Jump to content

Eheim 2008 Εσωτερικό Αντικατάσταση Σφουγγαριου


cpapakon

Recommended Posts

Μια απορία.

Έχω ένα εσωτερικό φίλτρο της ΕΗΕΙΜ το 2008.

Το υλικό που έχει φιλτραρισμα είναι ένα σφουγγαρι.

Δουλεύει μια χαρά, αθόρυβα και βγάζει πάρα πολλές "μπουρμπουλήθρες ακόμα και στη πιο χαμηλή ένταση".

Διαβάζοντας όμως είδα πολλούς να λένε ότι σε ένα εσωτερικό φίλτρο με σφουγγάρι καλό είναι να χρησιμοποιηθεί βιολογικό υλικό.

Η ερώτηση μου είναι αν χρειάζεται να επέμβω στο φίλτρο για καλύτερα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο σφουγγαρι έχει μέσα το φίλτρο;

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο σου είναι μικρό για να χωρέσει βιολογικό υλικό, οπότε δεν μπορείς να επέμβεις κιόλας, .. στο κάτω-κάτω και το σφουγγάρι είναι κατοικία για βακτηρίδια, αλλά καμιά σχέση με τα βιολογικά υλικά siporax κλπ

Η εταιρία βγάζει για αυτό το φίλτρο και σφουγγαράκια άνθρακα.

Link to comment
Share on other sites

Άνθρακα βάζουμε σε καινούργιο ενυδρείο ή μετά από ασθένειες για να απορροφήσει τα φάρμακα που ρίξαμε. Μετά από κανα μήνα χάνεις την απορροφητικότητά του και αφήνει στο νερό ό,τι έχει ρουφήξει. Οπότε ξεχνάς τον άνθρακα! :)

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου; Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να στουμπώσεις όσο βιολογικό υλικό μπορείς και μετά να βάλλεις λεπτή φέτα σφουγγαριού (μπλε ή λευκό) ώστε να μην παρασύρονται οι μπάλες του βιολογικού μέσα στην προπέλα.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο μου είναι 54 λιτρα.

Το Eheim 2008 έχει μόνο σφουγγάρι (είναι παρόμοιο του 2010 - λίγο μικρότερο).

Έχω 6 μικρά Guppies και ένα apple snail.

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη περίπτωση να χωρέσει βιολογικό υλικό στο φίλτρο σου είναι να βρεις τα λεγόμενα αστεράκια της Rena, ώστε να μπορέσουν να σηκώσουν την απαιτούμενη βιολογία, (και πάλι δεν είμαι σίγουρος αν χωρέσουν).

Αυτά τα αστεράκια λένε ότι έχουν πολύ μεγαλύτερη επιφάνεια αποικισμού από άλλα υλικά.

Το φίλτρο σου έχει διαστάσεις 5Χ5Χ8 εκατοστά !!! Τι να πρωτοβάλεις μέσα εκεί?

Έγινε επεξεργασία - Aiolos-910
Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστεύω ότι και μικρός να είναι ο όγκος αν βάλλεις βιολογικό υλικό θα έχει περισσότερη βιολογία από ότι σφουγγάρι σε ίδιο όγκο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ..αυτό είναι το μόνο σίγουρο, για αυτό προτείνω τα αστεράκι που ανέφερα.

Αν βάλει μακαρόνι π.χ. 10 κομματάκια (λέμε τώρα) θα χωρέσουν όλο κ όλο, τι βιολογία να κρατήσουν !!!

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω.

Λέτε να βγάλω όλο το σφουγγάρι και αντί αυτού να βάλω τα αστεράκια της Rena.

Ή να αφήσω ας πούμε το μισό σφουγγάρι και να βάλω στο πάνω (κοντά στην έξοδο) του φίλτρου τα αστεράκια.

Τι μέγεθος έχουν αυτά; Και ποια η τιμή τους;

Link to comment
Share on other sites

Τιμή δεν γνωρίζω, σε μέγεθος είναι περίπου όσο ένας αναπτήρα Bic, και κάπως πιο χοντρό.

Το σφουγγάρι θα κατακρατά διάφορα σωματίδια και βρομιές από το νερό και θα έχει και κάποιο μερίδιο στη βιολογία (μικρό). Λογικά ναι μπορείς να το συνδυάσεις.

Αυτά τα υλικά όμως (σφουγγάρια, filter wool -υαλοβάμβακα όπως το αναφέρουν συνήθως-), έχουν τη τάση να ανεβάζουν τα νιτρικά άλατα σ ένα ενυδρείο εάν δεν καθαρίζονται /αντικαθίστανται τακτικά.

Βέβαια στο δικό σου φίλτρο είναι μικρές οι ποσότητες.. αλλά όσο λιγότερα νιτρικά έχεις τόσο καλύτερα.

Αν τελικά αποφασίσεις να βάλεις και σφουγγάρι θα πρέπει να το κόψεις και από τις τέσσερις γωνιακές πλευρές (να γίνει οκτάγωνο δηλαδή) ώστε να μειωθεί ο όγκος του και γύρο-γύρο από το σφουγγάρι (στις γωνίες) να τοποθετήσεις το βιολογικό υλικό.

Είναι τέτοια η «ανατομία» του φίλτρου σου, που για να αποδώσει , πρέπει το σφουγγάρι να είναι τοποθετημένο στον πράσινο «άξονα»

Link to comment
Share on other sites

Τιμή δεν γνωρίζω, σε μέγεθος είναι περίπου όσο ένας αναπτήρα Bic, και κάπως πιο χοντρό.

Το σφουγγάρι θα κατακρατά διάφορα σωματίδια και βρομιές από το νερό και θα έχει και κάποιο μερίδιο στη βιολογία (μικρό). Λογικά ναι μπορείς να το συνδυάσεις.

Αυτά τα υλικά όμως (σφουγγάρια, filter wool -υαλοβάμβακα όπως το αναφέρουν συνήθως-), έχουν τη τάση να ανεβάζουν τα νιτρικά άλατα σ ένα ενυδρείο εάν δεν καθαρίζονται /αντικαθίστανται τακτικά.

Βέβαια στο δικό σου φίλτρο είναι μικρές οι ποσότητες.. αλλά όσο λιγότερα νιτρικά έχεις τόσο καλύτερα.

Αν τελικά αποφασίσεις να βάλεις και σφουγγάρι θα πρέπει να το κόψεις και από τις τέσσερις γωνιακές πλευρές (να γίνει οκτάγωνο δηλαδή) ώστε να μειωθεί ο όγκος του και γύρο-γύρο από το σφουγγάρι (στις γωνίες) να τοποθετήσεις το βιολογικό υλικό.

Είναι τέτοια η «ανατομία» του φίλτρου σου, που για να αποδώσει , πρέπει το σφουγγάρι να είναι τοποθετημένο στον πράσινο «άξονα»

Δηλαδή προτείνεις να βγεί εντελώς το σφουγγάρι και να γεμίσω το φίλτρο με όσα πιο πολλά αστέρια μπορώ;

Αυτά είναι τα αστερια της rena, σωστά:

http://www.aquaticeco.com/subcategories/2634/Bio-Chem-Stars

Αυτά χρειάζονται καθάρισμα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι ο τύπος των αστεριών, απλώς της Rena είναι πιο μεγάλα και τα δίνει σε συσκευασία των τριών τεμαχίων νομίζω. Το σφουγγάρι δεν είναι ανάγκη να το βγάλεις, εφ όσον κόψεις τις γωνίες όπως σου είπα.

Όπως κάθε βιολογικό υλικό, έτσι και αυτό δεν χρειάζεται καθάρισμα, αλλιώς θα «ξεσπιτώσεις» τα βακτηρίδια.

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια υλικα ειναι (Bio chem stars by rena)

http://shop.ebay.co.uk/?_from=R40&_trk...-All-Categories

Δυο παρατηρησεις να κανω μονο.

- Αν δεν εχεις προβλημα στις μετρησεις, γιατι να το πειραξεις το φιτλρο? Ετσι κι αλλιως δεν ειναι για περισσοτερα ψαρια το ενυδρειο να πεις οτι χρειαζεσαι κι αλλη φιλτρανση, Παρ'ολα αυτα αν βρεις σωστο τροπο να το αναβαθμισεις, καντο ή καλυτερα παρε ενα μεγαλυτερο εξωτερικο φιλτρακι.

- Τα υλικα δεν τα καθαριζουμε συχνα χωρις λογο, παραμονο αν βουλωνουν και αυτο με νερο απο το ενυδρειο σε λεκανη και ελαφρο καθαρισμα, αλλιως χανοιυν πολυ βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

Σε φιλτρα που εχουν μικρο ογκο και δεν μπορουν με ευκολια να χωρεσουν "ογκωδη" βιολογικα υλικα, μπορεις να βαλεις μινι siporax. Καλοι οι αστερισκοι αλλα δεν "κουμανταρονται" με ευκολια σε μικρους χωρους (περαν τις τιμης). :)

http://www.sera.de/index.php?id=802&L=14

Link to comment
Share on other sites

Το να βάλει siporax mini της sera το απορυπτουμε τελειως??

Είναι και μικρά με αποτελεσμα να βάλει πολυ περισσοτερα σε μικρο φίλτρο.

Η τιμη τους ειναι περιπου 10€ το κουτι.

Noμιζω το μισο κουτι θα του χωρεσει

Και έχει και το δυχτακι μαζι.

Link to comment
Share on other sites

Πρότεινα τα αστεράκια για πιο πρακτικούς λόγους, έχω και εγώ το ίδιο φίλτρο.

Σαν υλικό είναι πολύ πορώδες και έχουν μεγαλύτερη επιφάνεια.

Αυτά που έχω τα έβαλα (όπως του πρότεινα παραπάνω) στις 4 γωνίες του φίλτρου.

Κανείς δεν απορρίπτει το siporax ή οποιοδήποτε άλλο βιολογικό υλικό που θα προτείνει ο καθένας μας.

Γι αυτό το λόγο είναι το φόρουμ, να λέει ο καθένας τις προτάσεις του.

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό το λόγο είναι το φόρουμ, να λέει ο καθένας τις προτάσεις του.

:D ετσιιιιι

Απλα ο φαν ειναι ο τσεκουρατος ο λεγομενος, και τα λεει οπως να΄ναι

Τωρα τελευταια εχει αρχισει και φτιαχνει λιγο.

Που θα παει? θα γινει ανθρωπος :)nickemotic.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...