Jump to content

Ιδιαιτεροτητες Δισκοενυδρειων


ReBeLoS

Recommended Posts

Τι θα πρεπει να προσεξει ενας νεοεισερχομενος δισκας απο την αποκτηση του ενυδρειου του εως και την επιλογη των ψαριων του ?

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο πιστευω ειναι να εχει ασχοληθει για 1-2 χρονια τουλαχιστον (και σοβαρα) με ειδη ψαριων πιο ευκολα που ζουν ομως σε παρομοιες συνθηκες πχ σκαλαρια.

Link to comment
Share on other sites

Τι θα πρεπει να προσεξει ενας νεοεισερχομενος δισκας απο την αποκτηση του ενυδρειου του εως και την επιλογη των ψαριων του ?

πιστευω οτι η εμπειρια και η αφοσιωση παιζει τον μεγαλυτερο ρολο. μαζι με αρκετο διαβασμα και συνεχη ενημερωση πιστευω πως τα καταφερνεις μια χαρα........

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλά και δεν χρειάζεται πολύ προσπάθεια αρκεί κάποιος να ακολουθήσει κάποια βήματα που έχουν γραφτεί σε βιβλία και στα διαφορα φοραε . Τι πιστέυω εγώ ότι χρειάζεται .

Μεγάλο ενυδρείο όσο ποιο αρχάριος τόσο ποιο μεγάλο που λέμε 400λίτρα + . Φυσικά θα αρχίσουν πολλοί να λένε μα εγώ τους έχω στα 180 λίτα και όλα καλά κτλ κτλ αλλά θέλει μεγάλη προσπάθεια και δεν είναι για αρχάριο

Διάβασμα πολύ σε όλα τα φορουμς με προσοχή για να βρεις τις σωστέ πληροφορίες και φυσικά βιβλία

Οσμοση μεγάλη να βγάζει πολλά λίτρα . Φυσικά δεν θα την χρειαστεί κάποιος αν αγοράσει ψάρια εκτροφής για την αρχή ( κανά εξάμηνο ) αλλά είναι απαραίτητη .

Αλλαγές νερού συχνές 2 φορές την εβδομάδα και 30-50% ( μιλάμε για αρχάριο έτσι)

Με τις αλλαγές θα μπορέσεις να γλιτώσει πολλά προβλήματα στην αρχή

μέχρι να βρει που έχει ισσοροπία το ενυδρείο του

Να τονίσω ότι είναι πολύ καλύτερα να κάνει κάποιος ( για αρχάριο πάντα λέμε) συχνές αλλαγές με νερό βρύσης ( Αθήνας και με καλό αντιχλώριο ) παρά με όσμοση και ποιο αργά .

Θερμοκρασία 29+ με σημαντικότερο λόγο ότι σε χαμηλές θερμοκρασίες 27 για παράδειγμα πέφτει ο μεταβολισμός με αποτέλεσμα να μένει περισσότερη ώρα η τροφή στα έντερα του δίσκου και να έχουμε μελλοντικά προβλήματα από ενδοπαράσητα

Και κάτι τελευταίο το στήσιμο του ενυδρείου παίζει ρόλο αρκετά στο να δημιουργούμε σκιά και κρυψώνες στα ψάρια μας με ξύλα ακόμα και με φυτά ( εύκολα και ανθεκτικά όμως για να αντέχουν στις συνθήκες δίσκων )

Αυτά τα λίγα από μένα για αρχή .

ΥΓ. Μιλάμε για δίσκους εκτροφής

ΥΓ2 Οι δρόμοι είναι πολλοί κάποιοι ποιο δύσκολοι κάποιοι ποιο εύκολοι τα από πάνω είναι κατι που εφάρμοζα εγώ με δίσκους εκτροφής και κάποια τα εφαρμόζω ακόμα και με άγριους δίσκους

Έγινε επεξεργασία - Pollatos
Link to comment
Share on other sites

Μια και είμαι νεοεισερχόμενος "δισκάς" να σας πω και την άποψη από "πρώτο χέρι"... αφού πω πρώτα ότι συμφωνώ με τα παιδιά σ'αυτά που ήδη έχουν γράψει.

Επειδή είχα σκαλάρια για 1,5 χρόνο, και δοκίμασα αρκετά "παιχνίδια" με χαμηλές τιμές (χρησιμοποιώντας τύρφη, ρητίνες και Α/Ο) το σημαντικότερο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν η διατήρηση σταθερών συνθηκών .

Κατέληξα λοιπόν ότι καλά είναι τα χαμηλά ρΗ,GH,KH αρκεί να μπορείς να τα υποστηρίξεις... (και δεν εννοώ να μη σου ξεφύγουν μόνο προς τα πάνω αλλά και να μπορείς να ελέγξεις την κατρακύλα προς τα κάτω :glare: γιατί κάποια στιγμή πιθανόν να χρειαστούν συνεχόμενες αλλαγές... :) )

Οπότε, αυτά είχα βάλει σαν στόχο:

1ον). Να καταφέρω να έχω τέτοιες τιμές που να είναι κατάλληλες για τα δισκία και

2ον). Να μπορώ να τις διατηρήσω σταθερές

Απο κει και πέρα υπάρχουν κι άλλα, σημαντικά εξίσου, που χρήζουν προσοχής όπως η διατροφή, η διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου, το πως θα αντιμετωπίσεις ενδεχόμενες διαμάχες, ασθένειες κλπ και απαιτούν ενημέρωση και αναζήτηση.

Υγ. Αναφέρομαι σε δισκία εκτροφής.

Link to comment
Share on other sites

Κατα την προσωπικη μου γνωμη καποιος που θα ασχοληθει με δισκους να εχει ενυδρειο τουλαχιστον 1 μετρου μηκους και 50 πλατος και 50 υψος αυτες για μενα ειναι οι ελαχιστες διαστασεις και ποτε σε μικροτερο ενυδρειο αρα

1)Ιδιαιτεροτητα μεγαλο ενυδρειο

Να βαλει αρκετα και ανθεκτικα φυτα που δεν χρειαζονται εντονο φωτισμο λιπασματα και co2 στην αρχη θα τον σωσουν απο πολλα μιας και δεν ξερει ακομα να προσεχει απολυτα τις παραμετρους του νερου και τα φυτα τα πολλα θα βοηθησουν το νερο και τα ψαρια απο λαθος χειρισμους μας τον πρωτο καιρο.

2)Ιδιαιτεροτητα να εχει στρωθει αρκετο καιρο το ενυδρειο και η αμμωνια ο νιτριτης να εχει τουλαχιστον 2 βδομαδες μηδενιστει και μετα να μπουν δειλα δειλα οι πρωτοι δισκοι.

Στην αρχη πρωτο του μελλημα πρεπει να ειναι οι σταθερες συνθηκες και να μην το ενδιαφερει τοσο οι χαμηλες τιμες.

3)Ποικιλια στην τροφη του δηλ οχι μια τροφη συνεχεια οσο και πληρης να ειναι τουλαχιστον 3 με 4 για μενα

Και επεται συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Κατα την προσωπικη μου γνωμη καποιος που θα ασχοληθει με δισκους να εχει ενυδρειο τουλαχιστον 1 μετρου μηκους και 50 πλατος και 50 υψος αυτες για μενα ειναι οι ελαχιστες διαστασεις και ποτε σε μικροτερο ενυδρειο αρα

1)Ιδιαιτεροτητα μεγαλο ενυδρειο

Να βαλει αρκετα και ανθεκτικα φυτα που δεν χρειαζονται εντονο φωτισμο λιπασματα και co2 στην αρχη θα τον σωσουν απο πολλα μιας και δεν ξερει ακομα να προσεχει απολυτα τις παραμετρους του νερου και τα φυτα τα πολλα θα βοηθησουν το νερο και τα ψαρια απο λαθος χειρισμους μας τον πρωτο καιρο.

2)Ιδιαιτεροτητα να εχει στρωθει αρκετο καιρο το ενυδρειο και η αμμωνια ο νιτριτης να εχει τουλαχιστον 2 βδομαδες μηδενιστει και μετα να μπουν δειλα δειλα οι πρωτοι δισκοι.

Στην αρχη πρωτο του μελλημα πρεπει να ειναι οι σταθερες συνθηκες και να μην το ενδιαφερει τοσο οι χαμηλες τιμες.

3)Ποικιλια στην τροφη του δηλ οχι μια τροφη συνεχεια οσο και πληρης να ειναι τουλαχιστον 3 με 4 για μενα

Και επεται συνεχεια.

Αν μου επιτρεπεις Χρηστο να συμπληρωσω κατι.

1. Επικρατει η αποψη οτι καθε ενηλικος δισκος χρειαζεται 50λτ νερου. Αρα στο 250αρι δεν μπορουν να

μπουν πανω απο 5 ατομα αρα δεν εχουμε κοπαδι εκτος αν βαλουμε καποιους μικρους παραπανω αλλα

μεγαλωνοντας θα χρειαστουμε σιγουρα μεγαλο ενυδρειο. (Ο αριθμος ειναι σημαντικος στους δισκους)

2. Την στιγμη που οι δισκοι χρειαζοντε χαμηλο ph γιατι να μην ειναι αυτο χαμηλο <7 μιας και η αμμωνια

τουλαχιστον τοτε ειναι αμμωνιο αρα οχι τοξικο? (τουλαχιστον να αποφευχθει αυτο)

Επισης ενα δισκοενυδρειο χρειαζεται sump δλδ το 1/3 του ογκου του ενυδρειου και μεγαλη σε ποσοτητα βιολογια ασχετα αν λενε οτι 1λτ ειναι για 200λτ νερου παντα βεβαια αναλογα και με την ιχθυοφορτηση.

Πολλες φορες οι προδιαγραφες των προιοντων δεν ειναι ακριβεις. Εγω προτιμησα 40λτ για 700λτ νερου

σε 250λτ sump. (υπερβολη για καποιους)

Αν διαφωνεις καπου παρακαλω να το αναφερεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω πουθενα Βασιλη.Απλα εξελαβα το θεμα σαν ιδιαιτεροτητες ενος δισκοενυδρειου εναντι καποιου αλλου.Σωστα τα λες αλλα μην φτασουμε να λεμε οτι κατω απο 2 μετρα ενυδρειο μην παρεις δισκους.Ναι στα 250λιτρα μπορουμε να βαλουμε και 5 και 6 δισκους με καλο βιολογικο φορτιο(δηλ μην βαλεις 1 λιτρο siporax σε 250 λιτρα και 6 δισκους και ταισμα 5 φορες την ημερα) και κανοντας τις αλλαγες νερου μας.5 δισκοι θα ελεγα οτι ειναι ενας καλος αριθμος κοπαδιου (αποφευγουμε να βαζουμε 1,2 ή 3 ψαρια )για τους λογους που προαναφερες τουλαχιστον για αρχη :) γιατι οποιος ασχοληθηκε ετσι δεν νομιζω να εμεινε στο 250λιτρο και στα 6 ψαρια (τρανταχτο παραδειγμα εσυ που πλεον φτιαχνεις ενα στολιδι) .Βεβαια αλλιως ειναι ενα κοπαδι 50 δισκων σε ενα 2τονο ενυδρειο βλεπε βιοτοπικα Bleher.Aλλα ο καθενας με τις δυνατοτητες τους με τις οικονομικες του ανοχες.

Έγινε επεξεργασία - pan
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω πουθενα Βασιλη.Απλα εξελαβα το θεμα σαν ιδιαιτεροτητες ενος δισκοενυδρειου εναντι καποιου αλλου.Σωστα τα λες αλλα μην φτασουμε να λεμε οτι κατω απο 2 μετρα ενυδρειο μην παρεις δισκους.Ναι στα 250λιτρα μπορουμε να βαλουμε και 5 και 6 δισκους με καλο βιολογικο φορτιο(δηλ μην βαλεις 1 λιτρο siporax σε 250 λιτρα και 6 δισκους και ταισμα 5 φορες την ημερα) και κανοντας τις αλλαγες νερου μας.5 δισκοι θα ελεγα οτι ειναι ενας καλος αριθμος κοπαδιου (αποφευγουμε να βαζουμε 1,2 ή 3 ψαρια )για τους λογους που προαναφερες τουλαχιστον για αρχη :thumbup: γιατι οποιος ασχοληθηκε ετσι δεν νομιζω να εμεινε στο 250λιτρο και στα 6 ψαρια (τρανταχτο παραδειγμα εσυ που πλεον φτιαχνεις ενα στολιδι) .Βεβαια αλλιως ειναι ενα κοπαδι 50 δισκων σε ενα 2τονο ενυδρειο βλεπε βιοτοπικα Bleher.Aλλα ο καθενας με τις δυνατοτητες τους με τις οικονομικες του ανοχες.

Συμφωνουμε Χρηστο σε ολα, απλα τελικα πρεπει να υπαρχουν καποια στανταρ ακομη και στο ξεκινημα

ενος δισκοενυδρειου ωστε να αποφευχθουν καποια προβληματα σαν και αυτο που βιωσα εγω και ισως αλλοι.

Επι τη ευκαιρια την Παρασκευη το βραδυ (αυριο) ερχεται το τιμημενο!!!! :thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Με πολυ λιγα λογια θα πω οτι για να ασχοληθει καποιος με τους δισκου θα πρεπει να εχει τρια πραγματα. Ενυδρειο ικανο να φιλοξενησει ενα αξιοπρεπες κοπαδι (Περιπου 300-400 λιτρα), πολυ καλη φιλτρανση και πανω απο ολα μερακι.

Το να μιλαμε για εξοπλισμο και σταθερες συνθηκες, δεν λεει τιποτα σε ενα νεοεισερχομενο στο δισκοενυδρειο. Αν καποιος πραγματικα γουσταρει να ασχοληθει, και λεφτα θα βρει για εξοπλισμο αλλα και μεγαλη βοηθεια στο ξεκινημα του ειτε απο τα φορουμ, ειτε κυριως απο τη διεθνη βιβλιογραφια!

Την προτερα εμπειρια δεν τη θεωρω τοσο απαραιτητη παρα μονο για να καταλαβει ο νεος, τι ειναι ενυδρειο και τι συνθηκες νερου.

Για μενα λοιπον το σημαντικοτερο ειναι να το κανει απο αγαπη γι'αυτα τα ψαρια και οχι γιατι το εκανε καποιος αλλος και ζηλεψε!!! Ολα τ αλλα θα ερθουν................

Τι θα πρεπει να προσεξει ενας νεοεισερχομενος δισκας απο την αποκτηση του ενυδρειου του εως και την επιλογη των ψαριων του ?

Δυστυχως η απαντηση ειναι ενα ολοκληρο κεφαλαιο! Προς το παρον θα πω οτι οσο μεγαλυτερο το ενυδρειο τοσο το καλυτερο. Τις υπολοιπες αποψεις μου, το ΣΚ που θα ειμαι πιο χαλαρος :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως η απαντηση ειναι ενα ολοκληρο κεφαλαιο! Προς το παρον θα πω οτι οσο μεγαλυτερο το ενυδρειο τοσο το καλυτερο. Τις υπολοιπες αποψεις μου, το ΣΚ που θα ειμαι πιο χαλαρος :thumbup:

Λάθος,η απάντηση είναι κάνεις παρέα τον Νιντάλ!! :bowdown:

Τα βασικά είναι ενα ενυδρείο απο 300 λίτρα και πάνω,πολύ καλή φίλτρανση,δυνατή βιολογική υποστήριξη,τακτικές αλλαγές νερού με νερό ίδιων παραμέτρων με το αφαιρούμενο.Και κυρίως μεράκι και αγάπη για ψάξιμο και γνώση.Φυσικά πολύ γενικά αναφέρω όλα αυτά :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Ο ενας αξιοπρεπες κοπαδι και ... ενυδρειο 300-400 λιτρα, ο αλλος απο 300 και πανω .... ωρε θα με πεθανετε ... δεν μου φτανω ... εγω μονος μου; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ο ενας αξιοπρεπες κοπαδι και ... ενυδρειο 300-400 λιτρα, ο αλλος απο 300 και πανω .... ωρε θα με πεθανετε ... δεν μου φτανω ... εγω μονος μου; :thumbup:

Mε αυτη την απαντηση δεν νομιζω οτι βοηθας καποιον διαβαζοντας το αυτο.Αν θες καταθεσε την αποψη σου πιστευω οτι εχεις πολλα και ενδιαφεροντα να πεις αλλα ετσι δεν βοηθας.

Link to comment
Share on other sites

Ο ενας αξιοπρεπες κοπαδι και ... ενυδρειο 300-400 λιτρα, ο αλλος απο 300 και πανω .... ωρε θα με πεθανετε ... δεν μου φτανω ... εγω μονος μου; :thumbup:

Ακου τωρα να σε πεθανω εγω.240 λιτρα 8 δισκοι.Ειναι μεγαλο κοπαδι για 240 λιτρα,η ειναι λιγα τα λιτρα για το συγκεκριμενο κοπαδι;;;; :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::thumbup: Γιατι δεν μου το ζητας ευγενικα ..... για μπανιο γρηγορα.- :bowdown:
Link to comment
Share on other sites

:bowdown::helpsmilie: Γιατι δεν μου το ζητας ευγενικα ..... για μπανιο γρηγορα.- :thumbup:

Ελα τωρα,δεν ειναι απαντηση αυτη :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Νικο αν δεν αλλαξει την υπογραφη του πρωτα μη απαντας. :bowdown:

Η υπογραφη δεν αλλαζει με τιποτα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Η υπογραφη δεν αλλαζει με τιποτα :thumbup:

τοτε να φυγετε κυριε, να πατε αλλου!!!

Link to comment
Share on other sites

τοτε να φυγετε κυριε, να πατε αλλου!!!

Δεν παω πουθενα,και συνεχιζω ακαθεκτος............ :thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δεν παω πουθενα,και συνεχιζω ακαθεκτος............ :thumbup::bowdown:

Νikoloutso note:

Προσεχτε τη συμπεριφορα σας...... θα κοιλήσετε στο χαμηλό ph και μετα δεν υπαρχει γυρισμος!!!

Link to comment
Share on other sites

Νikoloutso note:

Προσεχτε τη συμπεριφορα σας...... θα κοιλήσετε στο χαμηλό ph και μετα δεν υπαρχει γυρισμος!!!

Λιγα για το pH μου.................. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

OnTopic

Θυμηθειτε τον Bleher τι ελεγε για τα λιτρα και τους δισκους.

Ελεγε 450λιτρα με 10 ψαρια και μας ειχε φανει πολυ περιεργο.

Link to comment
Share on other sites

10 (ψαρια) Χ 45 (λιτρα το ενα) = 450 λιτρα συνολο .... τι περιεργο ειδες; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...