Jump to content

2400 λιτρα


tekila

Recommended Posts

ο τζαμασ έχει ένα τζάμι 2.25 * 1,15 αλεξίσφερο πάχουσ 15 χιλιοστων το οποίο επειδη του έιχε ξεμέινει μου το δίνει με 130 ευρο. ( αρκετά φτηνό με το αν θα αγόραζα νεο πάχουσ 15 χιλιοστων απ΄λο ι τριπλεξ)

το ένυδρείο που θα φτιαξω ειναι περιπου 2400 λίτρα όπωσ είχα πει και πριν λίγεσ μερεσ.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3125

τα κοντραπλα κέ ήρθαν και από βδομάδα θα μπούμε στη δουλειά.

το ερώτημα μου έιναι το εξησ

θα έχω πρόβλημα με αυτό το βάθοσ? μεικτό 1,15 εκατοστά ι και αυτό λύνεται με τισ καταληλεσ λάμπεσ??????????????????

αν πιστεύετε θα υπάρχει πρόνλημα τότε θα πρέπει να ακυρόσω το γιαλι. τι προτείνετε???φιλικά γιωργοσ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω φτιάξη ενυδρείο 2,20 Χ 0,80 Χ 1,00 ύψος με 15 αρι κρύσταλλο .

Νερό όμως του έχω βάλει μέχρι τους 0,85 πόντους δουλεύει με θάλασσα 1,5 χρόνο και πάει μια χαρά .

Εάν τελικά το φτιάξεις πρέπει να προσέξεις τις γωνιές στο αλεξίσφαιρο γιατί εκεί είναι η αχίλλειος φτέρνα του .

Link to comment
Share on other sites

φιλε σταματη γιατι μέχρι τουσ 85 πόντουσ?

επιλογη σου ι αυτο που ανησηχει και εμένα το πρόβλημα με το φοτισμο?

δε καταλαβα τι εννοείσ με τισ γώνειεσ.

αν ενωείσ την κόληση δε θα έχω προβλημα γιατι θα έχει επιφάνεια προσ συγκόληση 5 πόντουσ απο την κάθε πλευρα.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 85 πόντους γιατί το φοβάμαι .

Με το φωτισμό δεν υπάρχει πρόβλημα θα βάλεις λάμπες μεταλ χαλάιντ .

Τα αλεξίσφαιρα τζάμια αν τα χτυπήσεις με μια βαριοπούλα π.χ. δεν σπάει ,

Αν όμως πάρεις ένα μικρό σφυράκι και το χτυπήσεις στη γωνία έγινε όλο το τζάμι ρύζι .Θα πρέπει να καλύψεις το ενυδρείο σε όλες τις γωνίες γύρω γύρω με κάτι .

Η κόλληση όπως λες δεν έχει πρόβλημα κανένα .

Link to comment
Share on other sites

λοιπον tekila φιλε μου το ξερω οτι ειδη εχεις παρει πραγματα για να αρχισεις το ενυδρειο σου αλλα επειδη βλεπω οτι ξοδευεις πολλα λεφτα εγω προσωπικα δεν θα το ρισκαρα να κανω 2400 diy ενυδρειο.αν χτυπα ξυλο παει κατι στραβα η ζημια θα ειναι μεγαλη!θα εδεινα 200 ευρω παραπανω και θα το εκανα παραγγελια απο καποιον που θα κανει σιγουρη δουλεια!αυτο στο λεω επειδη εχω δει και εχω ακουσει πολλα και φυσικα με πολυ λιγοτερα λιτρα.οπως και να εχει καλυ τυχη απο εμενα.να ξερεις για να φωτισεις ενα τετοιο ενυδρειο με metal halides θα χρειαστεις τουλαχιστον 4 λαμπες και μιλας για πανω απο 1000 ευρω στα σιγουρα και αν βαλεις και το κοσος ρευματος καθε μηνα ξευφευγει παρα πολυ.γιατι με τετοιο βαθος δεν εχεις αλλη επιλογη φωτισμου.σκεψου οτι το δικο μου ενυδρειο που ειναι 200 λιτρα με metal halide και ολα τα σχετικα φυτεμενο ενυδρειο μου εχει κοστισει 800-1000 ευρω τωρα κανε εσυ τους υπολογισμους σε αυτα τα λιτρα.

φιλικα nature83

Link to comment
Share on other sites

λοιπον tekila φιλε μου το ξερω οτι ειδη εχεις παρει πραγματα για να αρχισεις το ενυδρειο σου αλλα επειδη βλεπω οτι ξοδευεις πολλα λεφτα εγω προσωπικα δεν θα το ρισκαρα να κανω 2400 diy ενυδρειο.αν χτυπα ξυλο παει κατι στραβα η ζημια θα ειναι μεγαλη!θα εδεινα 200 ευρω παραπανω και θα το εκανα παραγγελια απο καποιον που θα κανει σιγουρη δουλεια!αυτο στο λεω επειδη εχω δει και εχω ακουσει πολλα και φυσικα με πολυ λιγοτερα λιτρα.οπως και να εχει καλυ τυχη απο εμενα.να ξερεις για να φωτισεις ενα τετοιο ενυδρειο με metal halides θα χρειαστεις τουλαχιστον 4 λαμπες και μιλας για πανω απο 1000 ευρω στα σιγουρα και αν βαλεις και το κοσος ρευματος καθε μηνα ξευφευγει παρα πολυ.γιατι με τετοιο βαθος δεν εχεις αλλη επιλογη φωτισμου.σκεψου οτι το δικο μου ενυδρειο που ειναι 200 λιτρα με metal halide και ολα τα σχετικα φυτεμενο ενυδρειο μου εχει κοστισει 800-1000 ευρω τωρα κανε εσυ τους υπολογισμους σε αυτα τα λιτρα.

φιλικα nature83

20634[/snapback]

Θα συμφωνήσω με τον φίλο.Θέλει πολλη μελέτη πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση,

υπολογισμό κόστους κατασκευής και μελέτη ασφάλειας της κατασκευής.Στο πλάι σου έμπειρο άτομο γνώστη του αντικειμένου ο οποίος θα σε καθοδηγήσει σωστά.

Ξαναεπισημαίνω ότι τα 2500 λίτρα είναι πολλά για να συγχωρεθεί ένα απλό λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον φίλο.Θέλει πολλη μελέτη πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση,

υπολογισμό κόστους κατασκευής και μελέτη ασφάλειας της κατασκευής.Στο πλάι σου έμπειρο άτομο γνώστη του αντικειμένου ο οποίος θα σε καθοδηγήσει σωστά.

Ξαναεπισημαίνω ότι τα 2500 λίτρα είναι πολλά για να συγχωρεθεί ένα απλό λάθος.

20641[/snapback]

:)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εγω με τα παιδια πιο πανω.Αν και στο προηγουμενο θεμα που ειχε εισαγει του εχουμε ολοι πει τους προβληματισμους μας, καλο ειναι να τα ξαναπουμε.Σιγουρα το εγχειρημα σου ειναι πολυ δυσκολο, δαπανηρο και αρκετα "επικινδυνο", αν τα καταφερεις και το τελειωσεις ομως πιστευω θα γινει πολυ καλο.Με προβληματιζει το 1,15 υψος.Πως θα του κανεις εσωτερικα συντηρηση?Ειναι ενα πρακτικο ζητημα που θα πρεπει επισης να εξετασεις... :)

Link to comment
Share on other sites

φιλοι μου καλημερα . και καλο μηνα.

το σκεπτικό του μεγάλου ενυδρειου ξεκινησε με την προοπτικη κάθε ψαρι να έχει το δικο του χώρο και φυσικά χωρισ την εικονα που βλέπουμε συχνα να κοπανάνε πάνω στα τζάμια.

θελω να ελαχιστοποιήσω τη σκεψη τησ αιχμαλωσίασ που νιώθουν ( σκεφτόμενοσ σαν ένα απο τουσ κατοικουσ του ένυδρείου.)

τώρα φιλε nature με έστειλεσ. θα στιριχτώ πολυ στα diy κατασκευέσ αλλα ένα τετοιο κοστοσ θα με κολώσει. οποτε σκέφτομε το χαμηλο μέχρι τουσ 60 η 65 πόντουσ αλλα με μήκοσ το 250 και πλάτοσ το 120.

οσο για τοπωσ θα έκανα εσωτερικα συντήρηση - έλεγα να μπαίνω εγω μεσα - :)

τι άλλο έχουμε????? α την εμπηρεία. απο αυτην έχουμε όση υπαρχει και έχουμε και το aquazone , ρωτόντασ πασ στην πόλη .

όποιο άλλο πρόβλημα βλέπετε να προκύπτει ενημερώστε για να βρούμε λυση.

:D:lol::thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε tekila,το πμ που μου εστειλες δειχνει οτι δεν εχεις μαζεψει τις απολυτως απαραιτητες πληροφοριες για ενα τετοιο ενυδρειο.

Σε αυτα τα μεγεθη δεν κανεις αλχημειες,το οτι΄' βρεθηκε' ενα τζαμι με 130 ευρω, απο μονο του σε παει σε αλλα μονοπατια[τα δικα μου κοστισαν 4.500 ευρω και αλλα 2500 το ατσαλινο πλαισιο στηριξης] Τι θελω να πω? ερευνα....μελετη...και βαθεια το χερι στη τσεπη....αληθεια,εχεις σκεφτει καθολου το θεμα συνολικο βαρος? το κοστος συντηρησης? Απο τις ερωτησεις σου κρινω πως δεν εισαι ετοιμος για μια τετοια κατασκευη.Κια ολα αυτα στα γραφω πολυ φιλικα για να μην βρεθεις με ενα τεραστιο αδειο γυαλινο κουτι και πολυ λιγοτερα ευρω στην τσεπη.

Link to comment
Share on other sites

"οσο για τοπωσ θα έκανα εσωτερικα συντήρηση - έλεγα να μπαίνω εγω μεσα -

"

ΟΚ, δεν ηξερα οτι εισαι τοσο προχωρημενος και γνωστης του θεματος και εκανα αυτην την "χαζη" ερωτηση...Συγχωρα με, αλλα ειμαι αρχαριος... :):D

Link to comment
Share on other sites

φιλε ζακ εκανα πλακα το οτι θα μπαινω μεσα.

δε ειπα πωσ πάω με αλχημειεσ jojo φιλε μου απλα ειναι κάτι που θελω να κάνω και πιστευω με υπομονη - επππιμονή να το πετυχω.

ναι τα υπόλοιπα ( στατικα αντοχεσ βαρη ) ναι ειναι υπολογισμένα .

γι αυτό κάνω τισ ερωτήσεισ για να μην αντιμετωπίσω προβλήματα.

όσο για τα τζαμια οπώσ είπα θα μπουν κοντραπλακε και μόνο το μπροστινο θα είναι γιαλι. για το μεταλικο πλαισιο δε θα έχω προβλημα αφου οι ατσάλινεσ βίδεσ ανα 10 ποντουσ η κάθε μία ειναι ικανέσ σε φουλ σπειρωμα να κρατήσει 500 κιλα ι καθε μια. το φιλμε κοντραπλακε σε σοκορο έχει αντοχεσ που ξεπερνουν τα 500 κιλα . υπολόγισε το και θα δεισ πωσ το μεταλικό πλαισιο δε ειναι απάρέτητο.

το κακό είναε πωσ θα έχω μονο μια όψη που θα μπορό να παρατηρω τουσ φιλουσ μου.

γιατί λοιπον να πληρώσω περιου 5000 ευρώ για τα γιαλια και τα πλαισια οταν μπορο να το κάνω με περιπου 500 σην το γιαλι και τα μεροκάματα μου?

και δημόσια jojo συγχαρητηρια για το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση να κάνεις μια επίσκεψη να

δεις το ενυδρείο του jojo και να συζητήσετε τις απόψεις σας

για το πόσο εφικτό είναι να γίνει..Γιατί μην ξεχνάμε έχει τις

γνώσεις αλλά και την εμπειρία επί του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

"φιλε ζακ εκανα πλακα το οτι θα μπαινω μεσα"

Το καταλαβα... :):D:lol:

Αυτο που σου προτεινει ο Πετρος ειναι η καλυτερη λυση!Ετσι, θα δεις αν οντως σου αρεσει αυτο που θες να φτιαξεις και στην πραξη.

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελει να φτιαξει ενυδρειο απο κοντρα πλακε οπως λεει και μονο την μπροστινη οψη γυαλι.ο jojo απο οτι καταλαβα εφτιαξε το δικο του με γυαλι.απο οτι ξερω ειναι μια αρκετα διαφορετικη διαδικασια και κατα την γνωμη πιο δυσκολη.

φιλαρακο tekila θα σου προτεινα να αφησεις την ιδεα τοσο μεγαλου ενυδρειου.δεν ειναι μονο ο φωτισμος!το φιλτραρισμα??θερμανση για τα ψαρακια σου??και το πιο βασικο για εμενα ειναι ΠΩΣ θα γεμισεις ενα τετοιο ενυδρειο?γιατι κατα την γνωμη μου ενα ενυδρειο τοσο μεγαλο δεν αξιζει αν ειναι αδειο και εχει μονο χαλικι - αμμο.σκεψου μονο ποσο θα σου στοιχισουν ξυλα, φυτα,ψαρια.ειναι παρα πολλα τα λεφτα.

Φυσικα τα μελη εδω θα σε βοηθησουν αλλα αλλο τα λογια και αλλο η πραξη.σκεψου τι κοπο και χρημα θες για να φτιαξεις ενα καλο φυτεμενο 250 λιτρα...τωρα με τα δικα σου δεδομενα καντα Χ20.

εγω στην θεση σου θα εφτιαχνα ενα ωραιο 300-400 λιτρα το οποιο θα μπορουσα να εχω και μεσα στο σαλονι μου να το βλεπω ολη την ωρα.οπως και να χει καλη τυχη απο εμενα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...