Jump to content

Ποια είναι η σωστή σειρά στα φιλτρα;


g_konstantinos

Recommended Posts

Εχω ενα ενυδρείο ( rio 180) το οποίο έχει φίλτρο εσωτερικό και έχω προσθέσει και ένα εξωτερικό EHEIM 2236

Σε κάθε αλλαγή παρατηρούσα οτι το φίλτρο του εσωτερικού ( ο υαλοβάμβακας ) ήταν παντα κατάμαυρο ενω του εξωτερικού ειναι πάντα καθαρό. Σε μια αλλαγή που τα καθάριζα και και κοίταγα τα in και τα out είδα ότι στο εσωτερικό φίλτρο το νερό περνάει πρώτα απο το ασπρο, μαυρο, πρασινο και τέλος τα μπλέ. Ενώ στο εξωτερικό περνάει πρωτα απο τα μπλέ και καταλήγη στο ασπρο για να επιστρέψει στο ενυδρείο. Εχω κανει καποια λαθος σύνδεση ; Είναι το ίδιο και στις δυο περιπτώσεις ; Λέω να παρω το εξωτερικό και να του αλλάξω τη σειρά των φίλτρων , ειναι λάθος κατι τέτοιο ;

Link to comment
Share on other sites

Το ενιδαφερον για το φιλτραρισμα ειναι η πιο εξυπνη και συνετη κινηση ενος χομπυστα, εκει ειναι το μυστικο κατα τη γνωμη μου για ενα υγειες ενυδρειο, μαζι με τον ελεγχο της ιχθυοφορτωσης.

Οχι ολα ειναι ΟΚ μην ανησυχεις και μην αλλαξεις τη σειρα των υλικων.

Το μονο που δεν μου αρεσει πολυ, ειναι οτι το βαμβακι του 2236 που ειναι καθαρο.

Και στο τελοςτης σειρας που ειναι, μια μπιχλα πρεπει να την πιανει, εκτος κι αν το τσεκαρες πολυ συντομα απο την τελευταια συντηρηση.

Να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα που πιστευω θα σε κανουν να καταλαβεις μονος σου γιατι συμβαινουν αυτα στα φιλτρα σου.

Τα μηχανικα υλικα φιλτραρισματος οπως τα σφουγγαρια και το βαμβακι διαφερουν μεταξυ τους οσον αφορα την πυκκνοτητα τους. Και αυτη παιζει αναλογα τι δουλεια θελουμε να μας κανουν.

Τα χοντροτρυπα σφουγγαρια κανουν πιο καλα για βιολογικο υλικο (αν και παλι τα κεραμικα υλικα ειναι πιο δυνατα)

Τα ψιλοτρυπα σφουγγαρια και το βαμβακι κανουν μεν λεπτομερη κατακρατηση σκουπιδιων αλλα μπουκωνουν ευκολα. Γι'αυτο προτιμωνται ειτε στο τελος της σειρας (οπως στο juwel τα ψιλοτρυπα ειναι στο τελος) για να εχει περασει ηδη το νερο απο αλλα υλικα, ειτε στην αρχη αλλα σε σημειο που να αλλαζονται ευκολα χωρις να χρειαζεται να ανοιγουμε συνεχως το φιλτρο και διαταρασουμε την βιολογια του.

Φυσικα το βαμβακι θωρειται πιο "ψιλοτρυπο" και απο το ψιλοτρυπο μπλε σφουγγαρι"

Ετσι η juwel (που τα φιλτρα της εχουν ροη προς τα κατω) εχει σχεδιασει ετσι ωστε να προστατευει τα βιολογικα της υλικα που ειναι πιο χαμηλα με ενα βαμβακι στην αρχη που κραταει πολυ σκουπιδι αλλα μπουκωνει ευκολα, ομως τοποθετημενο σε τετοια θεση που αφαιρειται ευκολα.

Στο eheim που εχει ροη προς τα πανω, το εχει στο τελος της σειρας πανω πανω.

Και σε αυτο αφαιρειται σχετικα ευκολα αφου ειναι πανω πανω, αλλα οπως και να το κανουμε πρεπει να ξεσυνδεσουμε σωληνες, να κανουμε priming μετα κλπ

Γι'αυτο λοιπον στηριζει το μηχανικο της φιλτραρισμα σε μηχανικο μακαρονι και χοντρο σφουγγαρι που δεν βουλωνουν ευκολα αλλα ειναι πιο ακριβα υλικα οπως και να το κανουμε.

Ενω το βαμβακι μπορουμε να το αντικαθιστουμε και με χυμα σακουλα filterwool της sera που ειναι οικονομικο.

Δες εδω και αλλες συζητησεις με θεμα τα υλικα και τα φιλτρα

γενικα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry229564

βιολογικα υλικα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry229755

σχετικα με τα εσωτερικα φιλτρα της juwel http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry209620

Γνωριζωντας τωρα τι συμβαινει μπορεις αναλογα τις αναγκες του φιλτραρισματος πο θελεις να κανονισεις τα υλικα σου ακομα και πειραζωντας τα.

Οι σοβαρες εταιρειες οπως η juwel και η eheim παντως εχουν κανεις τις ερευνες τους και εχουν καταληξει οτι αυτες οι "σειρες" ειναι χρησιμες για τα περισσοτερα ειδη δημοφιλων ενυδρειων.

Φυσικα δεν μπορουν να καλυψουν ολα τα γουστα με ενα στησιμο και πιστευω θεωρουν (σωστα) οτι για να χρειαστεις ενα πιο εξειδικευμενο φιλτραρισμα θα ειναι για ενα ενυδρειο με πιο "εξειδικευεμενα" ψαρια που θα εχεις την εμπειρια να τα διατηρησεις. Μεσα στην εμπειρια αυτη θα περιεχεται και η γνωση των υλικων για να μπορεις να στησεις οπως θελεις το δικο σου φιλτραρισμα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το ενιδαφερον για το φιλτραρισμα ειναι η πιο εξυπνη και συνετη κινηση ενος χομπυστα, εκει ειναι το μυστικο κατα τη γνωμη μου για ενα υγειες ενυδρειο, μαζι με τον ελεγχο της ιχθυοφορτωσης.

Να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα που πιστευω θα σε κανουν να καταλαβεις μονος σου γιατι συμβαινουν αυτα στα φιλτρα σου.

....................................

:thumbup: Τι άλλο να πω..... Σωστή εγκυκλοπαίδεια είναι αυτός ο άνθρωπος!

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Τι άλλο να πω..... Σωστή εγκυκλοπαίδεια είναι αυτός ο άνθρωπος!

:hysterical::hysterical:

Εγω τον εχω μαθει πλεον και δεν μου κανει εντυπωση :P

Link to comment
Share on other sites

Ο σκοπος ειναι αυτα που γραφω να ειναι κατανοητα και να διαβαζονται ευκολα, αλλιως τσαμπα γραψιμο.

Με εχει βοηθησει στα να γραφω οσο πιο απλα και κατανοητα μπορω, η επαφη με μαθητες στη μουσικη αλλα ειναι διαφορετικη η υλη και φυσικα στα ενυδρεια ειμαι ακομα αρχαριος σε σχεση με τη μουσικη.

Αν δεν ειναι κατανοητο κατι, το ξανασυζηταμε.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

[και να εκτιμάται τα link που σας επισυνάπτει ο άνθρωπος κάθε φορά! Εκεί βρίσκονται οι απαντήσεις! :thumbup:]

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...