Jump to content

60ltr... Low Ph....


nikoloutso

Recommended Posts

Το 4ο Ενυδρείο ειναι γεγονος!!! :P:ninja::blink:

Επιτέλους μετα από πολυ σκεψη και μελετη για κατι καλο.... εγινε πραγματικότητα!!!

Το ενυδρείο αυτο βρισκεται στο γραφειο μου στην εταιρεια που εργαζομαι.

Παμε λοιπον για τις πληροφοριες και τις φωτο.

Γενικές:

Ενυδρειο: Juwel Record 600

Διαστασεις: 60*31*36

Όγκος: 63λτρ μεικτά.

Φίλτρο: Εργοστασιακο

Υλικά φίλτρου: 1 σφουγγαρι πρασινο juwel, siporax mini (και τα 2 απο το παλιο ενυδρειο), ενυδρειακό βαμβάκι και τωρα ανθρακας.

Θερμανση: Jagger 75watt.

ψύξη: 2x Zalman τα γνωστα ανεμηστηρακια

Ελεκτης θερμοκρασιας: Προσεχως eliwel IC 915

Φωτισμος: Εργοστασιακη 15watt Daylite

Θερμόμετρο: Ηλεκτρονικό ακριβειας 0,2

Έξοδος φίλτρου: Πατεντα Spreybar κατα μήκος όλου του ενυδρείου

Φωτοπερίοδος: 8 ώρες, 09:30-17:30

Set up:

Backroumd: Μαυρη αφίσα

Υπόστρωμα: Χαλαζιακη γκρι άμμος

Στολισμος: 2 ρίζες, 3 πέτρες λευκες, Φύλλα ξερά

Φυτά: λευκο κατι... δε θυμαμαι.... ότι βλέπεται. :hysterical:

Παρατηρησεις:

1.Όπως βλεπεται στο ενυδρείο έχει κανει ήδη την εμφάνηση της η άλγη σε πολλα σημεια, ακομα και στο ξύλο.

2. Το φίλτρο έχει μονο ανθρακα και ενυδρειακό βαμβακι προς το παρόν. Πριν μπουν οι κατοικοι θα μπει το μπολι.

3. Τα υλικά φίλτρου θα ειναι εξολοκληρου απο μπολι.

Περιμενω με χαρά τα σχόλια σας. :blink:

Οριστε και οι φώτο:

02112009621.jpg

02112009622.jpg

10112009632.jpg

10112009633.jpg

10112009634.jpg

10112009631.jpg

10112009635.jpg

10112009628.jpg

10112009627.jpg

10112009629.jpg

10112009639.jpg

10112009638.jpg

10112009636.jpg

10112009637.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φιλε Νικολουτσε μενο εκπληκτος!!!! Πολυ μεγαλη και καλη βελτιωση βλεπω!!!Α ρε... τι παιδια βγαζει το ΑΖ... :P:ninja:

στο θεμα μας... μου αρεσει πολυ το ξυλο που εβαλες και το γενικο στησημο του ενυδρειου

Μπραβο!!

να υποθεσω πως πας για Απιστογραμμα!?

ps θα σε παρακαλουσα αν σου ειναι ευκολο να μου φερεις εστω ενα απο αυτα τα ομορφα νουφαρακια!!

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο το στησιμο σου.Ειδικα το ξυλο.Οταν σου μεγαλωσουν τα νουφαρα θα ηθελα κανενα.Τι ψαρια θα βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα! το μονο που δεν μου αρεσει ειναι οι λευκες πετρες...κατι σε καφε αποχρωση θα ηταν καλυτερα πιστευω...

+1 και θα πρωτανα να μην εβαζες καμια πετρα απλα να γεμισεις τον βυθο με φυλλα. :P

Link to comment
Share on other sites

Κινείσαι σε καλά μονοπάτια... :ninja:

Καθάρισε όση μπορείς με το χέρι και πλάκωσέ το σε πολύ μεγάλες απανωτές αλλαγές για καμιά εβδομάδα με νερό καλό όπως ξέρεις μόνο εσύ να προετοιμάζεις. :P Μιλάω για τη bga.

Link to comment
Share on other sites

ps θα σε παρακαλουσα αν σου ειναι ευκολο να μου φερεις εστω ενα απο αυτα τα ομορφα νουφαρακια!!

Θα φερω κανα κιλο οποτε...

Για το ενυδρειο δεν εχω να πω κατι :P:ninja:

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό, διαβασμένο ενυδρείο, με πολλές προοπτικές

Διάλεξε ψαράκια χωρίς βιασύνη

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου! Απλό και φυσικό.

Και εγώ για τις πέτρες θα σου πω :ninja: . Επειδή είναι πολύ άσπρες μου κινούν την υποψία μήπως είναι ασβεστολιθικές :P . Τις τσέκαρες; Αφου πας σε Low pH θα πας και σε χαμηλές σκληρότητες...

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ps θα σε παρακαλουσα αν σου ειναι ευκολο να μου φερεις εστω ενα απο αυτα τα ομορφα νουφαρακια!!

Το φυτάκι είναι Hydrocotyle leucocephala Βασικά είναι φυτό επιφανείας. Μπορώ και εγω να σου δώσω κανένα κλαδεματάκι αν θέλεις...

Link to comment
Share on other sites

Εύγε :P:ninja::blink::blink::hysterical::hysterical: Με πρόλαβες ετοιμάζομαι και εγώ για apistogramma στο 240ltr για αυτό σε λίγο θα δείτε αγγελία για τους δίσκους μου.

Link to comment
Share on other sites

τελικα θα μας πεις τι θα βαλεις μεσα? μας εσκασες.

αν δεν πεις δεν λεω την αποψη μου :P

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου! Απλό και φυσικό.

Και εγώ για τις πέτρες θα σου πω :blink: . Επειδή είναι πολύ άσπρες μου κινούν την υποψία μήπως είναι ασβεστολιθικές :ninja: . Τις τσέκαρες; Αφου πας σε Low pH θα πας και σε χαμηλές σκληρότητες...

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Το φυτάκι είναι Hydrocotyle leucocephala Βασικά είναι φυτό επιφανείας. Μπορώ και εγω να σου δώσω κανένα κλαδεματάκι αν θέλεις...

Σωστο για τις λευκες πετρες... μεγαλη πιθανοτιτα ασβεστολιθικου πετρωματος... αλλα λογικα θα το τσεκαρε ο νικολουτσος γιατι εχει φιλους γεωλογους απο οσα ξερω....

Σευχαριστς πολυ για την προσφορα σου θεοδωρε!!! αλλα αφου θα φερει ο Πανος στην συναντηση στην αθηνα πολλα θα παρω απο εκει...

Και παλι σας ευχαριστω! :P

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο! Τα νούφαρα πολύ ωραία θα ήθελα λίγα (αν μου έχουν αφήσει χώρο τα pistia βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

Κορυφή φίλε, ωραίος! Οταν κιτρινίσει και λίγο το νεράκι από τα φυλλαράκια θα είναι ακόμα πιο ωραίο πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχη σας ευχαριστω για τα καλα σχολια!!!

Χωρις πολλους απο εσας θα ηταν ενα ματσο χαλια!!!

Η ιδεα - ζηλεια ήρθε απο το Γιαννη-μαλαουι....

Τα νουφαρα... ειναι λευκοκεφαλα... και τα εκλεψα απο το ενυδρειο του Σπυρου!!! :hysterical:

Ξερω οτι θα φερει και ο Πανος και ο Σπυρος στη συναντηση.. οποτε... αφου κι εγω με κλαδεματα ειμαι.... δεν θα φερω!!

Μα καλα... πως το καταλαβατε οτι παω για απιστογραμμα?? :hysterical:

Περιμενα υπομονετικα την παραλαβη του δασκαλου νινταλ... και όπως είδατε όλοι.... επιτελους έγινε!!! :P:ninja::blink::blink:

Παω για απιστο χαρεμι για αρχη και 2 ζεμπρα σνειλ για τις αλγες...

Θα βάλω κι αλλα φυλλα.

Το ενυδρειο τρεχει 1 εβδομαδα ακριβως.... μπολιαζεται με υλικα φίλτρου και ζουμια... και μετα απο 8 ωρες θα μπουν τα ψαρια.

Δεν ανυσηχω απο μετρησεις αμμωνιας κλπ... γιατι θα μπει πολύ και δυνατη βιολογια!!!

Τελος να πω για τις πέτρες.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!

Τις δοκίμασα με HCl... για πολλους γνωστο και ως ακουαφορτε.

Να σας πω οτι δεν αφρισε ουτε στο ελαχιστο.

Ειναι οι ιδες πετρες που ελεγα εγω ο ιδιος να μην μπουν σε ενυδρειο με χαμιλο ph....

Οι γεωλογοι μου ειπαν επειδη ειναι μαρμαρο... δλδ ασβεστολιθηκης προελευσης... θα ανεβασει το ph.

Tελικα... ειχαν δικιο!!!!

Το ενυδρειο ξεκινησε με 30% Α/Ο και 70% βρυσης.

Μετρημενο ph... 6,8.

Σημερα μετρησα.... ph... 8,1!!!!

Kι ομως... οι πετρες δεν αφριζαν!!!

Ετσι λοιπόν.... αποφασησα αυριο να κανω αλλαγη με μονο Α/Ο πριν μπουν τα ζουμια και το μπολι... να κατεβει το ph στο 7,2-7,5 αφου στο μαγαζι σε τοσο κρατιουνται... και μετα νακατεβει σταδιακα σε μερικες μερες στο 6,5.

Συμφωνειτε???

Link to comment
Share on other sites

Τελος να πω για τις πέτρες.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!

Τις δοκίμασα με HCl... για πολλους γνωστο και ως ακουαφορτε.

Να σας πω οτι δεν αφρισε ουτε στο ελαχιστο.

Ειναι οι ιδες πετρες που ελεγα εγω ο ιδιος να μην μπουν σε ενυδρειο με χαμιλο ph....

Ωραία, για να ξέρουμε και εμείς που πατάμε. Και πάλι μπράβο για την πολύ καλή δουλειά και την προσοχή στη λεπτομέρεια. :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...