Jump to content

Nano Cube 10l Pico Reef!!!!!!!!!


chris z3

Recommended Posts

μιας και εχω σαλταρει με τα 2 ενυδρεια μου ειπα να κανω κατι ακομα!!!!

θα ειναι υπερβολικα δυσκολο αλλα πιστευω να τα καταφερω!!!!

αγορασα λοιπον αυτον τον πολυ σωστο κυβο και θα αρχισω να διμιουργω!!!!

εχω επεισης ενα μικρο κυκλοφοριτη με δοχειο απο κατω το οποιο εχει σφουγκαρακι αλλα θα αντικατασταθει με ελαχιστη ποσοτητα ενεργου ανθρακα και αντιφοσφορου,το φως του θα αποτελειται απο λεντακια 3 σειρες μπλε και 2 ασπρες..........

εχω βρει εναν θερμοστατη 25w αρκετα μικρο ωστε να χωραει...............

το θεμα που μου εχει μεινει να λυσω προς το παρων ειναι αν θα βαλω ασπρο η μαυρο αραγονιτη......

η μηπως να εβαζα απλη αμμο με μια μικρη ποσοτητα αραγωνιτη απο το νανο μου??????

δεν ξερω εκει κολλαω αρχικα............

επεισης σε μια ερευνα μου για τα ζωντανα που θα φυλοξενησει εχω καταληξει στην υπαρξη ενως κοκκινου εριμιτη ισως μια γαριδουλα και......................................

βρηκα αυτο βαση του οποιου μπορω να στριμωξω ενα απο τα ακολουθα

Blue Neon Goby

Catalina Goby [cold water]

Clown Gobies

Eviota Gobies

Panda (Clown) Goby

Redhead Goby

Trimma Goby

Yellow Neon Goby

Citron Goby

Green Banded Goby

Green Chromis Damsel

Yellowtail blue Damsel

απο κοραλλια αν θα βαλω θα παιξω με frags απο το νανο μου.......αλλα δεν ξερω αν μπορω να βαλω κοραλια σε κατι τετοιο

τι λετε???????

ακουω τισ αποψεις σας!!!!

post-13974-1256597387_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα,σχετικά τώρα με την ιδέα σου βλέπω οτι είσαι ανήσυχο πνεύμα,μέχρι και το ανθοδοχείο που βγάζει η γειτόνισσα στο μπαλκόνι της κάθε πρωί το έχεις σκεφτεί με τη μορφή ενυδρείου μέσα στο μυαλό σου..σχετικά με το 10λίτρο που σχεδιάζει για νανό θα σου πρότεινα να μην το προχωρήσεις καθώς στα 10 αυτα λίτρα δε γνωρίζω καποιον οργανισμό που θα έχει μια χετικά καλή ποιότητα ζωής,απο την άλλη τα λίτρα είναι ελάχιστα και θα πρέπει να είσαι συνεχώς απο πάνω του.Ας μιλήσουν και οι παλαιότεροι και εμπειρότεροι...

Πάντα φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα,σχετικά τώρα με την ιδέα σου βλέπω οτι είσαι ανήσυχο πνεύμα,μέχρι και το ανθοδοχείο που βγάζει η γειτόνισσα στο μπαλκόνι της κάθε πρωί το έχεις σκεφτεί με τη μορφή ενυδρείου μέσα στο μυαλό σου..σχετικά με το 10λίτρο που σχεδιάζει για νανό θα σου πρότεινα να μην το προχωρήσεις καθώς στα 10 αυτα λίτρα δε γνωρίζω καποιον οργανισμό που θα έχει μια χετικά καλή ποιότητα ζωής,απο την άλλη τα λίτρα είναι ελάχιστα και θα πρέπει να είσαι συνεχώς απο πάνω του.Ας μιλήσουν και οι παλαιότεροι και εμπειρότεροι...

Πάντα φιλικά Νίκος

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!

τρομερη ατακα με την γειτονισσα!!!!

σιγουρα δεν σκοπευω να ζορισω καποιον οργανισμο και ουτε το θελω..........

στην χειροτερη θα γινει ενα reef me εναν εριμητη μια γαριδουλα 1 mushroom και 2-3 μικρα frags απο το αλλο reef!

απλα ψαχνομαι γιατι εχω βαλθει να δημιουργησω κατι τρομερο!!!!

και θα βαλω τα δυνατα μου γιαυτο..........

Link to comment
Share on other sites

σκεφτικα μηπως εκανα καποιο κυκλωμα με το αλλο ενυδρειο μιας και ειναι διπλα διπλα και επαιρνα ετοιμο νερο απο το αλλο και στην σωστη θερμοκρασια...πως ακουγεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

σκεφτικα μηπως εκανα καποιο κυκλωμα με το αλλο ενυδρειο μιας και ειναι διπλα διπλα και επαιρνα ετοιμο νερο απο το αλλο και στην σωστη θερμοκρασια...πως ακουγεται αυτο?

καλή ακουγεται σαν ιδεα,δυσκολή στην πράξη...απο οτι κατάλαβα κάτι σαν συγκοινωνουντα δοχεια,εχει γινει ξανα αυτη η ερωτηση στο φορουμ..είναι κάπως δυσκολο...περιμενε να απαντησουν και οι παλαιοτεροι,κατι παραπανω θα σου πουν,να εισαι σίγουρος!! :helpsmilie::helpsmilie:

Για το βάζο της γειτονισσας δεν έκανα πλάκα,το εχω βάλει στο μάτι και εγω :thumbup::helpsmilie::helpsmilie: αλλα μένει στον 4ο οροφο :thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

καλή ακουγεται σαν ιδεα,δυσκολή στην πράξη...απο οτι κατάλαβα κάτι σαν συγκοινωνουντα δοχεια,εχει γινει ξανα αυτη η ερωτηση στο φορουμ..είναι κάπως δυσκολο...περιμενε να απαντησουν και οι παλαιοτεροι,κατι παραπανω θα σου πουν,να εισαι σίγουρος!! :bowdown::wacko:

Για το βάζο της γειτονισσας δεν έκανα πλάκα,το εχω βάλει στο μάτι και εγω :helpsmilie::helpsmilie::helpsmilie: αλλα μένει στον 4ο οροφο :bowdown::thumbup:

:thumbup::helpsmilie::helpsmilie::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι της άποψης ότι μπορείς να βάλεις κάτι από τα παραπάνω ψάρια που γράφεις.Επίσης 10λιτρά δεν υπάρχει τρόπος να έχεις σταθερές τιμές αν λειτουργεί σαν αυτόνομο σύστημα.Τώρα για το άλλο που ρωτάς μπορεί να γίνει με την μέθοδο που αναφέρει ο NickTheFish και νομίζω ότι είναι ψηλό-ασφαλές.Εγώ έχω κάνει κάτι παρόμοιο με άλλο τρόπο αλλά θέλει κάποιες διορθώσεις κάποιες φορές τη βδομάδα.

Πάντως νομίζω ότι δεν είναι "σωστό" το εγχείρημα σου και δεν θα έχει επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλεπιβολα σχεδια,αλλα δυστυχως πολυ δυσκολο :thumbup:

Ψαρια δεν θα μπορεσεις να βαλεις κατι.

Μπορεις να βαλεις 1 ερημιτη και ζωανθιδες.

Θα βαλεις ζωντανο βραχο?

Αραγωνιτη να βαλεις (μαυρος αραγωνιτης δεν υπαρχει).

Το κυριοτερο που πρεπει να σκεφτεις ειναι καποιο συστημα αναπληρωσης,καθως και 1 εκατοστο νερου να εξατμιστει στα 10 λιτρα,η αλατοτητα θα αυξηθει παρα πολυ.

Κατι που μπορεις να κανεις ειναι να τοποθετησεις το ενυδρειακι σε ενα ραφι πανω απο το ενυδρειο σου.Απο το sump ή το ενυδρειο θα ανεβαινει νερο και μεσω μιας τρυπας στο ενυδρειακι,θα πεφτει (μεσα απο σωλινα) το νερο πισω στο μεγαλο ενυδρειο.Ετσι και δεν θα ανησυχεις για εξατμιση,αλλαγες νερου,σταθεροτητα τιμων κτλ και τα κοπιποδα που θα αναπτυσσονται στο ενυδρειακι,λογω ελλειψης θηρευτων θα πεφτουν και θα ταιζουν το ενυδρειο σου.Σκεψου το.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω...ακομα ψαχνομαι......ριχνω τρελη ερευνα για να κανω κατι σωστο και να μην ταλαιπωρω ζωντανα.......

οριστε και η εμπνευση μου......

http://www.melevsreef.com/pico.html

ναι,λεω για ζωντανο βραχο και εχω βρει μαυρο αραγωνιτη http://www.livesand.com/images/Bio-Black-Beach2.jpg ......αλλα η συσκευασια ειναι 10 κιλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει μαυρος αραγωνιτης.Φιλε μου 10 λιτρα= μη σταθερες τιμες,σκεψου μονο την εξατμιση και ποσο θα αυξανετε η αλατοτητα.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

με την αλατοτητα ειναι η πατεντα που ψαχνω να κανω...κατι θα σκαρφιστω...σιγουρα

Link to comment
Share on other sites

Άμα συνδέσεις τα ενυδρεία δεν χρειάζεται να σε ανησυχεί ούτε και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Άμα συνδέσεις τα ενυδρεία δεν χρειάζεται να σε ανησυχεί ούτε και αυτό.

αυτη την εχω σαν τελευταια λυση......................

θελω να το κανω αυτονομο................

εχω πιστη και θα τα καταφερω!!!!

αν εστο και ενας τα καταφερε τοτε μπορω και εγω!

Link to comment
Share on other sites

απο απαιτησεις σε φως τι χρειαζεται?

υπολογιζω γυρω στο 15-20w 150-200 lumer καλα ειναι?

δηλαδη μια σειρα led 1 μετρου σε λευκο

και μια σειρα μπλε 50 ποντους

το φιλτρακι μου ειναι 250L/H, ειναι αρκετο?

απο βραχο λεω για ζωντανο οπως και αραγονιτη,ποιο σωστο ετσι?

(να φευγουν 1-1 τα θεματα για να ασχολουμαστε με τα συμαντικοτερα)

Link to comment
Share on other sites

Από φως είσαι μια χαρά ,και το φίλτρο είναι οκ.Βράχο καλό είναι βάλεις ένα κομμάτι ζωντανό(1-2 κιλά) τώρα για αραγωνίτη εγώ θα έπαιρνα λίγο από το βασικό μου ενυδρείο.Έτσι κι αλλιώς μιλάμε για πολύ μικρή ποσότητα.

Link to comment
Share on other sites

απο το 50αρι δεν πειραζω τιποτα!!!!

εχω εδω και καποιες μερες ολα κυλαν τελεια ( εκτος απο το plate coral)......

οποτε αστο εκεινο να στεριωσει....

χαχαχα.......

Link to comment
Share on other sites

Σωστά θυμόμουν ότι έχεις μεγαλύτερο σύστημα...Βάλε ψόφιο που είναι και φθηνότερος.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά θυμόμουν ότι έχεις μεγαλύτερο σύστημα...Βάλε ψόφιο που είναι και φθηνότερος.

ψωφιο θα βρω σε μαυρο?????????????

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω δεν έχω δει..Πάντως γενικά υπάρχει δες αυτό:

http://www.livesand.com/

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

η δημιουργεια ενως top off Θα μου λυσει τα χερια απο αποψη εξατμισης νερου!!!!!

απο οτι διαβασα υπαρχουν 2 τεχνικες η απλη που το δοχειο βρισκεται πανω απο το ενυδρειο και με διακοπτη που επιπλεει..........θα δοκιμασω αρχικα τον εναν τροπο και βλεπουμε....λυθηκε και αυτο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη και συχνο καθαρισμα σε αυτου του ειδους τους διακοπτες στο θαλασσινογιατι καποια στιγμη κολανε απο αλατα,αλγη,οργανισμους κτλ

Link to comment
Share on other sites

σωστο αλλα με τετοιο κοστος(2 ευρω απο ebay) αγοραζεις και εχεις στοκ!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει προβλημα για τον διακόπτη!

Στο υπόλοιπο σύστημα μην σου δημιουργήσει πρόβλημα!

ΓΙ αυτό στο είπε ο ΑΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

ααααα!!!καλα δεν εχω αποφασισει ακομα τι ειναι καλυτερο............

ισως ειναι καλυτερα η μεθοδος με το μπουκαλακι απο πανω και τα δυο σωληνακια.....

εσεις τι λετε???????

και ποιο οικονομικη(τιποτα!)και πιο ανεξαρτητη και ισως και ποιο ακριβειας σε σημειο που δεν εχει διαταξη(διπλα στο φιλτρο)

http://www.reefbuilders.com/2009/05/26/diy...ar-auto-topoff/

Link to comment
Share on other sites

Ευκαιρια να το δοκιμασεις και να μας το κανεις παρουσιαση στην κατηγορια DIY. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...