Jump to content

120 λίτρα μεικτά με Cardinal και Neon


Alpha

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά, αυτό είναι το ενυδρείο μου που έφτιαξα με τη βοήθεια του forum:

-Ενυδρείο: Aquatlantis (Carrefour)

-Χωρητικότητα: 120 λίτρα μεικτά

-Διαστάσεις: 100x30x40

-Φίλτρανση: Εσωτερικό φίλτρο Biobox 2 με αντλία Hydor 1200L/h, περιέχει sera siporax mini/eheim μπλε σφουγγάρι με μικρούς πόρους/τύρφη και υαλοβάμβακα

-Φωτισμός: 2x25w, 1 Sera plant colour 4900k και 1 Sylvania Standard Warm white

-Φωτοπερίοδος: 8 ώρες

-Διακόσμηση: Ξύλα mopani

-Φυτά: Microsorum Pteropus

-Υπόστρωμα: Sera Floredepot 5kg / Λευκή χαλαζιακή άμμος ψιλή 10kg

-Λίπανση: Tetra CO2 Depot Φιάλη 11g

-Ψάρια: Paracheirodon axelrodi / Paracheirodon innesi (ολα μαζί είναι 20)

Παράμετροι νερού:

pH-7.5

kH-6.0 dKH

gH-13 dGH

NO2-0.0 mg/l

NO3-0.0 mg/l

NH3/NH4-0.0 ppm (Τα test γίνονται με υγρά Sera εκτός της αμμωνίας που γίνονται με API)

Αυτά, περιμένω παρατηρήσεις, εντυπώσεις και διορθώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Aν τα φυτά σου είναι μόνο microsorum pteropus δεν χρειάζεσαι CO2 ή ειδικό υπόστρωμα.

Επίσης η μέτρηση ΝΟ3 είναι περίεργη.

Από όσο ξέρω πρέπει να είναι μικρότερη από 20 mg/lt αλλά όχι 0.

Έγινε επεξεργασία - ilouvatar
Link to comment
Share on other sites

Απλό και όμορφο το ενυδρείο σου συγχαρητήρια! :blink:

Τα μηδενικά νιτρικά δεν είναι και τόσο παράδοξο αφού έχεις πολλά φυτά σε σχέση με τα μικρόσωμα ψάρια.

Όσο για παρατηρησούλες:

cardinal tetra:

PH: 5-6,8 (Ιδανικά 6,0 - 6,5)

KH: 0-5°kH (ιδανικά <2)

GH: 1-6°dGH (ιδανικά <4)

Θερμοκρασία: 22.0-30°C (Ιδανικά 27)

Neon tetra:

PH: 5.0 – 7.0 (Ιδανικά 5.8 – 6.5)

KH: 1.0- 2.0 dkh

GH: 4.0 – 8.0 dGh

Θερμοκρασία: 21 – 29 C (Ιδανικά 24 – 26 C)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το ξέρω οτι είναι λίγο περίεργη και δεν έχω καταλάβει γιατί γίνεται αυτό αλλά μάλλον ο κύκλος του αζώτου δεν λειτουργεί σωστά, αλλά και πάλι οι απόψεις διύστανται άλλοι λένε ότι οι συγκεντρώσεις νιτρικών αλάτων βλάπτουν τα ψάρια άλλοι οτι πρέπει να είναι κάτω από 20, δεν ξέρω ας μας πει κάποιος εμπειρότερος.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ viciouscirlce, ξέχασα να πω οτι η θερμοκρασία είναι στους 26 κελσίου. Οσο για τις σκληρότητες και το pH προσπαθώ να τα ρίξω...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο θεαμα, μπραβο. ;)

Θα ερθουν και τα υπολοιπα σιγα σιγα σε σωστες τιμες, ετι κι αλλιως οι αλλαγες στις παραμετρους δεν πρεπει να γινονται αποτομα για την υγεια των ψαριων.

Απο το πετσοπ που τα αγορασες σε νερο βρυσης θα τα ειχαν και αυτοι 99,99%. Τελειωσε με την ιχθυοφορτιση, μελετησε το θεμα "αλλαγη παραμετρων" και θα το φτιαξεις.

Φίλε μου το ξέρω οτι είναι λίγο περίεργη και δεν έχω καταλάβει γιατί γίνεται αυτό αλλά μάλλον ο κύκλος του αζώτου δεν λειτουργεί σωστά, αλλά και πάλι οι απόψεις διύστανται άλλοι λένε ότι οι συγκεντρώσεις νιτρικών αλάτων βλάπτουν τα ψάρια άλλοι οτι πρέπει να είναι κάτω από 20, δεν ξέρω ας μας πει κάποιος εμπειρότερος.

Δεν σου ειπε κατι διαφορετικο ο φιλος.

Σου ειπε να μην ειναι πανω απο αλλα οχι 20 μηδεν αφου μια ενδειξη πχ 5-10ppm ΝΟ3 δειχνει οτι υπαρχει "φαγητο" (ΝΟ3 δλδ) για τα φυτα αλλα δεν ειναι σε επικινδυνο επιπεδο (πανω απο 20-25 ppm δλδ)

Σε εχει μεσα στα ορια για υγεια και στα ψαρια και στα φυτα. :blink:

ΥΓ Επισης η μετρηση πανω απο μηδεν για τα ΝΟ3 ειναι ενδειξη οτι λειτουργει ο κυκλος του αζωτου.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα το ενυδρειο σου ειναι πολυ ομορφο....

επετρεψεμου να κανω ποστ τις φωτος σου για να μπορουν να τις δουν ολοι....

dsc01752ab.jpg

dsc01753s.jpg

και παλι Μπραβο απο εμενα!!! :blink:;)

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο και λιτό το ενυδρείο σου. Πολύ καλή αρχή!

Θα συμφωνήσω με όσα έιπαν οι viciouscircle και delta66.

Μια παρατήριση - ερωτησούλα μόνο : γιατί γέρνουν τόσο πολυ τα microsorum; Δεν έχουν δεθεί καλά πάνω στα ξύλα ή έχεις δυνατό ρεύμα; Υποθέτο το πρώτο. Μάλλον τα φυτά είναι φρεσκοδεμένα και ίσως και αρκετά χαλαρά πάνω στα ξύλα...

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια! Τα φυτά τα έχω δέσει εγώ έτσι, βέβαια αυτά που βρίσκονται αριστερά γέρνουν κι από το ρεύμα που δημιουργεί και η έξοδος του φίλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου..

Η μονη μου "ενσταση" ειναι που εβαλες δυο διαφορετικα κοπαδια απο σχεδον ιδια χρωματικα τετρα.

Link to comment
Share on other sites

... μονη μου "ενσταση" ειναι που εβαλες δυο διαφορετικα κοπαδια απο σχεδον ιδια χρωματικα τετρα.
Μικρο το κακο, τουλαχιστον ειναι συμβατα, εχουμε δει τοσα και τοσα :blink:

Ισως στο μελλον αποφασισει και κρατησει το ενα απο τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, δεν ήξερα και ούτε περίμενα να παίζει πρόβλημα, πρέπει να βγάλω ένα απ'τα δύο είδη?

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, δεν ήξερα και ούτε περίμενα να παίζει πρόβλημα, πρέπει να βγάλω ένα απ'τα δύο είδη?
Προβλημα με τις απαιτησεις του καθε ψαριου δεν υπαρχει.

Ο λογος που αποφευγουν καποιοι να εχουν διαφορετικα ειδη κοπαδοψαρων που κολυμπουν στο ιδιο υψος νερου, ειναι για αισθητικους λογους αλλα περισσοτερο επειδη το ενα κοπαδι "σπαει" την κινηση του αλλου και στο τελος γινεται αχταρμας.

Link to comment
Share on other sites

Προβλημα με τις απαιτησεις του καθε ψαριου δεν υπαρχει.

Ο λογος που αποφευγουν καποιοι να εχουν διαφορετικα ειδη κοπαδοψαρων που κολυμπουν στο ιδιο υψος νερου, ειναι για αισθητικους λογους αλλα περισσοτερο επειδη το ενα κοπαδι "σπαει" την κινηση του αλλου και στο τελος γινεται αχταρμας.

Φίλε delta66, όλα μαζί πηγαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Φίλς μου ο Zorba σου το είπε από άποψη αισθητικής αλλά αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό, θα σου πρότεινα να κρατήσεις μια θερμοκρασία 26 βαθμών και θα είναι και τα 2 όσο καλύτερα γίνεται. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε delta66, όλα μαζί πηγαίνουν.

Συμβαινει αυτο οταν μοιαζουν τοσο τα κοπαδια και οταν δεν ειναι μεγαλος ο αριθμος του καθε κοπαδιου (ενωνονται για μεγαλυτερη "ασφαλεια"). :blink:

Στο ενυδρειο ενος φιλου, ειχε ξεμεινει ενας καρδιναλιος και ειχε κοπαδιασει με αρλεκινους αναγκαστικα (δεν μοιαζουν μεταξυ τους καθολου) αλλα δεν τους προλαβαινε και στην ταχυτητα και ξεχωριζε.

Οταν μου τον εδωσε και τον εβαλα με τους δικους μου καρδιναλιους εγινε ενα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο ενυδρείο λιτό αλλά με ωραίους συνδυασμούς χρωμάτων.

Έχε το νου σου με το java fern γιατί αν βρει τις κατάλληλες συνθήκες θα "καταλάβει" το χώρο πριν καλά καλά το καταλάβεις.

Θα έβαζα και ένα μικρό κοπαδάκι corys μετά από λίγο καιρό.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

... Uα έβαζα και ένα μικρό κοπαδάκι corys μετά από λίγο καιρό.
;)

Ναι με τετοια ωραια αμμο θα κανουν παρτυ τα κορυ,

Απλα αστη να "στρωσει" 3-4 μηνες πριν τα βαλεις. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις προτάσεις αλλά δεν θέλω να βάλω άλλα ψαράκια μέσα στο συγκεκριμένο ενυδρείο, αλλά σύντομα μάλλον θα πάρω ένα 100 λίτρα και μπορεί να βάλω εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις προτάσεις αλλά δεν θέλω να βάλω άλλα ψαράκια μέσα στο συγκεκριμένο ενυδρείο, αλλά σύντομα μάλλον θα πάρω ένα 100 λίτρα και μπορεί να βάλω εκεί...
Ελα μωρε βαλε, βαλε

ΥΓ θα αλλαξουμε τροπαριο τωρα

Εμεις θα παρακαλαμε να βαλετε κι αλλα ψαρια

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...