Jump to content

Auto Shut_off


delta66

Recommended Posts

Αγορασα το συστημα AUTO SHUT_OFF (NOSPILL νομιζω το ονομαζετε στον καταλογο) για την αυτοματη διακοπη παροχης νερου απο την Αντιστροφη Οσμωση στο δοχειο περισυλλογης νερου.

Εχω ενα σχεδιαγραμμα σας (Φωτο 1) για την συνδεσμολογια ωστοσο θα ηθελα μερικες διευκρινησεις ακομα αν ειναι δυνατον πριν ξεκινησω την συνδεση της.

1. Μαζι με το auto-shut off valve (φωτο 2) και το φλοτερ (φωτο 3) που μου στειλατε, εχετε μεσα και αλλα δυο εξαρτηματα (φωτο 4 & 5) που θα ηθελα να μαθω που χρησιμευουν, αν χρειαζονται στην δικη μου περιπτωση οσμωσης (compact 3 σταδιων 50 gpd) και αν ναι που συνδεονται.

Το φωτο 4 ειναι το check valve και συνδεται μετα τη μεμβρανη? Φαινεται να συνδεεται κατευθειαν πανω στο φυσιγγιο της μεμβρανης και στη οσμωση μου εκει υπαρχει ρακορ που εχει εσωτερικα το flow restritor (Φωτο 6).

Ειναι το check valve και το flow restritor το ιδιο και το αυτο?

Τι κανω σε αυτην την περιπτωση?

2. Στο σχεδιο σας, το φυσιγγιο που ειναι πανω απο την μοναδα ΑΟ ειναι της μεμβρανης?

Αν ειχα και DI σταδιο που θα εμπαινε το check valve?

3. Πριν απο την ομωση δεν υπαρχει κανενα εξαρτημα που να κοβει τη ροη του νερου απο το δικτυο.

Η πιεση που θα ασκει το νερο του δικτυου στην οσμωση ενω θα εχει κλεισει απο το auto shut off δεν προκαλει ζημια οποιασδηποτε μορφης στην οσμωση?

Συγνωμη για τυχων ακυρες ερωτησεις.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Φωτο 1

SHUT_OFF.jpg

Φωτο 2

20090929019.jpg

Φωτο 3

20090929003.jpg

Φωτο 4

20090929015.jpg

Φωτο 5

20090929021.jpg

Φωτο 6

drain.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Σπυρο ,

Στις ερωτησεις σου :

1) Στη φωτο 5 ειναι ο συνδεσμος που θα ενωσει το λαστιχο του καθαρου νερου με το φλοτερ.Απλα κουμπωσε στη μια εισοδο το λαστιχο 1/4'' του καθαρου νερου και στην αλλη κουμπωσε τη ''μυτη'' του φλοτερ.

2) Στη φωτο 4 ειναι το check valve που τοποθετειται στην εξοδο του καθαρου νερου της μεμβρανης οπως γραφουμε και στις οδηγιες που εχεις παραθεσει (αντικαθιστας το υπαρχον ρακορ με το check valve) . To ενσωματωμενο flow restrictor ειναι τοποθετημενο στην εξοδο του βρωμικου νερου της μεμβρανης αρα δεν εχεις καποιο προβλημα :( Το check valve ειναι βαλβιδα ανεπιστροφης και αποτρεπει το καθαρο νερο να επιστρεφει μεσα στη μεμβρανη μολις σηκωνεται το φλοτερ (κατι που μπερδευει το auto shut off valve)

3) Αν ειχες και μοναδα DI , θα εβαζες το shut off valve μετα την μοναδα DI (καθαρα για χωροταξικους λογους-και πριν και μετα το ιδιο θα δουλεψει)

4) Δεν υπαρχει κινδυνος για τα μερη της οσμωσης .Οπως και να χει , το νερο κοβει πριν τη μεμβρανη (στο ΙΝ/OUT)

Τα auto shut off valve ''συνεργαζονται'' με τις οικιακες οσμωσεις ποσιμου νερου χωρις προβληματα (απλα αντι για φλοτερ , εξοπλιζονται με δοχειο πιεσης).Η αρχη λειτουργιας ειναι απλη : οταν η πιεση που δημιουργειται στη γραμμη ΚΑΘΑΡΟ ΝΕΡΟ ΟΣΜΩΣΗΣ προς ΔΟΧΕΙΟ ΣΥΛΛΟΓΗΣ (απο την εγερση του φλοτερ) φθασει στο 65% της πιεσης που υπαρχει στη γραμμη ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΠΡΟΦΙΛΤΡΑ προς ΜΕΜΒΡΑΝΗ , το auto shut off κλεινει.

Το συστημα ΝΟ SPILL πωλειται ως ελεγκτης της σταθμης σε δοχεια συλλογης νερου οσμωσης.Δεν αποτελει συστημα αναπληρωσης για χρηση απευθειας στο ενυδρειο.

Για οποιεσδηποτε ερωτησεις σου , ειμαστε στη διαθεση σου

ΜΦΧ

WW

Link to comment
Share on other sites

1) Στη φωτο 5 ειναι ο συνδεσμος που θα ενωσει το λαστιχο του καθαρου νερου με το φλοτερ.Απλα κουμπωσε στη μια εισοδο το λαστιχο 1/4'' του καθαρου νερου και στην αλλη κουμπωσε τη ''μυτη'' του φλοτερ....
Μια ερωτηση για ενα θεμα που συναντησα στην πραξη.

Σε περιπτωση που θελουμε να το λυσουμε το συστημα.

Οτι κουμπωνει πανω στο check valve και στο shut off valve δεν ξεκουμπωνει με τιποτα?

Δεν ηθελα να το ζορισω.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση για ενα θεμα που συναντησα στην πραξη.

Σε περιπτωση που θελουμε να το λυσουμε το συστημα.

Οτι κουμπωνει πανω στο check valve και στο shut off valve δεν ξεκουμπωνει με τιποτα?

Δεν ηθελα να το ζορισω.

Ειναι απλα quickfittings ...θα δεις ενα ''χαλαρο δακτυλιδι'' , το πιεζεις προς τα μεσα και απευλευθερωνεται οτι εχεις εισαγει στο συνδεσμο τραβωντας το χαλαρα :( .

post-12408-1254496673_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αψογα.

Το εκανα, πανευκολο. :)

Ευκολη η εγκατασταση, μια τρυπα μονο στο βαρελι με το τρυπανι για να περασει το φλοτερ ηθελε.

(και λιγο εξτρα σωληνακι για τις συνδεσεις)

Μενει να βαλω να μαζεψω νερο :(

Ευχαριστω και παλι.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ξαναφερνω το θεμα στην επιφανεια γιατι εχω μια ερωτησουλα...:bowdown:

Το εξαρτημα στην φωτογραφια 4 εχει στην μια του πλευρα κανει σπιρωμα,εκει βιδωνει κατι η ειναι για αλλες περιπτωσεις...Επεισης στο ιδιο εξαρτημα πως συνδεουμε το σωλινακι..??Το "καρφωνουμε" με λιγη παραπανω δυναμη..?

Ευχαριστω Κωστης :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ξαναφερνω το θεμα στην επιφανεια γιατι εχω μια ερωτησουλα...:bowdown:

Το εξαρτημα στην φωτογραφια 4 εχει στην μια του πλευρα κανει σπιρωμα,εκει βιδωνει κατι η ειναι για αλλες περιπτωσεις...Επεισης στο ιδιο εξαρτημα πως συνδεουμε το σωλινακι..??Το "καρφωνουμε" με λιγη παραπανω δυναμη..?

Ευχαριστω Κωστης :bowdown:

Aκυρο...Καταλαβα πως λειτουργει...Δεν ειχε περασει καν στο μυαλο μου οτι πρεπει να αλλαξω την εξοδο πανω στην θηκη της μεμβρανης.. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για το τριπλοποσταρισμα...Αλλα τωρα εκανα την εγκατασταση και την εθεσα σε λειτουργια και εχω καποιες απορειες...

Το Auto Shut Off οταν φτασει το νερο και σηκωσει το φλοτερ,κοβεται η ροη στο καθαρο νερο,αλλα δεν κοβεται στο βρομικο...Πρεπει να περασει καποια ωρα ωστε να ανεβει η πιεση και να κοπει.??Και αν ναι ποση ωρα χρειαζεται ωστε να κοπει τελειως η ροη και στο καθαρο και στο βρομικο..??

Και παλι συγνωμη για το τριπλοποσταρισμα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για το τριπλοποσταρισμα...Αλλα τωρα εκανα την εγκατασταση και την εθεσα σε λειτουργια και εχω καποιες απορειες...

Το Auto Shut Off οταν φτασει το νερο και σηκωσει το φλοτερ,κοβεται η ροη στο καθαρο νερο,αλλα δεν κοβεται στο βρομικο...Πρεπει να περασει καποια ωρα ωστε να ανεβει η πιεση και να κοπει.??Και αν ναι ποση ωρα χρειαζεται ωστε να κοπει τελειως η ροη και στο καθαρο και στο βρομικο..??

Και παλι συγνωμη για το τριπλοποσταρισμα :bowdown:

Μπορει να κανει και αρκετη ωρα για να κλεισει το βρωμικο.

Δεν ειναι στανταρ.

Αλλα μη σε ανυσυχει, και εγω ετσι στην αρχη ημουν απο πανω και εβλεπα.

Αλλη φορα εκλεινε αμεσως (σε 1-3 λεπτα) αλλη φορα περιμενα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Οκ τελεια...

Στην αρχη πρεπει να ειχε φυλακισει καπου αερα και να αργουσε να ανεβει η πιεση αλλα μετα που εκλεισα την απροχη και την ξανα ανοιξα εκλεισε σε λιγα δευτερολεπτα :bowdown:

Σε ευχαριστω Σπυρο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...