Jump to content

Προτασεις για αμαζονιο


Recommended Posts

εχω στησει ενα αμαζονιο με σκαλαρια. τι σαλιγκαρια πρεπει να βαλω? γαριδες? με ενδιαφερει περισσοτερο για να ανακατευουν την αμμα και να αποφυγω ετσι τις αναεροβιες περιοχες. μπορω να κανω κατι αλλο? με τα κορυντορακια και απιστογραμα θα ειμαι οκ?

ΡΗ περιπου 6.5 με 6,8, GH 6 και KH 1. καθαρος ογκος νερου 450 λιτρα. το στρωμα του βυθου παιζει απο 2-5 εκατοστα.

ελπιζω να μην ξεχασα κατι. :(

Link to comment
Share on other sites

για το ανακάτεμα του βυθου εγώ ησύχασα με γεωφάγους :( ...

στα 450 λίτρα όμως πρόσεχε την επιλογή σου να μην είναι κάποιο είδος που μεγαλώνει αρκετά

...με σαλιγκαρια και γαρίδες δεν θα πετύχεις απολύτως τίποτα

Έγινε επεξεργασία - yiapas
Link to comment
Share on other sites

Απο καφετιλα.. θολουρα δεν αναφερεις τπτ θαναση... :(

Πως πάει??

Παντως εω εκτός απο τα cory για το ανακατεμα του βυθού πήρα Bolivian Ram, Mikrogeophagus Altispinosus

Δεν ξέρω αν απο θέμα βιοτοπου ταιριαζουν στο δικό σου ή απο aquascape, παντως κάνουν καλη δουλεια, δε μεγαλώνουν πολύ και ειναι και πολύ όμορφα.

Επιθετικά δε θα έλεγα οτι είναι, αλλα εγω 2 που έχω και μάλλον ειναι και τα δυο αρσενικα έχουμε μερικες ψιλομαχες αλλα σπανια την ώρα του ταισματος.

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Nαι ναι Γεωφαγους!!

Νομιζω οτι ο Nidal ξερει παρα πολυ καλα αυτο το θεμα, ρωτα τον :(

Υ.Σ. Κανε καμια παρουσιαση μας εχει φαει η αγωνια!!!

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

η παρουσιαση οταν θα φτασει εκει που θελω πανο μου. υπομονη!!! :(

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

στο μεταξυ θελω να βαλω και ενα ζευγος απιστογραμα και ενα κοπαδακι κοριντορας. κολανε με γεωφαγους ή θα εχω προβλημα? εχω και ενα πλεκο για την καθαριοτητα....

Link to comment
Share on other sites

στο μεταξυ θελω να βαλω και ενα ζευγος απιστογραμα και ενα κοπαδακι κοριντορας. κολανε με γεωφαγους ή θα εχω προβλημα? εχω και ενα πλεκο για την καθαριοτητα....

Με αυτά θα είσαι οκ.

Διαφωνώ όμως κάθετα με την άποψη του yiapa.Τα σαλιγκάρια και οι λοιποί μικροοργανισμοί επιτελούν στη φύση τον μεγαλύτερο ρόλο όσο αφορά την οξυγόνωση, καθαρισμό αλλά και εμπλουτισμό του υποστρώματος.

Θα ήταν ιδανικό λοιπόν ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ να εντάξουμε σιγά σιγά τέτοιους κατοίκους στα ενυδρεία μας.Το κακό είναι ότι στην ελληνική αγορά είναι δύσκολο να βρεθούν.

Από την μία μας έχει πιάσει η φρενίτιδα για και καλά "βιοτοπικά ενυδρεία" αλλά στην ουσία το μόνο που κάνουμε είναι να φτιάχνουμε ενυδρεία που μοιάζουν βιοτοπικά.

Την άποψη αυτή συμμερίζονται τόσο ο Heiko Bleher αλλά και ο Ron Shimek πράγμα που το είχαμε συζητήσει σε προσωπική συζήτηση εκτενώς και με τους δύο.

Πρίν από 5 χρόνια οι λέξεις "βιοτοπικό ενυδρείο" ΔΕΝ υπήρχαν στο λεξιλόγιο του έλληνα χομπύστα και πραγματικά γελάω όταν βλέπω να αποδίδουμε διθυραμβικά σχόλια σε ενυδρεία που τα χαρακτηρίζουμε βιοτοπικά μόνο επειδή το νερό είναι σκούρο και βάλαμε και δυό ξύλα που μοιάζουν με Αμαζονιακά......

Βιοτοπική αναπαράσταση κύριοι σημαίνει ακριβής ταύτιση τουλάχιστον της πλειοψηφίας των έμβιων οργανισμών, της ταύτισης της χημείας του νερού,της βλάστησης και ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ έρχεται η ταύτιση του τοπίου.

Τώρα άν θέλετε να μπούμε σε περισσότερες λεπτομέρειες π.χ. για βιοτοπικό Αμαζονίου εκεί δέν θα πρέπει μόνο να λάβουμε υπόψιν τον ποταμό π.χ. Rio Negro, αλλά και το γεωγραφικό ακριβές μήκος και πλάτος μιάς και τόσο μεγάλοι ποταμοί που κατά την διάρκεια του χρόνου έχουν διαφορετικές συνθήκες χημείας νερού, έχουν διαφορετική χημική σύσταση ακόμα και την ίδια ημέρα σε διαφορετικές τοποθεσίες αυτών.

π.χ. ο ποταμός Rio Alejandro στο Περού (σπίτι των Panaque L204 που πολύ από εμάς έχουν) έχει παρατηρηθεί ότι κατά την περίοδο βροχοπτώσεων αλλάζει PH από 6,5 σε μέχρι και 8!!! (μερικοί έχουν μετρήσει και παραπάνω) λόγο ότι τα νερά που εισέρχονται σε αυτόν περνούν μέσα από βουνά με ασβεστολιθικά πετρώματα....

Τί είναι ή μάλλον πώς πρέπει να είναι λοιπόν ένα βιοτοπικό ενυδρείο????

Αυτά τα ολίγα...... :)

Link to comment
Share on other sites

τα δικά μας βιοτοπικά είναι μόνο κατ' εμφάνιση

Link to comment
Share on other sites

ρε συ jim, βιοτοπικο ενυδρειο θα φτιαξουμε οχι ποταμι.... αυτα που λες ειναι κατανοητα αλλα δεν ειναι εφικτα να γινουν σε ενα ενυδρειο!!!

ευχαριστω για την απαντηση!!!

Link to comment
Share on other sites

ρε συ jim, βιοτοπικο ενυδρειο θα φτιαξουμε οχι ποταμι.... αυτα που λες ειναι κατανοητα αλλα δεν ειναι εφικτα να γινουν σε ενα ενυδρειο!!!

ευχαριστω για την απαντηση!!!

Συμφωνώ είναι πολύ δύσκολο να γίνουν και συμφωνώ 100% με το αρχικό σου πόστ σχετικά με γαρίδες,σαλιγκάρια κ.α.

Προσπάθησε το! :)

Link to comment
Share on other sites

εχεις να προτεινεις καποια ρατσα απο τα ειδη ψαριων που προαναφερω (εκτος απιστογραμμα που εχω αποφασισει) καθως και τι γαριδες και σαλιγκαρια θα αντεχαν το οξινο νερακι?

Link to comment
Share on other sites

ρε συ jim, βιοτοπικο ενυδρειο θα φτιαξουμε οχι ποταμι.... αυτα που λες ειναι κατανοητα αλλα δεν ειναι εφικτα να γινουν σε ενα ενυδρειο!!!

ευχαριστω για την απαντηση!!!

Εγω θα συμφωνησω με τον Husky οσον αφορα για τις γαριδες και σαλιγκαρια. Κανουν απιστευτη δουλεια κατω απο το υποστρωμα και τις γαριδες απο πανω δεν μενουν πολλα στον βυθο!! Στο δικο μου ο βυθος ειναι γεματος με κωνικα(εγω τα εβαλα) και συνεχως σκαβουν και ανακινουν τα χαλικια (χωρις να τα βλεπεις). Νομιζω λοιπον οτι η βοηθεια τους ειναι σημαντικη.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είδα να αναφέρθηκε πουθενά...

Πριν βάλεις τον οποιοδήποτε οργανισμό βυθού (σαλιγκάρι, γαρίδα, γατόψαρο) θα πρέπει ο βυθός να έχει στρώσει. Αυτό σημαίνει πως θα πρέπει να αποκτήσει την κατάλληλη βιολογία ώστε να μην μολυνθούν όσοι οργανισμοί τρέφονται από τον βυθό σου.

Αν θες πληροφορίες για το πως μπορεί να στρώσει ο βυθός, το συζητάμε όλοι μαζί :)

Link to comment
Share on other sites

απο οτι μου εχετε πει ο βυθος θεωρειται στρωμενος καπου στους 3-4 μηνες, σωστα? υπαρχει καποιος αλλος τροπος να το καταλαβω?

Link to comment
Share on other sites

απο οτι μου εχετε πει ο βυθος θεωρειται στρωμενος καπου στους 3-4 μηνες, σωστα? υπαρχει καποιος αλλος τροπος να το καταλαβω?

Αυτό που είπε ο στορμτρούπερ έχει να κάνει με την δημιουργία αναερόβιων περιοχών και την παρουσία θυλάκων αζώτου που μπορεί να βλάψει τα βυθόψαρα.Στους 2 με 5 πόντους άμμου που λές ότι έχεις δέν νομίζω ότι τίθετε κάποιο τέτοιο ζήτημα.

Άλλωστε αυτός είναι και ο λόγος που θές να προχωρήσεις στην τοποθέτηση 'τέτοιων' κατοίκων. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπε ο στορμτρούπερ έχει να κάνει με την δημιουργία αναερόβιων περιοχών και την παρουσία θυλάκων αζώτου που μπορεί να βλάψει τα βυθόψαρα.Στους 2 με 5 πόντους άμμου που λές ότι έχεις δέν νομίζω ότι τίθετε κάποιο τέτοιο ζήτημα.

Άλλωστε αυτός είναι και ο λόγος που θές να προχωρήσεις στην τοποθέτηση 'τέτοιων' κατοίκων. :thumbup:

δεν νομιζω να εννοει αυτο που λες. αυτο συμβαινει επειτα απο καιρο λογω νεκρης οργανικης υλης μεσα στο βυθο, λογω οχι καλης εξαερωσης της αμμου οταν στεινεις το ενυδρειο και λογω κακου εως καθολου αερισμου του βυθου. οπως λες αυτος ειναι ο λογος που θελω τετοιους κατοικους!

αυτο που λεει ο νικος εχει να κανει νομιζω με τη βιολογια του βυθου γενικοτερα. καπου ειχα διαβασει οτι ο βυθος πρεπει να στρωσει καλα μεχρι να βαλεις ψαρια βυθου. αυτο διαρκει περιπου 3 μηνες.

δημητρη, ισως να ειναι το ιδιο πραγμα και να τα εχω μπερδεψει λιγο!!! :)

το ενυδρειο μου τρεχει απο τελη μαιου και εδω και κανενα μηνα εχω ενα πλεκο χωρις προβλημα μεχρις στιγμης.(τα σκαλαρια ειναι απο ιουλη μεσα)

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να εννοει αυτο που λες. αυτο συμβαινει επειτα απο καιρο λογω νεκρης οργανικης υλης μεσα στο βυθο, λογω οχι καλης εξαερωσης της αμμου οταν στεινεις το ενυδρειο και λογω κακου εως καθολου αερισμου του βυθου. οπως λες αυτος ειναι ο λογος που θελω τετοιους κατοικους!

αυτο που λεει ο νικος εχει να κανει νομιζω με τη βιολογια του βυθου γενικοτερα. καπου ειχα διαβασει οτι ο βυθος πρεπει να στρωσει καλα μεχρι να βαλεις ψαρια βυθου. αυτο διαρκει περιπου 3 μηνες.

δημητρη, ισως να ειναι το ιδιο πραγμα και να τα εχω μπερδεψει λιγο!!! :)

το ενυδρειο μου τρεχει απο τελη μαιου και εδω και κανενα μηνα εχω ενα πλεκο χωρις προβλημα μεχρις στιγμης.(τα σκαλαρια ειναι απο ιουλη μεσα)

Κάτι για να διαλύσω τον μύθο του νέου ενυδρείου.....ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δέν έχω χάσει ούτε ένα Γατόψαρο σε καινούργιο ενυδρείο και πιστέψτε με έχω αλλάξει αρκετά ενυδρεία και ΠΟΛΛΑ μα ΠΟΛΛΑ γατόψαρα....μπορεί να τα έχανα από θερμοκρασία μπορεί από βλ@κεία αλλά ΠΟΤΕ δέν έχασα ψάρι από το 'φαινόμενο' του νέου ενυδρείου και τους υποτιθέμενους θύλακες αζώτου (αμμωνίας)....και δέν νομίζω ότι απλά "έτυχε".... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ά και κάτι που ξέχασα είναι ότι στο 95% των ενυδρείων έχω βυθό πολύ ψιλή άμμο (σχεδόν πούδρα) - ότι 'χειρότερο' κατά κάποιους και το "στρώμα" είναι 5 το ελάχιστο εώς και 15 εκατοστά...!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

εχεις να προτεινεις καποια ρατσα απο τα ειδη ψαριων που προαναφερω (εκτος απιστογραμμα που εχω αποφασισει) καθως και τι γαριδες και σαλιγκαρια θα αντεχαν το οξινο νερακι?

αυτο τωρα δεν μου το απαντησε κανεις!!! :)

Link to comment
Share on other sites

αυτο τωρα δεν μου το απαντησε κανεις!!! :)

Πάρε τρία γρήγορα λίνκ και θα προσπαθήσω να σου βρώ καλύτερα.....

http://gonewild.net/peru/076/076.html

http://gonewild.net/peru/077/077.html

http://gonewild.net/peru/226/226.html

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...