Jump to content

ΕΝΕΡΓΟΣ ΑΝΘΡΑΚΑΣ


Recommended Posts

ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ;):thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

O ενεργός άνθρακας χρησιμοποιείτε μόνο

για τον καθαρισμό του νερού από διάφορες ουσίες

(κυρίως χημικές) ή

μετά από θεραπεία με φάρμακα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συμφονησω με τον φιλο PPAP οτι χρησιμοποιειται μονο για τον καθαρισμο του νερου απο διαφορες ουσιες.Ειμαι της αποψης οτι ο ανθρακας ειναι απαραιτητος ουτος η αλλος ειδικα σε reef συστηματα(οπου ο χημικος πολεμος μεταξυ των κοραλλιων ειναι τεραστιος) αφου θα δουμε απο τις επομενες κιολας ωρες που θα μπει μεγαλη διαφορα στην καθαροτητα του νερου.Αρα λοιπον ειμαι της αποψης οτι ο ανθρακας πρεπει να υπαρχει μονιμα στο ενυδρειο.Τωρα οσο αναφορα στο καθε ποσο πρεπει να τον αλαζουμε προσωπικα το κανω μια φορα στις 40 ημερες(τσουζει ο ατιμος) αφου θεωρω πως περα απο αυτο το διαστημα δεν εχει να προσφερει τιποτα το αντιθετα μαλιστα ;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ REEFAKIAS......

Μιλάμε για κοινωνικό φυτεμένο 100l.....

Και μην ξεχνάμε ότι ο ενεργός άνθρακας αποροφά τις

περισσότερες οργανικές ουσίες και σε περίοδο θεραπείας

πρέπει να απομακρύνεται άμεσα από το ενυδρείο.

Tώρα για τα reef δεν είμαι γνώστης του θέματος...

για να είμαι σε θέση να απαντήσω... ;)

Φιλικά Πέτρος....

Έγινε επεξεργασία - PPAP
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα pet shop που είχα ρωτήσει μου είχαν πει ότι καλό είναι να μην τον αφήνουμε πάνω από 30 μέρες γιατί ότι έχει μαζέψει σε αυτό το διάστημα θα το βγάλει πίσω στο ενυδρείο. Εγώ πάντως που χρησιμοποιώ τον τελευταίο καιρό έχω κρυστάλλινο νερό και όποτε και να πάρω μετρήσεις δεν έχω δει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΑΣ ΓΝΩΣΤΟΣ ΜΟΥ ΤΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΚΑΘΕ ΔΥΟ ΜΕ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ 5 ΜΕΡΕΣ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΕΙ ΠΑΛΙ ΜΕΤΑ ΕΤΣΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΣΤΟ ΝΑ ΞΑΝΑΓΟΡΑΖΕΙ ΠΑΛΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΧΕΙ ΠΕΙ ΑΝΤΕΧΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ 3 ΦΟΡΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα pet shop που είχα ρωτήσει μου είχαν πει ότι καλό είναι να μην τον αφήνουμε πάνω από 30 μέρες γιατί ότι έχει μαζέψει σε αυτό το διάστημα θα το βγάλει πίσω στο ενυδρείο. Εγώ πάντως που χρησιμοποιώ τον τελευταίο καιρό έχω κρυστάλλινο νερό και όποτε και να πάρω μετρήσεις δεν έχω δει κανένα πρόβλημα.

18552[/snapback]

Εαν χρειαστεί χρησιμοποιηθεί μπορούμε να τον βάλουμε

για διάστημα 5-6 ημερών το πολύ...οχι για 30 μέρες.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά, η αλήθεια είναι πως ο ίδος ο κατασκευαστής (του ανθρακα εννοω), στο κουτί του γράφει τη μέγιστη διάρκεια χρήσης (π.χ. Sera ~30ημέρες). Τώρα σχετικά με τη συνεισφορά του ή όχι στο ενυδρείο από προσωπική χρήση μπορώ να πω μονάχα, πως όσο τον έχω στο ενυδρείο το νερό είναι " κρυστάλλινο", έχω επιλέξει λοιπόν να είναι πάντα στο φίλτρο μου με αλλαγή ανά 30 μέρες και δεν έχω διαπιστώσει πρόβλημα στη χημεία. Νομίζω όμως, πως είναι και θέμα "οικοσυστήματος" που ο καθένας μας έχει.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα σχετικά με τη συνεισφορά του ή όχι στο ενυδρείο από προσωπική χρήση μπορώ να πω μονάχα, πως όσο τον έχω στο ενυδρείο το νερό είναι " κρυστάλλινο", έχω επιλέξει λοιπόν να είναι πάντα στο φίλτρο μου με αλλαγή ανά 30 μέρες και δεν έχω διαπιστώσει πρόβλημα στη χημεία. Νομίζω όμως, πως είναι και θέμα "οικοσυστήματος" που ο καθένας μας έχει.

19102[/snapback]

Αγαπητέ Φίλε minas78

Θα μου επιτρέψεις να προσθέσω ένα σχόλιο που το έχω κάνει και σε άλλες, παρόμοιου θέματος, συζητήσεις.

Το " κρυστάλλινο" νερό είναι πολύ ευχάριστο και όμορφο στο μάτι του χομπίστα, όχι όμως και στους φιλοξενούμενους οργανισμούς.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο, δεν διαφωνώ σε αυτό που λές, παρά ταύατα νομίζω πως σε ένα μή Θαλασσινό ενυδρείο ίσως να μην αποτελεί τραγικό σφάλμα, σε κάθε περίπτωση βέβαια σκοπός είναι να προσομοιώνεις συνθήκες φύσης...και ενδειξη για αυτό είναι και η πορεία των ζωντανών οργανισμών του ενυδρείου μας.

Link to comment
Share on other sites

... συνθήκες φύσης...

19120[/snapback]

όχι πως όλα τα ψαράκια που βάζουμε μέσα βέβαια, γνωρίζουν πως είναι η φύση, βλέπε λίμνη είτε αφρική, είτε αμερικάνικη (και πάντα ανφέρομαι στο γλύκό νερό)

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό λέω και εγώ. Οι βιότοποι των λιμνών και των ποταμών, που αποτελούν το φυσικό περιβάλλον των ψαριών μας ( δηλαδή των προ προ προ.....παππούδων τους) κάθε άλλο παρά κρυστάλλινες συνθήκες έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...