουταλάκι μέσα σε μια κούπα με 2 δάκτυλα χλιαρό νερό. Ρίχνω και 1/2 κουταλάκι σόδα, ξανανακατεύω και ρίχνω λίγο-λίγο μέσα στο μπουκάλι ( 1 1/2 λίτρου). Το κουνάνω ελαφρά ώστε να ανακατευτεί καλά και βιδώνω πολύ σφικτά.

Το ότι είναι πολύ χαμηλότερα από το ενυδρείο το μείγμα, πειράζει;

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ η σοδα που χρειαζεται?

Ο Ιωάννης Στελλάς, γράφει τα πιο κάτω στην κατασκευή DIY CO2.

Τα υλικά που χρειαζόμαστε για μια πλήρη κατασκευή είναι τα εξής:

ένα μπουκάλι πλαστικό 1 ½ λίτρων από αναψυκτικό

ένα τρυπάνι για να ανοίξουμε τρύπα στο καπάκι του μπουκαλιού

σωληνάκι αέρα (όχι σιλικόνης) που να αντέχει στο διοξείδιο του άνθρακα

μια ανεπίστροφη πλαστική βαλβίδα

μια αερόπετρα ή τη σκάλα της Hagen

ζάχαρη

μαγιά

σόδα

νερό

Αφού κρυώσει το μπουκάλι μας, βάζουμε σε μια κούπα λίγο χλιαρό νερό και προσθέτουμε μια κουταλιά του γλυκού μαγιά. Την ανακατεύουμε ώσπου να διαλυθεί εντελώς (να μην υπάρχουν κόκκοι μαγιάς) και μόλις αρχίσει να αφρίζει βάζουμε μισό κουταλάκι σόδα. Ανακατεύουμε μέχρι να διαλυθεί και η σόδα και προσθέτουμε το διάλυμα στο μπουκάλι με το ζαχαρόνερο. Οι απόψεις για τη χρήση σόδας διίστανται. Είχα διαβάσει ότι οι ζυμώσεις που γίνονται μέσα στο μπουκάλι αδρανοποιούν σιγά-σιγά τη μαγιά. Βάζοντας σόδα εξουδετερώνονται ως ένα βαθμό αυτές οι ζυμώσεις (ή επιβραδύνονται) με αποτέλεσμα να κρατάει το μίγμα περίπου μια εβδομάδα περισσότερο. Αφήνω τους πειραματισμούς για εσάς ☺.DIY σύστημα (Dο It Yourself)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δεν μπορεί θα την βρούμε την άκρη.

Βάζω τις ίδιες αναλογίες, τα μόνα που κάνω διαφορετικά είναι:

1. Αφήνω μισή ώρα το καυτό ζαχαρόνερο να έρθει σε θερμοκρασία δωματίου. Δεν ξέρω αν επειδή το αφήνεις τόσες πολλές ώρες γίνεται κάτι στραβά.

2. Αφού ρίξω την μαγιά+σόδα κάνω πολύ προσεκτικές κινήσεις για να μην ανακατευτούν. Κάπου το έχω διαβάσει αυτό αλλά πριν καιρό. Μόλις ρίξεις την μαγιά σχηματίζεται σαν συννεφάκι μέσα στο ζαχαρόνερο και έτσι πρέπει να μείνει.

Το ύψος δεν πειράζει και εγώ έτσι το έχω. Είναι αέριο όχι νερό, οπότε δεν μας ενδιαφέρει το ύψος.

Δοκίμασε να φτιάξεις το μίγμα και να κάνεις τα 2 παραπάνω όπως εγώ. Εμένα πάντα μου ξεκινάει μέσα σε 1 ώρα το πολύ. Μαγιά βάζω κάποια ΓΙΩΤΗΣ.

Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

εγω, δεν εχω βαλει σοδα και δουλευει μια χαρα. απο προσωπικη εμπειρια προσεξε τα εξης:

επειδη πρεπει να εχουμε καλη διαχυση συνηθως βαζουμε το διαχυτηρα σε χαμηλο σημειο μεσα στο ενυδρειο. αυτο εχει σαν αποτελεσμα λογω της μεγαλης πιεσης του νερου(ιδιαιτερα σε μεγαλα ενυδρεια) να χρειαζεται επισηςτο συστημα σου να παρεχει πολυ πιεση ωστε να δουλεψει. αν εσυ ομως εχεις καποια εστω και μικρη διαροη δεν προκειτε να δουλεψει. τα ρακορ δεν ειναι το μονο σημειο που ισως να εχεις διαφυγη.

προσεξε τη βανα. βαλε σωληνακια στην εισοδο και εξοδο της και βουτηξε την σε ενα ποτηρι νερο μετα φυσηξε με δυναμη στο σωληνακι της εσοδουμε τη βανα κλειστη να δεις αν κανει φυσαλιδες. δοκιμασε το και με ανοιχτη τη βανα αλλα κοιτα να εχεις το σωλινακι στην εξοδο τσακισμενο, ωστε ο αερας να μην διαφευγει απο το αλλο ακρο του σωληνα. εγω το δοκιμασα και ειχα τρελες απωλειες.

εχει μετρητη φυσαλιδων? και σε ποιο σημειο? στο λεω γιατι αν ο μετρητης ειναι πριν τη βανα, εσυ θα βλεπεις ροη αλλα αυτη θα χανεται καπου μετα, ισως απο τη βανα. αν ο μετρητης ειναι μετα τη βανα και το αεριο χανετε στη βανα δεν θα βλεπεις φυσαλιδες στο μετρητη και θα νομιζεις οτι δεν παραγεται διοξειδιο.

τελος να αναφερω οτι για διαχυτηρα εχω απλα μια μεγαλη συριγγα στο κατωτατω σημειο του ενυδρειου. μεσα εχω ενυδρειακο βαμβακι αλλα μπορεις να βαλεις και σφουγαρι. η φυσαλιδια μεσα στη συριγγα χωριζεται απο τις ινες του βαμβακιου σε πολλες μικροτερες, οι οποιες μεχρι να φτασουν στην επιφανεια του νερου σχεδον εξαφανιζονται!!!

επισης για μετρητη φυσαλιδων εχω μια αλλη συρριγγα των 12 ml και εχω σφινωσει μια βαλβιδα ανεπιστρωφεις στο μεγαλο ανοιγμα. μεσα φυσικα νερο. η εισοδος στη βαλβιδα και η εξοδος στο χειλος οπου κανονικα μπαινει η βελονα. επειτα μια βεντουζα και κολημενα ολα μαζι εξωτερικα στο ενα πλαινο τζαμι. δουλευει επισης αψογα!

Link to comment
Share on other sites

fishaki, περιμένουμε να δούμε την πατέντα με την μεγάλη σύριγγα και το βαμβάκι όπωσδήποτε! Άνοιξε thread!! :(

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ολα αυτα αλλα μια φωτο αξιζει οσο 1000 λεξεις.

Αντε ξεκινα :)

fishaki, περιμένουμε να δούμε την πατέντα με την μεγάλη σύριγγα και το βαμβάκι όπωσδήποτε! Άνοιξε thread!! :(

ok! μολις ευκαιρήσω θα κανω παρουσιαση. με βρισκεται λιγο απροετοιμαστο γι' αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...