Jump to content

Θερμόμετρο


tsoum

Recommended Posts

Οταν αγόρασα το θερμόμετρό μου μου είπαν πως πρέπει να το τοποθετήσω στην άλλη άκρη του ενυδρείου. Π.χ αν ο θερμοστάτης είναι πίσω δεξιά το θερμόμετρο μπροστά αριστερά. Ισχύει αυτό;

Σημείωση: Το φίλτρο βγάζει πίσω απο τον θερμοστάτη δηλαδή το ζεστό νερό κυκλοφορείται άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει δυνατότητα πάρε άλλο ενα... να ξερεις οτι εχουν σφαλμα αυτα, οπότε με τα 2 μειωνεται το σφαλμα... και ουτω καθεξις... :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αναγκαιο να ειναι μπροστα το θερμομετρο, μπορει να ειναι και στο πλαινο τζαμι.

Αρκει να ειναι μακρυα απο το θερμαντηρα και να περναει η ροη του νερου απο πανω του, οπως και πανω απο τον θερμαντηρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει δυνατότητα πάρε άλλο ενα... να ξερεις οτι εχουν σφαλμα αυτα, οπότε με τα 2 μειωνεται το σφαλμα... και ουτω καθεξις... :(

Είναι ηλεκτρονικό. Βεβαια λέει και πως αυτό μπορεί να έχει 0.1-0.5 C σφάλμα, αλλα σε τόσο μικρό βαθμό δεν έγινε και τίποτα.

Δεν ειναι αναγκαιο να ειναι μπροστα το θερμομετρο, μπορει να ειναι και στο πλαινο τζαμι.

Αρκει να ειναι μακρυα απο το θερμαντηρα και να περναει η ροη του νερου απο πανω του, οπως και πανω απο τον θερμαντηρα.

Αυτό δεν ξέρω κατα πόσο γίνεται γιατί έχει ενα επιπλέων φυτό απο πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ηλεκτρονικό. Βεβαια λέει και πως αυτό μπορεί να έχει 0.1-0.5 C σφάλμα, αλλα σε τόσο μικρό βαθμό δεν έγινε και τίποτα.

Αυτό δεν ξέρω κατα πόσο γίνεται γιατί έχει ενα επιπλέων φυτό απο πίσω.

μια χαρα ολα
Link to comment
Share on other sites

Είναι ηλεκτρονικό. Βεβαια λέει και πως αυτό μπορεί να έχει 0.1-0.5 C σφάλμα, αλλα σε τόσο μικρό βαθμό δεν έγινε και τίποτα.

Αυτό δεν ξέρω κατα πόσο γίνεται γιατί έχει ενα επιπλέων φυτό απο πίσω.

Το έχει δοκιμασει ταυτοχρονα στο ιδιο σημειο με άλλο???

Εγω όταν πήρα τα θερμπομετρα τα ειχα όλα στο ίδιο σημειο και οποιο είχε απόκλιση πάνω απο 0,2 στα σκουπιδια!!

Να πώ όμως ότι ήταν 5 ηλεκτρονικά, 2 γιαλινα αναλογικα και 2 ;eliwell....

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν το έχω δοκιμάσει με άλλο. Το θέμα είναι οτι και μισό βαθμό απόκλιση να έχω δεν πειράζει, γιατί αυτό δείχνει 26 C περίπου οπότε για τα guppy μου είναι μια χαρα, ακόμα και με +/- 0,5 βαθμούς διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν το έχω δοκιμάσει με άλλο. Το θέμα είναι οτι και μισό βαθμό απόκλιση να έχω δεν πειράζει, γιατί αυτό δείχνει 26 C περίπου οπότε για τα guppy μου είναι μια χαρα, ακόμα και με +/- 0,5 βαθμούς διαφορα.

Δεν ξέρω τι θερμανηρα έχεις όμως και τι απόκλιση έχει....

Καλό θα ήταν εαν κάποιος έχει θερμόμετρο... να κανετε διενεδρειακό έλεγχο!!! :(

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Θα το κοιτάξω! :):(
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...