Jump to content

Αρκεί το 2224 σε 300άρι;;;;;


ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ

Recommended Posts

Γειά χαρά.

Κάνω αναβάθμιση από 70 σε 300 το φυτεμένο κοινωνικό μου, έχοντας ήδη το 2224 με 700l/h τα οποία δε νομίζω να φτάνουν (αν και δεν το έχω πολύ φορτωμένο). Το ερώτημα είναι το εξής:

Να αγοράσω ένα άλλο μεγαλύτερης κυκλοφορίας (αν και δεν θα ήθελα για οικονομικούς λόγους) ή να βάλω άλλο ένα μικρό όπως το 2213;

Αν βάλω ένα δεύτερο, μπορώ να έχω μία κοινή είσοδο νερού και για τα δύο, όπως και μία κοινή έξοδο και αν ναι πώς μπορώ να το κάνω; Βάζοντας διακλαδωτή στο λάστιχο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Τι ψαρια θα εχεις μεσα;

:(

7 cory sterbai, 2 gibiseps, ~17 neon tetra (9 υπάρχοντα), ~8 rasbora, 7 guppy, 7 amano shrimps, και ίσως 4-5 kryptopterus ακτινογραφία.

Link to comment
Share on other sites

αν ειχες τα ιδια ψαρια και στο παλιο τοτε θα ειναι οκ πιστευω. δοκιμασε το, κανε μετρησεις και δες.

οσο για τη συνδεση των φιλτρων σε σειρα θα γινεται απλα θα ζοριζεται περισσοτερο το φιλτρο που θα δουλευει, αρα μικροτερη ροη. (αν καταλαβα καλα θα δουλευει το ενα φιλτρο και το αλλα απλα θα εχει τα υλικα μεσα).

Link to comment
Share on other sites

αν ειχες τα ιδια ψαρια και στο παλιο τοτε θα ειναι οκ πιστευω. δοκιμασε το, κανε μετρησεις και δες.

οσο για τη συνδεση των φιλτρων σε σειρα θα γινεται απλα θα ζοριζεται περισσοτερο το φιλτρο που θα δουλευει, αρα μικροτερη ροη. (αν καταλαβα καλα θα δουλευει το ενα φιλτρο και το αλλα απλα θα εχει τα υλικα μεσα).

ΘΑναση αποοτι καταλαβα, απο τη λεξη υπαρχοντα, ειναι οτι θελει να προσθεσςι.

Σωστα φιλε μου???

Παντως οσο καλυτερη φιλτρανση τοσο το καλυτερο

ΑΠο κει και περα να απαντησουν οι ειδικοτεροι

Παντως ριξε μια ματια στις αγγελιες... θα βρεις πολυ καλα φιλτρα σε πολυ καλες τιμες./

Link to comment
Share on other sites

οντως, τωρα που ειδα καλυτερα το θεμα βλεπω λαθη απο πλευρας μου και ζητω συγνωμη γι' αυτο.

τα υπαρχοντα πρεπει να ειναι μονο τα νεον. τα υπολοιπα θα μπουν στο καινουριο ενυδρειο.

δεν ξερω αν ταιριαζουν ολα αυτα τα ψαρακια μαζι. ας μιλησει καποιος που ξερει.

τα φιλτρα μπορεις να τα κανεις ετσι οπως λες, με διακλαδωτη, αλλα θα πρεπει να κανεις περισσοτερες τρυπες αν εχεις σπρευμπαρ, γιατι θα ζοριζονται. αλλα γιατι να το κανεις αυτο. θεωρω πως θα ηταν καλυτερα αν ειχες την μια εισαγωγη του ενος φιλτρου αριστερα και εξαγωγη δεξια και το αλλο φιλτρο αντιστροφα.

θεωρω ομως οτι θα χρειαστεις καλυτερη φιλτρανση και καλυτερα να κανεις οτι λεει ο νικος.

Link to comment
Share on other sites

Η ροη του φιλτρου (700 λ/ω) ειναι μικρη για 300 λιτρα ενυδρειο του ειδους που θελεις, το ιδιο και η χωρητικοτητα σε υλικα.

Ενα ακομα ιδιο φιλτρο ή ενα παρομοιων προδιαγραφων ακομα και λιγο μεγαλυτερης χωρητικοτητας σε υλικα (για να σκεφτομαστε και το μελλον) θα ηταν ΟΚ.

Αν τα ενωσεις σε σειρα και να λειτουργει η κεφαλη του ενος φιλτρου μονο, θα εχει αποτελεσμα να πεσει και αλλο η ροη (λογω στουμπωματος με υλικα).

Μπορεις να τα λειτουργησεις ανεξαρτητα και σε απεναντι πλευρες.

Αν θελεις να εχεις μονοπλευρη ροη και τα βαλεις στη ιδια πλευρα του ενυδρειου μπορεις να βρεις και Τ για ενωση των λαστιχων.

http://www.aquaristic.net/eheim-t-junction.html?lang=1

http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.js...tail_27655_ehen

Τα ψαρια που προτιμας δεν κανουν ολα για το ενυδρειο.

πχ τα gibbiceps (νομιζω αυτα εννοεις) ειναι πολυυυυ μεγαλα ψαρια, ακομα και για τα 300 λιτρα.

http://www.planetcatfish.com/catelog/speci...?species_id=148

Αν θελεις τετοιου ειδους γατοψαρο υπαρχουν πολλα ομορφα και μικροτερα.

Τα γκαπυ θελουν σκληρο νερο και πεχα πανω απο 7,5 ενω τα αλλα κατω απο 7.

Επισης ειναι και αυτα ψαρια που κολυμπουν στο μεσο της στηλης του νερυ οπως τα harlequin και τα neon και θα σπανε τα κοπαδια με αποτελεσμα να χανεται η ομορφη κοπαδικη κινηση των ψαριων.

Εγω μαλιστα θα εβαζα ενα μονο κοπαδιαστο ειδος για το μεσο.

Κοιτα καλυτερα για καμια νανοκιχλιδα να συμπληρωσει τη συνθεση (γιατι με τα neon μεσα στο ενυδρειο αν βαλεις μεγαλη κιχλιδα θα γινουν μεζες)

Ερωτηση : θα μαλακωνεις το νερο και θα ριχνεις το πεχα? πως?

Link to comment
Share on other sites

τα υπαρχοντα πρεπει να ειναι μονο τα νεον. τα υπολοιπα θα μπουν στο καινουριο ενυδρειο.

δεν ξερω αν ταιριαζουν ολα αυτα τα ψαρακια μαζι. ας μιλησει καποιος που ξερει.

τα φιλτρα μπορεις να τα κανεις ετσι οπως λες, με διακλαδωτη, αλλα θα πρεπει να κανεις περισσοτερες τρυπες αν εχεις σπρευμπαρ, γιατι θα ζοριζονται. αλλα γιατι να το κανεις αυτο. θεωρω πως θα ηταν καλυτερα αν ειχες την μια εισαγωγη του ενος φιλτρου αριστερα και εξαγωγη δεξια και το αλλο φιλτρο αντιστροφα.

θεωρω ομως οτι θα χρειαστεις καλυτερη φιλτρανση και καλυτερα να κανεις οτι λεει ο νικος.

Εγώ φταίω, δεν ήμουν σαφής.

Όλα υπάρχουν στην παρούσα σύνθεση που έχω, αλλά θα προσθέσω καμιά 8αριά neon, 6αριά αρλεκίνους (καθότι ξέμεινε μόνο ένας) και τις ακτινογραφίες.

Τα ψαρια που προτιμας δεν κανουν ολα για το ενυδρειο.

πχ τα gibbiceps (νομιζω αυτα εννοεις) ειναι πολυυυυ μεγαλα ψαρια, ακομα και για τα 300 λιτρα.

http://www.planetcatfish.com/catelog/speci...?species_id=148

Αν θελεις τετοιου ειδους γατοψαρο υπαρχουν πολλα ομορφα και μικροτερα.

Την σύνθεση την έχω πολλούς μήνες και πάνε όλα μια χαρά. Τον γλύφτη τον είχα πιο παλιά στο 70άρι και ξέρω πως μεγαλώνει αλλά όχι και τόσο δραματικά.

Προς το παρόν, συνυπάρχουν μια χαρά τα neon με τον αρλεκίνο (ίσως να φταίει που είναι ένας και έπιασε η παρέα τους :( ).

Απ' ό,τι διάβασα, πάνω κάτω η χημεία του νερού μπορεί να ρυθμιστεί για όλα τα συγκεκριμένα είδη. Επιπλέον, επειδή είναι φυτεμένο και θα το ενισχύσω κι άλλο, θα ενεργοποιήσω και πάλι την μπουκάλα CO2.

Αν θελεις να εχεις μονοπλευρη ροη και τα βαλεις στη ιδια πλευρα του ενυδρειου μπορεις να βρεις και Τ για ενωση των λαστιχων.

http://www.aquaristic.net/eheim-t-junction.html?lang=1

http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.js...tail_27655_ehen

Αυτό θέλω να κάνω, απλά ανυσηχώ για την ποσότητα που θα τραβάνε αν διακλαδώσω. Μήπως να βάλω μεγαλύτερη διάμετρο σωλήνα στην εισαγωγή;

Όσον αφορά στην έξοδο, έχω spraybar και σκέφτομαι να προσθέσω και άλλα κομμάτια.

Link to comment
Share on other sites

...αλλά θα προσθέσω καμιά 8αριά neon, 6αριά αρλεκίνους (καθότι ξέμεινε μόνο ένας) και τις ακτινογραφίες.

Την σύνθεση την έχω πολλούς μήνες και πάνε όλα μια χαρά.....

....Αυτό θέλω να κάνω, απλά ανυσηχώ για την ποσότητα που θα τραβάνε αν διακλαδώσω. Μήπως να βάλω μεγαλύτερη διάμετρο σωλήνα στην εισαγωγή;

Όσον αφορά στην έξοδο, έχω spraybar και σκέφτομαι να προσθέσω και άλλα κομμάτια.

Στο δευτερο νομιζω δεν θα ηταν ασχημα να το κανεις οπως λες. Πολλα φιλτρα εχουν μεγαλυτερη διαμετρο σωληνα εισαγωγης και μικροτερη εξαγωγης. :(

Στο πρωτο υπαρχει μια αντιφαση. τα ψαρια αυτα ζουν 5-8 χρονια, το οτι ξεμεινε σε μερικους μηνες ενα ψαρι μονο, σημαινει οτι κατι δεν πηγε καλα και θα πρεπει να προσεξεις στη συνεχεια :(

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτο υπαρχει μια αντιφαση. τα ψαρια αυτα ζουν 5-8 χρονια, το οτι ξεμεινε σε μερικους μηνες ενα ψαρι μονο, σημαινει οτι κατι δεν πηγε καλα και θα πρεπει να προσεξεις στη συνεχεια :(

To ενυδρείο τρέχει πάνω από 3-4 χρόνια με neon-αρλεκίνους-γατόψαρα. Πριν μερικούς μήνες συμπλήρωσα με γατόψαρα-γαρίδες-γλύφτες-guppy.

Από την αρχή είχα αρλεκίνους 7-8 και σε αυτά τα χρόνια άμεινε 1..... Πιστεύω από αρχάριος σε 4 χρόνια να μείνει ο ένας.......πάλι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...