Jump to content

Εξαφανιση νεον


Recommended Posts

Απο εχ8ες εξαφανιστηκαν 2 νεον!!

Στο ενυδρειο μου εχω νεον, red eyes, ξιφοφορους, αλγοφαγο και γατοψαρα μικρα....

Δεν εχω πολλα διακοσμητικα για να ειναι καπου κρυμμενα η' σφινομενα....

Ειναι δυνατον να πε8αναν και να τα εξαφανησαν τα αλλα ψαρακια τοσο συντομα???

Link to comment
Share on other sites

Απο εχ8ες εξαφανιστηκαν 2 νεον!!

Στο ενυδρειο μου εχω νεον, red eyes, ξιφοφορους, αλγοφαγο και γατοψαρα μικρα....

Δεν εχω πολλα διακοσμητικα για να ειναι καπου κρυμμενα η' σφινομενα....

Ειναι δυνατον να πε8αναν και να τα εξαφανησαν τα αλλα ψαρακια τοσο συντομα???

Ειναι δυνατόν και μεγαλυτερα ψαρια μπορει να εξαφανισούν σε λίγες ώρες,ψάξε και στο φίλτρο σου μπας και..αλλα στην αλλαγη νερού αν χρησιμοποιησεις σκουπα μπορει να βρους τους μικροσκοπικούς σκελετούς τους!!

Link to comment
Share on other sites

ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου? οι μετρησεις σου τι δειχνουν? τι φιλτρο εχεις και τι υλικα εχει μεσα? τελος, με ποια σειρα εβαλες τα ψαρια σου μεσα και σε τι χρονο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας και ευχαριστω για το ενδιαφερον σας!!!

Το ενυδρειο μου ειναι 120 λιτρων, ειναι σε λειτουργια 20 μερες

και εχει εσωτερικο φιλτρο με σφουγγαρια...

Εβαλα 4 νεον και 4 redEyes την τεταρτη μερα. Μετα απο μια βδομαδα

εβαλα αλλα 4 Νεον και 2 Ξιφοφορους.. Πριν 2 μερες πηρα εναν αλγοφαγο

2 μικρα γατοψαρα και μια Ξιφοφορινα ακομα....

Τα παρακολουθω συνεχεια και δειχνουν να ζουν αρμονικα μεταξυ τους!!

Τεστ δεν εχω κανει ακομα γιατι δεν ηξερα οτι χρειαζοταν....

Θα παω να παρω με την πρωτη ευκαιρια που 8α μου δοθει(ελλειψη χρονου)..

Μεσα στο φιλτρο δεν ειναι κοιταξα... Ουτε χρησιμοποιω σκουπα βυθου..

Να τα εφαγαν και να μην το προσεξα?????

Link to comment
Share on other sites

Να τα σκότωσαν αποκλείεται, αν όμως ψόφησαν, δεν αποκλείεται να τα έφαγαν νεκρά και απλά να μη βρίσκεις τους σκελετούς (είναι μικροί και διάφανοι).

Δεν αποκλείεται να σου πήδηξαν κι έξω αν δεν έχεις καπάκι, ψάξε και πίσω από το ενυδρείο. Τα νέον θέλουν διαφορετικές συνθήκες νερού από τους ξιφοφόρους.

Κάνε τα τεστ οπωσδήποτε, πολύ πιθανό να είναι άστρωτο το ενυδρείο σου και τότε ίσως χάσεις κι άλλα ψάρια (χτύπα ξύλο).

Έγινε επεξεργασία - bokostas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας και ευχαριστω για το ενδιαφερον σας!!!

Το ενυδρειο μου ειναι 120 λιτρων, ειναι σε λειτουργια 20 μερες

και εχει εσωτερικο φιλτρο με σφουγγαρια...

Εβαλα 4 νεον και 4 redEyes την τεταρτη μερα. Μετα απο μια βδομαδα

εβαλα αλλα 4 Νεον και 2 Ξιφοφορους.. Πριν 2 μερες πηρα εναν αλγοφαγο

2 μικρα γατοψαρα και μια Ξιφοφορινα ακομα....

Τα παρακολουθω συνεχεια και δειχνουν να ζουν αρμονικα μεταξυ τους!!

Τεστ δεν εχω κανει ακομα γιατι δεν ηξερα οτι χρειαζοταν....

Θα παω να παρω με την πρωτη ευκαιρια που 8α μου δοθει(ελλειψη χρονου)..

Μεσα στο φιλτρο δεν ειναι κοιταξα... Ουτε χρησιμοποιω σκουπα βυθου..

Να τα εφαγαν και να μην το προσεξα?????

Κοίταξε και μέσα στο φίλτρο σου μήπως έχει ρουφήξει κανένα, είναι πολύ μικρά σε μέγεθος. Εχω και εγώ τέτοια ψαράκια και προχθές τελείως στο άκυρο μου τη βάρεσε να ανοίξω το εξωτερικό για να κάνω κάτι αλλαγές στη σειρά των υλικών και εντελώς τυχαία (και χωρίς να έχω προσέξει οτι έλειπε κάποιο) είδα ένα κάτω από τα άσπρα σφουγγάρια του φίλτρου αλλά ευτυχώς ζούσε ακόμα, αν και ήταν σε άσχημη κατάσταση. Ετσι τύλιξα την αναρόφηση του φίλτρου με ένα ψιλό διχτάκι.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να τα εφαγε κανα ψαρι,ειχα εναν συνοδοντι και μεσα σε ενα βραδυ εφαγε 9 νεον και το πρωι εψαχνα να βρω που πηγαν...Ψαξε καλα συνηθως ειναι μπροστα σου και δεν τα βλεπεις,καπου χωμενα μεσα στα φυτα η μπορει να πεθαναν και να τα τσιμπολογισαν τα αλλα ψαρια!Μηπως εχεις σαλιγκαρια?Αν εχεις και τα ψαρακια σου πεθανουν,τοτε το αναλαμβανουν τα σαλιγκαρια και δεν βρισκεις τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα ψαρακια δυστηχως μας αφησαν και επειτα εγιναν μεζες. μην το ταλαιπωρουμε το παλικαρι να ψαχνει. 20 ημερων ενυδρειο και αστρωτο με τοσα ψαρια.

εχεις κανει λαθη που στο παρελθον εχουμε κανει κι εμεις. τα νεον να ξερεις ειναι ευαισθητα ψαρακια στην ποιοτητα του νερου και λογω του μεγεθους τους στο στρες και ειναι τα πρωτα που φευγουν.

διαβασε αυτο το προσφατο θεμα και δες τι λεμε στο φιλο. ειναι παρομοια περιπτωση με τη δικη σου. αν καπου προβληματιστεις μιλα μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!!!

Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας και τις συμβουλες σας!

Σημερα 8α παω να παρω τεστ... Αλλα εχω μπερδευτει λιγο...

Υπαρχουν τεστ που ειναι "πακετο" η' πρεπει να παρω πολλα διαφορετικα???

Ευτιχως το ενα εξαφανισμενο Νεον εμφανιστηκε!!!!!!!!!!

και ειμαι πολυ χαρουμενη για αυτο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!!!

Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας και τις συμβουλες σας!

Σημερα 8α παω να παρω τεστ... Αλλα εχω μπερδευτει λιγο...

Υπαρχουν τεστ που ειναι "πακετο" η' πρεπει να παρω πολλα διαφορετικα???

Ευτιχως το ενα εξαφανισμενο Νεον εμφανιστηκε!!!!!!!!!!

και ειμαι πολυ χαρουμενη για αυτο!!!!!

Καλημέρα, τα test είναι το κάθε ένα ξεχωριστά, πάρε τα απαραίτητα (NH3/NH4-NO2-NO3-pH-gH-kH) προτίμησε της API που θεωρούνται από πολλούς τα πιο αξιόπιστα, αλλά και άλλης εταιρίας να πάρεις δεν θα έχεις πρόβλημα. Ενοείται μόνο υγρά, όχι sticks.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και ένα σετ της sera που έχει όλα τα βασικά (ph gh kh no2) και πάρε έξτρα nh3 και no3!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!

Πηρα τεστ και τα αποτελεσματα ειναι....

ΝΟ3 25

ΝΟ2 μαλλον 0

GH >14od

KH anamesa se 3od kai 6od

pH 7,6 me 8

To τεστ ειναι της JBL 5in1

Τι λετε πως τα βλεπετε τα αποτελεσματα????

Παλι μπερδεμενη ειμαι......

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεμπερδευτεις ..... ψαξε τα προφιλ των ψαριων σου για να μαθεις τις αναγκες τους σε συνθηκες νερου (υπαρχουν στο φορουμ) και θα παρεις τις απαντησεις σου. Για μια πρωτη ιδεα ... το νερο σου κανει μονο για τους ξιφοφορους.- :blush:

Υ.Γ. Φοβαμαι οτι τα stripes που αγορασες για να μετρας δεν ειναι και πολυ αξιοπιστα.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!!!! εκανα και τεστ αμμωνιας και ειναι αναμεσα σε 0,4 με 0,8.....

Τι να κανω για να την μηδενισω????

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!!!! εκανα και τεστ αμμωνιας και ειναι αναμεσα σε 0,4 με 0,8.....

Τι να κανω για να την μηδενισω????

Ο σκοπος δεν ειναι απλα να μηδενισεις την αμμωνια, αλλα να την κρατας παντα στο μηδεν (οπως και τα ΝΟ2 νιτρωδη που ειναι και αυτα ακρως τοξικα και δηλητηριωδη).

Για να τη μηδενισεις απλα θα κανεις μερικες απανωτες αλλαγες νερου πχ 40 -50% καθε μερα (με νερο ιδιων ή κοντινων παραμετρων σε θερμοκρασια, σκληροτητα gH και οξυτητα pH και που δεν περιεχει φυσικα αμμωνια κλπ τοξικα), μεχρι να μετρησεις μηδεν.

Η βρυση σου φυσιολογικα, αν δεν υπαρχει καποιο περιεργο προβλημα, βγαζει καθαρο νερο χωρις τοξικα.

(δεν ειναι κακο να μετρησεις και το νερο της βρυσης να ξερεις απο ποια βαση ξεκινας)

Πρωτα ζητημα ειναι οτι οι μετρησεις σου ειναι περιεργες. (με τι εκανες τις μετρησες?)

Εχεις ΝΗ3 0.4-0.8, ΝΟ2 μηδεν και ΝΟ3 25.

Εχει δλδ το φιλτρο βιολογια για τα νιτρωδη, και δεν εχει για την αμμωνια?

Η σειρα στο κυκλο του αζωτου ειναι ρυποι > ΝΗ3 > ΝΟ2 > ΝΟ3

α) Ρυποι που γινονται ΝΗ3, ερχεται μια α' ομαδα βακτηριων και μετατρεπει την ΝΗ3 σε ....

β) ΝΟ2, ερχεται μια β' ομαδα βακτηριων μετατρεπει τα ΝΟ2 σε....

γ) ΝΟ3. Τα φυτα και οι αλλαγες νερου απομακρυνουν τα ΝΟ3 και τα κατεβαζουν σε ακινδυνα επιπεδα (0-25)

Στο φιλτρο σου λειπουν τα βακτηρια του πρωτου ειδους?

Δεν γινεται αυτο, γιατι αλλιως δεν θα υπηρχαν και ΝΟ2 για να ειχαν γινει με τη σειρα τους ΝΟ3

Καποια μετρηση μαλλον δεν ειναι σωστη.

Δευτερο ζητημα ειναι οτι η τοξικοτητα της αμμωνιας εξαρταται απο τη θερμοκρασια και το pH του νερου.

Ειναι πολυ πιθανον να μην ειναι σε επικινδυνο επιπεδο, ασχετα ομως απο αυτο, πρεπει να εχουμε παντα μηδεν αμμωνιας για να ειμαστε σιγουροι οτι λειτουργει η φιλτρανση του ενυδρειου μας και ειναι επαρκης.

Εδω γραφω πως βρισκεις αν ειναι επικινδυνη η τιμη της αμμωνιας http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry248326

Το πρωτο πραγμα που πρεπει να σε απασχολει στη φιλτρανση ειναι να εχεις καταλληλη ποσοτητα και ποιοτητα υλικων που να καλυπτει την ιχθυοφορτωση του ενυδρειου.

Αν ειναι λιγα τα υλικα ή χαμηλης δυνατοτητας φιλοξενιας βιολογιας (βακτηριων) θα μετρας παντα τοξικα.

Εδω βρισκεται το κλειδι για τη μονιμη λυση του προβληματος.

Φυσικα να αποκλεισουμε την περιπτωση να γινεται λαθος συντηρηση (πχ καθαρισμος υλικων με νερο βρυσης) και να καταστρεφεται η βιολογια.

Ελπιζω να εγινα κατανοητος, τα ειπα οσο πιο απλα μπορουσα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου!!!

Και'μενα αν και αρχαρια με παραξενεψαν οι μετρησεις.....

Κατι εχω κανει λα8ος...... Τα τεστ ειναι της JBL.....

Θα κανω το απογευμα μεγαλη αλλαγη νερου, αν και με φοβιζει αυτο....

Εχω διαβασει οτι μετα απο μεγαλες αλλαγες νερου τα ψαρακια ειχαν προβλημα.............

Σ'ευχαριστω και παλι για τις συμβουλες σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις σωστα την αλλαγη δεν θα εχουν κανενα προβλημα.

Προσεξε θερμοκρασια κλπ στο φρεσκο νερο.

Βαλε το σε κουβα με αντιχλωριο και μετρα το πριν το εισαγεις.

Κανε την εισαγωγη του νερου οσο πιο αργα γινεται.

πχ εγω (πριν παρω την αντλια με ρυθμιζομενη ροη) ειχα τον τροπο και εβαζα ψηλα το δοχειο με το φρεσκο νερο και εβαζα το νερο με σωληνακι απο αεραντλια σε 50λιτρο ενυδρειο ή αλφαδολαστιχο μισο ποντο διαμετρο περιπου σε λιγο πιο μεγαλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...