Jump to content

Apistogramma Sp. 2 "rio Araca" Biotope


Moutralewn

Recommended Posts

Αρχικά θα ήθελα να επικαλεστώ την πρώτη παράγραφο της παρουσίασης του Γιάννη, μιας και ισχύει το ίδιο στην περίπτωσή μου.

Ξεκινήσαμε μαζί αυτό το εγχείρημα και το σχεδιάζαμε πολλούς μήνες μιας και ξεκινήσαμε απο το μηδέν (ο Γιάννης δεν είχα ούτε καν ενυδρείο διαθέσιμο :( ). Αφού ψαχτήκαμε, αγοράσαμε Α/Ο, φύλλα κλπ κλπ και παράλληλα ψάχνόμασταν για κάποιο σπάνιο και ασυνήθιστο είδος. Εδώ θα ήθελα να ευχαριστήσω θερμά τον Γιάννη (Giannis-malawi) μιας και έτρεξε πολύ, γυρνώντας όλα τα γνωστά και άγνωστα μαγαζιά της Αθήνας μιας και εγώ λόγω δουλειάς δεν μπορούσα. Το μόνο που έκανα ήταν το ψάξιμο στο νετ και οι παραγγελίες των απαραίτητων "εργαλείων". :(

Τέλος θα ήθελα με την σειρά μου να ευχαριστήσω θερμά των Nidal ο οποίος αν και δεν με ήξερε προσωπικά και μόνο μέσω του Γιάννη, μου εμπιστεύτηκε μερικά απο τα πραγματικά αξιοθαύμαστα μικρούλια τα οποία μεγαλώνουν χαρούμενα στο "σπιτικό τους".

Διαστάσεις: 81x31x41

Όγκος: 80 λίτρα

Φυτά: -

Ψάρια / Άλλα είδη: Apistogramma Sp. 2 "Rio Araca"

Διακοσμητικά υλικά: μπεζ ψιλή άμμος - ξύλα - catappa leaves

Φόντο: Μαύρο χαρτόνι

Φωτισμός: Φωτιστικό "βιβλιοθήκης" με ηλεκτρονική λάμπα πυρακτώσεως 25w

Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες

Φιλτράρισμα: Εheim 2213

Θερμοστάτης: JBL PRO Temp S 100w

Λίπανση: -

Παροχή CO2: -

Παράμετροι:

pH: 5,8 (με ηλεκτρονικό Ph-μετρο)

Γενική σκληρότητα (GH): 0

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 0

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): 5

Αλλαγές νερού: 20% ανά 10 μέρες με 100% Α/Ο και προσθήκη Discus Trace

Θερμοκρασία: 27

Φωτογραφίες:

Μία γενική του ενυδρείου με περισσότερο φωτισμό, τραβηγμένη την ημέρα για να πάρετε μια ιδέα απο το aquascape...

dsc_0114.jpg

Γενική του ενυδρείου με τον "κανονικό" φωτισμό...

dsc_0113.jpg

Τα ψάρια...

1dsc_010.jpg

dsc_0012.jpg

dsc_0013.jpg

dsc_0014.jpg

dsc_0015.jpg

dsc_0016.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ,εξαιρετική η δουλειά που έγινε.Είναι τελικά πολύ μερακλήδες αυτοί οι αφρικάνοι. :(

Φιλικά Σωκράτης :(

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο δειχνει :( (καλα πολυ σκοτεινα ειναι εκει μεσα)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε ! :( :(

Link to comment
Share on other sites

αν πω τρομερη δουλεια ειναι λιγο. μπραβο σου.

Έγινε επεξεργασία - fishaki
Link to comment
Share on other sites

και γνωμη μου... αν θελεις βρες ενα τροπο να ανεβασεις λιγο το ΚΗ να μην εχεις κανενα μπαμ. αν και δεν χρησιμοποιεις CO2.... να εισαι σιγουρος...

Link to comment
Share on other sites

Αν καποιο ψαρι δεν εχει φτασει σε τζαμι του ενυδρειου, μαλλον δεν ξερει οτι βρισκεται στην Ελλαδα :(

:hysterical:

ΥΓ το Kh μητε να το ακουμπησεις :(

Ασε που δεν ειναι μηδεν, κανε τεστ σε περισσοτερο νερο για μεγαλυτερη ακριβεια στη μετρηση.

Πιθανολογω θα εισαι στο 0,5 kH. (μια χαρα ειναι και εκει :()

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι ομορφιες!!!!

Να τα χαιρεσαι ρε παιδαρε!!!

Αν θες βαλε και λιγη απο την pistia του Γιαννη. Θα γινει ακομα πιο ομορφο :(

Link to comment
Share on other sites

Ζηλεύωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω :(

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά.

Η αλήθεια είναι ότι με έχει ικανοποιήσει πλήρως το αποτέλεσμα. Η δουλειά έγινε αργά και σταθερά και με ζητούμενο την πιστή αναπαράσταση του βιοτόπου.

Το ΚΗ δεν σκέφτομαι να το πειράξω, μιας και αφ'ενός, τα εν λόγω ψάρια προήλθαν απο νερό με τέτοιες παραμέτρους και απο την άλλη, με δεδομένη της μη χρήση CO2, αλλά και την χρήση ηλεκτρονικού phμετρου, ελέγχω ανά πάσα στιγμή το pH. Πάντως μέχρι στιγμής το pH είναι σταθερότατο.

Όσον αφορά της pistia, σκέφτηκα αρχικά να "ξαλαφρώσω" λίγο τον Γιάννη απο μερικές αλλά δεν θέλω να προσθέσω πρασινάδα στην όλη εικόνα. Θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά.

Η αλήθεια είναι ότι με έχει ικανοποιήσει πλήρως το αποτέλεσμα. Η δουλειά έγινε αργά και σταθερά και με ζητούμενο την πιστή αναπαράσταση του βιοτόπου.

Το ΚΗ δεν σκέφτομαι να το πειράξω, μιας και αφ'ενός, τα εν λόγω ψάρια προήλθαν απο νερό με τέτοιες παραμέτρους και απο την άλλη, με δεδομένη της μη χρήση CO2, αλλά και την χρήση ηλεκτρονικού phμετρου, ελέγχω ανά πάσα στιγμή το pH. Πάντως μέχρι στιγμής το pH είναι σταθερότατο.

Όσον αφορά της pistia, σκέφτηκα αρχικά να "ξαλαφρώσω" λίγο τον Γιάννη απο μερικές αλλά δεν θέλω να προσθέσω πρασινάδα στην όλη εικόνα. Θα δείξει...

Ελα στην επομενη συναντηση και θα σου δωσω εγω pistia...

Aν θες πιο νωρις στειλε πμ !!

Το ενυδρειο ειναι πολυ, πολυ, πολυ, γ....... :hysterical: εεεεε Αμαζονιος :( !!! :hysterical::hysterical:

:(:(

Link to comment
Share on other sites

Ιασωνα φιλε μου το αποτελεσμα ειναι πραγματικα υπεροχο.. :(

ξεραϊλα και μαυριλα.. :(:( οτι πρεπει για αυτα τα υπεροχα και μοναδικα ψαρακια..

δεν χρειαζονται ευχαριστω κτλ μεταξυ μας,τα ευχαριστω πανε στο nidal για την εμπιστοσυνη του.. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ιασωνα φιλε μου το αποτελεσμα ειναι πραγματικα υπεροχο.. :(

ξεραϊλα και μαυριλα.. :hysterical::hysterical: οτι πρεπει για αυτα τα υπεροχα και μοναδικα ψαρακια..

δεν χρειαζονται ευχαριστω κτλ μεταξυ μας,τα ευχαριστω πανε στο nidal για την εμπιστοσυνη του.. :hysterical:

Οσοι την αξιζουν, την εχουν!!! :(:(:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

το ενυδρειο ειναι ολα τα λεφτα!Συγχαρητηρια φιλαρακι!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πολύ όμορφο συνχαρητήρια smile.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

...φωτογραφικό update με την ματιά του φακού του Gianni-Malawi.

Γιάννο, ευχαριστώ φίλε!!

IMG_8848.jpg

IMG_8851.jpg

IMG_8852.jpg

IMG_8854.jpg

IMG_8857.jpg

IMG_8879.jpg

IMG_8884.jpg

IMG_8886.jpg

Αυτές θα είναι και οι τελευταίες αυτού του ενυδρείου μιας και πολύ σύντομα τα apisto θα μεταφερθούν σε περισσότερα λίτρα! :P

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχο το ενυδρείο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...