Jump to content

ΠΑΧΟΣ ΤΖΑΜΙΟΥ?


giapanos

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους . Θα φτιάξω ένα ενυδρείο διαστάσεων 96cm μήκος , 50cm βάθος , 85cm ύψος . Να χρησιμοποιήσω τζάμι 10άρι είναι καλά ? Μήπως πρέπει να είναι και ψημένο (securit) ? Ρωτάω γιατι το δοκιμάσαμε με 8αρι τζάμι (40cm βάθος) και μετά από δύο μέρες έσπασε το τζάμι από την πίεση του νερού . Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μια μηχανή υπολογισμού:

http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium

κι εδώ ένας πίνακας:

http://saltaquarium.about.com/od/planasyst...-Calculator.htm

(αριστερά ύψος, πάνω μήκος)

Link to comment
Share on other sites

Δώσε σε παρακαλώ τις ακριβείς διαστάσεις του ενυδρείου που έσπασε και τις κόντρες που χρησιμοποιήθηκαν, επίσης πιο κρύσταλλο έσπασε και που. (με ενδιαφέρουν γιατί ασχολούμαι με κατασκευές)

85cm ύψος είναι πάρα πολύ ακόμα και για συντήρηση, γιατί κάνεις αυτή την επιλογή?

Σε αυτή την περίπτωση θα χρησιμοποιούσα 12άρι και κόντρες πάνω κάτω αλλά αν κάποιος έχει κάνει τέτοια κατασκευή ας πει τη γνώμη του.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την περίπτωση θα χρησιμοποιούσα 12άρι και κόντρες πάνω κάτω αλλά αν κάποιος έχει κάνει τέτοια κατασκευή ας πει τη γνώμη του.

:):thumbup::thumbup:

Με 15ρι πατο....... :(

Link to comment
Share on other sites

Με 15ρι πατο....... :(

υπερβολη ειναι το 15αρι.

10ρι με 12αρες κοντρες και τελος.

Link to comment
Share on other sites

υπερβολη ειναι το 15αρι.

10ρι με 12αρες κοντρες και τελος.

Σε 85 πόντους ύψος klaz λες να είναι οκ?

Εγω με 70 ποντους υψος ειχα 15 πατο....

Link to comment
Share on other sites

85cm ύψος θελει 12άρι (το λιγοτερο) και κόντρες 15 αρες.

Έγινε επεξεργασία - RAIN
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας . Μια τελευταία ερώτηση για την κόληση των τζαμιών . Είναι καλύτερο να γίνει η κόληση με λάμπα UV (αν το λέω καλά) , ή :blink: με απλή καθαρη σιλικόνη 100% για ενυδρεία ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας . Μια τελευταία ερώτηση για την κόληση των τζαμιών . Είναι καλύτερο να γίνει η κόληση με λάμπα UV (αν το λέω καλά) , ή :blink: με απλή καθαρη σιλικόνη 100% για ενυδρεία ?

Εννοείς αυτό που λέμε κόλληση με leiser?

Όχι αυτό είναι υπερβολή και δεν θυμάμαι να το έχω ακούσει για εφαρμογές σε ενυδρεία, μια φρέσκια καλή σιλικόνη για ενυδρεία, μαύρη ή διάφανη θα κάνει μια χαρά τη δουλειά της αρκεί να ξέρεις να τη χειρίζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε 80 πόντους ύψους έχω 8άρι τζάμι και 10ρες κόντρες πάνω και κάτω και όλα καλά! :blink:

Έγινε επεξεργασία - ilouvatar
Link to comment
Share on other sites

85cm ύψος θελει 12άρι (το λιγοτερο) και κόντρες 15 αρες.

Πολύ σωστό

Εγώ σε 80 πόντους ύψους έχω 8άρι τζάμι και 10ρες κόντρες πάνω και κάτω και όλα καλά! :blink:

80 πόντους ύψος; Πιστεύω ότι θα κάνει κοιλία. Για έλεγξε το.

Link to comment
Share on other sites

80 πόντους ύψος; Πιστεύω ότι θα κάνει κοιλία. Για έλεγξε το.

Βασικά το έχουμε φτιάξει σε έναν φίλο και το έχει περίπου 2 χρόνια χωρίς πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε ένα μακρύ χάρακα πάνω στο τζάμι και ελέγξτε αν κάνει κοιλιά.

Με το μάτι δεν το βλέπεις.

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

θα το τσεκάρω με ένα σετάκι μέτρησης επιπεδότητας που έχω και θα σου πω πόσο χάνει στα 2 χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

εγω ψηφιζω 12 ολα. πατος, τοιχωματα, κοντρες επανω κατω και σιγουρα στη μεση(επανω κατω). λιγοτερο με τιποτα, περισσοτερο ειναι μια ασφαλεια παραπανω αλλα το θεωρω περιττο και πολυ ακριβο.

Link to comment
Share on other sites

85cm ύψος θα κάνει κύλια όπως είπαν τα παιδιά παραπάνω.Μπορείς να το καταλάβεις με το αν παραμορφώνει στο εσωτερικό αν κοιτάς από διαφορετικές γωνίες.οπότε καλύτερα 12ρι.

Link to comment
Share on other sites

85cm ύψος θα κάνει κύλια όπως είπαν τα παιδιά παραπάνω.Μπορείς να το καταλάβεις με το αν παραμορφώνει στο εσωτερικό αν κοιτάς από διαφορετικές γωνίες.οπότε καλύτερα 12ρι.

το να το καταλαβεις ειναι πανευκολο. το θεμα ειναι να το καταλαβεις νωρις ή ακομη καλυτερα να μην χρειαστει ποτε να καταλαβεις κατι τετοιο.... οχι λιγοτερο. το ξαναλεω.

Link to comment
Share on other sites

εγω ψηφιζω 12 ολα. πατος, τοιχωματα, κοντρες επανω κατω και σιγουρα στη μεση(επανω κατω). λιγοτερο με τιποτα, περισσοτερο ειναι μια ασφαλεια παραπανω αλλα το θεωρω περιττο και πολυ ακριβο.

;)

ακου με και μενα! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...