Jump to content

Guppies


dartman

Recommended Posts

Εχω ενημερωθει οτι δε μπορω να βαλω guppies στο ενυδρειο μου ...

Εαν αυτο ισχυει μπορει καποιος να με ενημερωσει για πιο λογο δε μπορω, μιας και μετα απο αρκετο διαβασμα σχετικα με τα guppies δε βρηκα κατι που εχω στο ενυδρειο το οποιο ειναι κακο για αυτα .... και το αντιστροφο ?

Τα ψαρια που εχω μεσα :

6 νεον

4 αρλεκινοι

5 ροδοστομοι

3 ραμιρεζοι

1 Colisa lalia FLAME RED

1 πλεκοστομος

2 Red phantom

2 longfin serpae

4 σε μεγεθος νεον περιπου ειναι αλλα πρασινα

Ευχαριστω ....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά διότι τα γκάπις είναι ψάρια με άλλες απαιτήσεις νερού απο ότι αυτά που έχεις ήδη.

Θέλουνε πιο σκληρό και αλκανικό νερό.

Συν του ότι δεν μπλέκουμε ωοτόκα με ζωοτόκα.!

Διάβασε στα Προφίλ Ψαριών & Φυτών για να καταλάβεις καλύτερα.

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishplant

Link to comment
Share on other sites

Επισυναπτω ενα αποσπασμα απο το οποιο δημιουργηρθηκαν οι αποριες που αναφερω παραπανω ...

Σε καποιο σημειο αναφερει οτι μπορει να ζησουν και σε μαλακο και ουδετερο νερο ...

post-1112-1145448291_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καμία αντίρρηση.

Και τα νέον που κανονικά θέλουνε μαλακό και όξινο μπορούν να ζήσουν σε ουδέτερο νερό.

Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι αισθάνονται άνετα στις συνθήκες που τους προσφέρεις.

Σκοπός μας είναι να τους προσφέρουμε περιβάλλον όσο το δυνατόν ίδιο με αυτό που ανήκουν και όχι να τα ταλαιπωρούμε σε μερικά εκατοστά γυαλί.

Εξάλου το άρθρο το λέει ξεκάθαρα : Προτιμά σκληρό νερό.

Η απόφαση δική σου.

Link to comment
Share on other sites

τα νεον θελουν αλλη συνθεση νερου απ οτι τα γκαπι

Link to comment
Share on other sites

εξαλλου τα ζωοτοκα θελουν και λιγο αλατακι που τα νεον δεν θελουν και αν δεν φτιαξεις το νερο στις παραμετρους που θελουν τα νεον σιγα σιγα θα τα χασεις

Link to comment
Share on other sites

Σκοπός μας είναι να τους προσφέρουμε περιβάλλον όσο το δυνατόν ίδιο με αυτό που ανήκουν και όχι να τα ταλαιπωρούμε σε μερικά εκατοστά γυαλί.

Το καταλαβαινω οτι δε το λες προσωπικα για μενα αλλα εχω χρεος να αναφερω οτι σκοπος μου δεν ειναι να τυραναω τα ψαρακια μου ουτε και καθε ειδους ζωντανο που διαθετω αλλα να τους προσφερω οσο το δυνατον μια πιο ευχαριστη διαμονη κοντα μου ... :)

Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας με βοηθησαν πολυ να καταλαβω σχετικα με την απορια που εξεφρασα ..

Έγινε επεξεργασία - dartman1980
Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαινω οτι δε το λες προσωπικα για μενα αλλα εχω χρεος να αναφερω οτι σκοπος μου δεν ειναι να τυραναω τα ψαρακια μου ουτε και καθε ειδους ζωντανο που διαθετω αλλα να τους προσφερω οσο το δυνατον μια πιο ευχαριστη διαμονη κοντα μου ...  :)

Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας με βοηθησαν πολυ να καταλαβω σχετικα με την απορια που εξεφρασα ..

19607[/snapback]

Σαφώς και δεν το λέω προσωπικά φίλε dartman1980 προς θεού άλλωστε :D

Link to comment
Share on other sites

:):D:lol::thumbdown::thumbup:
Link to comment
Share on other sites

Sorry που μπλέκομαι και εγώ στο θέμα αλλα έχω κάποιες απορίες.Εχω ζωοτόκα guppies,plattys μαζι corydoras ,apple snails και γαρίδες japonica.Παίρνει αλάτι το ενυδρείο και έαν ναι ποιό και πόσο??

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι ξερω τα γκαπυ σου ειναι απο αναπαγαγωγες και δεν εχουν μεγαλωσει σε νερο που να εχει αλατι. Απ τη στιγμη που ειναι δεν τους εχεις βαλει ποτε αλατι και δεν παρουσιαζουν προβλημα θα σου ελεγα να μην βαλεις, εξαλλου τα πλατυ δεν χρειαζονται αλατι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...