Jump to content

120x50x50(diy):)


konstanos

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά,είμαι καινούριος στη μεγάλη αυτή παρέα και γενικά αρχάριος αλλα με καλούτσικες ας πούμε γνώσεις στα ενυδρεία..Απο προχθές λοιπόν,αφου διάβασα πάρα πολλά στο φόρουμ σκέφτηκα έντονα να φτιάξω ένα ενυδρείο 120*50*50 μόνος μου απο την αρχή,θα ήθελα να μου πείτε πρώτα απο όλα πόσα λίτρα είναι αυτό το ενυδρείο:) και τί πάχος τζαμιού θα χρειαστώ,να είναι ρονταρισμέμα η αροντάριστα?πιστεύω πως το 12άρι θα είναι εντάξει,δεν έχω ξανακολλήσει ενυδρείο μόνος μου.θα είναι η πρώτη φορά,νιώθω όμως αρκετά σιγουρος μετα απο πολύ διαβασμα..Αν δε κάτσει,τα τζάμια δε πάνε χαμένα,τα ξανακολλάω όταν γίνω καλύτερος :(

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες το ενυδρείο σου είναι 300 λίτρα :( και να γράφεις με μικρά

Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑΑ,ωραίο ακούγεται ε?:) προς το παρον...!! Το θέλω αποκλειστικά και μόνο να βάλω πιρανχάκια :(

Link to comment
Share on other sites

Το δωδεκαρι για 300 λιτρα δεν νομιζω να ειναι ασχημο αλλα και λιγο παραπανω μονο θετικο θα εχει...

Τα τζαμια πρεπει να ειναι ρονταρισμενα γιατι αλλιως θα κοψεις χερια...

Για το κολημα θα χρειστεις αυστηρα ενυδριακη σιλικονη...

Και οχι αντιμουχλικη η μη τοξικη...

Απο κοντρες χρειαζεσαι κατω και πανω....

Αυτες ειναι γενικες πληροφορειες περημενε να σου δωσουν ακριβεις πληροφορειες πιο εμπειρα μελη στα DIY ενυδρια...

Καλη αρχη..!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαλώς ήρθες!

120*50*50 είναι οι ''καθαρές'' διαστάσεις του ενυδρείου σου?Ελπίζω να έχεις ασχοληθεί με κατασκευες και τζάμια,αλλιώς το θεωρω ''επικίνδυνο'' να αρχισεις με ενυδρειο 300 λίτρων.Τα τζάμια να είναι ροντέ και κόντρες πάνω και κάτω στο ενυδρείο.

Θα σου προτείνα επίσης να το μεγαλώσεις το ενυδρείο αφου πρόκειται για DIY.Φυσικά δεν μιλάω μόνο για μήκος,αλλά και για το ύψος και το πλάτος.Είμαι της άποψης ότι όσο περισσότερα τα λίτρα τόσο το καλύτερο....Αφου βρίσκεσαι στην δημιουργία ακόμη σκέψου το...

Καλή συνέχεια :(

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα στους 10 περίπου πόντους θα γίνει ο βιολογικός,με 3 χωρίσματα,για το θέμα ρονταρισματος,αν απλα τριψω τισ άκρες με γυαλόχαρτο?δε θα είναι ασφαλέστερο?σίγουρα θα χρησιμοποιήσω γάντια και βοήθεια απο ένα ακόμα άτομο..

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω πως θα σε δυσκολεψει και θα θεσεις τον εαυτο σου σε καποιο κινδυνο...

Στην συγκικριμενη περιπτωση θα προτειμουσα να εδινα κατι παραπανω ωστε να ειμαι σιγουρος....

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...