Jump to content

Frontosa Aquarium 180lt


georgalis

Recommended Posts

Μετα απο 1 χρόνο σε 80 lt τα frontosa μου απέκτησαν νέο σπίτι ενα Juwel Rio 180lt.

Το κοπαδάκι αποτελείται απο ενα αρσενικό και 4 θυληκά.

Επίσης με το στήσιμο έβαλα και 2 Pleco Tiger.

Τις πέτρες τις βρήκα στην Λήμνο το καλοκαίρι και εχουν δημιουργήσει σπιτάκια για το κάθε ένα τους.

Είναι η πρώτη τους βδομάδα αλλά φαίνονται πολύ relaxed, δεν τρώνε όπως στο άλλο ενυδρείο αλλά πιστεύω είναι απο το σόκ της αλλαγής.

Τα έχω απο μωρά και πιστεύω οτι έκανα κατι καλό για αυτά τώρα που είναι στην ανάπτυξη τους.

Υ.Γ Δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες. :blush:

Τα 180 λιτρα ειναι πολυ λιγα για τις φροντοζες φιλε μου.Μεγαλωνουν πολυ και θελουν μεγαλο ενυδρειο.

Τα πλεκο κι αυτα εκτος μεγεθους,θελουν αλλες παραμετρους νερου

Link to comment
Share on other sites

Καλως όρισες...

Μετα απο 1 χρονο τι μεγεθος έχουν φτασει??

Πόσα ειναι τα φροντοζακια??

Θα μας ποσταρεις καμια φωο??

Link to comment
Share on other sites

Καλως όρισες...

Μετα απο 1 χρονο τι μεγεθος έχουν φτασει??

Πόσα ειναι τα φροντοζακια??

Θα μας ποσταρεις καμια φωο??

παιδιά δεν μπορώ να κάνω upload.

κρίμα βγάζει error στο Network.

ακομα και στην δουλειά που έχουμε Gb οπτική ίνα.

τι να πώ.

Link to comment
Share on other sites

Κανεις σμικρυσνη σε 800Χ600 και πατας και "προσθηκη στη δημοσιευση" στο πινακακι που θα ανοιξει.

Δες αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=6409

Αν εχεις σκοπο να μας τροφοδοτεις με πολλες φωτο, ανοιξε ενα λογαριασμο πχ στο http://photobucket.com και ανεβαζε τις φωτογραφιες εκει.

Μετα με ενα λινκ απο εκει θα φαινεται η φωτο στο ποστ σου.

Ανεβαζοντας τες εκει, εχει δυνατοτητα να τις μικραινεις αυτοματα (την ωρα που ανεβαινουν) και σε 800Χ600 καταληλο μεγεθος για φορουμ

Καλο ειναι να φτιαξεις φακελους και υποφακελους στο λογαριασμο σου για σωστη αρχειοθετηση των θεματων σου, για ευκολη ευρεση τους αργοτερα. Και αυτο γιατι, απο τη στιγμη που τις ανεβασεις δεν πρεπει να τις μετακινεις μεσα σε αλλους φακελους γιατι χανεται το λινκ και δεν φαινονται πια στο φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

post-15832-1257772061_thumb.jpg

post-15832-1257772086_thumb.jpg

post-15832-1257772076_thumb.jpg

Τελικά τις έκανα πολύ μικρές και ανέβηκαν

Καλώς ήλθες και από μένα στην Αφρική.Όπως θα ξέρεις το ενυδρείο σου είναι πολύ μικρό για να φιλοξενήσει φροντόζες.Τα ψάρια θα φτάσουν σε μέγεθος περίπου 35cm.Προτείνονται ενυδρεία μεγάλα σε μήκος τουλάχιστον 150cm και ελάχιστα λίτρα 500.Βέβαια θα βρείς και συγραφείς που έχουν ελάχιστο μήκος έναρξης τους 130cm.

Αυτό που έχει σημασία είναι οτι χρειάζεσαι μεγάλο ενυδρείο θα έλεγα αρκετά μεγάλο για να δείς τις φροντόζες να συμπεριφέρονται όπως τους αξίζει.

Κοίτα και εδώ http://www.cichlid-forum.com/articles/frontosa_corner.php

http://www.frontosa.com/portal.php?sid=d13...6224ffad4f1dabd

Καλώς ήλθες :P

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

με τοσα λιτρα και με τετοιο στησημο που εκανες... δεν θελω να σε στεναχωρισω αλλα θα εχεις 100% προβλημα μελλοντικα....

δεν θελουμε να σε παρουμε απο τα μουτρα αλλα ειναι πικρη η αληθεια, βλεπεις ολοι λιγο πολυ προσπαθουν να σου πουν οτι τα ψαρακια πρεπει να φυγουν η να παρεις αλλο ενυδρειο....

Link to comment
Share on other sites

παιδιά τα ψαράκια ήταν σε ενα ενυδρείο απο μωρά γύρω στα 80 lt για έναν χρόνο.

υπήρχε πρόβλημα χώρου αλλά τώρα τα βλέπω μια χαρά.

Μελλοντικά βλέπουμε προς το παρόν αυτό είναι το σπίτι τους.

Το ενυδρείο είναι ενός μήνα.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά τα ψαράκια ήταν σε ενα ενυδρείο απο μωρά γύρω στα 80 lt για έναν χρόνο.

υπήρχε πρόβλημα χώρου αλλά τώρα τα βλέπω μια χαρά.

Μελλοντικά βλέπουμε προς το παρόν αυτό είναι το σπίτι τους.

Το ενυδρείο είναι ενός μήνα.

Με συγχωρεις αλλα δεν το αντιλαμβανομαι αυτο που λες.Η καταλαβαινουμε καποια πραγματα η οχι.Μπορει εσυ να τα βλεπεις μια χαρα οπως λες,αλλα στην πραγματικοτητα δεν ειναι.Εγω στα 700 λιτρα εχω 4,κι εσυ στα 180 λιτρα 5

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα χρόνο και οι φροντόζες είναι μόνο τόσο μικρές σε μέγεθος; Περίεργο. Πέρα από αυτό τα παιδιά έχουν δίκιο για το μέγεθος του ενυδρείου και τα Frontoza (την έχω πατήσει και ξέρω). Επίσης όταν αρχίσουν να σκάβουν οι πέτρες σου θα πέσουν σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα χρόνο και οι φροντόζες είναι μόνο τόσο μικρές σε μέγεθος; Περίεργο. Πέρα από αυτό τα παιδιά έχουν δίκιο για το μέγεθος του ενυδρείου και τα Frontoza (την έχω πατήσει και ξέρω). Επίσης όταν αρχίσουν να σκάβουν οι πέτρες σου θα πέσουν σίγουρα.

οταν θα πέσουν θα τις ξανασηκώσω.

οταν μεγαλώσουν θα το κοιτάξω προς το παρόν λέω οτι απο τα 80 λίτρα αυτό είναι το ενυδρείο που βαστούσε η τσέπη μου.

Επίσης είναι και το θέμα οτι είμαι σε νοίκι ακόμα.

οταν πάρω το δικό μου σπίτι σίγουρα θα κάνω κάτι μεγάλο.

πάντως δεν περίμενα να ακούσω αυτά που άκουσα σαν νέος μέσα σε ένα φόρουμ.

Ίσως η προσεγγιση σας να έπρεπε να είναι διαφορετική και να μην κρίνουμε τα πάντα απο το μέγεθος αλλά απο την αγάπη του για το χόμπυ.

Link to comment
Share on other sites

οταν θα πέσουν θα τις ξανασηκώσω.

οταν μεγαλώσουν θα το κοιτάξω προς το παρόν λέω οτι απο τα 80 λίτρα αυτό είναι το ενυδρείο που βαστούσε η τσέπη μου.

Επίσης είναι και το θέμα οτι είμαι σε νοίκι ακόμα.

οταν πάρω το δικό μου σπίτι σίγουρα θα κάνω κάτι μεγάλο.

πάντως δεν περίμενα να ακούσω αυτά που άκουσα σαν νέος μέσα σε ένα φόρουμ.

Ίσως η προσεγγιση σας να έπρεπε να είναι διαφορετική και να μην κρίνουμε τα πάντα απο το μέγεθος αλλά απο την αγάπη του για το χόμπυ.

Τι είναι πιθανότερο να σε κρατήσει στο χόμπυ, ένα ενυδρείο με ψάρια υγιή που έχουν όλες τις συνθήκες για να σου βγάλουν τις συμπεριφορές τους ή ένα με συχνά προβλήματα και δυστυχώς ίσως και απώλειες; Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο χόμπυ 11 χρόνια τώρα.

απλά δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με φόρουμ.

όσο για αυτό που λές δεν νομίζω οτι είναι κανόνας το 5 φροντόζα 700 λίτρα.

μην ξεχνάτε οτι είναι αποκλειστικά φροντόζα.

όπως και να έχει θα το παλέψω όπως εκανα με το μικρό ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε κατέκρινε κανείς, ούτε αμφισβήτησε την αγάπη σου για το χομπι. Το aquazone και τα μέλη του βοηθάνε πάντα με τον καλύτερο τρόπο και υποδέχονται πάντα με τις καλύτερες προθέσεις (ρίξε μια ματιά εδώ αν θέλεις). Απο εκεί και πέρα μπορείς να κάνεις ότι πιστεύεις εσύ. Πάντα φιλικά...

Link to comment
Share on other sites

οταν θα πέσουν θα τις ξανασηκώσω.

οταν μεγαλώσουν θα το κοιτάξω προς το παρόν λέω οτι απο τα 80 λίτρα αυτό είναι το ενυδρείο που βαστούσε η τσέπη μου.

Επίσης είναι και το θέμα οτι είμαι σε νοίκι ακόμα.

οταν πάρω το δικό μου σπίτι σίγουρα θα κάνω κάτι μεγάλο.

πάντως δεν περίμενα να ακούσω αυτά που άκουσα σαν νέος μέσα σε ένα φόρουμ.

Ίσως η προσεγγιση σας να έπρεπε να είναι διαφορετική και να μην κρίνουμε τα πάντα απο το μέγεθος αλλά απο την αγάπη του για το χόμπυ.

Δεν νομίζω οτι κάποιος εδώ μέσα σου συμπεριφέρθηκε αγενώς.Αντίθετα εκφράσθηκαν γνώμες.Γιαυτό λέγεται και φόρουμ.Παρουσίαζοντας το ενυδρείο του οποισδήποτε χοπμπίστας εδώ μέσα προφανώς περιμένει γνώμες απο τους συγχομπίστες του, εκτός αν εσύ αγαπητέ φίλε το παρουσίασες χωρίς να θέλεις γνώμες, γνώμες που απορέουν απο την βιβλιογραφία και από την πλούσια εμπερία των μελών. Κανείς δεν έχει τη διάθεση την να έλθει σε αντιπαράθεση με κανένα και κανείς δεν αμφισβητεί την αγάπη του καθένα για το συγκεκριμένο χόμπυ,αντιθετα μάλιστα όταν αγαπάμε το χόμπυ προσπαθούμε να στήνουμε το κατάλληλο περιβάλλον για τα ψαράκια μας.

Εγώ μένω σε αυτό που γράφεις πιο πάνω οτι κάποια στιγμή θα κάνεις ενα μεγαλύτερο σύστημα και πίστεψε με το ψάρι που διάλεξες να φιλοξενείς θέλει ενα αρκετά μεγάλο σύστημα.

Σωκράτης Γεωργίου

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο χόμπυ 11 χρόνια τώρα.

απλά δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με φόρουμ.

όσο για αυτό που λές δεν νομίζω οτι είναι κανόνας το 5 φροντόζα 700 λίτρα.

μην ξεχνάτε οτι είναι αποκλειστικά φροντόζα.

όπως και να έχει θα το παλέψω όπως εκανα με το μικρό ενυδρείο.

Συγχωρεσε μας αν δεν σου ειπαμε οτι ηθελες να ακουσεις.

Και μιας και εισαι και 11 χρονια στο χομπυ,θα επρεπε να ξερεις τι ενυδρειο και τι απαιτησεις εχουν τα ψαρια σου,και οτι οι πλεκο δεν ταιριαζουν με τις αφρικανες.

Καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Συγχωρεσε μας αν δεν σου ειπαμε οτι ηθελες να ακουσεις.

Και μιας και εισαι και 11 χρονια στο χομπυ,θα επρεπε να ξερεις τι ενυδρειο και τι απαιτησεις εχουν τα ψαρια σου,και οτι οι πλεκο δεν ταιριαζουν με τις αφρικανες.

Καλη συνεχεια

Αυτό το έχω ξανακούσει αλλά πάντα είχα πλέκο στα ενυδρεία μου.

Μια φορά είχα απώλεια.

Γιατί δεν ταιρριάζουν?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχω ξανακούσει αλλά πάντα είχα πλέκο στα ενυδρεία μου.

Μια φορά είχα απώλεια.

Γιατί δεν ταιρριάζουν?

Συμφωνα με τη βιβλιογραφια παντα... τα ψαρια της λίμνης ταγκανικα απο την αφρική θέλουν αρκετα υψηλες παραμετρου στο νερο....

PH >8,5

GH >12

KH >12

Τα ψαρια του ποταμου αμαζονιου της νοτιας αμερικης που συνηθως προερχονται τα πλεκο... ή και διαφορων λιμνων της ασιας που και εκει εχει γατοψαρα θέλουν χαμηλωτερες συνθηκες νερου...

PH < 7

KH <6

GH < 8.

Αυτα τα εμαθα επειδη ειμαι σε ενα φορουμ γεματο πληροφοριες απο βιβλια και εμπειρους χομπιστες...

Απο ένα φορουμ που διοργανωνει σεμηναρια και ημεριδες με τους κοριφερους Dr του ειδος...

Καλη συνεχεια σε οτι κανεις.

:P

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με τη βιβλιογραφια παντα... τα ψαρια της λίμνης ταγκανικα απο την αφρική θέλουν αρκετα υψηλες παραμετρου στο νερο....

PH >8,5

GH >12

KH >12

Τα ψαρια του ποταμου αμαζονιου της νοτιας αμερικης που συνηθως προερχονται τα πλεκο... ή και διαφορων λιμνων της ασιας που και εκει εχει γατοψαρα θέλουν χαμηλωτερες συνθηκες νερου...

PH < 7

KH <6

GH < 8.

Αυτα τα εμαθα επειδη ειμαι σε ενα φορουμ γεματο πληροφοριες απο βιβλια και εμπειρους χομπιστες...

Απο ένα φορουμ που διοργανωνει σεμηναρια και ημεριδες με τους κοριφερους Dr του ειδος...

Καλη συνεχεια σε οτι κανεις.

:P

thanx gia to info.

δεν ήξερα οτι είναι τόσο τραγικές οι διαφορές ήξερα οτι υπάρχει μια μικρή απόκλιση.

οπότε σε ενα αφρικανικό ενυδρείο τι προτείνεται για "καθαρισμό"

Link to comment
Share on other sites

Εχω σκούπα βυθού και την χρησιμοποιώ 2 φορές τον μήνα.

Για την κυκλοφορία χαμηλά δεν το ήξερα.

αν και συμαδευω πάντα προς τα κάτω την ροή για να αναδεύονται οι ακαθαρσίες και να φιλτράρονται.

επίσης ανέβασα το φίλτρο απο 600 σε 1000λτ την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Θερμή παράκληση αν βλέπω καλά έχεις χαλίκι κάτω?

Αν ναι άλλαξε το και βάλε άμμο ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, είναι απαραίτητη για αυτά τα ψάρια, την χρησιμοποιούν για να καθαρίζουν τα βράγχια τους!

Θες λίτρα πολλά , είσαι 11 χρόνια στο χόμπι όπως λες, είναι κρίμα να μην τους παρέχεις σωστό περιβάλλον!

:P

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με τη βιβλιογραφια παντα... τα ψαρια της λίμνης ταγκανικα απο την αφρική θέλουν αρκετα υψηλες παραμετρου στο νερο....

PH >8,5

GH >12

KH >12

Τα ψαρια του ποταμου αμαζονιου της νοτιας αμερικης που συνηθως προερχονται τα πλεκο... ή και διαφορων λιμνων της ασιας που και εκει εχει γατοψαρα θέλουν χαμηλωτερες συνθηκες νερου...

PH < 7

KH <6

GH < 8.

Αυτα τα εμαθα επειδη ειμαι σε ενα φορουμ γεματο πληροφοριες απο βιβλια και εμπειρους χομπιστες...

Απο ένα φορουμ που διοργανωνει σεμηναρια και ημεριδες με τους κοριφερους Dr του ειδος...

Καλη συνεχεια σε οτι κανεις.

:P

Ειναι μεγαλο το ζητημα και δεν εχω την διαθεση να ανοιξω μια τοσο μεγαλη κουβεντα.

Θα πω δυο πραγματακια μονο για να δωσω τροφη για σκεψη σε οσους το διαβασουν(προσοχη τροφη για σκεψη οχι για απανοτα ποστ μετα απο αυτο)

Καταρχην φιλε nikoloutso οσο ομορφα αγνα και με καλη καρδια λες αυτα που εχω χρωματισει σου λεω οτι τοσο ειρωνικα, εριστικα και υπεροπτικα φαινονται ετσι οπως τα γραφεις και τα παραθετεις.

Σε "χρησιμοποιω" σαν παραδειγμα γιατι πολυ απλα γραφω μετα απο εσενα.

Δυστηχως ομως τετοιου ειδους σχολια και αντιληψεις εχουν πολλοι.

Μακαρι να υπαρχαν τετοια "λαθος" ενυδρεια απολους τους χομπιστες του κοσμου.

Συμφωνω οτι τα λιτρα ειναι πολυ λιγα, συμφωνω οτι η διακοσμηση δεν ειναι φυσικη συμφωνω με οτιδηποτε αλλο εσεις θελετε να μου πειτε.

Εγω ομως λεω και κατι αλλο. Πισω απο την παρουσιαση του φιλου και οποιοδηποτε αλλου φιλου παρουσιαζει το ενυδρειο του κρυβεται η αγαπη και το ενδιαφερον γιαυτο. Θα μπορουσαν τα ψαρια να ειναι ακομα στο 80αρι μεχριν τελικα να πεθανουν. Ο φιλος δεν το αφησε ομως πηρε με οσα χρηματα διαιθετε ενα καλυτερο και μεγαλυτερο ενυδρειο. Οχι το ιδανικο αλλα καλυτερο απο αυτο που ειχε πριν. Και απο την καθαριοτητα του κρινω ποσο πολυ το αγαπα και το φροντιζει.

Μην προσπαθουμε να κανουμε αυτο το τοσο ομορφο χομπυ ελιτιστικο και μονο για "ειδικους".

Στη πραγματικοτιτα απο καθε ανθρωπο σχεδον εχει περασει ενα χρυσοψαρο τουλαχιστον απο τη ζωη του.

Εκει που μενει εκει που δουλευει κλπ. Και πολυ απλα δεν ξερει για να του πρσφερει κατι καλυτερο.

Οταν ομως ξερει και δεν μπορει να δωσει το ιδανικο μην τον κραζουμε.

Ο κοσμος ο ιδιος δεν ειναι ιδανικος και τελειος γιατι εχει ο καθενας την απαιτηση και ολα τα ενυδρεια που υπαρχουν στην Ελλαδα να ειναι βιοτοπικα με αριστες συνθηκες κλπ

Ας ηρεμησουμε λιγακι γιατι εγω γνωριζω ατομα που φοβουνται το "κραξιμο" απο καποιυς και δεν παρουσιαζουν αυτο που εχουν με τα μεσα που εχουν.

Δεν ειναι ολα ασπρο ή μαυρο οποτε ας ηρεμησουμε και ας δεχομαστε και ενυδρεια "λαθος" που ομως εχουν ιδιοκτητες με θεληση να τους προσφερουν το καλυτερο γιατι αν δεν γινει αυτο πολυ απλα θα καταντησει το φορουμ ενα πολυ πολυ κλειστο club με "ιδανικα" ενυδρεια και μερικες χιλιαδες αλλα απαραδεκτα ενυδρεια σε καποια γωνια στο σαλονι , σε ενα διαδρομο σε μια επιχειρηση ή ενα σχολειο και πολυ απλα κανεις δεν θα γνωριζει την υπαρξη τους.

Υ.Γ. Αν καποιος εχει να τονισει ή να παρατηρησει για τα γραφομενα μεσω πμ παρακαλω εγω το σταματαω εδω αυτο διοτι το θεμα ειναι ατελειωτο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...