Jump to content

Σχετικα με τα φίλτρα που μειωνουν τα νιτρικα....


ctpanoramix

Recommended Posts

Θα ηθελα να μαθω απο τους πιο εμπειρους αν το παρακατω link : http://www.aquaripure.com/intl/index.htm

εχει καποια βαση...

Αν οντος ισχυουν αυτα που γραφουν εκει ισως συμφερει, παρα την ακριβη τιμη του, καθως θα μειωθουν τα εξοδα σε νερο και προετοιμασια του οπως και σε χρονο ενασχολησης

ΥΓ Δεν ξερω αν εχει αναφερθει στο παρελθον στο forum .... αν ναι συγχωρεστε μου το καινουργιο θεμα

Link to comment
Share on other sites

Δεν καθησα να δαιβασω ολη τη σελιδα απλα αναφερω οτι υπαρχουν βακτηρια απονιτροποιησης που ζουν σε ειδικες συνθηκες (αναεροβιες) που ισως το συγκεκριμενο φιλτρο τις παρεχει.

Αλλωστε δεν ειναι καποια καινουρια ανακαλυψη, υπαρχουν κι αλλα.

Γιατι ομως δεν εχει καθιερωθει? :blink:

Μηπως δεν φτανει να γινεται η απονιτροποιηση μονο στο νερο του ενυδρειου και γι'αυτο χρειαζονται και οι αλλαγες? ;)

Αλλωστε αν θελεις απονιτροποιηση το πετυχαινεις πανευεκολα, αν εχεις στο ενυδρειο φυτα γρηγορης αναπτυξης ή φυλλοδεντρο (για μεγαλα ανοιχτα ενυδρεια) που εχει τον κορμο του μεσα στο νερο και τα φυλλα του εξω απο αυτο.

Κοιταξε και τις λυσεις/κατασκευες/ιδεες/αυτοματισμους που διευκολυνουν τις αλλαγες καλυτερα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

φυλλοδεντρο (για μεγαλα ανοιχτα ενυδρεια) που εχει τον κορμο του μεσα στο νερο και τα φυλλα του εξω απο αυτο.

:blink:

για πες,για πες.....λινκ??? :(

;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν καθησα να δαιβασω ολη τη σελιδα απλα αναφερω οτι υπαρχουν βακτηρια απονιτροποιησης που ζουν σε ειδικες συνθηκες (αναεροβιες) που ισως το συγκεκριμενο φιλτρο τις παρεχει.

Αλλωστε δεν ειναι καποια καινουρια ανακαλυψη, υπαρχουν κι αλλα.

Γιατι ομως δεν εχει καθιερωθει? :blink:

Μηπως δεν φτανει να γινεται η απονιτροποιηση μονο στο νερο του ενυδρειου και γι'αυτο χρειαζονται και οι αλλαγες? ;)

Αλλωστε αν θελεις απονιτροποιηση το πετυχαινεις πανευεκολα, αν εχεις στο ενυδρειο φυτα γρηγορης αναπτυξης ή φυλλοδεντρο (για μεγαλα ανοιχτα ενυδρεια) που εχει τον κορμο του μεσα στο νερο και τα φυλλα του εξω απο αυτο.

Κοιταξε και τις λυσεις/κατασκευες/ιδεες/αυτοματισμους που διευκολυνουν τις αλλαγες καλυτερα.

Ο λογος που το αναφερω δεν ειναι γιατι εχω βαρεθει τις αλλαγες ουτε λεει η σελιδα πουθενα οτι δεν θα χρειαστει ποτε ξανα αλλαγη νερου, απλα η εβδομαδιαια αλλαγη μπορει να γινει τριμηνη (?) με αποτελεσμα την οικονομια του νερου πανω απο ολα και οχι για λογους διευκολυνσης κατι που φανταζομαι δεν θα γινεται τοσο ευκολα με τα φυτα γρηγορης αναπτυξης. και τι γινετε με ενυδρεια που δεν μπορεις να βαλεις φυτα τοσο ευκολα λογω φυτοφαγων ψαριων ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο λογος που το αναφερω δεν ειναι γιατι εχω βαρεθει τις αλλαγες ουτε λεει η σελιδα πουθενα οτι δεν θα χρειαστει ποτε ξανα αλλαγη νερου, απλα η εβδομαδιαια αλλαγη μπορει να γινει τριμηνη (?) με αποτελεσμα την οικονομια του νερου πανω απο ολα και οχι για λογους διευκολυνσης κατι που φανταζομαι δεν θα γινεται τοσο ευκολα με τα φυτα γρηγορης αναπτυξης. και τι γινετε με ενυδρεια που δεν μπορεις να βαλεις φυτα τοσο ευκολα λογω φυτοφαγων ψαριων ?

Δεν έχω αγοράσει κάποιο αλλά είμαι υπό σκέψη

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/3c4...428183.30063048

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...